Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Μελαχρινη ναξου ! μοιαζει με καρυδοπιτα !

Και δεν θελει πολυ ζαχαρη κλπ ! ελαφρυ γλυκο και γρηγορο..

Υλικα που θες ειναι μονο:

Αυγα, ζαχαρη, κανελα, γαλεττα(τριμενη φρυγανια) και καρυδια και αν εχεις λικερ λεμονι

Και σαντυγι..! αυτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καρυδόπιτα Νάξου (Μελαχρινή)

10 αβγά

2 φλιτζάνια ζάχαρη

2 φλιτζάνια καρύδια χονδροκοπανισμένα

2 φλιτζάνι γαλέτα τριμμένη

1 κ. γλυκού κανέλα

1 κ. γλυκού γαρίφαλο κοπανισμένο

1 ποτηράκι κρασιού λικέρ κίτρο

Κομματάκια γλυκού κίτρου για στόλισμα.

Για το σιρόπι

4 φλιτζάνια ζάχαρη

2 φλιτζάνια νερό 2 φλούδες απο λεμόνι

Χωρίζετε τις κρόκους από τα ασπράδια.

Χτυπάτε τους κρόκους με τη ζάχαρη μέχρι να διαλυθεί η ζάχαρη.

Χτυπάτε τα ασπράδια σε μαρέγκα

Ρίχνετε τη μαρέγκα μέσα στους κρόκους χτυπώντας συνέχεια.

Ρίχνετε στο μείγμα εναλλάξ τη γαλέτα και τα καρύδια ,τη κανέλα,τα γαρύφαλλα και το λικέρ μέχρι να τελειώσουν τα υλικά.

Λαδώνετε ένα ταψί και ρίχνετε από πάνω το μείγμα.Ψήνετε στους 180 ο μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια.Ελέγχετε αν έχει ψηθεί βυθίζοντας ένα μαχαίρι στη ζύμη.Πρέπει να βγεί καθαρό ,χωρίς υπολείμματα από τη ζύμη.

Εν τω μεταξύ φτιάχνετε το σιρόπι.Σε μία κατσαρόλα βάζετε το νερό και τη ζάχαρη.Ρίχνετε και τις φλούδες μέσα και το αφήνετε να βράσει μέχρι να αρχίσει να "δένει".Αποσύρετε από τη φωτιά.

Οταν ψηθεί η μελαχρινή την βγάζετε από το φούρνο και την αφήνετε μισή ώρα να χλιαρέψει.Τη χαράζετε σε κομμάτια και από πάνω ρίχνετε σιγά σιγά το σιρόπι.Την αφήνετε τουλάχιστον μία ώρα να ησυχάσει πριν τη σερβίρετε.

ΠΟλλοί βάζουν γλυκό κίτρου από πάνω

η συνταγή από Μαμαλάκη

Link to comment
Share on other sites

Όπα, όπα, για εξήγα. Το πρώτο πρέπει να είναι μουσακάς! Το αγαπημένο μου φαγητό!

Τα τελευταία τηγανιτά τί είναι; Λουκουμάδες; Πες και συνταγή.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

κοιτώντας πίσω τις σελίδες έβλεπα afterhours βρωμιές ( σάντουιτς, κοτοπουλάδες, σουβλάκια, πίτσες.....).....και εδώ και λίγο καιρό μου γίνατε όλοι ντελικάτοι και γκουρμεδιάριδες......

άτιμη κρίση......όλοι μαγείρεμα σπίτι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όπα, όπα, για εξήγα. Το πρώτο πρέπει αν είναι μουσακάς! Το αγαπημένο μου φαγητό!

Τα τελευταία τηγανιτά τί είναι; Λουκουμάδες; Πες και συνταγή.

1-2-3η: Αθάνατος Ελληνικός Μουσακάς απ' τις χερούκλες μου, μαγειρεύεις και μυρίζει το σπίτι Ελλάδα.

4-5η: Ρολό χοιρινό με πολέντα και μανιτάρια σωταρισμένα με μαϊντανό, από το έτερον ήμισυ.

6η: Μr. Obvious.

7-8-9η: Λουκουμάδες/donut φάση. Τους μισούς τους έπαιξα Σερραΐκο μέλι σπιτικό του father, με κανέλλα. Όργιο λέμε. Η μαγκιά είναι με το που βγουν απ' τη φωτιά να τους πασπαλίσεις με την άχνη ώστε να τη τραβήξουν μέσα και μετά από πάνω χώνεις ό, τι θες, μερέντα, μαρμελάδα, μέλια κτλ.

Συνταγή:

Φρέσκια μαγιά (ένα κύβο)

1/2kg καλό αλεύρι που φουσκώνει

1 αυγό ολόκληρο

2 κουτάλια σούπας λάδι (π.χ ηλιέλαιο)

1 πρέζα αλάτι

Για τη μαγιά:

Παίρνεις ένα μπωλ και ρίχνεις ~100ml γάλα σε θερμοκρασία δωματίου (μην είναι κρύο ούτε ζεστό). Ρίχνεις μια πρέζα αλεύρι, και μια πρέζα ζάχαρη και σπας μέσα τη μαγιά. ΔΕΝ τα ανακατεύεις. Τα αφήνεις σε ζεστό μέρος για 15 λεπτά, θα δεις η μαγιά να κάνει φουσκάλες όταν είναι κομπλέ.

Σε ένα μεγάλο μπωλ έχεις ρίξει το αλεύρι, το αυγό, το λάδι και το αλάτι, περιχύνεις και τη μίξη της μαγιάς, και αρχίσεις να ζυμώνεις έως ότου το ζυμάρι να ξεκολλάει μόνο του απ' τα δάχτυλά σου. Πρόσθεσε και λίγο γάλα (πάλι room temp) στο ζυμάρι για να το φέρεις στα ίσα του.

Αφού ετοιμάσεις τη ζύμη, την αφήνεις στο μπωλ και σκεπάζεις με μια πετσέτα. Το αφήνεις να φουσκώσει για 1 ώρα περίπου. Έπειτα κόβεις τη ζύμη σε κομμάτια (με το χέρι) και τη τοποθετείς σε κάποια ίσια επιφάνεια και πατάς με το πλάστη. Τα κομμάτια που ετοιμάζεις, παίρνεις ένα ποτήρι or something και με το χείλος κόβεις τα κομμάτια.

Έχεις προθερμάνει σε ένα βαθύ σκεύος το λάδι σου (κατά προτίμηση ηλιέλαιο, με ελαιόλαδο βγαίνει βαριά γεύση δε προτιμώ να το τηγανίζω πιστεύω πως είναι καλύτερο "ωμό"), στο οποίο ρίχνεις τα κομμάτια ζύμης. Κανονικά με το που ρίχνεις ένα κομμάτι στο καυτό λάδι θα το δεις άμεσα να μεγαλώνει/φουσκώνει. Δε θέλει πολυ ώρα, 20/30 δευτερόλεπτα από κάθε μεριά περίπου και είσα έτοιμος.

Άλλη μαγκιά εκτός από το donut cutter που λίνκαρα παραπάνω, είναι η εξής. Με το που βγάζεις καυτά καυτά τα donut από τη φωτιά, έχεις μια μεγάλη χάρτινη σακούλα στην οποία έχεις ρίξει ζάχαρη μέσα (όχι άχνη, αλλά κανονική). Πετάς 1-2 donut στη σακούλα, κλείνεις καλά και κουνάς πέρα,δώθε,τούδε,κείθε και βγάζεις κάτι τέτοιο.

Σημείο κλειδί αν θα πετύχουν και φουσκώσουν σωστά είναι το καλό/σωστό αλεύρι και η μαγιά. Η συνταγή είναι της γυναικός, και η εκτέλεση είναι δική μου, δηλαδή όπως την έχω δει να το φτιάχνει, οπότε τα παράπονα στον σεφ. :p

κοιτώντας πίσω τις σελίδες έβλεπα afterhours βρωμιές ( σάντουιτς, κοτοπουλάδες, σουβλάκια, πίτσες.....).....και εδώ και λίγο καιρό μου γίνατε όλοι ντελικάτοι και γκουρμεδιάριδες......

άτιμη κρίση......όλοι μαγείρεμα σπίτι :hehe:

Eκτός από KFC και BK, δεν έχει σωστό junk food εδώ, οπότε το ρίξαμε στα υγιεινά.. Κατάντια.. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από dimitris_s
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να δοκιμάσετε ενα εύκολο και γρήγορο γλυκισμα ρίξτε μια ματιά.

Το δοκίμασα χθές και είναι απλά πεντανόστιμο...! Απλά το έκανα χωρίς σουσάμι.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RNa8Roko7Ek]Thai Foodcast: Fried Bananas - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να δοκιμάσετε ενα εύκολο και γρήγορο γλυκισμα ρίξτε μια ματιά.

Το δοκίμασα χθές και είναι απλά πεντανόστιμο...! Απλά το έκανα χωρίς σουσάμι.

EPIC το γλύκισμα~!!! Για ακόμη περισσότερο epicness όμως, στο ίδιο μείγμα

που έχετε για τις μπανάνες, πνίξτε μερικές μπάρες mars/twix/kit-kat/bounty,

(ανάλογα την προτίμησή σας) τηγανίστε τες και αυτές, στο τέλος σερβίρετε

με συνοδεία παγωτό βανίλια ή παρφέ βανίλια και έχετε την απόλυτη GODLIKE

εμπειρία. (επίσης μετράει και σιρόπι από πάνω. σοκολάτα/καραμέλα/αμαρένα)

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκιες ταλιάτελες με κόκκινη σάλτσα με πεπερόνι (ελαφρώς τηγανισμένο πριν μπει στην σάλτσα για να βγάλει τα ζουμιά του) και τριμμένη παρμεζάνα από πάνω. Ωραία ήταν αλλά μου βγήκαν λίγο πιο αλμυρά από ότι θα τα ήθελα λόγω πεπερονιού.

attachment.php?attachmentid=46447&stc=1&d=1319562358

post-23-1416075572,1384_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να δοκιμάσετε ενα εύκολο και γρήγορο γλυκισμα ρίξτε μια ματιά.

Το δοκίμασα χθές και είναι απλά πεντανόστιμο...! Απλά το έκανα χωρίς σουσάμι.

Είμαι ο μόνος που σκεφτοτανε αυτό όσο το έβλεπε; :p

krE5w.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.