Jump to content



παρελκόμενα Ψηφιακής μηχανής....


DarkSaga

Recommended Posts

Ψάχνω για

1. ταχυφορτσιστή (8ώρες δεν θα έχω ποτε)

2. 4 ΑΑ μπαταρίες 2300-2500 mAh να συμπληρώσουν τις ήδη υπάρχουσες (2300mAh)

3. τριποδάκι

4 . τσαντάκι

τι

που

ποσο?

αρρώστησα :sick: και εγώ με το φακό

μηχανη Used Z3 Konica-Minolta

Link to comment
Share on other sites

Για δες και εδώ....

Περνώντας από το κατάστημα παλιότερα, είδα περισσότερα πράγματα από αυτά που έχει στο site...οπότε θα σου πρότεινα μιά βόλτα πρός κέντρο...Εκτός από αυτό έχει και άλλα καταστήματα στην περιοχή, απλώς δεν έχω εντοπίσει κάποιο site....

Αν μένεις μακριά ή δεν έχεις χρόνο ή τέλος πάντων βαριέσαι να κατέβεις κέντρο, πάρε πρώτα ένα τηλέφωνο...Παλιότερα με έχουν εξυπηρετήσει τηλεφωνικά σε καλό βαθμό...

Link to comment
Share on other sites

1. ταχυφορτσιστή (8ώρες δεν θα έχω ποτε) - Ψαξε Γερμανο η media markt.

2. 4 ΑΑ μπαταρίες 2300-2500 mAh - Δεν νομιζω πως ειναι "δυσκολο" προιον..Γερμανο βρισκεις ευκολα αν και ακριβα..Εγω ειχα παρει μπαταριες απο μαγαζι με Modelling

3. τριποδάκι - Απο Media markt.Εχει φθηνα και ωραια..

4 . τσαντάκι - Δεν Γνωριζω/Δεν Απαντω

Link to comment
Share on other sites

http://www.steves-digicams.com/nimh_batteries.html

παίζει να βρώ ευρώπη κάνα μαγαί να πάρω σοβαρό φορτιστή?

μπαταρίες με πείσανε οι eneloop που δε στεγνώνουν περιμένωντας και θα κάνουν την καβάντζα καλύτερα

είναι και φορτισμένες λέει στο ράφι οπότε έχω μια φωτογράφηση περιθώριο μέχρι να βρώ φορτιστή

εσείς τι φορτιστές χρησιμοποιείται?

δε θα θελα κάτι που να καίει μπαταρίες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κακα τα ψεμματα. Μπαταριες καλες και φτηνες δεν βρισκουμε. Εχοντας ψαξει πολυ και κανοντας δοκιμες το καλοκαιρι αυτο διαπιστωσα. Εγω βεβαια τις θελω για υποβρυχιο ψαρεμα οποτε και οι απαιτησεις σε ρευμα ειναι μεγαλυτερες. Ισως με την ψηφιακη να ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανει που δεν ανοιγεις μσν ....δεν ανοιγεις και καν'να skroutz..!!!

Εδω ο καλος ο φορτιστης μαζι με 4χΑΑ!

Οτι θα δω review-thread για μπαταριες/φορτιστες δεν το περιμενα με την καμμια!

Που και να επαιρνες dslr δλδ???

Link to comment
Share on other sites

ο εν λόφω φορτιστής αγοράστηκε πέρσυ απο γνωστο με την ίδια μηχανή

έκαψε σε 2-3μήνες τη μια γραμμή,και καλά ανιχνεύει άχρηστες μπαταρίες

ε η μια γραμμή όλες σκάρτες τις βγάζει

και οι μπαταρίες χάσανε γρήγορα την δύναμη τους...

σα να "παραθυμούνται" ένα πράμα

άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

και οι μπαταρίες χάσανε γρήγορα την δύναμη τους...

Xωρις να ειμαι και σιγουρος...

οσο πιο γρηγορα τις φορτιζεις ..τοσο πιο γρηογρα θα χασουν την δυναμη τους...

Εφοσον θα παιζεις με 2 4αδες..δεν μπορω να βρω καποιο λογο σε υπερταχυφορτιστη...!

Ισως αυτο να εξηγει και το γεγονος το οτι οι καλοι εχουν ρυθμιζομενη ενταση απο 200mA εως τα υπερβολικα 2000mA.

(περι ποιοτητα φορτιστων παω πασο...δεν ξερω αν επεσε σε ελλατωματικο αν ειναι feature κλπ)

Παντως γυρνα κανενα φωτογραφαδικο..

μπες και σε κανενα ηλεκτρονικο-μαγαζο...(οχι on-line ..on live)

αποκλειεται να μη δε βρεις...Αθηνα εισαι πλεον..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν πρέπει να το ποστάρω εδώ...

έφαγα την τάπα και ησύχασα!

24,5 πακέτο φορτιστή eneloop+4xAA 2000mAh

δεν περίμενα παπάδες μου γυάλιζε και ο orbit του ΓΕΡΜΑΝΟΥ αλλά δεν έγραφε χαρακτηριστικά και είχε Sanyo 2100mAh αλλα όχι eneloop (και καλά θα ξεφορτίζονταν)

ο ενσωματωμένος eneloop

έχει ένταχνα κρυμένα τα μυστικά του εντός του φυλλαδίου....

έξοδος 5W

DC 2.4V 250mA x2(AA)

120mA x2(AAA)

ενδεικτική λυχνία LED (μούφα θα επανέλθω)

Μπαταρία/χρόνος φόρτισης περίπου σε ώρες

eneloop Ni-MH AA (τύπος 2000 mAh) 10Hrs

eneloop Ni-MH AA (τύπος 800 mAh) 8Hrs

Ni-MH AA (τύπος 2700 mAh) 13 Hrs

Ni-MH AA (τύπος 2500 mAh) 12 Hrs

Ni-MH AA (τύπος 1700 mAh) 8 Hrs

Ni-MH AAA (τύπος 1000 mAh) 10 Hrs

Ni-MH AAA (τύπος 1000 mAh) 9 Hrs

Διαστάσεις (ΜχΠχΥ) 118χ75χ40 mm

Βάρος περ.230 γρμ.

το LED ανάβει μ\με την αρχή της φόρτισης,αν αλλάξεις μπαταρίες δεν επηρεάζεται ο χρονοδιακόπτης ασφαλείας

και το LED ανάβει και μετά το πέρας της διαδικασίας σβήνει ωστόσο 16ώρες μετά τη έναρξη....

κοινώς βάλε τις μπαταρίες κάνε το σταυρό σου

και ίσως οι προσευχές σου να εισακουστούν....

τα παραπάνω τα γράφω ΜΟΝΟ επειδή το φυλλάδιο με τα Hints N Tips

(Tech Spec δεν αποτελούν με ΤΠΤ) είναι καλά κρυμμένο και απαιτεί την αγορά του Προιόντος για να αποκαλυφθεί....

Η δε Ταμίας με ενημέρωσε πως το μηχάνημα κάνει περίπου 5ώρες να φορτίσει τις μπαταρίες...Ουστ....

το Quest για φορτιστή συνεχίζεται και σκέφτομαι να πάρω

κάτι τέτοιο Voltcraft Accu-trainer AT2/ΑΤ1 απ'έξω

Λόγω Στρατού είμαι ο πλέον αναρμόδιος να οργανώσω Ομαδική αλλά αν ενδιαφέρεται κανείς να το ψάξουμε....

Link to comment
Share on other sites

Έχω φορτιστή SANYO Ni-MH/Ni-Cd quick charger, και 12 μπαταρίες ENELOOP SANYO (2000mAh, made in Japan), 4 2700mAh SANYO, 8 2500mAh SANYO, 8 2300mAh SANYO, 4 1700mAh SANYO, και 4 2300mAh JAGA, και ετσι πληροφοριακά σας λεω οτι οι Eneloop κρατανε κυριολεκτικά σαν αλκαλικές!! Μεχρι και 2 φορές παραπανω από τις 1700αρες, και πανω από 1,5 φορά παραπανω από τις 2700...!!

Όσο για τον φορτιστή, εχει 2 θεσεις για Quick (κανει κανα 4ωρο μου φαινεται), ή 4θεσεις για Normal (8ωρες τις εχει). Αλλά το σπαστικό ειναι οτι κάνει θορυβο!!

Ο,τι πληροφοριες θελετε γιαυτα τα προϊοντα εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειχα κλασσικες 1700αρες στο ασυρματο τηλ. μου, και κραταγε περιπου 4 μερες με νορμαλ χρηση. Με τις ενελουπ πηγε βδομαδα! Επισης, ειχα στο φακο του ποδηλάτου (με Xenon Led) 5 2500αρες, και κραταγε περιπου 5ωρες. Τωρα κραταει 8+...

Όταν λες εκφορτιση τι εννοεις? (δεν εχω διαβασει ολο το τοπικ).

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το φαινομενο της ''μνημης'', τοτε θα σου πω οτι δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα, αρκει να συνδυαζονται με καλο φορτιστη (εχω τις εχω με φορτιστη ιδιας εταιρειας, της sanyo), και να χρησιμοποιουνται σωστα (πληρης φορτωση κάθε φορά, το λιγοτερο 1 στις 2 εκφορτισεις να ειναι πληρης). :)

Οι eneloop ειναι φουλ φορτισμενες στο ραφι οταν τις παιρνεις. :)

Α! και αυτο που ειπα οτι κάνει θορυβο ο φορτιστης ισχύει!! Οταν του βαζεις τις μπαταριες ακουγεται σαν να υπολογιζει το μεγεθος για μερικά sec, και μετά κανει ενα φςςςςςςςς για μερικα sec, και μετα ησυχια (για πολυ λιγο), και μετα ξανα φςςςςς! Και όσο φορτωνουν οι μπαταριες, τοσο πιο λιγο κραταει το καθε φς.... :)

Link to comment
Share on other sites

Να και μία φωτο με αυτες που προχειρα συγκεντρωσα (αγνοειται η τυχη της μια Jaga και μια 2500αρας, καθώς και ολων των 1700αρων :S :S )

Φαινεται το μικρο και πολύτιμο φορτιστάκι (πολύ γρήγορο indeed), οπως επισης και το φως ποδηλάτου (δεν ειχα το κουραγιο να τις βγαλω από εκει-->ειναι σπασιμο νευρων).

data0173dq8.jpg

Αυτά από εμενα, ο,τι θελετε εδώ ειμαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.