Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω να σου πω.... Έχω vista64 και δεν έχω κάποιο εργαλείο να τις μετρήσω... :o

Πριν αλλάξω όμως ψυγεία, που τώρα στον επεξεργαστή είμαι 10C κάτω, η κάρτα ήταν 45-48C idle και 59-62C load. Με τα καινούρια ψυγεία δεν έχω μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:10]

Εγώ πάντως δεν την ακούω καθόλου... Σχεδόν 0db είναι η κάρτα. Δεν ξέρω τι λέτε για θόρυβο...

λέτε να παίζει ρόλο που την έχω με υδρόψυξη?

Ζuper ουαου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 13:10]

Εγώ πάντως δεν την ακούω καθόλου... Σχεδόν 0db είναι η κάρτα. Δεν ξέρω τι λέτε για θόρυβο...

λέτε να παίζει ρόλο που την έχω με υδρόψυξη?

Και εγώ δεν την ακούω καθόλου... μήπως γιατί "την έχω ακούσει" με την δουλεια? :hehe:

Πάντως για μένα θα ήταν θέμα ο θόρυβος της 2900 αν ακούγονταν και σε άλλα πράγματα ΠΕΡΑ απο το gaming... εκει θα με ενοχλούσε ναι... μέχρι στιγμής είναι ανεκτός πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 12:47]

παιδια φυσιολογικα 2χ2900χτ ειναι πιο γρηγορες απο μια 8800gtx ετσι δεν ειναι?

ΑΝ σου κάτσει το Crossfire...ναι... αλλά πάντα με την προυπόθεση του ΑΝ.... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:09]

Βασικά προτιμώ τον "κόφτη" από μερικά τσεχάκια... :o

Εξάλλου ένας σωστός "κόφτης" μπορεί να είναι για το καλό σου... Να σε φέρνει στα ίσα σου, να σε γλυτώνει όταν ξεφεύγεις και ώστε να μένεις σταθερός στην πορεία σου.... ;) ;)

Πάντως το θέμα με το CF και την 2900 είναι μάλλον σαν τα σταυρόλεξα για προχωρημένους λύτες... Ενω μπορείς να τα ξεκινήσεις, δύσκολα τα ολοκληρώνεις 100%....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

παιδια φυσιολογικα 2χ2900χτ ειναι πιο γρηγορες απο μια 8800gtx ετσι δεν ειναι?

στα bench ισως και αν...στην πραξη ομως οχι δεν εκμεταλευονται ολα τα παιχνιδια το dual gpu...και ΕΙΔΙΚΑ το fsx...που μαλιστα σε xfire κοβει κιολας...εγω παντως με dual 2900 δεν ειδα διαφορες σε αρκετα παιχνιδια...γι αυτο τις εστειλα..τι να το κανω να τρεχω διπλη 2900 χωρις αυξηση επιδοσεων...τι μονο για look...γι αυτο πηρα την 8800ulta και "γαζωνει"...μ@λακια επρεπε απο την αρχη να παω εκει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Προδότη... :tongue:

τι κανω ρε συ με το βγηκε το r600 ειπαμε νταξ δεν ειναι τοσο γρηγορο...αλλα νορμαλ...αντε λεμε παμε για xfire μπας και δουμε επιδοσεις...αντε και πηγαμε εσκασα 660ευρα με το καλημερα για την ατι..μιας που τοσα χρονια μας ειχε οπως πρεπει....το αποτελεσμα dual ati πανω...αναγκαστικα 850αρι τροφοδοτικο....και που ειναι οι drivers ΟΕΟ!....

ξεκιναει μετα ο μαραθωνιος περι ενεργοποιησης του crossfire.....στο support της ατι και στο drivers section δεν αναφερει τιποτα...φοραω 7.5 7.6 περιμενω 7.7 τιποτα τα ιδια...και μετα απο μια μικρο συζητηση στο guru3d ανακαλυπτω οτι εχει βγει hotfix για το xfire σε winxp pro...που σε κανει reverse στους αρχικους drivers τους πρωτους..

enable το xfire αποτελεσμα σε 3dmark05 με τον 6700 τοτε σε dual πιο χαμηλο απο οτι σε single operation...

μερικοι αποδιδουν την χαμηλη αποδοση ειτε στο p35 που το second pci-e τρεχει στα 4x...η στους οδηγους....

εαν μπειτε στο 3dguru στο ati section θα δειτε ποσοι αντιμετωπιζουν προβληματα με το xfire....

περα απο τις μετρησεις και τα benchmarks...στο μονο παιχνιδι που ειδα σχετικα να τραβαει καλα ηταν μονο το Rainbow six vegas...σε ολα τα αλλα η αποδοση ηταν πολυ κοντα η και ιδια με μονη 2900..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 18:35]

στα bench ισως και αν...στην πραξη ομως οχι δεν εκμεταλευονται ολα τα παιχνιδια το dual gpu...και ΕΙΔΙΚΑ το fsx...που μαλιστα σε xfire κοβει κιολας...εγω παντως με dual 2900 δεν ειδα διαφορες σε αρκετα παιχνιδια...γι αυτο τις εστειλα..τι να το κανω να τρεχω διπλη 2900 χωρις αυξηση επιδοσεων...τι μονο για look...γι αυτο πηρα την 8800ulta και "γαζωνει"...μ@λακια επρεπε απο την αρχη να παω εκει....

Εγω σας το ειχα πει.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.