Jump to content



MSI K9N SLI δεν κάνει αναμονή-αδρανοποίηση


Angel

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, λυπάμαι πολύ που με το καλημέρα σας φορώνω ένα πρόβλημά μου. Πρόσφατα έβαλα τη μητρική αυτή μαζί με τον athlon X2 3600. Αυτά συνεργάζονται με 2 μνήμες kingston και μια ATI X550 δοκιμασμένα από τον pentium D805 που είχα. Το πρόβλημά μου είναι ότι:

1. Αν πάω τον κέρσορα στο "αναμονή" αυτό δεν φωτίζεται. Αν πάλι το πατήσω μου κάνει....επανεκκίνηση! Αν κρατήσω το σιφτ πατημένο για να κάνω αδρανοποίηση ο υπολογιστής "ετοιμάζεται για αδρανοποίηση" με τις μέρες... Δοκίμασα ρυθμίσεις στο BIOS, στο power management, έχω και 2 windows πάνω, και το κάνει και στα δύο!

Το BIOS είναι το τελευταίο που κυκλοφορεί (το έβαλα αναγκαστικά γιατί δεν έβλεπε τη cpu!!!).

Ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα και συγνώμη που ξεκινάω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel [02-06-2007 15:49]

Καλησπέρα παιδιά, λυπάμαι πολύ που με το καλημέρα σας φορώνω ένα πρόβλημά μου. Πρόσφατα έβαλα τη μητρική αυτή μαζί με τον athlon X2 3600. Αυτά συνεργάζονται με 2 μνήμες kingston και μια ATI X550 δοκιμασμένα από τον pentium D805 που είχα. Το πρόβλημά μου είναι ότι:

1. Αν πάω τον κέρσορα στο "αναμονή" αυτό δεν φωτίζεται. Αν πάλι το πατήσω μου κάνει....επανεκκίνηση! Αν κρατήσω το σιφτ πατημένο για να κάνω αδρανοποίηση ο υπολογιστής "ετοιμάζεται για αδρανοποίηση" με τις μέρες... Δοκίμασα ρυθμίσεις στο BIOS, στο power management, έχω και 2 windows πάνω, και το κάνει και στα δύο!

Το BIOS είναι το τελευταίο που κυκλοφορεί (το έβαλα αναγκαστικά γιατί δεν έβλεπε τη cpu!!!).

Ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα και συγνώμη που ξεκινάω έτσι.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΑ 2 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΗΤΡΙΚΗ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΕΝΑ orthos ΓΙΑΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ Η cpu ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΜΕΜΤΕΣΤ ΓΙΑ ram ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΝΙΕΣ ΕΝΑ FORMAT ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΞΕ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΥΤΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Επ, Johnny παρ' το αλλιώς :)

Δεν γράφουμε Greeklish, οπότε άλλαξε το post σου σε Ελληνικά.

Ρίξε και μία ματιά στους κανόνες και στην ιστορία του μικρού Γιαννίκου στην υπογραφή μου.

Αυτά και καλή συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Επ, Johnny παρ' το αλλιώς :)

Δεν γράφουμε Greeklish, οπότε άλλαξε το post σου σε Ελληνικά.

Ρίξε και μία ματιά στους κανόνες και στην ιστορία του μικρού Γιαννίκου στην υπογραφή μου.

Αυτά και καλή συνέχεια :D

ΣΙΦΟΥΝΑΣ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα έκανα καμιά 25αριά φορές φορμάτ και άπειρες δοκιμές και τελικά δούλεψε. Πώς; Τη ζημιά την κάνει ο "ενοποιημένος" οδηγός της μητρικής nForce! Τελικά πήγα στις ιδιότητες συσκευών και έβαλα μια μια τις "κίτρινες" συσκευές μέχρι που μπήκανε όλα. Κι έτσι δουλεύει και το φοβερό S3, αναμονή με...σβηστό ουσιαστικά υπολογιστή! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αν ξέρει κανείς γιατί μου το κάνει αυτό το σύστημα είμαι όλος ΑΥΤΙΑ. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να εγκαταστήσω; Driver για τον athlon X2 3600 ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου.μπορεις να μπεισ στο www.msi.com.tw οπου θα πας στην μητρικη σου και θα βρεισ οτι νεο bios η driver υπαρχει.εγω εχω πανω τον αθλον 6000+ και δεν εχει βγαλει προβλημα. δες στο WWW.NVIDIA.COM για νεα ντραιβερσ μητρικης και αν εχεισ xp επειδη στην nvidia δεν βγαζουν νεα drivers πηγιανε στο www.guru3d.com οπου βγαζουν νεα drivers kai gia xp. περιμενο να μου πεις τι εγινε.κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Από την msi ήδη κατέβασα τα τελευταία...πάλι πρόβλημα. Αύριο που θα βάλω και τα δεύτερα windows θα ξαναπροσπαθήσω μια δυο φορές. Πάνω από 10 μετρημένα φορμάτ σε 2 μέρες δε λέει... Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.