Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Δεν σας παραξενευει που το κρεας ειναι τοσο λαστιχο και επιπλεον εχει 500 διαφορετικες σαλτσες και ενα σωρο μπαχαρια; :p

Για να μην αναφερω την κατσαριδα που ειδα περσυ να περπατα στην κουζινα. :hang3: (αυτο πες αντε να παει στο καλο...συμβαινει σε πολλα μαγαζια)

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεό αυτό το thread δέν έχω καταλάβει ακριβώς τί σκοπό έχει.....

Η Ελληνική κουζίνα έχει τόσες χιλιάδες συνταγές, και η πλειοψηφία των φωτό που βάζετε είναι trash food....

Τί να ζηλέψει κανείς? Τις ''προκάτ'' πατάτες ή τα έτοιμα φαγητά/βρώμικα?

Αντί να μου βάλετε κανένα φαγητό της προκοπής (πχ. κανένα θηρίο ψάρι), παρελαύνει συνέχεια ''η χημεία'' των γεύσεων!:TD:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα χρειάζονται, αλλά με μέτρο.

Έχουμε φοβερή κουζίνα, ελαιόλαδο που η ξένοι το πληρώνουν χρυσάφι, και μασουλάμε συνέχεια φαγητά χιλιο-τηγανισμένα σε σπορέλαια κτλ.

Τί να πώ....πρέπει να κάνουμε στροφή στην ποιότητα κάποια στιγμή, Αμερικανάκια γίναμε!

Link to comment
Share on other sites

Αντί να μου βάλετε κανένα φαγητό της προκοπής (πχ. κανένα θηρίο ψάρι),

Μόλυνση Θάλασσας

Στη θάλασσα καταλήγουν και χιλιάδες χημικές ενώσεις. Υπολογίζεται πως χρησιμοποιούνται 63.000 διαφορετικές χημικές ενώσεις παγκοσμίως, με τις 3.000 από αυτές να αντιστοιχούν στο 90% της συνολικής παραγωγής. Κάθε χρόνο, περίπου 1.000 νέα είδη συνθετικών χημικών ενώσεων ετοιμάζονται να εισαχθούν στην αγορά.

Από όλες αυτές τις χημικές ενώσεις περίπου οι 4.500 ανήκουν στην πιο επικίνδυνη κατηγορία, γνωστές ως POPs (εμμένοντες οργανικοί ρύποι). Είναι ανθεκτικές στην διάσπαση και συνήθως συσσωρεύονται στους ιστούς των ζωντανών οργανισμών, προκαλώντας ορμονική διαταραχή η οποία, αντίστοιχα, μπορεί να οδηγήσει σε αναπαραγωγικά προβλήματα, να προκαλέσει καρκίνο, καταστολή του ανοσοποιητικού συστήματος και αναστολής της φυσιολογικής ανάπτυξης των παιδιών.

Τα POPs μπορούν επίσης να μεταφερθούν σε μακρινές αποστάσεις στην ατμόσφαιρα και να παραμείνουν στις ψυχρές περιοχές. Ως αποτέλεσμα, οι πληθυσμοί των Ινούιτ που ζουν στην Αρκτική σε μακρινή απόσταση από αυτούς τους ρύπους βρίσκονται μεταξύ των πιο βαριά μολυσμένων ανθρώπων στον πλανήτη, λόγω του ότι η διατροφή τους βασίζεται κυρίως σε θαλάσσια είδη υψηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά όπως είναι τα ψάρια και οι φώκιες. Τα POPs περιλαμβάνουν διοξίνες και πολυχλωριωμένα διφαινύλια (PCBs) σε συνδυασμό με διάφορα παρασιτοκτόνα όπως είναι το DDT και το dieldrin. Αυτά τα χημικά θεωρούνται επίσης υπεύθυνα για τις διαταραχές στην αναπαραγωγή κάποιων πληθυσμών πολικής αρκούδας.

Τι θα φάμε σήμερα ; Ψάρια με POPs;

Τρόμο μας προκαλεί το γεγονός πως τα θαλασσινά που καταναλώνουν οι κάτοικοι των εύκρατων περιοχών πλήττονται κι αυτά από τα POPs. Τα λιπαρά ψάρια συνήθως συσσωρεύουν τα POPs στο σώμα τους και αυτοί μπορούν να μεταφερθούν στους ανθρώπους που τα καταναλώνουν. Όταν τα λιπαρά ψάρια μετατρέπονται σε ιχθυοτροφή και ιχθυέλαια, και κατά συνέπεια χρησιμοποιούνται στην εκτροφή άλλων ζώων, αυτό μπορεί να καταλήξει και πάλι στους ανθρώπους. Τα ψάρια και τα οστρακοειδή των ιχθυοτροφείων, οι αγελάδες παραγωγής γάλακτος καθώς και τα ψάρια της θάλασσας μπορούν να λειτουργήσουν ως πηγές μετάδοσης χημικών ουσιών στους ανθρώπους.

Νομίζω πιο σίγουρα είναι τα μικρά ψάρια ( μαρίδες γόπες σαρδέλες κλπ) που έχουν ζήσει λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μα τί είναι αυτό; Μια μπουκιά γλυκό με 3 κουταλάκια; Ποιός πρωτοέφαγε;

Ποιοτητα, εναντι ποσότητας. :p

Πέρα από την πλάκα, είναι δίλλημα το συγκεκριμένο.

Είναι το cheesecake από τα fridays, αν και είναι πανάκριβο και λίγο, το μαμημένο είναι θεικό σε γέυση....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την έβγαλες με ένα τέτοιο μικρό κομματάκι ?

Αν είναι καλό, δεν υπήρχε περίπτωση να την κάνω από εκεί δίχως να έχω φάει τουλ 3 :D

Edit: περιττό να πω ότι δεν είδα τα 3 κουτάλια :D

Link to comment
Share on other sites

Τί αξία έχουν τα λεφτά; Ας είναι πανάκριβο, ένα κομμάτι ο καθένας, τουλάχιστον! Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά θα το βάλω στο πρόγραμμα!

EDIT: 6,7 ;;;;;;;;;;;;;;:wall:

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Φθηνά είναι, και έχω την εντύπωση ότι έχει πέσει λίγο η τιμή του.

Live your fridays in Greece :p

2 θα έπαιρνα, αλλά 3ο μάλλον όχι, θα προτιμούσα να πάω σε καλό ζαχαροπλαστείο μετά την βόλτα και να 'περνα 2 τεράστια αντί 3 μικροκομματιών.

Μαλ@κία μου, πανάκριβοι είναι και αντί για φτύσιμο θα τα 'σκαγα, αλλά είμαι γλυκατζής και αν με πιάσει δεν controllάρομαι :(

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν βάζετε μεταφορικά από Αμερική + τελωνείο. :p :p

τοτε αλλαζει το πραγμα

εαν προκειται για [ame=http://www.youtube.com/watch?v=98KZNd03l4U]τετοιο cheesecake[/ame] παω πασο :p

σε ποτηράκι είναι και είναι περίπου τα 3/4 του εικονιζόμενου.

imho με βαση προσωπικη εμπειρια με αντιστοιχη μεριδα Αθηναικου υποκ/τος πριν απο καιρο

και σε σχεση με τα σκευη της φωτο (προφανως κουταλι φρουτου) ειναι μικρη μεριδα

αναθεμα την ωρα που εμαθαν μεχρι και τα συνοικιακα καφε

να σερβιρουν μια σταλια μεριδες σε μεγαλα μη στρογγυλα πιατα

πασπαλισμενα με αχνες, σιροπια και σαλτσες για ντεκορ...και σε τιμη συνδεδεμενη με τον δεικτη μπρεντ

μειναμε στη μοστρα και καποιες φορες τη θέα και χασαμε την ουσια πριν καν πιασει ουρανισκο

imho και με σεβασμο στο επαγγελματικο σου ματι

τα 3/4 αυτου της φωτο παιζει και να μπαινουν στην κατηγορια "δειγματος" παντως

κατι σε μεγεθος του κλασσικου παγωτου cocktail εννοεις?

1.5€ "μας βγαινει" εννοεις οτι ειναι το κοστος ή η τιμη λιανικης πωλησης?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.