Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από geoal [Χθες, στις 19:07]

δεν λετε και το σεταρισμα των catalyst μια και το βρηκατε ωστε να μην χτυπιουνται αδικα οι υπολοιποι και σχηματιζουν και λαθος αποψη για την καρτα.

Ναι βρε παιδιά πείτε μας και εμάς (ποστάρετα καμμιά φωτο με τα settings των Catalyst) ....Εγώ διαβάζοντας λίγο το tweakguides κάνει μια εκτενή ανάλυση των όρων που υπάρχουν sto CCC και συνήθως λέει να τα αφήσουμε στα applications controlled. Εκτός αν χρησιμοποιείται και το ATI tray tools.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το ΑΤΙ Tray tools δεν το χρησιμοποιήσα.... το δοκίμασα βέβαια γιατί ο GruntGr πρότεινε μερικές καλές ρυθμίσεις εκει αλλα τώρα ούτε το ATI tool έχω φορτωμένο... Artifacts που αναφέρει ο aggelos84 ούτε εγώ παρατήρησα ποτέ... Mονο το CCC παίζει...

Screenshots από το CCC αν δεν ανεβάσει ο gbak θα ανεβάσω εγώ το απόγευμα, να τελειώσουμε και απο κάτι δουλειές πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

τα artifacts που παρατηρώ είναι μόνο κατα την πλοήγηση στο νέτ και στην μεταφορά αρχείων,στα παιχνίδια είναι όλα καλά,η αλήθεια είναι βέβαια ότι έχω μικρό τροφοδοτικό μόλις 450Watt αλλά δ θα έπρεπε να μου βγάζει προβλήματα και στα παιχνίδια;:unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι ελάχιστο έχει 500,αλλα λογικά δε θα μου έβγαζε προβλήματα στο παιχνίδι;δηλαδη όταν δουλεύει τέρμα δε βγάζει πρόβλημα και όταν είμαι στο νετ βγάζει;θα το αλλάξω το έχω υπόψην μου,εάν όμως έχω ακόμα artifacts τότε;

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβασα καλά, η μεσαία HDTV έξοδος αυτής της κάρτας (με τις τρεις παράλληλες σειρές πινς) είναι και Video IN;

Δηλαδή μπορώ να συνδέσω σε αυτήν ένα παλιό video VHS και να βλέπω τις βιντεοκασέτες στην οθόνη του υπολογιστή;

Πώς μπορεί να γίνει αυτό;

Αν δεν το κάνει η HD 2990XT, ποια pci κάρτα το κάνει (εκτός από tvtuner card);

Πώς μπορώ να εισάγω βίντεο στον υπολογιστή από βίντεο vhs;

Link to comment
Share on other sites

οποια καρτα γραφικων παρεις που εχει video-in συνδειεις rca απο το βιντεο (αν εχει αλιως scart με εξοδο rca) και με οποιδηποτε προγραμα συληψης κανεις capture.ενοειτε οτι ο ηχος του βιντεο θα μπει στο line-in της καρτας ηχου.

οι περισοτερες vga δεν εχουν video in.

Link to comment
Share on other sites

@ aggelos84 : Σε τι ανάλυση είσαι και το βασικότερο τι σύστημα έχεις?

@ sstav + geoal : Επειδή η κούραση χωράει να βάλω και στις τσέπες... όσον αφορά τις ρυθμίσεις στο CCC δεν έχω κάνει τίποτα περισσότερο απο αυτά που προτείνει και ο τυπάς στον οδηγό... αν βαριέστε να διαβάσετε (καλό ειναι να τον πιάσετε απο την αρχή βεβαια για να έχετε πλήρη εικόνα) απλά πηγαιντε κατευθείαν στην σελίδα 7 νομίζω... http://www.tweakguides.com/ATICAT_7.html

Στο δικό μου σύστημα δεν είδα καμία οπτική διαφορά με κλοκαρισμένο CPU (3,3Ghz) και μνήμες (900) στα games (άλλο το benchmarking) οπότε τώρα και με τις ζέστες τα έχω γυρίσει όλα default... Επίσης και η κάρτα παίζει default για τον ίδιο λόγο...

Για να μην ανεβάζω τα iδια screenshots τα fps που πιάνω είναι ίδια (πάνω-κάτω) με αυτά που έχει ποστάρει ο φίλος gbak με όλα τα settings των games στο full/high όπως είπαμε...

Καλό tweaking!!!!

Link to comment
Share on other sites

perp:ανάλυση 1280Χ1024 και σύστημα amd athlon dual core x2 4600+ 2gb ram 667mhz asus m2n32 sli deluxe Hd2900XT 512MB 450watt τροφοδοτικό,το πιθανότερο όπως κατάλαβα είναι το τροφοδοτικό...που προκαλεί τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelos84 [Σήμερα, στις 00:27]

perp:ανάλυση 1280Χ1024 και σύστημα amd athlon dual core x2 4600+ 2gb ram 667mhz asus m2n32 sli deluxe Hd2900XT 512MB 450watt τροφοδοτικό,το πιθανότερο όπως κατάλαβα είναι το τροφοδοτικό...που προκαλεί τα προβλήματα

Ναι και εγώ αυτό "βλέπω"... Δοκίμασε όμως και από κάνα φιλαράκι σου ενα 2ο πριν και αν πας για καινούργιο... και ειχα ενα 700αρι ετοιμο και το πουλήσα ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που δεν είναι τροφοδοτικό τι άλλο μπορει να είναι;πάντως γενικά δεν έχω προβλήματα περα απο αυτά τα artifacts κατα την πλοήγηση,στα παιχνίδια όλα είναι οκ..τι λές να κάνω;πως να το ψάξω το θέμα;για πόσα watt να δω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelos84 [Σήμερα, στις 01:13]

σε περίπτωση που δεν είναι τροφοδοτικό τι άλλο μπορει να είναι;πάντως γενικά δεν έχω προβλήματα περα απο αυτά τα artifacts κατα την πλοήγηση,στα παιχνίδια όλα είναι οκ..τι λές να κάνω;πως να το ψάξω το θέμα;για πόσα watt να δω;

Κοιτά εμένα η Χ1950ΧΤΧ που ειχα μου είχε βγάλει artifacts γιατί κάτι πρόβλημα επαιζε με τους catalyst 7.4 νομιζω... δεν είχαν κάτσει καλα.... τα βγαλα όλα, καθάρισα registry από ότι "έλεγε" ATI :D ακόμα και manually και μετά κανένα πρόβλημα μετα την clear επανεγκατάσταση... δες και αυτό το issue πάντως...

Τώρα για τροφοδοτικό πέρα απο τα watts δες και την ποιότητα αλλα αυτό το βλέπεις και σε άλλα θέματα στο lab...μην βγουμε και off-topic... 500 ειναι το μινιμουμ... απο 600+ καλό θα ήταν και για το μέλλον... αν σκέφτεσαι για Crossfire πάντως κοίτα σε ανώτερη κατηγορία με άλλα λεφτά όμως...

Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικά:

Με την Gecube Ati Radeon HD 2900 XT pciX 512 ddr3 + pci hauppage tvtuner (wintv) + catalyst 7.5 και μετά + windows vista = ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΠοΤΕ Η ΟΘΟΝΗ! Πρέπει να βγάλεις και να πετάξεις την hauppage (κολλάει από το bios δηλαδή - δε φαίνεται ποτέ το bios- de ftanei ekei-den anabei ka8oloy!)

Με την Gecube Ati Radeon HD 2900 XT pciX 512 ddr3 + pci hauppage tvtuner (wintv) + catalyst 7.4 και πριν + windows vista = κολλούσε η οθόνη με την εκκίνηση των windows! Πρέπει να βγάλεις την hauppage - Poy ayto ekana

Eνώ με μια Gecube Ati Radeon Χ1300 pro 512 ddr2 mb agp + catalyst 7.5 + windows XP ή + windows vista = κανένα πρόβλημα

Διάβασα πως οι αλλαγές στους catyalyst 7.7 έφτασαν μέχρ το bios! Το είδα :-)

----------

Τα θετικά

Με την gecube ati radeon Χ1300 pro 512 ddr2 mb agp, δεν τολμούσα να βγάλω εικόνα σε δεύτερη hdtv οθόνη (1920 Χ1080)... Έτρεμε - παλλόταν.. χάλια εικόνα

Με την Gecube Ati radeon hd 2900 xt pciX 512 ddr3 κατευθείαν αναγνωρίζεται η hdtv και φτιάχνει αυτόματα η εικόνα σαν κλώνος χωρίς να τρέμει...

Πρέπει να είναι θέμα επαρκούς ενέργειας παραγωγής κι εξόδου εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθές το βράδυ είμαι και εγώ κάτοχος μιας 2900 gecube.

Όταν την πρωτοεγκατέστησα, έβαλα μόνο τους τελευταίους (7.7) drivers απο το site της ATI. Μου έβρισκε 3 συσκευές απο τις οποίες ρύθμιζε μόνο τις 2, και αυτή που δεν έβρισκε έμενε με θαυμαστικό στο device manager. Έτσι έκανα uninstall τους drivers και έβαλα (ντομάτες παρακαλώ!) αυτούς που είχε στο cd, οι οποίοι όμως είχαν το φούλ πακέτο, πολύ περισσότερα πράγματα και έτσι βρέθηκε και εκείνη η συσκευή.

Το πρόβλημα μου τώρα είναι τα fps...

Πρίν απο την 2900 είχα την 1950 pro και μόλις τελείωσα με τις εγκαταστάσεις έτρεξα κατευθείαν WOW να δώ διαφορά στα fps. Με λύπη διαπίστωσα οτι δεν είχε καμία μα καμία διαφορά, άντε να είχε 20 frames στις ίδιες πάντα ρυθμίσεις. Για όσους ξέρουν το παιχνίδι, στην orgrimmar που γίνεται της μουρλής ας πούμε έπιανα 40 και 20 fps!!!

Σκέφτηκα οτι το WOW με κοροιδεύει οπότε έτρεξα το 3dmark06 αλλα στο τέλος μου λέει submission failed...

Ε, τώρα εγκαθιστώ διάφορα παιχνίδια να δώ τι βαστάει γιατί αρχίζει και μου τη δίνει στα νεύρα!! Μπορεί να φταίει κάτι και να μήν δίνει το 100%?

Έχω βάλει και τα 2 ρεύματα (8 + 6) το τροφοδοτικό είναι το corsair 620, και πρίν κάνω εγκατάσταση τους drivers έκανα uninstall τους παλιούς...

edit: με 3dmark και τους παλιούς drivers πιάνω 8377 και με τους καινούριους 8437.

Ο υπολογιστής είναι athlon 64x2 4600, 2gb (2x1 crucial 667 ddr2), corsair HW620x τροφοδοτικό, μητρική Asus M2N-E.

Υπάρχει περίπτωση τα σκόρ να είναι φυσιολογικά με το συγκεκριμένο στήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

τι θες να πεις? με αυτο υποτιθεται εαν εχεις εξωτερικη συσκευη συμβατη με hdmi με το βυσμα που χει η ατι απλα κανεις την συνδεση και εχεις εικονα και ηχο high definition..o ανταπτορας που χει στην συσκευασια κανει ολη την δουλεια...εκτος αν θες να πεις κατι αλλο και δεν σε πιανω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geodeath [Σήμερα, στις 08:55]

Απο χθές το βράδυ είμαι και εγώ κάτοχος μιας 2900 gecube.

Όταν την πρωτοεγκατέστησα, έβαλα μόνο τους τελευταίους (7.7) drivers απο το site της ATI. Μου έβρισκε 3 συσκευές απο τις οποίες ρύθμιζε μόνο τις 2, και αυτή που δεν έβρισκε έμενε με θαυμαστικό στο device manager. Έτσι έκανα uninstall τους drivers και έβαλα (ντομάτες παρακαλώ!) αυτούς που είχε στο cd, οι οποίοι όμως είχαν το φούλ πακέτο, πολύ περισσότερα πράγματα και έτσι βρέθηκε και εκείνη η συσκευή.

Καλορίζικη η 2900 σου...

Καταρχήν ΠΡΙΝ βάλεις την 2900 πάνω και εγκαταστήσεις τους 7.7 είχες βγάλει και καθαρίσει την registry από τους προηγούμενους για την 1950pro που είχες?

Το ότι έβαλες τους μαμίσιους δεν είναι κακό... πολλοί το έχουν κάνει όταν δεν τους έκατσαν οι τελευταίοι οπότε don't worry...

Αρχική απάντηση από geodeath [Σήμερα, στις 08:55]

Το πρόβλημα μου τώρα είναι τα fps...

Πρίν απο την 2900 είχα την 1950 pro και μόλις τελείωσα με τις εγκαταστάσεις έτρεξα κατευθείαν WOW να δώ διαφορά στα fps. Με λύπη διαπίστωσα οτι δεν είχε καμία μα καμία διαφορά, άντε να είχε 20 frames στις ίδιες πάντα ρυθμίσεις. Για όσους ξέρουν το παιχνίδι, στην orgrimmar που γίνεται της μουρλής ας πούμε έπιανα 40 και 20 fps!!!

Πέρα απο αυτό που ανέφερα πριν.... Πριν τρέξεις το WOW έκανες τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο CCC? Η μπαμ και μετά πήγες να κάνεις μετρήσεις? Θέλουν γενικά λίγο ψαξιμο οι catalyst όπως έχουν αναφέρει και άλλα μέλη... Μπορεί να παίζει και conflict με τις ingame ρυθμίσεις σου...

Τσέκαρε αυτά που προτείνα και μετά ξανακοιτάς το benchmarking γιατί όλα είναι ξεκινούν απο το θέμα "drivers και ρυθμίσείς" in my opinion.... και αυτο πρέπει να σίγουρέψεις αρχικά ότι δουλεύει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.