Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


jpavly

Recommended Posts

για πειτε ρε εσεις οι πρασινοι ποιοι ειναι καλυτεροι drivers για gtx280..εχω χασει λιγο την μπαλα.

να βαλω latest και να ξεμπερδευω ;

ουτε που θυμαμαι ποιους εχω

Βαλε latest φιλε, κομπλε θα εισαι (εκτος απο το dragon age 2)

Έγινε επεξεργασία από sayan2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα. Απλά για να βοηθήσω όσους ψαχτούν για dragon age. Ακόμα και οι beta από το site της nvidia, οι 267.24, δεν κάνουν για dragon age 2. Μόνο από 267.59 (οι οποίοι παρεμπιπτόντως βγήκαν μόνο για gtx550ti) και έπειτα παίζει σωστά το dragon age 2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα win update βρίσκουν και τους νέους nvidia drivers. Είχα ακούσει κάτι τέτοιο, αλλά υπέθεσα ότι θα είχαν δικό τους update πρόγραμμα από την nvidia

Οχι, ειναι σχετικα παλιο feature. Το θυμαμαι απο εποχες vista. Οπως και να εχει περιλαμβανει μονο whql (λογικο) και ως συνηθως 2-3 γενιες προγενεστερους απο τους whql του site της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει SLI στο Shift 2 με τους τελευταίους beta 270.51?

Το Crysis 2 δουλεύει μια χαρά αν απενεργοποιήσεις, με το tool κυκλοφορεί, το AA. Πλέον χωρίς προβλήματα και σταθερά, αλλά SLI στο Shift 2 ούτε με σφαίρες (το profil που αναφέρουν στο readme δεν υπάρχει...). Αν ενεργοποιήσω Alternate Frame Rendering 1 η 2 σέρνεται.

Έγινε επεξεργασία από maverick23
Link to comment
Share on other sites

Καλυσπέρα,

έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει SLI στο Shift 2 με τους τελευταίους beta 270.51?

Το Crysis 2 δουλεύει μια χαρά αν απενεργοποιήσεις, με το tool κυκλοφορεί, το AA. Πλέον χωρίς προβλήματα και σταθερά, αλλά SLI στο Shift 2 ούτε με σφαίρες (το profil που αναφέρουν στο readme δεν υπάρχει...). Αν ενεργοποιήσω Alternate Frame Rendering 1 η 2 σέρνεται.

Δυστυχως δεν υπαρχει λυση για το shift 2 μεχρι στιγμης.

Αναμενουμαι patch/sli profile.

Link to comment
Share on other sites

Εν έτει 2011 και δεν υπάρχουν sli προφίλ ούτε για παιχνίδια πρώτης γραμμής. Να μη μιλήσω καλύτερα για το ΑΑ. Μερικές στιγμές νιώθω ότι αντί να εξελισσόμαστε γυρνάμε πίσω στο χρόνο. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό βέβαια είναι γνωστός και απλός. Οι κονσόλες. Ανάθεμα την ώρα...(είμαι κάτοχος όλων των κονσολών και τις συμπαθώ γενικά πολύ, απλά μου τη δίνει που τα πάντα φτιάχνονται πρώτα εκεί και μετά γίνονται port στον υπολογιστή, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν sli, crossfire προφίλ, να υπάρχουν ηλίθια bugs, τα γραφικά να είναι watered down κτλ.). Παρατηρήστε πως με το που βγαίνει ένα multiplatform παιχνίδι, σχεδόν αμέσως βγαίνει και ένα high resolution texture pack για να φέρει τα γραφικά σε επίπεδο pc όπως επίσης και ένα patch (είτε βγαίνει μαζί με την κυκλοφορία του παιχνιδιού είτε λίγες μέρες μετά) για να διορθώσει τα bugs της μετατροπής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτη αυτή η πρακτική.

Μιά χαρά είναι αυτή η πρακτική. Μπορούν να παίξουν ανθρώπινα και παλαιότερα PCs. Από τη στιγμή που θα βγει και hi-res pack τι γκρινιάζετε... Το μόνο πρόβλημα είναι ότι με τις κονσόλες γίνεται σκόντο και στο gameplay. Το σκόντο στα γραφικά προσωπικά το έχω γρ@@μμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί εκτός του shift2 πιο άλλο παιχνίδι δεν σου παίζει το sli? dragon age2, crysis2, shogun2 , bulletstorm κτλ μια χαρά παίζουν.

Δεν έκανα παράπονα γενικώς για το SLI και τα Profiles. Είπα ότι θα έπρεπε για κάθε σύστημα ξεχωριστά να υπάρχει η υποστήριξη που του αρμόζει και να βγάζουν ότι καλύτερο μπορούν από κάθε πλατφόρμα. Τα PC έχουν απίστευτες δυνατότητες και τα games θα έπρεπε να ξεχωρίζουν απο τις κονσόλες. Τα γραφικά είναι κομμάτι της ατμόσφαιρας. Συμφωνώ όμως ότι δεν είναι το πιο σημαντικό.

Το Crysis 2 χωρίς το σχετικό εξωτερικό tool και την απενεργοποίηση του ΑΑ (δεν θυμάμαι πως το ονομάζει) μου έβγαζε το γνωστό πρόβλημα με το flickering. Δεν λέω μπορεί να είναι θέμα του παιχνιδιού (και η ATI έχει θέμα στο Crossfire)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά χωρίς ΑΑ είναι τραγικό. Προτιμώ ΑΑ και μονή κάρτα παρά sli και όχι ΑΑ. Εγώ βέβαια έχω ένα κόλλημα με το aliasing. Δεν το αντέχω με τίποτα. Γι'αυτό έχω απηυδύσει πλέον με τα καινούρια παιχνίδια. Γιατί σχεδόν κανένα δεν υποστηρίζει εγγενώς ΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά χωρίς ΑΑ είναι τραγικό. Προτιμώ ΑΑ και μονή κάρτα παρά sli και όχι ΑΑ. Εγώ βέβαια έχω ένα κόλλημα με το aliasing. Δεν το αντέχω με τίποτα. Γι'αυτό έχω απηυδύσει πλέον με τα καινούρια παιχνίδια. Γιατί σχεδόν κανένα δεν υποστηρίζει εγγενώς ΑΑ.

Το AA από in-game το μόνο πλεονέκτημα που έχει σε σύγκριση με forced AA ( από τους drivers ) [ και αυτό όχι πάντα, για το πλεονέκτημα αναφέρομαι ] είναι ότι έχει μικρότερο επίκτυπο στις επιδόσεις αν εφαρμόζουνε AA μόνο ώπου χρειάζεται, γιατί με το forced AA αυτό εφαρμόζεται παντού, με αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις να έχεις χειρότερες επιδόσεις έτσι.

Είτε το έχει το game είτε δουλεύει μέσω driver forcing δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με 4χ msaa από το advanced graphics options το παιχνίδι είναι απλά τέλειο. Και με μονή 570 σε 2560χ1440 παίζει άψογα χωρίς καθυστερήσεις. Αν υπήρχε τρόπος να συνδυαζόταν και με sli ώστε τα fps να ανέβουν λίγο ακόμα, θα μιλούσαμε για χλιδή. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα win update βρίσκουν και τους νέους nvidia drivers. Είχα ακούσει κάτι τέτοιο, αλλά υπέθεσα ότι θα είχαν δικό τους update πρόγραμμα από την nvidia

καλησπέρα. έκανα win update για gtx470 και το msi afterburner γράφει 267.24 driver version ενώ στο site της nvidia βρίσκω τους 266.58 NVIDIA DRIVERS 266.58 WHQL.

τελικά ποιους κρατάω? μπέρδεμα με τα @@@ςwindows kai ton bill gates ton p@p@ra:wall:

και το πιο κουφό? έπεσε η θερμοκρασία της κάρτας κατά 10 βαθμούς. ενώ όταν άνοιγα afterburner, έβλεπα 39-42 βαθμούς και τώρα ανοίγω και νόμιζα ότι έγραφε 39 και κοιτάω καλύτερα και βλέπω 30 και 29. πως έγινε αυτό? αν είναι έτσι τότε δεν αλλάζω

Έγινε επεξεργασία από jordanis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.