Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

Παιδιά προσπαθώ εδώ https://om.one.microsoft.com/opa/Validation.aspx?StoreID=8ded343b-1877-4de7-b650-1125f9870a89&LocaleCode=en-us&JavaScriptOn=yes και δεν μου εμφανίζει την εικόνα με τους χαρακτήρες για επιβεβαίωση. Μπορεί κάποιος να το τσεκάρει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

τι γινετε ρε παιδες και οταν παταω το sleep πανω που παει να κλεισει μου ανοιγει απο μονο του???? ξερει κανεις?? εχω φρεσκια εγγατασταση ultimate 64bit στο pc αυτο...και το μονο που εχω κανει ειναι τα updates....

συγκεκριμενα....παταω το sleep και μετα απο λιγο ακουγετε το 'τακ' απο τους σκληρους που κλεινουν και σε κλασματα δευτερολεπτου ξανα ανοιγει το συστημα απο μονο του....:eek:

(δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα χρησιμοποιω 2 x 250Gb σε raid0.)

ξερει κανεις την λυση σε αυτο??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο............το εντοπισα τι ηταν. Ηταν το mouse που ειχα βαλει χωρις να περασω drivers...

ειναι ενα ΗΡ(model No:MR-0522T) Ασυρματο.

μεσα στο site της HP γινετε χαμος.....εριξα μια ματια για να βρω...αλλα δεν το καταφερα... θα το κοιταξω αργοτερα!!!! thanks:D

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ τα Vista Ultimate 32bit Retail σε έναν Futjitsu-Siemens V2065 με Centrino 1.86GHz, 1GB 667MHz, 80GB Sata, ATi X300 128MB...

Πολύ ωραία είναι και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα (δεν έχω δοκιμάσει games). Μπορώ να πω ότι δεν έχουνε κάτι να ζηλέψουνε τα XP.

Όσο για μερικούς που λένε ότι είναι αργά και σέρνονται τα Vista και άλλα τέτοια έχω να παραθέσω τα παρακάτω site:

http://www.speedyvista.com/regGen.html

http://www.vistaultimate.com/tips.htm

http://blogs.zdnet.com/Bott/?page_id=164

http://www.vistaultimate.com/windows-vista-tweaks.htm

http://www.vistaultimate.com/tips.htm

Να προσθέσω και ένα trick που έκανα στο Windows Experience Index...

myvistaun4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες αλαξα μια μητρικη και τωρα πλεον εχω μια commando.

κατεβασα ολους τους drivers για vista 64 εκτος απο το chipset το οποιο μεσα στην asus με την καμια δεν μπορω να το κατεβασω....

κανεις κατοχος αθτησ της μητρικης?? με καποιο ink??

επισης ενω εγκατεστησα και τους drivers για ηχο , δεν εχω κατω δεξια τιποτα για να πειραξω..:(

υπαρχει κανενας που να ξερει κανα site για download??

α και μια απορια....εχει βγει direct x 10 ??? πηρα και μια gtx 8800 αλλα κατεβασα ενα web program που κανει update μονο του το direct αλλα δεν παρατηρησα να λεει τιποτα για dorect x 10.....μονο για 9c ειδα... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista έχουν ενσωματωμένα τα directX 10. Αν ανοίξεις το dxdiag μέσα στο C:\Windows\System32 θα δεις ότι η έκδοση είναι η 10 αυτή που έχεις. Εκτός αν πέρασες κάποιο παιχνίδι που απαιτεί την ύπαρξη του directX 9 για να μπορέσει να τρέξει και τώρα σου λέει ότι έχεις τα 9. Και γω την Commando έχω με vista 64 αλλά δεν μου χρειάστηκε να περάσω κάποιον driver για το chipset. Για τον ήχο οι επιλογές είναι στο Control Panel\Hardware and Sound...δες εκεί τι μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από white_devil [Σήμερα, στις 17:54]

Χτες το βράδυ τα εγκατέστησα...σήμερα τα έβγαλα.... :giveup:

:T: και μετά από δύο χρόνια το ίδιο θα κάνεις.

Θα χαίρεσαι τα XP όταν όλοι οι υπόλοιποι θα χαίρονται τα νέα DX10 παιχνίδια στα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από godslayer

Τα Vista έχουν ενσωματωμένα τα directX 10. Αν ανοίξεις το dxdiag μέσα στο C:\Windows\System32 θα δεις ότι η έκδοση είναι η 10 αυτή που έχεις. Εκτός αν πέρασες κάποιο παιχνίδι που απαιτεί την ύπαρξη του directX 9 για να μπορέσει να τρέξει και τώρα σου λέει ότι έχεις τα 9. Και γω την Commando έχω με vista 64 αλλά δεν μου χρειάστηκε να περάσω κάποιον driver για το chipset. Για τον ήχο οι επιλογές είναι στο Control Panel\Hardware and Sound...δες εκεί τι μπορείς να κάνεις.

τελικα βρηκα μεσα απο την intel 2 αρχεια σχετικα με το chipset P965 express και τα εγκατεστησα.

τα αρχεια ειναι τα iata621_enu.exe , infinst_autol.exe τα οποια εχοθν να κανουν με το southbridge και το northbridge αντιστοιχα.

οσο αφορα τον ηχο απο οτι καταλαβακαποια χαζομαρα γινετε με την τωρινη εκδοση των drivers και η βλακεια ειναι στο interface που υποτιθετε πως θα επρεπε να υπαρχει κατω δεξια.....οπως ολες οι αλλες μητρικες......ελπιζω να βγει κατι γιατι εχω δει πως το interface τα σπαει στα XP.

οσο για το direct x ok εχεις δικιο...

επισης αλλη μια ερωτηση (μπας και καταφερω και δουλεψω κανα προγγραματακι για overclock on the fly).......πως μπορω να κανω disable ΜΟΝΙΜΑ το 'Disable Driver Signature'??????

μεχρι στιγμης το κανω με F8 στην εκκινηση αλλα απο οτι καταλαβα κραταει μεχρι το επoμενο restart..

godslayer αφου εχουμε μια απο τα ιδια ρε φιλε αν μπορεις στειλε κανα πμ με καμια ρυθμισει που ισως ειναι αναγκαια για να ανεβω.....(δεν ειχα ποτε μου 965)

μπας και αποφυγω το πολυωρο ψαξιμο.....

:D

Link to comment
Share on other sites

Την εικονική μνήμη στα Vista πρέπει να την αλλάξουμε ή αφήνουμε να την κάνουν ότι θέλουν τα windows;

Τι λέτε ότι είναι καλύτερο για τα Vista από τα παρακάτω;

1) Αφήνουμε να την ορίσουν τα windows (όπως είναι by default);

2) Βάζουμε κάποια σταθερή αξία στο partition που είναι εγκατεστημένα τα windows;

3) Αφήνουμε τα windows να την ορίσουν από μόνα τους αλλά σε ένα άλλο partition;

4) Της βάζουμε κάποια σταθερή αξία αλλά και πάλι σε άλλο partition;

5) Κάτι άλλο πέρα από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

οι συστάσεις τύπου "pagefile = RAM * x", οπου x ισο με 1.5 ή 2 ή 2.5 είναι απομεινάρια της εποχής Win 3.1. άλλο το κόστος σκληρών και ram τότε.

ξεπερασμένα.

δηλ, αν βάλουμε αυριο 8 ή.... 16 :) Gb RAM, (εστω οτι έχουμε κατάλληλα dimm, μητρική και λειτουργικό), θα ειναι η πιο σωστή ρύθμιση να σετάρουμε 16 και 32 Gb pagefile?

Δε νομίζω. Υπάρχουν δεκάδες αναφορές απο χρήστες με 1 ή 2 Gb RAM, που εχουν ορίσει μέγιστη ή fixed, εικονική απο 0 έως 100 Mb, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για μια ελαφρά καλύτερη ταχύτητα, αν μπορείς, βάλε την εικονική σε άλλο φυσικό δίσκο (όχι σε άλλο partition του ιδίου με τα win). Οταν θελήσεις να τον αφαιρέσεις, θυμίσου να ορίσεις ξανά την εικονική, σε καποιο δισκο που θα μείνει στο κουτί, πριν τον αφαιρέσεις.

Αν θα τη βάλεις σταθερή ή default/μεταβλητή ειναι θεμα ποσο ελευθερο χώρο έχεις, και τι τρέχεις που μπορει να κανει χρήση της εικονικής. Τόση πολύ χρήση που να φτάσει στο όποιο Max όριο. κάποιο παιχνιδι; καποια εφαρμογή σχεδιαστικό, 3D, video, photo ... κλπ.

Η σταθερή βοηθάει κάπως στο (μή) fragmentation, αλλα αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις διαφορά επιδόσεων οποια και να βαλεις.

μπορείς να ορίσεις μόνο το minimum όριο (50-1000 Mb αντιστρόφως ανάλογο της Ram), και το μαξ ελεύθερο. όποτε το χρειαστεί να το ξεπεράσει.

πχ Ram 512 -> min vm 1000,

1 gb -> min 500

2 gb -> min 100

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

:T: και μετά από δύο χρόνια το ίδιο θα κάνεις.

Θα χαίρεσαι τα XP όταν όλοι οι υπόλοιποι θα χαίρονται τα νέα DX10 παιχνίδια στα Vista.

Μα δεν είπε κάτι τέτοιο. Αλλά δεν έχουν όλοι την διάθεση και τον χρόνο να ψάχνουν για λύσεις σε τυχόν προβλήματα που τους παρουσιάζονται με την εγκατάσταση ενός νέου λειτουργικού και όχι μόνο. Αργότερα, που φυσιολογικά τα προβλήματα που παρουσιάζονται αυτήν την περίοδο θα περιοριστούν, θα τα βάλουν περισσότεροι. Έτσι δεν γίνεται πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p [Χθες, στις 13:41]

κανενας δεν ξερει πως μπορουμε να κανουμε disable ΜΟΝΙΜΑ το 'Driver Signature' ???:...:

ok απαντω μονος μου στο ερωτημα μου....:p

στο search γραφουμε gpedit.msc και ανοιγουμε το προγραμματακι αυτο.

μετα User Configuration -> Administrative Templates -> System -> Driver Installation

διπλο κλικ στο "Code signing for drivers" επιλεγουμε το Enable και απο κατω εκει που λεει warm εμεις το κανουμε"Ignore". apply και ok.

τωρα πλεον ολα τα προγραμματακια για overclock οπως το ati tool και το setfsb δουλευουν κανονικοτατα παντα χωρις την διαδικασια του F8 σε καθε boot!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες με ποιό τρόπο κάνουμε εγκατάσταση οδηγών που δεν έχουν ψηφιακή υπογραφή.

Αν έκανες ένα search "ψηφιακή υπογραφή Vista" θα το έβρισκες.

Τα Windows Vista 64bit, δεν επιτρέπουν τη λειτουργία οδηγών που δεν έχουν ψηφιακή υπογραφή.

Τα Vista 32 την επιτρέπουν, αλλά βγάζουν ένα προειδοποιητικό μήνυμα.

Απλά λέμε να συνεχίσει την εγκατάσταση.

Δεν κερδίζουμε κάτι αν αφαιρέσουμε την προειδοποίηση με τον τρόπο που λες, γιατί δεν εμποδίζει την εγκατάσταση στα 32bit και στα 64bit δεν γίνεται καν η εγκατάσταση.

Για τα 64bit υπάρχει ίσως λύση και λέγεται easybcd.

http://neosmart.net/dl.php?id=1

Για προσωρινή εγκατάσταση και για περισσότερα στο θέμα δες στα Vista tips.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=520447#post520447

@random

Η ίδια η Μ$ συνιστά το μέγεθος X1 - Χ2.5 με ιδανικό το Χ2 και εξηγεί το γιατί.

Αν θέλεις περισσότερα ψάξε την παραπομπή στο θέμα ready boost.

Ότι ισχύει για την cache ισχύει και για το pagefile.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=518897#post518897

Στο ποστ αυτό θα δεις παραπομπές όπου λέει περισσότερα για την pagefile και με ποιο τρόπο λειτουργεί, από τους ίδιους που προγραμμάτισαν τα Vista.

Ισχύει ο κανόνας Χ2, ανεξάρτητα από το μέγεθος της μνήμης του συστήματος.

Το pagefile σε άλλο δίσκο είναι δίκοπο μαχαίρι.

Ειδικά αν έχουμε άλλα λειτουργικά στους άλλους δίσκους.

Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή αυτού του είδους η αλλαγή.

Συνήθως βάζουμε το λειτουργικό στον πιο γρήγορο δίσκο, οπότε συμφέρει η λύση του ξεχωριστού partition.

Και το linux το ίδιο κάνει.

Το ξεχωριστό partition έχει το πλεονέκτημα ότι γίνεται γρήγορα defrag, δεν καταστρέφεται εύκολα και τελικά είναι πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.