Jump to content



Διλλημα για 8800GTS 640MB


tatos

Recommended Posts

Καλησπερα!! Ηρθε λοιπον η ωρα να αλλαξω vga το ερωτημα ειναι απλο και μικρης διαφορας......απλα ποια απο τις 3 και για πιο λογο????

1)http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.519556

2)http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.514219

3)http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.513228

δεν λεω σε ποια ειμαι πιο κοντα γιατι θελω να δω αποψεις!

Υ.Γ. 600W enermax εχω δεν πιστευω να γονατισει ε???

αλλα αν θελεται ποσταρετε αν θα την αντεξει γενικως το συστημα! thx anyway

για τυχον ερωτησεις το σύστημα αποτελείται από: 3.2p4ht lga775-big typhoon termaltake cpu cooling-mobo ASUS p5gdc-v deluxe-4x512RAM DDR kingstone-1sata maxtor 80gb , 1sata wd 120gb , 1 idewd 120gb , 1 ide maxtor 250gb-gf nv6600pcix+thermaltake schooner fanless-enermax noisetaker 600w-sb liveplayer platinum 7.1-cinergy tv 600 (στο καινουργιο κουτι μαλλον μιλαμε για 7 ισως και παραπανω 12αρηδες ακομα αλλα εκει σκεφτομαι να βαλω και 2ο psu ενα παραπεταμενο που εχω αλλα υπλογιστε το στο υπαρχων psu) thx anyway!

EDIT: απο οτι βλεπω απο καπoια αμεσα post που γινανε υπαρχουνε και οι εναλλακτικες^^ απο οτι μου ειπατε εδω και μετα εψαξα και σε καποια αλλα site δεν υπαρχουνε τρελες διαφορες εκτος αν εισαι Ο γνωστης πραγμα που εγω δεν ειμαι οποιος θελει ας προτεινει και εναλλακτικες λυσεις λοιπον αλλα παντα με ονοματεπωνυμο(μοντελα δλδ:p) και τωρα πια προτεινεται και τροφοδοτικο αν δεν σας κανει κοπος καθως απο τα λεγομενα μαλλον θα χρειαστω!thx anyway:)

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω ASUS. Εχει ονομα, πως να το κανουμε! Και πιστευω τα 640ΜΒ ram ειναι "αχρηστα". Παρε με 320. Διαφορα δεν θα δεις τεραστια εκτος κι αν εισαι απο κεινους που πιστευουν οτι με περισσοτερη μνημη θα ειναι καλυτερη. Γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

για τον 3.2 και τοσους δισκους + την 8800 δεν προκειται να σε φτασει το 600αρι.

εφοσον η διαφορα τιμης ειναι μικρη παρε την Asus ή την XFX......η μεταπωλητικη αξια της καρτας οταν την βαρεθεις και θες να την σκοτωσεις εξαρταται αμεσα εδω στην ελλαδα απο το τι ονομα εχει........

εαν η αναλυση της οθονης σου ειναι μεχρι 1280X1024 εγω θα επαιρνα μια 8800gts 320....θα σκοτωνα και το ενερμαξ κανα 70αρη και θα επαιρνα ενα 700αρη τροφοδοτικο Tagan Ocz Hiper Seasonic με τα ρεστα....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αναμεσα σε xfx & asus παιζετε το διλυμα... Η xfx ειναι χρονισμενη απο μαμα..δυσκολα θα την συκωσεις παραπανω απο τους χρονους τις χωρις προβληματα...Ενω την asus μπορεις να την φτασεις στα ακρα..Βεβαια εγω τοσο καιρο xfx εχω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος! Απολυτα! Οποια και να παρεις απο τις 2 δεν θα δεις τεραστιες διαφορες! Ειναι και οι 2 εξαιρετικες! ;) Τωρα 600...χμ... Δυσκολο...Ξερεις πολλα παιδια που κανουν αναβαθμηση σε vga και περνουν gf8800 δεν θελουν να δωσουν πολλα χρηματα μετα για τροφοδοτικο...Ομως... ειναι το πιο συμαντικο για σωστη λειτουργια των vga αλλα και του συστηματος ολοκλιρου στη συνεχεια... παρε ενα 850 tagan..! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο ακριβώς διλλημα έχω! Το τροφοδοτικό σου είναι μια χαρά, μην φοβάσε. Εγω για παράδειγμα έχω hec acepower 480watt με 2 σκλήρούς και δεν φοβάμαι. Τώρα για το ποία από τις 3 να πάρεις... τι να σου πω. Εγώ γέρνω προς την msi γιατί είναι OC και η διαφορά στις επιδόσεις της σε σχέση με τις άλλες αντίστοιχες την κανουν να αξίζει περισσότερο. Την Sparkle γιατί δεν την σκέφτεσαι? Έχει την καλύτερη τιμή απο όλες? Εσύ σε ποιά γέρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tatos [Σήμερα, στις 22:16]

και εγω damasta στην MSI γερνω.....εγερνα... θα δειξει^^

Έχει βγεί καμία "βρώμα" για την sparkle γιατί δεν την βλέπω στην λίστα σου και σκέφτομαι να την τσιμπήσω?

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο greekfarma το ονομα εχει αξια.....ποσο μαλλον μεταπωλητικη!!τωρα απο επιδοσεις και αξιοπιστια τι να σου πω ειληκρινα δεν ξερω και δεν θα ειμαι αντικειμενικος....απλα βαδιζω εκει που ξερω και γιαυτο ειμαι σε αυτες τις 3!

Link to comment
Share on other sites

Στην asus πάντως αυτό που πληρώνεις παραπάνω είναι τα 2 παιχνίδια που δίνει μαζί που εμένα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα. ’πο την άλλη δεν σκέφτομαι να την πουλήσω, άμα δώ και παλιώνει θα χώσω άλλη μια (sli)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

Και εγώ το ίδιο ακριβώς διλλημα έχω! Το τροφοδοτικό σου είναι μια χαρά, μην φοβάσε. Εγω για παράδειγμα έχω hec acepower 480watt με 2 σκλήρούς και δεν φοβάμαι. Τώρα για το ποία από τις 3 να πάρεις... τι να σου πω. Εγώ γέρνω προς την msi γιατί είναι OC και η διαφορά στις επιδόσεις της σε σχέση με τις άλλες αντίστοιχες την κανουν να αξίζει περισσότερο. Την Sparkle γιατί δεν την σκέφτεσαι? Έχει την καλύτερη τιμή απο όλες? Εσύ σε ποιά γέρνεις?

Εχεις 8800?

@tatos

Αναλογα με τι αναλυσεις θα παιζεις αγορασε αυτη με τα 320 ή τα 640mb.

Link to comment
Share on other sites

παντα οι αναλυσεις μου ειναι στα 1024x768 με override 100hz τωρα απο κει και περα τις αναλυσεις in game τις βαζω παντα τερμα ή μια σκαλα πιο κατω....αναλογως οτι αντεχει η υπαρχουσα καρτα μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 23:27]

Εχεις 8800?

@tatos

Αναλογα με τι αναλυσεις θα παιζεις αγορασε αυτη με τα 320 ή τα 640mb.

Θέλω να αγοράσω γιατί μου χάλασε η 7800 προχτες. ’λλα δεν ξέρω να την αγοράσω τώρα ή να περιμένω καμιά 15αρια μέρες πάς και πέσουνε τώρα που βγήκανε οι r600? Λες να πέσουνε τόσο που να αξίζει την αναμονή?

Link to comment
Share on other sites

@τατος

η διαφορα στα 320 απο τα 640 θα φανει στις υψηλες αναλυσεις. Σε 1024 αν παιζεις δε θα δεις τπτ.

@δαμαστα

σε ρωτησα αν εχεις γιατι ειδα το ποστ #5 και παραξενευτηκα με hec 480 να εχεις 8800.

Αν θες τη γνωμη μου για καρτα ειναι να δωσεις 340 και να παρεις χ2900χτ. Πολλα υποσχομενη, φτηνη γι αυτο που δινει και εχει και hardware decoding για hd.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tatos [Σήμερα, στις 00:42]

οπως ειπε και ο greekfarma το ονομα εχει αξια.....ποσο μαλλον μεταπωλητικη!!τωρα απο επιδοσεις και αξιοπιστια τι να σου πω ειληκρινα δεν ξερω και δεν θα ειμαι αντικειμενικος....απλα βαδιζω εκει που ξερω και γιαυτο ειμαι σε αυτες τις 3!

Ποιο όναμα βρε παιδιά !! Έχω δει κάτι XFX 8800, BFG 8800 με ότι να ναι προβλήματα και απο την άλλη κάτι ταπεινές ALBATRON να τα πηγαίνουν μια χαρά...

Η Foxconn έβγαλε πρώτη φορά κάρτα με το όνομα της (δικια της , γιατί απο κατασκευή έχει μεγάλη εμπειρία αφού εκεί προ-κατασκευάζονται οι περισσοτερες vga)

Την πήρα και κλοκάρει τρελά, δεν παρουσίασε κανένα προβλημα με συμβατότητες, σφυριγματα και άλλα τετοια και είναι πιο ήσυχη απο μια XFX 8800GTX που είχα. (το τελευταιο μου έκανε και μενα εντυπωση)

Αδικα είστε κολλημενοι με XFX , ASUS...κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Και το 600άρι PSU...Εγώ νομίζω ότι περισσεύει...

Σε 3.2 έχω βάλει 1900ΧΤΧ που έκαιγε άντερα και δεν έπαθε τπτ (χωρίς να πουσαριστεί βέβαια) με το Hiper 580.

E οχι και περισευει....Δεν νομιζω ουτε καν να φτανει..Οσο καταναλωσει να εχει η AΤΙ τωρα μιλαμε 8800..... Βαρυ πραμα :p. Ασε που αν δεν παρει xf και κανει O/c θα αυξηθει ακομα περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Ποιο όναμα βρε παιδιά !! Έχω δει κάτι XFX 8800, BFG 8800 με ότι να ναι προβλήματα και απο την άλλη κάτι ταπεινές ALBATRON να τα πηγαίνουν μια χαρά...

Η Foxconn έβγαλε πρώτη φορά κάρτα με το όνομα της (δικια της , γιατί απο κατασκευή έχει μεγάλη εμπειρία αφού εκεί προ-κατασκευάζονται οι περισσοτερες vga)

Την πήρα και κλοκάρει τρελά, δεν παρουσίασε κανένα προβλημα με συμβατότητες, σφυριγματα και άλλα τετοια και είναι πιο ήσυχη απο μια XFX 8800GTX που είχα. (το τελευταιο μου έκανε και μενα εντυπωση)

Αδικα είστε κολλημενοι με XFX , ASUS...κτλ.

Μην λεμε οτι θελουμε!! Αν ηταν ετσι φιλος απλα ολοι θα περνουμε τις πιο ''μετριες κ νεοτερες'' κατασκευαστικες που ειναι 100ευρο φτηνοτερα! Οπως club , albatron...Η κατασκευαστικη παιζει πολυ μεγαλο ρολο...Δεν ειναι μονο θεμα αξιοπιστιας και οτι η φτηνες θα βγαλουν προβλημα...Καμια δεν πρεπει να βγαλει προβλημα! ειναι μες τη εγγυηση! Απλα η πιο ακριβη σου υποσχετε καλυτερες επιδοσεις χρονους benchmarks κλπ....! Κανεις δεν αμφισβιτη την αξιοπιστια asus k xfx στο χωρο τον vga.! Και πως η διαφορα αναμεσα σε ιδιες μαρκες καρτων(geforce6600 πχ) μιας club και μια asus ειναι τεραστια!:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 15:51]

Μην λεμε οτι θελουμε!! Αν ηταν ετσι φιλος απλα ολοι θα περνουμε τις πιο ''μετριες κ νεοτερες'' κατασκευαστικες που ειναι 100ευρο φτηνοτερα! Οπως club , albatron...Η κατασκευαστικη παιζει πολυ μεγαλο ρολο...Δεν ειναι μονο θεμα αξιοπιστιας και οτι η φτηνες θα βγαλουν προβλημα...Καμια δεν πρεπει να βγαλει προβλημα! ειναι μες τη εγγυηση! Απλα η πιο ακριβη σου υποσχετε καλυτερες επιδοσεις χρονους benchmarks κλπ....! Κανεις δεν αμφισβιτη την αξιοπιστια asus k xfx στο χωρο τον vga.! Και πως η διαφορα αναμεσα σε ιδιες μαρκες καρτων(geforce6600 πχ) μιας club και μια asus ειναι τεραστια!:nuke:

Δεν μιλάμε για 6600, για 8800 μιλάμε και σε αυτές δεν παίζει ρόλο η τελική κατασκευαστρια, εκτώς αν καλύπτεσαι απο ειδικους όρους στις εγγυησεις, σε step up προγράμματα κτλ οποτε εκεί επιλέγεις αναλογα με το τι θες. Στις 8800 είναι τι θα σου τύχει μην ξαναλέμε τα ίδια.

Τώρα αν βάζεις την και την foxconn στις πιο ''μετριες κ νεοτερες'' πρεπει να ξαναδεις κάποια πράγματα.

@850 tagan ? όχι βρε jimakos21...αυτο που έχει φτάνει, ας δοκιμάσει πρώτα.

@tatos δες και την 2900xt όπως σου λεει ο

cabrinha

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

E οχι και περισευει....Δεν νομιζω ουτε καν να φτανει..Οσο καταναλωσει να εχει η AΤΙ τωρα μιλαμε 8800..... Βαρυ πραμα :p. Ασε που αν δεν παρει xf και κανει O/c θα αυξηθει ακομα περισσοτερο...

Βαριά η GTS?

http://guru3d.com/article/content/416/4/

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tatos [Σήμερα, στις 01:34]

παντα οι αναλυσεις μου ειναι στα 1024x768 με override 100hz τωρα απο κει και περα τις αναλυσεις in game τις βαζω παντα τερμα ή μια σκαλα πιο κατω....αναλογως οτι αντεχει η υπαρχουσα καρτα μου!

δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.