Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

Εγώ πάντως σε καινούριο μηχάνημα που πήγα ενός ξαδέρφου μου που πήρε έτοιμο με Vista, του έβαλα επιτόπου τα XP. Δεν έπαιζαν τίποτα. Ούτε καν το hardware που είχε πάνω δεν υποστήριζε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από planetman [Σήμερα, στις 22:20]

Εγώ πάντως σε καινούριο μηχάνημα που πήγα ενός ξαδέρφου μου που πήρε έτοιμο με Vista, του έβαλα επιτόπου τα XP. Δεν έπαιζαν τίποτα. Ούτε καν το hardware που είχε πάνω δεν υποστήριζε!!!

Επειδή ξέρεις τα XP και όχι τα Vista, δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις μια ζωή στα XP.

Ο φίλος σου πλήρωσε τα Vista κι εσύ του έβαλες μαιμού XP?

Και σε εμπιστεύεται ο φίλος σου?

Δεν μας είπες τι hardware δεν υποστήριζαν τα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Τα vista lite μπηκαν και επαιξαν αψογα στο λαπτοπ μου που φοραει εναν turion 1.8 με 1b ram.

Δεν περιμενα να παιζουν τοσο καλα.Ελαχιστα πιο βαρια απο τα ΧΡ.Οχι απαγορευτικες διαφορες.Τα αναγνωρισε ολα κανονικα, και απλα του εβαλα εγω οδηγους για το bluetooth της msi κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 22:26]

Επειδή ξέρεις τα XP και όχι τα Vista, δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις μια ζωή στα XP.

Ο φίλος σου πλήρωσε τα Vista κι εσύ του έβαλες μαιμού XP?

Και σε εμπιστεύεται ο φίλος σου?

Δεν μας είπες τι hardware δεν υποστήριζαν τα Vista.

Καταρχήν, είχε δοκιμάσει ένα σωρό παιχνίδια, από τα οποία τα περισσότερα δεν έπαιζαν. Του έφερα ένα σωρό προγράμματα τα οποία δεν τα υποστήριζαν τα Vista. Το pc είχε κάμερα για την οποία δεν υπάρχουν drivers για Vista. Και άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Ποια παιχνίδια και προγράμματα δεν παίζουν?

Αν ήταν Vista64 το καταλαβαίνω να μην παίζουν η κάμερα και τα 16bit παιχνίδια, αλλά στα Vista 32bit συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα.

Τεσπα.

Δεν σε αδικώ που έβαλες τα WinXP.

Δεν είναι εύκολο να προχωρήσει κανείς στο άγνωστο.

Διάβαζα τελευταία κάποια αντίστοιχη περιπέτεια LOL

http://www.computerworld.com/blogs/node/5375

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

:T: και μετά από δύο χρόνια το ίδιο θα κάνεις.

Θα χαίρεσαι τα XP όταν όλοι οι υπόλοιποι θα χαίρονται τα νέα DX10 παιχνίδια στα Vista.

Ρε συ, μια απορια... Γιατι εχεις τετοιο κολλημα με τα Vista?

Καλα ειναι, ομορφα ειναι, αλλα ακομα δεν προσφερουν τιποτα. και μην ακουσω για DX10 παιχνιδια, γιατι ακομα ειναι ανακοινωσεις.

Και εγώ σε εναν πελατη εχουμε φαγωθεί να κανουμε implementation Vista αλλα ολο τρεξιμο ειναι η κατασταση... Οπως ξέρεις, το leading edge παντα ποναει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ποια παιχνίδια και προγράμματα δεν παίζουν?

Αν ήταν Vista64 το καταλαβαίνω να μην παίζουν η κάμερα και τα 16bit παιχνίδια, αλλά στα Vista 32bit συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα.

Αμφισβητείς δηλαδή οτι όντως δεν μπορούσε να τρέξει ο άνθωπος αυτά που ήθελε στα Vista? Ή είναι κάτι τόσο περίεργο? Κάθε φορά που η M$ βγάζει λειτουργικό η ίδια ιστορία με εφαρμογές που δεν τρέχουν και hardware που δε δουλεύει.

Αρχική απάντηση από mariosalice

Τεσπα.

Δεν σε αδικώ που έβαλες τα WinXP.

Δεν είναι εύκολο να προχωρήσει κανείς στο άγνωστο.

’γνωστα τα Vista?

Δε λέω, πολύ αξιοπερίεργο το Dreamscene.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια....μην ειστε απολυτοι....!!

προσωπικα δουλευω vista 64bit ultimate και δεν αντιμετοπιζω κανενα προβλημα!!!

τα περισσοτερα ειναι συμβατα κ αλλα θελουν τον τροπο τους....απλα πρεπει να σαι καπως γνωστης για να λυνεις τις μικροδιαφορες που εχουν απο τα xp . για εναν απλο χρηστη ισως να μην αξιζει ακομα η μεταβαση μιας και δεν θελουν να μπουν καν στο τρυπακι να ψαξουν να λυσουν καποιο προβλημα,εναν driver,κατι τελοςπαντων που εχουν προβλημα.

οκ κανενα προβλημα...!σεβαστο

προσωπικα ομως δεν τα ξαναβαζω τα XP.....γιατι οτι μου εχει κατεβει μεχρι στιγμης στο κεφαλι το εχω κανει με τα vista και δεν εχω αντιμετοπισει καποιο προβλημα που θα με κανει να αλαξω την γνωμη μου.....φυσικα ομως αυτη ειναι απλα η αποψη μου.

και κατι τελευταιο γιατι καπου διαβασα οτι μονο αλαγη στο στυλ εχουνε και κατι gia dream scene μονο...

κανετε μεγαλο λαθος....ειναι πολυ καλα μελετημενα πολλα πραγματα και εχουν βελτιωθει παρα πολλα πραγματα στα vista σε σχεση με τα xp...

οι μηχανες που χρησιμοποιουντε ειναι πολυ πιο καλλες και αξιοπιστες...!

αυτα..

Φιλικα, Νικος

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινάς με το αξίωμα "θέλω το Χ λειτουργικό, και θα προσαρμοστώ", φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τα Βιστα64, ή τα xp64...

εγκαθιστας εφαρμογές, και οτι δεν παιζει ριχνεις το φταίξιμο στο δημιουργό της εφαρμογής, ή τον κατασκευαστή του hardware που δεν φρόντισε για τη συμβατότητα.

λίγο ακόμα σε αποφασιστικότητα να το προχωρίσεις το σκεπτικό, και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μεταβείς σε linux και mac osx :)

Ούπς! ο αγαπημένος μου file manager δεν λειτουργεί σωστά σε xp/vista 64!!

δεν πειράζει.. υπάρχει ο φοβερός (μπρρρ..) windows explorer, και ενα shareware ονόματι speed commander.. θα προσαρμοστώ,

Ούπς! δεν παιζει το Χ, δεν πειράζει θα αγοράσω άλλο, συμβατό, δεν παιζει το ταδε παιχνίδι, δεν πειράζει, θα κανω dual boot me xp32 ή.. εδώ που τα λέμε το είχα βαρεθεί ήδη :)

Ούπς!! έχω ΙΕ7 64bit, αλλα η ms μου προσφέρει αφιλοκερδώς ήδη εγκατεστημένο και τον ΙΕ 32bit !! γιατί άραγε;

τελικά με τόσο σκύψιμο θα με πιάσει λουμπάγκο, αλλα την τυχερή δεκάρα που μου είχαν υποσχεθεί οτι θα βρώ - αν περπατάω σκυφτός - ακόμα να τη βρώ...

Link to comment
Share on other sites

Ε μείνε με το λειτουργικό που έμαθες.

Συνέχισε να αγοράζεις υλικό και λογισμικό συμβατό με αυτό.

Σωστή επένδυση και με μέλλον.

Κράτα το κεφάλι ψηλά.

Μη γίνεσαι σκυφτούλης.

Δεν κατάλαβα ποιος είναι ο αγαπημένος σου file manager που δεν παίζει στα Vista64 και θα σου λείψει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Εγώ πάντως σε καινούριο μηχάνημα που πήγα ενός ξαδέρφου μου που πήρε έτοιμο με Vista, του έβαλα επιτόπου τα XP. Δεν έπαιζαν τίποτα. Ούτε καν το hardware που είχε πάνω δεν υποστήριζε!!!

Και εγώ αυτό ακριβώς κάνω. Σε 4 άτομα έχω φορμάρει τα Vista επιτόπου και έχω βάλει XP. Και οι 4 είναι ευγνώμωνες.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα. Για καποιον που δουλεύει καποια προγράμματα που δεν τα υποστιριζουν ακόμα τα Vista καλο θα είναι να μην τα βάλει.Εγω παντος εχω στο laptop vista και δεν εχω κανενα προβλημα.Τα βασικα προγραμματα που δουλεύω τα παίζει! :)

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ αντίθετα, έβαλα σε σχετικά άπειρους χρήστες (χωρίς εμπειρία, όχι αμέτρητους :p) Vista γιατί ήρθαν με καινούρια PC και παρόλο που λείπουν κάτι drivers (multifunctional printers, κινητά, klp) δε διανοούνται να τα βγάλουν και είναι διατεθειμένοι να κάνουν υπομονή μέχρι να βγουν οι drivers...

Οι γνώμες 5-10 ανθρώπων, είτε θετικές, είτε αρνητικές, δεν είναι στατιστική κι όπως έχει πεί άπειρες φορές ο Μάριος, όσο το καθυστερείτε, τόσο πίσω μένετε στην καινούρια τεχνολογία... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω Wizzy το σκέφτομαι να κάνω ένα 10-15άρι partition για τα ΧΡ, ένα για τα Vista και ένα για τα παιχνίδια (2x74GB Raptors@Raid-0 μιλάμε). Πόσο λες να χρειαστώ για τα Vista σκέτα? Θα υπάρξει πρόβλημα που θα έχω ΧΡ και Vista μαζί?

Link to comment
Share on other sites

To Porsche Unleashed :D

Οχι ότι με κρατάει κάτι στα ΧΡ, απλά θα ήθελα να τα έχω και τα δύο. Τους 500ρηδες τους έχω για αποθήκη - άσε που για να τρέξω κανα bench "πρέπει" να έχω ΧΡ. Πόσα GB θέλει η εγκατάστασή τους (64bit)?

Link to comment
Share on other sites

5-7 αλλά χωρίς προγράμματα. Πιστεύω ότι είναι μανούρα να έχεις dual-boot. Θέλω να παίξω μπες εκεί, θέλω να δουλέψω, μπες εκεί, θέλω να κατεβάσω κάτι, εδώ έχω βάλει το firewall, θέλω να δω dvd, έχω τελευταία codecs, και πάει λέγοντας... :)

Το σημαντικότερο πρόβλημα που θα έχεις ίσως, είναι η συμβατότητα των οδηγών σου για την 8800... Συμβουλέψου τον mariosalice, δεν το έχω παρακολουθήσει και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε μου λείπει κανένας οδηγός. Μόνο από firewall δεν έχω κάποιο που να παίζει. Και οι μόνοι που δεν έχω βρεί για γνωστούς που χρειάστηκαν είναι multifunctional printers, scanners, κινητά, και μιλάω για Χ64. Κατά τα άλλα δε μου έλειψε τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.