Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

αμαν! δώσε συνταγή

750 γρ σουσάμι αναποφλοίωτο

250 γρ ηλιόσποροι αποφλοιωμένοι και αμύγδαλα

1000 γρ Μέλι κατά προτίμηση. κωνοφόρων

ξύσμα ενός λεμονιού η πορτοκαλιού ανάλογα την προτίμηση

Ανακατεύουμε το σουσάμι τους ηλιόσπορους και τα αμύγδαλα.

Τα τοποθετούμε σε ένα ταψί και ψήνουμε για 7 -12 λεπτά σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς.

Ρίχνουμε το μέλι σε μια κατσαρόλα και το βράζουμε σε σιγανή φωτιά για 10 - 12 λεπτά. Είναι έτυμο όταν ρίχνοντας μια σταγόνα μέλι σε ένα ποτήρι με νερό δεν διαλύεται αλλά καταλήγει στον πάτο.

Μόλις είναι έτυμο το μέλι ρίχνουμε το ξύσμα το σουσάμι με τους ηλιόσπορους και τα αμύγδαλα. Το αφήνουμε για λίγο σε χαμηλή θερμοκρασία, ανακατεύοντας. Όσο περισσότερο το αφήσουμε τόσο σκληρότερο γίνεται. Εμένα μου αρέσει σκληρό και αν δεν το μοίραζα, θα το έκανα παξιμάδι.: P

Το απλώνουμε ισόπαχα σε ένα ταψί πάνω σε μια λαδόκολλα . Εγώ προτιμώ ταψί σιλικόνης.

Σε μισή ώρα του κάνουμε ένα επιφανειακό κόψιμο με λαδωμένο μαχαίρι και όταν κρυώσει το κόβουμε κομμάτια.

Μπορούμε να το φυλάξουμε για μεγάλο διάστημα έξω από το ψυγείο.

Περιέχει ασβέστιο 786mg/100γρ

Υδατάνθρακες 42,1%

Πρωτεΐνες 11%

Φυτικές ίνες

Φώσφορο, σίδηρο. ψευδάργυρο και μαγνήσιο

Λιπίδια 33,4% Όμως περιέχει μονοακόρεστα και πολιακόρεστα λιπαρά οξέα και όχι τα βλαβερά κορεσμένα ζωικά..

Όπως και να έχει παχαίνει φρικτά και θέλει προσοχή η υπερκατανάλωση : )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Home made energy bars by Γιάγκος ®

Μέσα έπεσες. Για μπάρα ενέργειας το πρωτοέφτιαξα.

Έχω θέμα με το στομάχι όταν κάνω ποδήλατο. Οτιδήποτε κατεβάσω με καταστρέφει.

Μόνο παστέλι και χουρμάδες μπορώ να χωνέψω.

Γιάγκο, αυτό είναι για μαλακό παστέλι ή σκληρό/τραγανό;

Μέτριο .Για να γίνει τραγανό έπρεπε να το ψήσω περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έπεσες. Για μπάρα ενέργειας το πρωτοέφτιαξα.

Έχω θέμα με το στομάχι όταν κάνω ποδήλατο. Οτιδήποτε κατεβάσω με καταστρέφει.

Μόνο παστέλι και χουρμάδες μπορώ να χωνέψω.

Είχα το ίδιο θέμα με τις χημείες και τις powerbar. Μέχρι που ανακάλυψα τα honey stingers, Honey Stinger . Αγνά (σχετικά) και με φοβερές γεύσεις. Ιδιαίτερα οι βάφλες είναι απίστευτες.

Δυστυχώς παστέλια δεν πουλάνε εδώ και βάζω τον πατέρα μου να μου στέλνει κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.