Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Πιστός στο σπιτικό φαγητό, σήμερα είπα για πρώτη φορά να δοκιμάσω φαγητό στη γάστρα.:)

Υλικά:

-Κρέας , πατάτες, αλάτι/πιπέρι, κρεμμύδι/σκόρδο/πιπεριά, ξύσμα από λεμόνι/λεμόνι, τριμμένη φέτα, λάδι/νεράκι και μπόλικη υπομονή!:)

1005826.jpg

Τα υλικά τοποθετημένα. (το κρέας είναι εξαφανισμένο από τα πολλά υλικά:p)

1005827.jpg

1005828.jpg

Το κίτρινο που διακρίνεται είναι το ξύσμα λεμονιού.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα...δίνει τρομερό άρωμα!:T:

1005829.jpg

Δυόμιση ωρίτσες μετά.

1005830h.jpg

1005831w.jpg

Κοντινό για να γεμίσει η οθόνη γεύση και μυρωδιές.:)

1005832i.jpg

Σερβίρισμα με γλυκιά πάπρικα.

1005833.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μπιφτεκια ειχα σημερα.

Τωρα που λειπει η μανα μου και ο πατερας μου μαγειρευει μονο οταν ειναι σπιτι,θα ξεκινησω να ασχολουμαι με την μαγειρικη.

Ειναι ο μονος τροπος να τρωω οσο λυπει η μητερα μου και ετσι και αλλιως δεν εχω και τι να κανω ολη μερα...

Εχετε να προτεινετε καποια sites με συνταγες/tips για starters ;; :)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποια sites με συνταγες/tips για starters ;; :)

Γεμάτο συνταγές είναι το net, λίγο πολύ όλα τα sites τα ίδια λένε.

Για μένα η καλύτερη πηγή συνταγών/tips είναι η μάνα σου/γιαγιά σου.:)

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα με τα απλά, καρβουνάκια φωτιά και μια σχάρα, πετάς και μια δύο μπριζολίτσες τις οποίες τις έχεις πασπαλίσει με ρίγανη,αλάτι και πιπέρι (και λεμόνι αν θέλεις) τις ψήνεις 5 λεπτά από τι μία και 5 από την άλλη πλευρά (ο χρόνος που δίνω είναι ενδεικτικός )... :p

τώρα όσο για τα site υπάρχουν διάφορα γιατί ψάχνει η αδερφή που και που για καμία συνταγή !

καλό όμως θα ήτανε να κάνεις ένα check το ψυγείο σου να δεις τι έχει και μετά ξεκινάς

και μετά φαντασία :magic: !

Let me google that for you

Link to comment
Share on other sites

Καλά την γάστρα και εγώ παλιά την σνόμπαρα. Μια μέρα που λείπαν οι δικοί μου ταξιδάκι λέμε με την κολλητή μου "Βρε λες;" Και απο τότε το φαγητό στην γάστρα δεν το αλλάζω με τίποτα!

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] ξύσμα λεμονιού στον τρίφτη,ε; Καλλίτερο άρωμα και γευση απο ένα στημένο λεμόνι; Για να ειμαι ειλικρινής απεφευγα μέχρι τώρα το ξυσμα απο την φλύδα του λεμονιού γιατι πίστευα οτι θα έδινε μια πικρίλα στο φαγητό.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα με τα απλά, καρβουνάκια φωτιά και μια σχάρα, πετάς και μια δύο μπριζολίτσες τις οποίες τις έχεις πασπαλίσει με ρίγανη,αλάτι και πιπέρι (και λεμόνι αν θέλεις) τις ψήνεις 5 λεπτά από τι μία και 5 από την άλλη πλευρά (ο χρόνος που δίνω είναι ενδεικτικός )... :p

Ποτέ αλάτι πριν το ψήσιμο στα κάρβουνα. Πάντα μετά...

Καλά την γάστρα και εγώ παλιά την σνόμπαρα. Μια μέρα που λείπαν οι δικοί μου ταξιδάκι λέμε με την κολλητή μου "Βρε λες;" Και απο τότε το φαγητό στην γάστρα δεν το αλλάζω με τίποτα!

Που να δεις και σε πήλινη γάστρα πως γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.