Jump to content



Τέσσερις μήνες Vista, χωρίς κωδικό.


mariosalice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice

Νομίζω ότι με την παραπάνω τεχνική, μπορούμε να έχουμε τα Vista για πάντα χωρίς να τα ενεργοποιήσουμε, με νόμιμο τρόπο, από τη στιγμή που δεν παραβιάζουμε κανένα όρο της M$.

Enjoy :flower:

Πως το "νομίζεις" αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Τελικά αυτή η Microsoft αδειάζει τους πελάτες της με κάθε δυνατό τρόπο.

Με αυτό το κολπάκι απλά έχεις τα Vista δωρεάν και νόμιμα.

Ή τους ανησυχεί το Linux ή απλά θέλουν να δώσουν περισσότερα κίνητρα στους χρήστες να δοκιμάσουν τα Vista. Μετά από 1 χρόνο βέβαια κανείς δεν λέει ότι δεν θα βγει κάποιο update, κάποιο service pack, οτιδήποτε, που να απενεργοποιεί αυτή την δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η διαδικασια εγκαθιστωντας τα vista , εχοντας βαλει στο bios ημερομηνια 2099 π.χ... κυκλοφορει κανα διμηνο και δουλευει (στα RTM , δοκιμασα για πλακα να προχωρισω την ημερομηνια μετα την ημερομηνια εγκαταστασης και μονο τοτε αρχισαν να μειωνονται οι υπολειπομενες μερες για ενεργοποιηση -μια ωρα τα κρατησα μονο :p οποτε δεν εχω ιδεα αν την επομενη θα εμεναν 29 μερες για activation ή θα ειχε κολλησει στις 30-) δε πιστευω ομως οτι θα το αφησει ετσι η Μ$... καλλιστα μπορει να εχει ενα εσωτερικο ταιμερ που να "γραφει χιλιομετρα" .. και μολις γραψει 30 μερες... ζονκ... (φυσικα μενει καποιος να το επιβεβαιωσει η διαψευσει αυτο..) ή ανετα με καποιο update να το τσεκαρει και να κλειδωσουν παλι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Γιατι τους αδειαζει?

Αν πας και αγοράσεις τα Vista με 400€ και ο διπλανός σου έχει την δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσει δωρεάν με τις ευλογίες της ίδιας της Microsoft δεν σε έχει κατά κάποιο τρόπο αδειάσει? Και όχι μόνο αυτό, αλλά τα έχει και χωρίς τηλέφωνα και ενεργοποιήσεις.

Ουσιαστικά όποιος ξέρει να πάρει ένα back up και να κάνει μια εγκατάσταση λειτουργικού τα έχει δωρεάν, πιθανόν, για πάντα.

Αρχική απάντηση από Vadergr

Τωρα μας χαλαει που δινει η microsoft δωρεαν χρονο χρησης για το νεο της λειτουργικο?Θα τρελλαθουμε εντελως?

Αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα και αν σε τρελαίνουν, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Πάντως σε κανένα σημείο δεν βλέπω να γράφω ή να υπονοώ ότι με πειράζει. Τα RC1 έχω σε ένα partition στο PC μου και πολύ χαίρομαι που δεν βιάζονται να λήξουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε yanni, αυτος που θα τα σκασει για να το παρει retail καινουργιο, θα το κανει για την δουλεια του και καμμια διαθεση δεν θα εχει να πειραματιζεται με +1 μηνα, +1 μηνα κτλ.Θα θελει να εχει ησυχο το κεφαλακι του χωρις αυριο μεθαυριο να του βγαλει η ms καποιο update που θα κοβει την διαδικασια αυτη.Ειναι απλα αλλο το αγοραστικο κοινο.

Η κινηση αυτη της ms μονο καλο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Φιλε yanni, αυτος που θα τα σκασει για να το παρει retail καινουργιο, θα το κανει για την δουλεια του και καμμια διαθεση δεν θα εχει να πειραματιζεται με +1 μηνα, +1 μηνα κτλ.Θα θελει να εχει ησυχο το κεφαλακι του χωρις αυριο μεθαυριο να του βγαλει η ms καποιο update που θα κοβει την διαδικασια αυτη.Ειναι απλα αλλο το αγοραστικο κοινο.

Η κινηση αυτη της ms μονο καλο κανει.

Vader πολύ φοβάμαι οτι αυτός που θα τα σκάσει για το νέο super-duper λειτουργικό θα το κάνει μόνο και μόνο γιατί δεν θα ξέρει οτι η διαδικασία που περιγράφεται στο thread του επιτρέπει να τα δουλεύει δωρεάν (ή τουλάχιστον πολύ φθηνότερα μακροπρόθεσμα).

Και επειδή αυτό συμβαίνει για την συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών, πολύ απλά η MS τους αδειάζει εν αγνοία τους.

Το οτι είναι καλό αυτό για μας είναι. Γιατί εσύ κι εγώ τα 100άδες μέλη του forum θα περάσουμε την εντολή και θα έχουμε Vista. Είναι καλό για μας που είμαστε για την MS οι κακοί πειρατές που δεν χάνει ευκαιρεία να κινεί νομικές διαδικασίες εναντίον μας όταν από την πίσω πόρτα μας δίνει τζάμπα το λειτουργικό της.

Αυτό δεν αλλάζει όμως το οτι όντως αδειάζει τον κακομοίρη που πάει στο super market (κωτσόβολος, Πλαίσιο κλπ) και τα σκάει χοντρά για τα Vista μαζί με τον υπερτάχιστο Celeron που του πούλησαν σε τιμή ευκαιρείας 3000.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η διαδικασια ισχυει για 3-4 φορες η για απειρο χρονικο διαστημα?Αν ισχυει το πρωτο, σαφεστατα αυτος που θα τα αγορασει (και θα εχει λογο να το κανει) δεν βγαινει ζημιωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν ψάχνει το site της ms, ε? :p

Q. What is Initial Grace?

A.

Initial Grace (or OOB Grace) starts the first time you start your computer after you install the operating system. It provides 30 days for the computer to be activated. The Initial Grace period can only be restarted by running sysprep /generalize, or by using slmgr.vbs –rearm. These processes reset the Initial Grace timer to 30 days. This will only work three times.

Link.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 10:52]

αυτη η διαδικασια εγκαθιστωντας τα vista , εχοντας βαλει στο bios ημερομηνια 2099 π.χ... κυκλοφορει κανα διμηνο και δουλευει (στα RTM , δοκιμασα για πλακα να προχωρισω την ημερομηνια μετα την ημερομηνια εγκαταστασης και μονο τοτε αρχισαν να μειωνονται οι υπολειπομενες μερες για ενεργοποιηση -μια ωρα τα κρατησα μονο :p οποτε δεν εχω ιδεα αν την επομενη θα εμεναν 29 μερες για activation ή θα ειχε κολλησει στις 30-) δε πιστευω ομως οτι θα το αφησει ετσι η Μ$... καλλιστα μπορει να εχει ενα εσωτερικο ταιμερ που να "γραφει χιλιομετρα" .. και μολις γραψει 30 μερες... ζονκ... (φυσικα μενει καποιος να το επιβεβαιωσει η διαψευσει αυτο..) ή ανετα με καποιο update να το τσεκαρει και να κλειδωσουν παλι

Έχεις κάποιο link?

Δεν την κατάλαβα αυτή τη διαδικασία που λες και έτσι όπως την περιγράφεις, μου φαίνεται ότι είναι πολύ διαφορετική από τη δική μου.

Έτσι όπως το κατάλαβα πάντως, σίγουρα δεν δουλεύει.

Αν βάλουμε μελλοντική ημερομηνία και την αφήσουμε, παραμένει το πρόβλημα count-down της ενεργοποίησης. Σε ένα μήνα θα μας ζητήσει να ενεργοποιήσουμε τα Vista, άσχετα με την ημερομηνία που έχουμε.

Αν γυρίσουμε την ημερομηνία στη σημερινή, το δέχεται, αλλά δεν κερδίζουμε τις μέρες που το δουλεύαμε.

Αν αφού κάνουμε εγκατάσταση με μελλοντική ημερομηνία, βάλουμε την μελλοντική ημερομηνία σύν ένα μήνα, κλειδώνουν τα Vista και ζητάνε κωδικό και ενεργοποίηση.

Αν κάνουμε ενεργοποίηση του κωδικού δεν κερδίζουμε τίποτα και δεν ξέρω αν γίνεται με την μελλοντική ημερομηνία.

Εκτός και αν έχουμε κρακ και κωδικό Beta.

Αυτό όμως είναι και παράνομο και δεν θέλω να το περιγράψω και δεν ξέρω αν δουλεύει.

Πάντως θέλει προσοχή στην δική μου τεχνική να απενεργοποιήσουμε στο BIOS το Ethernet ή το modem, ώστε να μην έχουμε Internet και μας διορθώσει αυτόματα την ημερομηνία.

Μετά τα βάζουμε ξανά και απενεργοποιούμε την αυτόματη διόρθωση της ημερομηνίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 13:29]

Τελικα η διαδικασια ισχυει για 3-4 φορες η για απειρο χρονικο διαστημα?Αν ισχυει το πρωτο, σαφεστατα αυτος που θα τα αγορασει (και θα εχει λογο να το κανει) δεν βγαινει ζημιωμενος.

Το έγραψα ότι ισχύει μόνο 3 φορές.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 08:46]

Οο Σε βλέπω κεντρική σελίδα στο inguiner Μάριε :p

Καλύτερα να μη γίνει σούπα η τεχνική αυτή, αν και δεν βλέπω με ποιό τρόπο μπορεί πλέον να το κόψει αυτό η M$.

Δεν γίνεται να το σταματήσει με κανένα τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 10:58]

..... Ουσιαστικά όποιος ξέρει να πάρει ένα back up και να κάνει μια εγκατάσταση λειτουργικού τα έχει δωρεάν, πιθανόν, για πάντα.

Μόνο αν η αρχική εγκατάσταση γίνει με μελλοντική ημερομηνία και μόνο μέχρι αυτή την ημερομηνία.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Το έγραψα ότι ισχύει μόνο 3 φορές.

καλά εσύ στην προηγούμενη σελίδα λες ότι θα τα έχουμε έτσι για πάντα. Που τα στηρίζεις αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.