Jump to content



Βάλατε Windows Vista?


HellhammeR

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Βίξ

Μπορείς να μου δώσεις ένα σενάριο overclocking στο οποίο τα XP κρασάρουν και τα τα Vista όχι?

ok!!

παραδειγμα στο orthos :

οταν εφτανα οριο με τα xp αλλες φορες σκαλωναν και επρεπε να πατησω το κουμπι για restart,αλλες φορες ηταν φυσιολογικα(δηλαδη κοκκινο warning),και αλλες φορες κολαγε το συμπαν ολο με αποτελεσμα παλι χειροκινητο restart....

τωρα με τα vista το μονο που κανει σε περιπτωση που εχω ξεπερασει το οριο και δεν πεταει καν κοκκινο warning ειναι να μου βγαζει μυνημα για προβλημα και να κλεινει το orthos και δηθεν να ψαχνει το solution......

πιστευω πως σε καλυψα!!!! τερμα να restart και τα crashes των windows απο το ακαριαιο κλεισιμο στο overclock:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Wizard!

Όπως επίσης και τέρμα τα format αν μετά από o/c φας BSoD που πολλές φορές σου κατέστρεφε τη Registry... ;)

ακριβως......!!!!!

ενα dump κανει νομιζω και καλα οτι μαζευει πληροφοριες και μετα κλεινει...!

με το που το ανοιξεις σου ξεκιναει να βρει δηθεν τον λογο.....

μια χαρα δηλαδη!!;)

Link to comment
Share on other sites

nick_p,

Όχι δεν με κάλυψες καθόλου. Τυχαίνει και σε μένα το orthos σε προβληματικούς υπερχρονισμούς να βγάζει κόκκινο και να μην κολλάνε τα XP. Σε διαβεβαιώνω οτι αυτό ισχύει και από την εποχή των Windows 95 και σου συνιστώ να διαβάζεις το σχετικό έγγραφο που συνοδεύει το Prime95, και συγκεκριμένα εδώ:

"We had a server at work that ran for 2 MONTHS straight, without a reboot

I installed Prime95 on it and ran it - a couple minutes later I get an error.

You are going to tell me that the server wasn't stable?"

These users obviously do not subscribe to the 100% rock solid

school of thought. THEIR MACHINES DO HAVE HARDWARE PROBLEMS.

But since they are not presently running any programs that reveal

the hardware problem, the machines are quite stable. As long as

these machines never run a program that uncovers the hardware problem,

then the machines will continue to be stable.

Κατάλαβες? Είσαι απλά τυχερός όπως και είμαι τυχερός και δεν χαλάνε τα δεδομένα σε ένα σημαντικό τμήμα της μνήμης, αυτό είναι όλο. Δεν έχει σχέση αυτό με XP ή Vista ή οτιδήποτε άλλο.

Wizard,

Από την εποχή των Windows NT υπάρχει αυτόματο registry backup το οποίο ανακτάται σε περίπτωση λάθους. Και σε μένα έχει τύχει να χαλάσει το registry και τα Windows με είχανε ειδοποιήσει οτι ανακτήθηκε αυτόματα.

Ρε παιδιά υπάρχει ένας σοβαρός λόγος που βάλατε τα Vista πέρα από το οτι είναι καινούργια? Έχω αρχίσει να παραξενεύομαι με αυτά που διαβάζω...

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλαρακι κοιταω τι εχει τυχει σε εμενα....οχι τι λενε οι αλλοι...!

αφου την ειχαν αυτην την τεχνολογια για το registry γιατι δεν την αξιοποιουσαν και μας τα δειναν στο χερι ?????? ε????

τα vista δεν το κανουν πλεον αυτο...;)

Link to comment
Share on other sites

Βίξ τα βάλαμε για να λέμε ότι τα έχουμε. Ρίχνεις εύκολα γκομενάκια στο irc έτσι, δοκίμασέ το ;)

Προφανώς ειρωνική απάντηση.... Αν δε σε καλυψαν όσα έχουν γραφτεί σε 285 posts, απλά ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Wizard,

Επιτέλους ένα σοβαρό κριτήριο.

Δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία των 285 μυνημάτων προέρχεται από Βιστοφόρους που πιστεύουν οτι πρέπει να πείσουν τους υπόλοιπους οτι η επιλογή τους δεν αποφέρει μόνο IRC γκόμενες (το οποίο όπως είπα αξίζει τον κόπο) αλλά βασίζεται και σε τεχνικά πλεονεκτήματα που φυσικά είναι βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά πλεονεκτήματα τα Vista θα έχουν με το SP1 και το DX10. Τώρα απλά είναι μια βελτιωμένη (κυρίως εμφανισιακά αλλά και σε ευκολίες), αλλά πιο βαριά έκδοση των ΧΡ για μένα.

Σαφώς όμως και δεν υπάρχει κανένας λόγος για να τα πολεμάω ή να μην τα δοκιμάσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 15:10]

Μπορείς να μου δώσεις ένα σενάριο overclocking στο οποίο τα XP κρασάρουν και τα τα Vista όχι?

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που πιάνει κατά 99%.

Μπες στο BIOS και υπερχρόνισε να βρεις το όριο της μνήμης και όχι του επεξεργαστή.

Αλλά μιλάμε για σοβαρό υπερχρονισμό.

Να θέλεις να πιάσεις ότι καλύτερο μπορείς.

Φυσικά το ίδιο μπορεί να συμβεί και αν έχεις χαλασμένη μνήμη, χωρίς υπερχρονισμό.

Στην περίπτωση αυτή έχουν καταστραφεί ολόκληρες εγκαταστάσεις XP, σε βαθμό μη ανακτήσιμο.

Δεν έχω λόγο να πείσω κάποιον να βάλει τα Vista.

Τη γνώμη μου γράφω.

Οι απαντήσεις σου όμως δείχνουν ότι σε κάποια σημεία δεν έπιασες το νόημα.

Δεν κάθομαι να ορίζω συντομεύσεις. Είναι αντιπαραγωγικό.

Υπάρχουν από τη μάνα τους στα Vista.

Τα 95 που χρησιμοποιείς είναι εντελώς ανασφαλή στο Internet.

Χώρια που δεν το υποστήριζαν καθόλου (για να μην ξεχνιόμαστε).

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν χρειάζεσαι defrag.

Στα XP οφείλεις να κάνεις defrag όταν έχεις fragmented αρχεία και σου το συστείνει το λειτουργικό.

Γιατί χρειάζεσαι το Norton gost?

Το system backup των XP δεν σε καλύπτει?

Κάνει την ίδια δουλειά.

Το ότι δεν κολλάνε τα XP με παραξενεύει.

Έχουν γνωστά bugs και ατέλειες.

Ιδίως με τις κάρτες γραφικών και το XPDM.

Αν κρεμάσει μια 3D εφαρμογή συνήθως παίρνει όλο το σύστημα μαζί του.

Για το S3 χρόνια το προσπαθούσα και πάντα έδινα μια ευκαιρία σε κάθε καινούργια κατάσταση (λειτουργικό, οδηγοί κτλ) να δουλέψει το S3.

Συνήθως δούλευε αλλά ήταν αναξιόπιστο.

Στα Vista έχω hybrid S3+hibernation.

Και το σημαντικότερο είναι ότι δουλεύει σωστά και αξιόπιστα για πρώτη φορά.

Είναι αξιοπερίεργο που σου δουλεύει το S3 στα XP.

Υπάρχουν τόσοι ασύμβατοι οδηγοί.

Θάθελα να δω το μηχάνημα σου.

Αν θέλεις συζητάμε αναλυτικά τα προβλήματα του S3 για κάθε λειτουργικό.

Ειδικά για τα Me έχω ακόμα τα .reg files που διόρθωναν το πρόβλημα.

Την ισοστάθμιση με ποιο τρόπο την κάνεις με ένα μικρόφωνο?

Απαιτείται πανάκριβο hardware.

Δες εδώ και θα καταλάβεις.

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=713073&page=1&pp=30

Για το networking και τις αναβαθμισμένες δυνατότητες των Vista δες εδώ.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=534069#post534069

Για το partition και τον καλό σχεδιασμό σου, μπράβο σου αλλά δεν κάνουν όλοι τον τέλειο σχεδιασμό ούτε είναι όλοι τέλειοι.

Στα Vista δεν παίζεις με τα partition tables.

Γίνεται πανεύκολα, ταχύτατα και με απόλυτη ασφάλεια.

Πάντως όταν χρειάστηκα ένα κομμάτι fat 32 για να το βλέπει το BIOS και να σώζω στη Striker τα BIOS και για να κάνω εύκολα BIOS update, με βοήθησε αυτή η δυνατότητα.

Επίσης όταν θέλησα να πειραματιστώ και να βάλω το pagefile σε ξεχωριστό partition, πάλι έτσι το έκανα.

Για το reliability performance (computer managment) μπορείς να το δεις στα Vista κάποιου φίλου σου.

Στα XP το μεγαλύτερο μέρος της μνήμης σου κάθεται.

Στα Vista χρησιμοποιείται όλη η μνήμη συνέχεια.

Το κομμάτι που στα XP κάθεται, στα Vista χρησιμοποιείται ως cache.

Το αν βουλιάζουν τα XP όσο εγκαθιστάς όλο και περισσότερα προγράμματα και γεμίζεις τους δίσκους είναι γνωστό.

Όσο για το αν έχω προβληματικό μηχάνημα, έχω ποστάρει και orthos και bench με O/C και θερμοκρασίες και φωτογραφίες από τους υπολογιστές μου.

Αλλά αν ένα "προβληματικό μηχάνημα" στα XP παύει να είναι προβληματικό στα Vista, τότε για μένα φταίνε τα XP και όχι το μηχάνημα.

Το slipstreaming έιναι για να στήνουν κάποιοι δήθεν επαγγελματίες στα γρήγορα τα XP.

Μόνο που τα δίνουν σε άλλους να τα δουλέψουν.

Δεν εγκαθίστανται όλα τα updates σε όλα τα μηχανήματα και ορισμένα δημιουργούν αντί να λύνουν προβλήματα.

Δεν έχω όμως αντίρρηση για CD που φτιάχνουμε μόνοι μας και έχει ενσωματωμένα κάποια μεγάλα updates και κάποιους οδηγούς.

Μιλάμε όμως για παραγωγικότητα.

Έτσι δεν είναι?

Με τα Vista γλύτωσα από όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

...χαλασμένη μνήμη... Στην περίπτωση αυτή έχουν καταστραφεί ολόκληρες εγκαταστάσεις XP, σε βαθμό μη ανακτήσιμο.

Ενώ αντίστοιχες εγκαταστάσεις Vista δεν καταστράφηκαν? Αυτό θέλεις να πείς?

Δεν κάθομαι να ορίζω συντομεύσεις. Είναι αντιπαραγωγικό. Υπάρχουν από τη μάνα τους στα Vista.

Μιλάω για συντομεύσεις πληκτρολογίου. Δεν υπάρχουν από τη μάνα τους στα Vista.

Τα 95 που χρησιμοποιείς είναι εντελώς ανασφαλή στο Internet. Χώρια που δεν το υποστήριζαν καθόλου (για να μην ξεχνιόμαστε).

Δεν χρησιμοποιώ 95 αλλά μιας και δεν θέλεις να ξεχνιόμαστε, το υποστήριζαν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν χρειάζεσαι defrag. Στα XP οφείλεις να κάνεις defrag όταν έχεις fragmented αρχεία και σου το συστείνει το λειτουργικό.

Δεν είναι θέμα XP. Είναι θέμα NTFS. Διάβασε αυτό. Το συχνό defrag ήταν μια απαίτηση του FAT/FAT32.

Το ότι δεν κολλάνε τα XP με παραξενεύει. Έχουν γνωστά bugs και ατέλειες. Ιδίως με τις κάρτες γραφικών και το XPDM. Αν κρεμάσει μια 3D εφαρμογή συνήθως παίρνει όλο το σύστημα μαζί του.

Αυτό μπορεί να είναι όντως πλεονέκτημα των Vista. Πάντως όχι τα XP δεν μου κολλάνε και το "γνωστα bugs και ατέλειες" δεν το δέχομαι γιατί πολύ απλά σε 4-5 χρόνια όταν βγεί το νέο λειτουργικό της Microsoft θα βγεί κάποιος άλλος και θα πεί: "Τέρμα τα Vista με τα γνωστα bugs και ατέλειες". Διάβασα το RAM μέχρι και το 1997 και είχα βαρεθεί αυτή την φιλολογίων της σωρείας προβλημάτων που εμφανίστηκαν μόλις βγήκε το καινούργιο λειτουργικό της Microsoft.

Για το S3 χρόνια το προσπαθούσα και πάντα έδινα μια ευκαιρία σε κάθε καινούργια κατάσταση (λειτουργικό, οδηγοί κτλ) να δουλέψει το S3. Συνήθως δούλευε αλλά ήταν αναξιόπιστο. Στα Vista έχω hybrid S3+hibernation. Και το σημαντικότερο είναι ότι δουλεύει σωστά και αξιόπιστα για πρώτη φορά. Είναι αξιοπερίεργο που σου δουλεύει το S3 στα XP. Υπάρχουν τόσοι ασύμβατοι οδηγοί. Θάθελα να δω το μηχάνημα σου. Αν θέλεις συζητάμε αναλυτικά τα προβλήματα του S3 για κάθε λειτουργικό. Ειδικά για τα Me έχω ακόμα τα .reg files που διόρθωναν το πρόβλημα.

Το S3 δεν έχει σχέση με το λειτουργικό. Είναι θέμα μηχανήματος. Απόδειξη οτι όταν κάνεις εκκίνηση, ο υπολογιστής δεν περνάει από το συνήθισμένο POST, απλά μπιπάρει και ενεργοποιεί τον επεξεργαστή και τις υπόλοιπες συσκευές. Το μόνο που έχει να κάνει το λειτουργικό είναι να ειδοποιήσει το μηχάνημα να πέσει σε sleep. Τα προβλήματα που είχες με τα "XP" δεν ήταν λοιπόν θέμα XP αλλά θέμα μηχανήματος. Το S3 μου δούλεψε κανονικά πρώτη φορά σε σύστημα Duron με μητρική QDI. Λειτουργικό ήταν τα Windows Me και δεν είχα .reg files.

Για την ισοστάθμιση θα δεχτώ οτι έχεις δίκιο, βοηθάει απλούς χρήστες να έχουν καθαρό ήχο.

Για το networking και τις αναβαθμισμένες δυνατότητες των Vista δες εδώ

Συγγνώμη, το link που μου έδωσες δεν παρέχει πληροφορίες. Μπορείς να μου δώσεις κάτι πιο συγκεκριμένο? Το μοναδικό που βρήκα ήταν αυτό: http://support.microsoft.com/kb/932134 το οποίο δίνει κάποιες από τις διαφορές χωρίς όμως να γράφει τα πλεονεκτήματα και το κυριότερο εξηγεί οτι μερικοί routers δεν δουλεύουν με τα Vista!

Για το partition και τον καλό σχεδιασμό σου, μπράβο σου αλλά δεν κάνουν όλοι τον τέλειο σχεδιασμό ούτε είναι όλοι τέλειοι. Στα Vista δεν παίζεις με τα partition tables. Γίνεται πανεύκολα, ταχύτατα και με απόλυτη ασφάλεια. Πάντως όταν χρειάστηκα ένα κομμάτι fat 32 για να το βλέπει το BIOS και να σώζω στη Striker τα BIOS και για να κάνω εύκολα BIOS update, με βοήθησε αυτή η δυνατότητα. Επίσης όταν θέλησα να πειραματιστώ και να βάλω το pagefile σε ξεχωριστό partition, πάλι έτσι το έκανα.

Εντάξει. Είναι ένα πλεονέκτημα, σου δίνουν ένα εργαλείο για μεταβολή του μεγέθους των partitions. Η ερώτηση όμως είναι: σε ποιούς είναι απαραίτητο? Είναι απαραίτητο σε χρήστες που έχουν αρκετές γνώσεις και οι οποίοι ως τώρα χρησιμοποιούσανε άλλα εργαλεία.

Για το reliability performance (computer managment) μπορείς να το δεις στα Vista κάποιου φίλου σου.

Δεν θέλω να σε κουράσω και να σε εκνευρίσω αλλά έχω αποτρέψει τους φίλους μου από... καταλαβαίνεις.

Στα XP το μεγαλύτερο μέρος της μνήμης σου κάθεται. Στα Vista χρησιμοποιείται όλη η μνήμη συνέχεια. Το κομμάτι που στα XP κάθεται, στα Vista χρησιμοποιείται ως cache.

Κάτι τέτοια κάνανε και είχαν τέτοια δραματική πτώση επιδόσεων στα παιχνίδια. Γιατί όταν απασχολείς τη μνήμη για οτιδήποτε διαβάζεις από τον σκληρό, ακόμα και για πράγματα που έχουν ελάχιστη πιθανότητα να ξαναδιαβαστούν, τότε ουσιαστικά κάνεις το μηχάνημα πιο αργό.

Δες το παρακάτω άρθρο από Tom's Hardware: http://www.tomshardware.com/2007/01/29/xp-vs-vista/page4.html#3d_games

Τα XP χρησιμοποιούν όση μνήμη είναι απαραίτητη. Αυτό εγώ το προτιμώ.

Το αν βουλιάζουν τα XP όσο εγκαθιστάς όλο και περισσότερα προγράμματα και γεμίζεις τους δίσκους είναι γνωστό.

Όχι δεν είναι. Είναι από τα επιχειρήματα τύπου περιοδικό RAM που ανέφερα παραπάνω. Έχεις κάτι συγκεκριμένο?

Το slipstreaming έιναι για να στήνουν κάποιοι δήθεν επαγγελματίες στα γρήγορα τα XP. Μόνο που τα δίνουν σε άλλους να τα δουλέψουν.

Ιδού οι οδηγίες της Microsoft για τους "δήθεν" : http://support.microsoft.com/kb/814847

Δεν εγκαθίστανται όλα τα updates σε όλα τα μηχανήματα και ορισμένα δημιουργούν αντί να λύνουν προβλήματα. Δεν έχω όμως αντίρρηση για CD που φτιάχνουμε μόνοι μας και έχει ενσωματωμένα κάποια μεγάλα updates και κάποιους οδηγούς. Μιλάμε όμως για παραγωγικότητα. Έτσι δεν είναι?

Έχω βαρεθεί αυτό το "ορισμένα δημιουργούν αντί να λύνουν προβλήματα". Έχω την εντύπωση οτι διαβάζω ελληνικό περιοδικό πληροφορικής.

Όσο για το αν έχω προβληματικό μηχάνημα, έχω ποστάρει και orthos και bench με O/C και θερμοκρασίες και φωτογραφίες από τους υπολογιστές μου. Αλλά αν ένα "προβληματικό μηχάνημα" στα XP παύει να είναι προβληματικό στα Vista, τότε για μένα φταίνε τα XP και όχι το μηχάνημα.

Και αν έβγαζε λάθος στα Vista και όχι στα XP θα έφταιγαν τα Vista? Δυστυχώς κάνεις μεγάλο λάθος και δεν εννοείς να το καταλάβεις. Είναι αστείο να συγκρίνεις τη σταθερότητα της τάδε εγκατάστασης με την δείνα εγκατάσταση σε προβληματικό overclocking γιατί απλά απασχολούν διαφορετικά τμήματα μνήμης λειτουργούν με διαφορετικές εντολές.

Έστειλα παραπάνω το κείμενο από το ίδιο το Prime95 του οποίο ο κώδικας είναι η βάση του Orthos και το οποίο σου αποδεικνύει το προφανές. Επιμένεις όμως σε τέτοια γελοία επιχειρήματα που σας ντροπιάζουν. Να ξεκαθαρίσουμε μια και καλή: σε προβληματικό overclocking το κάθε software που βασίζεται στα προβληματικά μέρη θα έχει ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να παρουσιάσει πρόβλημα. Μεγάλη ή μικρή. Απλά εσύ με τα Vista σου, ΕΤΥΧΕ να μην το δεις.

Νομίζω οτι τα τεχνικά θέματα συζητήθηκαν όσο μπορούσαν να συζητηθούν. Δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω. Το λακωνικό "Τώρα απλά είναι μια βελτιωμένη (κυρίως εμφανισιακά αλλά και σε ευκολίες), αλλά πιο βαριά έκδοση των ΧΡ για μένα. " του gnzip θα αρκούσε. Είναι άλλωστε προφανές οτι κάποια πράγματα δεν μπορούνε να συζητηθούν οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p [Χθες, στις 14:52]

.....................

Μαριος........ρε φιλε δοκιμασε αυτο σχετικα με το permanently disable driver signature

Ok if you are an average user of a new Vista computer sporting the latest version of the 64bit operating system to take advantage of all what your processors can give you, I am sure you had some problem installing some hardware or software due to not having properly signed drivers.

Simply run these commands at elevated command prompt and unsigned drivers will run no need to f8 on reboot

Bcdedit.exe /set TESTSIGNING ON

Bcdedit.exe /set TESTSIGNING OFF

Microsofts announcement that kernel-mode drivers for the x64 Edition of Vista will require digital signatures in order to load. Why? Kernel mode code is sensitive, both from security and stability standpoints, and requiring that this code be signed is a way of ensuring security, or at least accountability

I definitely agree with that, but what really jumped out at me when I read about the signing requirement was why Microsoft would make driver signatures mandatory. Having some corporation force you to do something you were once allowed to do, does sort of leave a bad taste in ones mouthparticularly when that corporation is Microsoft, which already hasin my opiniontoo large a say regarding what were allowed/able to do with our computers.

I suppose that MS figures that the best way to ensure that vendors get in line with the signature schemeparticularly since participation isnt freeis to force them. Also, I figure that Microsoft is starting the requirement off with the x64 Edition because there are many fewer preexisting drivers available for x64 than for the 32-bit versions of Windows, so the forcing signing on new 64-bit drivers might prove less of a hassle.

There are some workarounds.

To disable the signature enforcement checks permanently:

1) Turn on your computer.

2) Using an Administrator account, right-click the command prompt and

click Run.

3) Enter the following command: bcdedit /set nointegritychecks ON

4) Restart your computer.

5) Install the Beta driver.

To re-enable the driver signature enforcement checks:

1) Uninstall the Beta driver.

2) Using an Administrator account, right-click the command prompt

and click Run.

3) Run the following command: bcdedit /set nointegritychecks OFF

4) Restart your computer.

To disable signature enforcement checks on startup:

1) Restart your computer

2) During startup, press F8.

3) Select Advanced Boot Options.

4) Select Disable Driver Signature Enforcement.

5) Install the Beta driver.

6) Restart your computer.

This final measure would allow you to have a system in which the driver sig checking is persistently turned off, so if you really wanted forced checking turned off for good, you could have it that way. This passage mentions that the option is available for prerelease builds, so it may not end up being in the final Windows releases, which would make disabling sigs more of a hassle.

However, the bottom line is, Windows is a closed system, one that hangs its hat on integration and vendor control. Theres nothing wrong with producing a product in this way, trading flexibility for stability. Frankly, if you want to be able to fiddle with the innards of your OS, Windows isnt for you, anyway. If the idea of your OS vendor not permitting you to do whatever you wish with your system, is distasteful for you (as it is for me), there are plenty of other OSes, such as Linux, the BSDs, and now, OpenSolaris, that permit this sort of flexibility.

I do think that Microsoft and Windows developers can achieve tighter, more predictably performing systems by locking things down more tightly, and requiring digital signatures for kernel mode drivers looks like a good way to achieve this.

Written by Steven Hughes - Visit Website

Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει ο κάθε τυχαίος προγραμματιστής να έχει πρόσβαση σε λειτουργίες κρίσιμες για τη λειτουργία του υπολογιστή μας?

Μπορεί με την απαίτηση για signed drivers, η μπάλα να παίρνει και κάποια γνωστά utilities που ήταν χρήσιμα, αλλά θα γλυτώσουμε από τους κακόβουλους χακεράδες και τα προγράμματα τους, που προσπαθούσαν να εγκαταστήσουν πίσω από την πλάτη μας.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να ασχοληθώ με το driver signing ιδιαίτερα.

Μου αρέσει.

Πάντως υπάρχει τρόπος παράκαμψης και τον έχω γράψει.

Αλλά δεν συντείνω με τίποτα την απενεργοποίηση του, για άπειρους λόγους.

Το τελευταίο που προτείνει το άρθρο δουλεύει σωστά, αλλά μόνο μέχρι να γίνει επανεκκίνηση.

Είναι χρήσιμο για έλεγχο ενός οδηγού ή ενός utility που χρησιμοποιεί οδηγούς συστήματος και ο κατασκευαστής του δεν έχει πληρώσει να τους κάνει signed, ώστε να μπορούμε να τον εμπιστευτούμε.

@Βίξ

Είπαμε τις απόψεις μας, ε μην το κουράζουμε.

Σημασία έχει ποια είναι η γενική εντύπωση που μένει σε όσους έχουν χρησιμοποιήσει τα Vista και τα ξέρουν.

Δεν μπορεί να παίρνουμε στα σοβαρά τη γνώμη όσων έχουν πλήρη άγνοια από τα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos

γιατι πρεπει να αποφυγετε αυτο το beta λειτουργικο

Μεγαλος ψευτης τελικα αυτος ο Θωμας.

Χρονια τωρα.

Δεν βαρεθηκε να παιρνει τον κοσμακη στον λαιμο του?

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιανουάριο που τα έγραψε αυτά ο Θωμάς δεν είχαν βγει τα Vista επίσημα.

Ήταν σε έκδοση RTM και όχι για κοινή χρήση.

Ούτε φυσικά οδηγοί υπήρχαν για κάρτες γραφικών 8800.

Ίσα ίσα που μπορούσαν να παίζουν.

Δεν κατάλαβα όμως γιατί κάποιοι επικαλούνται σήμερα τα συμπεράσματα εκείνης της εποχής?

Δεν έχει νόημα να συζητάμε κάτι που σε 6 μήνες δεν θα υφίσταται.

Μου αρέσουν ιδιαίτερα δηλώσεις του τύπου "ποτέ δεν θα βάλω Vista"

Ούτε DHCP συμβατές οθόνες θα αγοράσετε, ούτε κάρτες γραφικών DX10.1 με HDMI έξοδο (αν θέλετε να τη συνδέσετε στην τηλεόραση), ούτε HD DVD, ούτε παιχνίδια DX10, ούτε BD (blue ray), ούτε (N-wireless) router Vista συμβατό.

Καλά, θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Τα Vista με 7800gt παίζουν κανονικά;

Oui.

Μαριε, χαλαρωσε λιγο.

Για το οτι θαβει τα Vista στην αποδοση το λεω.

Τα εχω εδω και πολυ καιρο και σε μετρησεις που εχω κανει σε ιδιες ρυθμισεις με τα XP ειναι πιο γρηγορα. Τουλαχιστον στα περισσοτερα 3D και συμπιεσεις αρχειων και βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο φάρμακο έναντι των βιστοφόρων είναι οι ανεξάρτητες δοκιμές.

Να μία:

http://techgage.com/article/windows_vista_gaming_performance_reports

Τελικό σχόλιο του δοκιμαστή: "Vista is not going to be an OS for an ultimate gaming machine anytime soon."

και άλλη μια

http://www.extremetech.com/article2/0,1697,2096945,00.asp

τελικό σχόλιο του δοκιμαστή: "In all honesty, we can't expect games to run as fast under Vista as they do under Windows XP"

Πραγματικά θα εγκαταστήσετε ένα σύστημα που θα κάνει το μηχάνημά σας πιο αργό ;

Αντιθέτως, φορμάρετε τα Βίστα και βάλτε XP. Θα είναι σαν να έχετε κάνει memory upgrade!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.