Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 17:41]

4) Σκέψου την εναλλακτική της ΒΤΧ διάταξης για να κερδίσεις σε airflow, θερμοκρασίες ευκολία συναρμολόγησης και βέβαια αισθητικής (έχεις 2 σουπερ μωρά τώρα και βλέπεις το πίσω μέρος )

Δεν ειναι ΒΤΧ αυτο που λες , λεγεται Inverted ATX

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Κι εγω δεν εχω παραπονο απο το θορυβο της καρτας,εχω ζησει και με ΠΟΛΥ πιο θορυβωδη εξαρτηματα (το προ-προ-προ-προ-προηγουμενο pc μου εκανε σαν γεννητρια,αυτες που εχουν σε καντινες/πανηγυρια :tomato: )

Link to comment
Share on other sites

thanx guys! και ειδικα τον perp που με βοηθησε στο στησιμο καθως ειχα προβλημα με ocz μνημες...λιγο περιεργο στησιμο ηταν αυτο ξεκινησε με 3 rma 1 PK5 DLX ,1 2900ΧΤ,και δυο ocZ reaper για τα πανηγυρια!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 19:32]

thanx guys! και ειδικα τον perp που με βοηθησε στο στησιμο καθως ειχα προβλημα με ocz μνημες...λιγο περιεργο στησιμο ηταν αυτο ξεκινησε με 3 rma 1 PK5 DLX ,1 2900ΧΤ,και δυο ocZ reaper για τα πανηγυρια!!

Mεγειες gbak, ωραίο το αναποδο στησιμο! Το DirT πρεπει να πετάει τώρα έτσι? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 18:29]

Δεν ειναι ΒΤΧ αυτο που λες , λεγεται Inverted ATX

Ναι ρε συ... σίγουρα δεν ειναι κυριολεκτικο BTX αλλά μην ξεχνάτε ότι έτσι γράφεται στα περισσότερα manuals κουτιών κτλ... Κακώς βέβαια...Γενικά είναι παρεξηγημένη έννοια... Ο σωστός όρος για το "ανάποδο" που λέμε ειναι όντως inverted ATX αυτό που λες... αλλά αμα πεις κάνα τέτοιο μπορεί ο κόσμος να μπερδευτει περισσότερο ... εξάλλου οι περισσότεροι BTX το λένε, ή αναποδο λαικιστί... (τσσσσ)

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 19:32]

thanx guys! και ειδικα τον perp που με βοηθησε στο στησιμο καθως ειχα προβλημα με ocz μνημες...λιγο περιεργο στησιμο ηταν αυτο ξεκινησε με 3 rma 1 PK5 DLX ,1 2900ΧΤ,και δυο ocZ reaper για τα πανηγυρια!!

Το οποίο πρόβλημα με τις OCZ μέχρι να το βρούμε και να σιγουρευτούμε ότι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα κόντεψε να μας φτάσει στα όρια αντοχής μας... Όλα τα λεφτά όμως ήταν όταν επιτέλους (μετά από 5 ώρες) είδαμε εκτός από το ξημέρωμα ΚΑΙ τα πορτοκαλι φωτάκια της DELL να γίνονται πράσινα και να ξεκινάει το σύστημα.... :banging:

(There is no need to thank a friend)

Link to comment
Share on other sites

τελικα οι οδηγοι τις ατι ειναι ακομη για τα μπαζα...τουλαχιστον σε xfire εκανα 3 μερες να το ενεργοποιησω...και παλι δεν μου τα λεει καλα...υποψιν εχει βγει hotfix http://support.ati.com/ics/support/d...tionID=2 8188

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 02:27]

τελικα οι οδηγοι τις ατι ειναι ακομη για τα μπαζα...τουλαχιστον σε xfire εκανα 3 μερες να το ενεργοποιησω...και παλι δεν μου τα λεει καλα...υποψιν εχει βγει hotfix http://support.ati.com/ics/support/d...tionID=2 8188

Φίλε gbak κάνε edit γιατί το link δεν λειτουργεί αλλά με αυτά που έχεις τραβήξει όλα συγχωρούνται... ;)

Το σωστο λινκ για το hotfix του crossfire της HD2900XT εδώ...

http://support.ati.com/ics/support/KBAnswer.asp?questionID=28188

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!!είμαι καινούριος εδώ!Με το θέμα των artifacts βρήκε κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;δεν νομίζω να παίζει ρόλο η εταιρεία κατασκευής της κάρτας αφού το πρόβλημα υπάρχει και στις gecube και στις saphire ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelos84

καλησπέρα σε όλους!!είμαι καινούριος εδώ!Με το θέμα των artifacts βρήκε κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;δεν νομίζω να παίζει ρόλο η εταιρεία κατασκευής της κάρτας αφού το πρόβλημα υπάρχει και στις gecube και στις saphire ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα με εμενα ?

Πάντως εγώ προσανατολίζομαι σε RMA , μου έχει σπάσει τα νεύρα η κ@@οκαρτα !

Πάω να παίξω defcon , κάθε μια ώρα κολλάει , πάω να παίξω theatre of war , εαν βαλω AA

γίνονται τα γραφικά λιλιδια , αλλα και χωρείς AA μετα απο κανα 2 ωρες καρασαρει! κατεβάζω μνήμες , πυρήνα default , τίποτα . Τρέχω το Whiteout , γεμίζει artifacts και μετα τραβάει και μια μαυρη οθονη.

Τρεχω σημερα 3 ωρες 3dmark 05 @ 1920x1200 8xAA 16xAF και ουτε ενα κόλλημα .

Δεν ξερω τι να πω ! Το σίγουρο ειναι , οτι τέτοια κουλά δεν ειχα δει σε καμία περίπτωση με την 8800 GTS (Εχω αρχισει να την εκτιμω περισσότερο τις τελευταίες μερες)

Link to comment
Share on other sites

τόσο τραγικα προβλήματα δεν έχω,τουλάχιστον στο oblivion δεν μου κάνει τίποτα!!μόνο όταν είμαι στο internet μου βγάζει μαύρα στήγματα στην οθόνη,τα οποία με ανανέωση φεύγουν,πάντως διάβασα οτι στα βίστα όσοι έχουν την κάρτα δεν τους βγάζει πρόβλημα...άραγε οι οδηγοί δουλεύουν καλύτερα στα βίστα;;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelos84 [Σήμερα, στις 00:23]

τόσο τραγικα προβλήματα δεν έχω,τουλάχιστον στο oblivion δεν μου κάνει τίποτα!!μόνο όταν είμαι στο internet μου βγάζει μαύρα στήγματα στην οθόνη,τα οποία με ανανέωση φεύγουν,πάντως διάβασα οτι στα βίστα όσοι έχουν την κάρτα δεν τους βγάζει πρόβλημα...άραγε οι οδηγοί δουλεύουν καλύτερα στα βίστα;;:blink:

Ναι...(σε μένα τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Και έμενα στο OBLIVION εχω την εντύπωση οτι τρέχει ποιο γρήγορα απο την 8800 GTS , ουτε εχει προβλήματα ( για την μια ωρα που επαιζα συνεχόμενα ) εαν περάσει το δυωρακι δεν ξέρω τι θα προκύψει .

Στα vista x64 , το Defcon εχει την ιδια συμπεριφορά όσον άφορα τα κολλήματα , θα βάλω και άλλα παιχνίδια στα Vista , να το τσεκαρω.

Η μ@@@κια ειναι οτι άλλαξα τροφοδοτικο νομίζοντας οτι αυτο έφταιγε , παει το 200αρι ευρω .....

Εχθές με 630 πυρήνας και 920 μνήμη δεν μου κόλλησε για αρκετές ώρες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και παραπάνω ώρες να παίξεις δεν θα έχει πρόβλημα,Εγώ το δοκίμασα και όλα ήταν οκ.Τώρα άλλο παιχνίδι που απαιτεί δυνατή κάρτα δεν έχω πρόχειρο.Εγω δουλεύω με τροφοδοτικό 450watt και φαίνεται να δουλεύει κανονικά η κάρτα(παρότι λέει στο manual το κατώτερο 500)

Link to comment
Share on other sites

drivers Catalyst 7.5 ATI Reviewed and Approved AMD (ATI) Drivers

2900XT (SINGLE & CROSSFIRE) ON STOCK COOLING + 1 DELTA (180CFM)

CPU E6700 on LN2 χαλαρά 5.100 GHz

Memory TeamXtreem 1:1 (4-4-4-4-4-3-21-1-12-10-5-7-5-4) 2.69Volt (maximizer)

M/B abit QUAD-GT (965)

MCH (1.65Volt)

CPU CORE 1.82 Volt

OVERCKLOCKING TOOLS

ATI TOOL για την μία κάρτα (843/1053) +

τάσεις (VDDC=1.225V, MVDDC=2.450, MVDDQ=1.914V)

AMD TOOL για την άλλη κάρτα (Μαστερ Α) (698/1017)

2001_CROSSFIRE_GPR.jpg

2005_SINGLE_GPR.jpg

2005_CROSSFIRE_GPR.jpg

(περίσεψαν και 8 -10 λίτρα ln2..................................) :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.