Jump to content



XP Περίεργο Πρόβλημα


EvilRyu

Recommended Posts

Γεια σας πριν αναλύσω το πρόβλημα μου ορίστε η σύνθεση μου.

AMD Sempron 2400+

1 GB Ram

Audigy Player 1 τελευταίοι drivers

GE-Force 6600 (94.24 drivers)

MSI Mainboard NFORCE 2 Ultra 400 chipset τελευταίοι drivers

HDD Western Digital 80GB 7200 RPM 8MB Cache

Win XP SP2+All the latest updates

Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο όταν αφήσω το PC ανοιχτό για μερικές μέρες. Ανά 2-3 περίπου μέρες ξαφνικά και χωρίς κανένα σφάλμα δεν μπορώ να ανοίξω τον σκληρό μου μέσα από το My Computer, ούτε φακέλους αλλά ακόμη και προγράμματα. Δηλαδή κάνω διπλό κλικ να ανοίξουνε και απλά δεν γίνεται τίποτα. Επίσης μου εξαφανίζεται η μπάρα του Windows Explorer (όχι του Internet Explorer) εκεί που λέει File, Edit, View, Favorites κτλ.

Ως δια μαγείας το πρόβλημα λύνεται με ένα απλό Log off/Log On, δεν χρειάζεται καν να κάνω Reboot.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι κανάς ιός αλλά τα scans δώσανε μηδενικά αποτελέσματα.

Να σημειώσω επίσης ότι το PC λειτουργεί απρόσκοπτα χωρίς κανένα απολύτως άλλο πρόβλημα και όπως είπα το παραπάνω φαινόμενο εμφανίζεται μόνο μετά από 2-3 μέρες συνεχούς λειτουργίας.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

@Βίξ

Power Options το Theme είναι Always On και όλα σε Never.

Δίκτυο δεν έχω με το dsl modemακι της Sagem συνδέομαι στο Internet που δίνει στο OnDSLKit. Βέβαια δεν ξέρω αν πιάνεται το Nintendo Wi-fi USB connector το οποίο από την άλλη σπάνια το χρησιμοποιώ.

Ακολουθεί screenshot από Autoruns (με όλα τα startup items της Microsoft απενεργοποιημένα) το μόνο που δεν χώραγε στην παρακάτω εικόνα είναι ο driver του printer

image1is5.th.jpg

Και εδώ screenshot του Task Manager με εξαίρεση τον Opera και το Paint Shop όλες οι άλλες διεργασίες τρέχουν μόνιμα στο background.

image1bl1.th.jpg

@gdp77

Αρκετά πράγματα ενδεικτικά

mp3, videos

utorrent (πάρα πολλές ώρες ανοιχτό, σχεδόν συνέχεια)

Internet

Games

Αυτά πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 21:10]

Free Download Manager Fdmiecookiesbho class ? Αυτό φαίνεται να έχει σχέση με το πρόβλημά σου το οποίο είναι μάλλον IE-related.

Δες εδώ:

http://en.blogoholix.com/bho+fdmiecookiesbho+class/

και εδώ:

http://www.file.net/process/iefdmcks.dll.html

Δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και πιστεύω το πρόβλημα θα λυθεί.

Αν λυθεί, άλλη μια απόδειξη της βλακείας της Microsoft να ενώσει τον browser με την διαχείριση αρχείων.

Αν δεν λυθεί δοκίμασε να απενεργοποιήσεις όλους τους avg* drivers του αντιβιοτικού σου. Μπορεί να έχει προβλήματα. Το ίδιο και για το diskeeper.

Αν ούτε αυτό δουλεύει, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το secdrv (Safedisc) αλλά αυτό μπορεί να κάνει κάποια παιχνίδια να μην δουλεύουν.

Πιστεύω οτι το download manager είναι το πρόβλημα γιατί τα συμπτώματα είναι πιο κοντά στα προβλήματα που φέρνει ένα ύποπτο IE plugin.

Για να καταλάβω σχετικά με το Fdmiecookiesbho δηλαδή τι σημαίνει ότι το πρόγραμμα Free Download Manager περιέχει ιό ή ότι το πρόγραμμα είναι ασφαλές αλλά απλά μολύνθηκε το αρχείο iefdmcks.dll?

Όσον αφορά το AVG όλα αυτά τα αρχεία δεν είναι από το AVG Antivirus αλλά από το AVG Antispyware.

Anyway, θα τα δοκιμάσω όλα αυτά για να δούμε αν θα λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα έβγαλα εντελώς το Free Download Manager και πριν από λίγο ξανάκανε τα ίδια. Πριν κάνω log off/log on (γιατί όπως είπα στο πρώτο post αυτό διορθώνει άμεσα όλα τα προβλήματα) έκανα κάποια πειράματα. Είπα ότι δεν ανοίγουν τα προγράμματα εκτώς από τα άλλα προβλήματα που παρουσιάζονται. Παρατήρησα όμως ότι δεν ισχύει για όλα τα προγράμματα.

Ορίστε τα results από το πρόχειρο και γρήγορο πείραμα που έκανα.

Working

IrfanView

Nero start smart

MSI PC alert 4

winrar

regsupreme pro

ccleaner

utorrent

Non working

Audiograbber

Soulseek

nero express

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι στο διάολο φταίει. Εχώ μια υποψία για το Diskeeper γιατί το προηγούμενο Build μου έκανε κάτι τρελά τα οποία διορθώθηκαν στο τελευταίο update αλλά μπορεί να έχουν παραμείνει κάποια προβλήματα.

Επίσης πιστεύω ότι το σύστημα είναι καθαρό. Έκανα scans με διάφορα προγράμματα και όπως είπα έδωσαν μηδενικά αποτελέσματα. Ίσως να κάνω και το online scan του kaspersky να δω μπας και βγάλει τίποτα αν και δεν το νομίζω.

Το σπαστικό είναι ότι αυτό το πρόβλημα δεν εμφανίζεται άμεσα και τώρα θα απεγκαταστήσω το diskeeper αλλά πρέπει να περιμένω πάλι τουλάχιστον 2 μέρες.

Δεκτές οι όποιες ιδέες στο τι μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά για το triple post αλλά νομίζω ότι αρχίζω και βγάζω κάποια άκρη. Καταρχάς το πρόβλημα δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα εμφανιστεί μετά από 2-3 μέρες, μπορεί να εμφανιστεί και νωρίτερα.

Επίσης δεν έφταιγε ούτε το Diskeeper.

Αφού λοιπόν άρχισε να μου κάνει πάλι τα ίδια άρχισα να πειραματίζομαι ανοίγοντας προγράμματα να δω πως συμπεριφέρεται, και το audiograbber φαίνεται ότι μας διαφώτισε κάπως βγάζοντας το μύνημα "out of system resources" όταν πήγα να το ανοίξω. Φαίνεται ότι κάπως μένει το o.s. από resources μετά από πολλές ώρες λειτουργίας ανάλογα και με την χρήση που θα του κάνω. Αυτό εξηγεί κιόλας γιατί το πρόβλημα λύνεται με το log off/log on. Έχω το Pagefile fixed στα 2048 ΜΒ και σύνολο 1GB μνήμη.

Να πω εδώ ότι τις μνήμες τις έχω "περίεργα" τοποθετημένες δηλαδή 2χ256+1χ512 γεμίζοντας και τα 3 DIMM Slots που έχει η μητρική μου. Οι 256άρες λειτουργούν σε dual channel μάλιστα. Λέτε να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλά να πω ότι τελικά ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα τι έφταιγε και το έλυσα με μία απλή ρυθμισούλα στην Registry.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το παρακάτω Link.

http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=238

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.