Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Χμ?

Η 8800GTX να είναι κάτω από 2900ΧΤ και η 8800GTS640, εκτός του ότι είναι αδικαιολόγητα ψηλότερα από την 320 (3DMark06 είμαστε, του κερατά, δεν παίζουν τέτοιες διαφορές) να είναι ΚΑΙ αδικαιολόγητα κοντά στην GTX?

Κάτι μου βρωμάει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με αυτό το review...

Δεν έχουν διαφορά οι 8800GTS320 και η 8800GTS640 στα 1280*1024 σε παιχνίδια όπως το F.E.A.R. και το Far Cry...

Στο review αυτό όμως έχουν...

Ή η 640 είναι κλοκαρισμένη ή γενικά βρωμάει η υπόθεση imo.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με όλα τα reviews και τα benchmarks ειναι ότι μέχρι να βγούν, να την ψάξεις, να τα δεις, να σιγουρευτείς και γενικά να πάρεις μια απόφαση... τοτε θα σκάσει μια ειδηση για μια ΝΕΑ κάρτα που θα ανατρέψει όλα αυτά στα οποία έχεις βασιστεί...

Βλέπε τις νέες ΝV με το G92... σε 6 μήνες όλα θα αλλάξουν ΠΑΛΙ...

Οποιος θέλει GTX ας την πάρει, οποιος 2900 επίσης, ULTRA μια απο τα ίδια... σε 6 μήνες όμως και πάλι τα πράγματα θα είναι αλλιώς... τα πάντα ρεί....

Και ξεχνάμε βέβαια οτι καμία καρτουλά σε pure DX10 δεν έχει δοκιμαστεί... just to remind u...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το τροφοδοτικό μου δεν διαθέτει 8πινο για PCIExpress τροφοδοσία της χ2900χτ και λόγω έλλειψης εμπειρίας στις modes (μεθοδος με δύο γειώσεις του tifozi1) δεν ξέρω που μπορώ να βρώ 8pin-to-6pin adaptor, όπως πχ φαίνεται να έχει το thermaltake thoughpower 650w και αν το συγκεκριμμένο κάνει για την ενεργοποίηση του overclocking tης Χ2900ΧΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [31-07-2007 14:05]

Το κακό με όλα τα reviews και τα benchmarks ειναι ότι μέχρι να βγούν, να την ψάξεις, να τα δεις, να σιγουρευτείς και γενικά να πάρεις μια απόφαση... τοτε θα σκάσει μια ειδηση για μια ΝΕΑ κάρτα που θα ανατρέψει όλα αυτά στα οποία έχεις βασιστεί...

Βλέπε τις νέες ΝV με το G92... σε 6 μήνες όλα θα αλλάξουν ΠΑΛΙ...

Οποιος θέλει GTX ας την πάρει, οποιος 2900 επίσης, ULTRA μια απο τα ίδια... σε 6 μήνες όμως και πάλι τα πράγματα θα είναι αλλιώς... τα πάντα ρεί....

Και ξεχνάμε βέβαια οτι καμία καρτουλά σε pure DX10 δεν έχει δοκιμαστεί... just to remind u...

Εγω ξερω πως οι κατοχοι gtx εχουν το κεφαλι τους υσηχο εδω και 8 μηνες +,με λιγη τυχη μπορουν να την φτασουν και στα ρολογια της ultra χωρις προβλημα, οσοι πεσανε στην παγιδα "να παει να μαμηθει η nvidia θα περιμενω για το R600" πηρανε τα παπακια μου :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Επειδή το τροφοδοτικό μου δεν διαθέτει 8πινο για PCIExpress τροφοδοσία της χ2900χτ και λόγω έλλειψης εμπειρίας στις modes (μεθοδος με δύο γειώσεις του tifozi1) δεν ξέρω που μπορώ να βρώ 8pin-to-6pin adaptor, όπως πχ φαίνεται να έχει το thermaltake thoughpower 650w και αν το συγκεκριμμένο κάνει για την ενεργοποίηση του overclocking tης Χ2900ΧΤ.

Σ'αυτο που δείχνεις αν προσέξεις θα δεις οτι το 8πινο δεν κάνει για την κάρτα, μπαίνει σε καλώδιο EPS του τροφοδοτικού (στην ουσία δλδ βγάζει ενα εξτρα 6πινο). Γιατί όμως δε δοκιμάζεις το AtiTool, που δε χρειάζεται το 8πινο όπως το overdrive? Η δικιά μου με 2x6pin πάει 850/950 σχετικά άνετα, όπως και οι περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 18:20]

Σ'αυτο που δείχνεις αν προσέξεις θα δεις οτι το 8πινο δεν κάνει για την κάρτα, μπαίνει σε καλώδιο EPS του τροφοδοτικού (στην ουσία δλδ βγάζει ενα εξτρα 6πινο). Γιατί όμως δε δοκιμάζεις το AtiTool, που δε χρειάζεται το 8πινο όπως το overdrive? Η δικιά μου με 2x6pin πάει 850/950 σχετικά άνετα, όπως και οι περισσότερες.

το εχω εγκατεστημένο το ΑΤΤ. Περισσότερα Info /screenshots;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες το Ati Tray Tools...εγώ λέω το AtiTool. 0.27 beta 2. Την 0.27 έχω αλλά δε το βρίσκω πουθενά τώρα (...) και αυτό είναι το τελευταίο beta. Αυτό χρησιμοποιούσα πάντα με τις Ati μου, no probs. Το μόνο κακό με την τελευταία έκδοση είναι οτι δεν ανεβάζει 1-1 mhz όπως οι παλιότερες, αλλά ίσως παίζει κάτι με drivers ή κάτι άλλο που δεν έχω κάτσει να προσδιορίσω (με την Χ850ΧΤ που έβαλα πάνω τα ίδια).

Όπως και να'χει το θέμα, βρίσκεις "τοίχο", δε σ'αρέσει το ATT ή απλά θες να δοκιμάσεις με το 8πινο? Δοκίμασέ το και βλέπεις.

Προσωπικά έχω ενα Olympia 1000 στο δωμάτιο αλλά θα το καρφώσω μετά τις διακοπές για να κρίνω εξ'ιδίων αν οι 2 γειώσεις προσφέρουν όντως κάτι παραπάνω...άλλωστε για στοκ ψύκτρα χωρίς πάτημα μνημών καλά τα έχει πάει η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 20:24]

Εσύ λες το Ati Tray Tools...εγώ λέω το AtiTool. 0.27 beta 2. Την 0.27 έχω αλλά δε το βρίσκω πουθενά τώρα (...) και αυτό είναι το τελευταίο beta. Αυτό χρησιμοποιούσα πάντα με τις Ati μου, no probs. Το μόνο κακό με την τελευταία έκδοση είναι οτι δεν ανεβάζει 1-1 mhz όπως οι παλιότερες, αλλά ίσως παίζει κάτι με drivers ή κάτι άλλο που δεν έχω κάτσει να προσδιορίσω (με την Χ850ΧΤ που έβαλα πάνω τα ίδια).

Όπως και να'χει το θέμα, βρίσκεις "τοίχο", δε σ'αρέσει το ATT ή απλά θες να δοκιμάσεις με το 8πινο? Δοκίμασέ το και βλέπεις.

Προσωπικά έχω ενα Olympia 1000 στο δωμάτιο αλλά θα το καρφώσω μετά τις διακοπές για να κρίνω εξ'ιδίων αν οι 2 γειώσεις προσφέρουν όντως κάτι παραπάνω...άλλωστε για στοκ ψύκτρα χωρίς πάτημα μνημών καλά τα έχει πάει η κάρτα.

Να έχω εγκατεστημένα και τα τρία (CCC, ATI Tray Tools, AtiTool) δεν υπάρχει πρόβλημα;

Κάποια tips τι ακριβώς πειράζουμε και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 18:13]

Εγω ξερω πως οι κατοχοι gtx εχουν το κεφαλι τους υσηχο εδω και 8 μηνες +,με λιγη τυχη μπορουν να την φτασουν και στα ρολογια της ultra χωρις προβλημα, οσοι πεσανε στην παγιδα "να παει να μαμηθει η nvidia θα περιμενω για το R600" πηρανε τα παπακια μου :p

Πάρτε μάτι λέμε.

Εδω ενα game σε 8800 .

doom2bigvd9.jpg

Kαι εδώ το ίδιο σε Ati 2900 .

doom3screenwg8.jpg

Οι διαφορές είναι εμφανείς. . . .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Χθες, στις 20:33]

Να έχω εγκατεστημένα και τα τρία (CCC, ATI Tray Tools, AtiTool) δεν υπάρχει πρόβλημα;

Κάποια tips τι ακριβώς πειράζουμε και πόσο;

Και μετά τα spammmmmm, κατά πόσο είναι ασφαλές με 2 x6pin τροφοδοσίες στην Χ2900Χτ να πειράξω με το ΑΤΙ Τοοl τις συχνότητες (πχ GPU 700, MEM 800 ενώ έχω δει ότι πολλοί μέσα στο forum την έχουν στα GPU 800, MEM 900);

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί μόνιμη ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε το find max core και μετά το find max mem.

Και βάλτα και τα 2 μετά 10μηζ κάτω απ ότι στα έβγαλε χωριστά και δοκίμασε να δείς αν έχει artifacts

Μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες δεν θα δείς,μην φανταστεις κανένα +15*C μόνο απ την συχνότητα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

To απογευματάκι θα της "χώσω" Ηz αλλά που σταματάμε;;; Όταν δούμε artifacts αφενώς και normal θερμοκρασίες ~ 60 idle και 80 load;;;

Κατευθείαν στα 800 στο GPU και 900 στις μνήμες;;;

845/909 δοκιμασμενο απλα σεταρε το turbofan της 2900 στο 100% οταν τρεξεις bench γιατι βαραει κοκκικα και κρεμαει...οχι κατευθειαν ανεβαζε αν 10 core και memory...κια πατα apply..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.