Jump to content



Κολλα υδραυλικων και ψυκτρακια


BeetleJuice

Recommended Posts

καλημερα κ χρονια πολλα

κατι απλο

μεχρι στιγμης δεν εχει τυχει να βαλω ψυκτρακι χωρις να εχει στηριξη κ δεν εχω δοκιμασει το συστημα που λεγαμε για κολλα υδραυλικων και κεραμικ (the VOUDAS WAY)

το ερωτημα ειναι πως την ζηταω αυτην την κολλα κ απο που

πειτε μαρκα ξερω γω

επισης θελω να ρωτησω αν η λογκο στιγμης κανει δουλεια (να βαλω λιγη στις 4 γωνιες κτλ)

αν οι θερμοκρασιες ειναι μικρες κ το ψυκτρακι ελαφρυ κ μικρο μπορω να βαλω και εκεινο το αυτοκολητο ? αν ναι πως το ζηταω και που πουλανε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μαστορα με την ουχου δεν πολυψηνομαι

εχει συστατικο βενζινη μεσα , φοβαμαι θα επιτεθει στην κεραμικ κ η μιξη μου κανει πολυ υποπτη

ειμαι περισσοτερο της αποψης να μπει η κολλα στα ακρα κ στο κεντρο αγνη παρθενα κεραμικ ΧΑΧΑ

λογικα λογκο στιγμης θα κανει δουλεια

μαλιστα ενα φεγγαρι ειχα αγορασει με 5 ευρο μια ΣΟΥΠΕΡ ΚΟΛΛΑ που την πουλανε οι πλανοδιοι

ε, φοβερη κολλα ρε παιδια , σκυλι σκετο , κολαει τα παντα κ αντεχει 1 χρονο στο κουτακι της

αντε να βρω πλανοδιο τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Στην 7800 ειχα βαλει στις μνημες logo στις 4 γωνιες.Κανενα προβλημα στο βγαλσιμο θελει σεσουαρ και λιγο προσοχη αλλα βγαινουν χωρις προβλημα.

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

μαλιστα ενα φεγγαρι ειχα αγορασει με 5 ευρο μια ΣΟΥΠΕΡ ΚΟΛΛΑ που την πουλανε οι πλανοδιοι

ε, φοβερη κολλα ρε παιδια , σκυλι σκετο , κολαει τα παντα κ αντεχει 1 χρονο στο κουτακι της

αντε να βρω πλανοδιο τωρα ...

Τον ιδιο βρηκαμε....τρομερη κολλα σαν την logo απλα λιγο πιο ευκαμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

Μαστορα με την ουχου δεν πολυψηνομαι

εχει συστατικο βενζινη μεσα , φοβαμαι θα επιτεθει στην κεραμικ κ η μιξη μου κανει πολυ υποπτη

ειμαι περισσοτερο της αποψης να μπει η κολλα στα ακρα κ στο κεντρο αγνη παρθενα κεραμικ ΧΑΧΑ

λογικα λογκο στιγμης θα κανει δουλεια

μαλιστα ενα φεγγαρι ειχα αγορασει με 5 ευρο μια ΣΟΥΠΕΡ ΚΟΛΛΑ που την πουλανε οι πλανοδιοι

ε, φοβερη κολλα ρε παιδια , σκυλι σκετο , κολαει τα παντα κ αντεχει 1 χρονο στο κουτακι της

αντε να βρω πλανοδιο τωρα ...

Με την απλη την UHU δεν πεζει κανενα προβλημα.Στο λεω εγγυημενα.Ο Voudαs εβαζε απλη υδραβλικη σιλικονι (την τελειως απλη που βρησκεις σε καθε χρωματοπωλειο).Καλη λυση και αυτη αλλα καθολου ανθεκτικη.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ

σιλικονη υδραυλικων?

εχω φτιαξει ΤΑ υδραυλικα στη ζωη μου κ δεν εχω ακουσει ποτε γιαυτην την σιλικονη

που την βαζουν?

δεν πιστευω να λες αυτη που κανουνε μονωσεις σε νεροχυτες κτλ για να μην τρεχουν τα νερα (στεγανοποιηση)

μια διαφανη ειναι αυτη , ψυχρης μορφης , σαν τζελ , σαν τσιχλα

εγο αποσο θυμαμαι ο βουδας εβαζε μια ασπρη κολλα

δεν θυμαμαι για σιλικονη αλλα δεν κανω τον εξυπνο γιατι απλα δεν θυμαμαι τπτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

δεν πιστευω να λες αυτη που κανουνε μονωσεις σε νεροχυτες κτλ για να μην τρεχουν τα νερα (στεγανοποιηση)

μια διαφανη ειναι αυτη , ψυχρης μορφης , σαν τζελ , σαν τσιχλα

Nαι αυτην ακριβως λεω....

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικονη υπαρχει σε διαφανή και ασπρη. Γενικα μπαινει ευκολα, θελει ομως μερικες ωρες να στερεοποιηθει, και βγαινει εξισου ευκολα και καθαριζοντας με βενζίνη ή/και ξυραφι δεν αφηνει λεκεδες.

Link to comment
Share on other sites

απατη , ουτε μια στο εκκατομυριο δεν βαζω αυτο το παλιοπραμα κατω απο το ψυκτρακι μου

1000 φορες λογκο στιγμης που κολαει ΓΕΡΑ , ΠΟΛΥ ΓΕΡΑ... κ ειναι κ ακρυλικη αν θυμαμαι καλα

και εποξικη θα εκανε καλη δουλεια αλλα ειναι ακριβες

Link to comment
Share on other sites

με το αυτοκολητακι δεν ξερει κανεις τι γινεται?

κανει δουλεια μερικες φορες κ γλιτωνουμε πολυ κοπο κ χρονο

αλλα δεν ξερω που να παω να παρω

νομιζω στο "ΦΑΝΟΣ" στην σολομου εχει με το μετρο αλλα κατι θυμαμαι (8 μηνες φανταρος τα ξεχασα ολα) οτι ειναι ακριβο

πφφφ , ολοι κοιμουνται σημερα , αυριο λογικα θα το δουν πολλοι περισοτεροι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ κλασικη σιλικονη σε NB, mosfets, μνημες VGA κλπ. Δεν εχω καποιο προβλημα, εκτος απο οταν μια φορα ενα ψυκτρακι επεσε επειδη δεν ειχα την υπομονη να το αφησω να κολλησει πριν το γυρισω αναποδα. πχ στη VGA κρεμεται απο καθε BGA RAM chip ενα χαλκινο ψυκτρακι (αρα βαρυ, οχι σαν τα αλουμινενια) χωρις προβλημα.

Και με logo στις γωνιες βεβαια εχω κανει δουλεια, συγκεκριμενα κολλωντας μια ψυκτρα απο P3 σε μια TNT2 Ultra. Μετα βιδωσα και ανεμιστηρα 80mm στην ψυκτρα και ολα μαζι κρεμονταν απο τη logo. Ξεκολλησε μετα απο ΠΟΛΥ κακοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορα ποια σιλικονη βαζεις εσυ ακριβως

ακριβως ομως πες μου , στειλε μια φωτο που λεει ο λογος

ετσι χυμα σιλικονη ειναι πολλες

ειναι ψυχρες , θερμες , θερμοκολλες, σιλικονες ειδικες , σε μαρκουτσια , σε σωληναρια ,

που να ξερω ποια απολλες εννοεις :) :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι υπαρχουν πολλες, καποιες μαλλιστα ειναι ακρυλικοι στοκοι, στεγανωτικα κλπ και καταχρηστικα αποκαλούνται σιλικονες.

Εγω εχω χρησιμοποιησει οτι ειχα ευκαιρο καθε φορά, δλδ μια Bison απο το σκλαβενιτη, μια "no-name" απο το τοπικο σιδηροπωλειο, και μια αντιμυκητιακη.

Δεν τις επελεξα με καποια λογικη, απλα ηθελα κατι να κολλησει που δεν θα αφησει μετα λεκε αν χρειαστει να βγει, και επισης δε θα παρει μαζι του το τσιπακι. Δεν εχει νοημα να το ψαχνεις τοσο, αν αποφασισεις να βαλεις σιλικονη, βαλε οτι να ναι. Απλα προσεξε να μην εχει μεινει καιρο και εχει στερεοποιημενους σβώλους που θα την εμποδισουν να κατσει καλα. Εγω βαζω μια σταγονα πανω στο τσιπ η την ψυκτρα και μετα το κολλα και το πιεζω περιστρεφωντας το ωστε να ξεχειλισει οσο περισσοτερη γινεται. Συμβουλη, μην τη σκουπισεις οσο ειναι ρευστη, απλα θα την απλωσεις και θα λερωσεις τον τοπο. Οταν και αν χρειαστει να αφαιρεσεις την ψυκτρα θα βγει πολυ ευκολα τραβηχτο το κορδονι που σχηματιζεται γυρω γυρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ψάχνεις αυτα τα thermal pads αυτοκολλητάκια σε μια πρόσφατη επίσκεψη στο Mediamarkt βρήκα στο τμήμα με τα καλώδια της Hama ενα πακετάκι με 4 τετοια αυτοκόλλητα. Μαλιστα με αυτα κολλησα κατι χάλκινες ψυκτρούλες που είχα πάνω στα mosfet της μητρικής και κολλήσανε μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

ρε παράξενε beetle ασχολήσου με κάτι πιο σοβαρό:p

λοιπόν, απλή σιλικόνη διάφανη, με τη μίξη με την κεραμίκ γίνεται άσπρη... μάρκα είχα καταλήξει σε 2-3 αλλά δε θυμάμαι. πάντως έχει κ η uhu τέτοια κ ήταν καλή.

κολλάει, έχει απόδοση κ φεύγει πανεύκολα χωρίς λεκέ. φυσικά κ λόγκο στιγμής μπορείς να βάλεις, αλλά πολλοί έχουν μείνει με τσιπάκια πάνω σε ψύχτρες από έλλειψη υπομονής.

κ τα αυτοκόλλητα παίζουν αλλά με χειρότερη απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν πως αν βάλεις εποξική [και στιγμής ίσως ] να το πάρεις απόφαση οτι τα ψυκτράκια θα μεινουν εκεί που είναι , ενώ σε προσπάθεια να τα βγάλεις αργότερα θα ειναι απο αρκετά δύσκολο εώς ακατόρθωτο . [χωρίς να κάνεις κάποια ζημιά στο hardware] .

Link to comment
Share on other sites

αν περιμένεις 24 ώρες να φτάσω σπίτι μου θα σου στείλω ποια έβαλα εγώ πριν κανά τρίμηνο στην 7900gtx όταν έβαλα νερό και τα αυτοκολλητάκια (3 διαφορετικές μάρκες!) μου είχαν σπάσει τα νεύρα. πήγα και πήρα μια σιλικόνη υδραυλικών και μαζί με μια εργοστασιακή πάστα που μου έδωσε ο χρήστος (unseen) δεν έχει πάει πουθενά "ανάποδα" τόσο καιρό. (την άρτικ τη φοβήθηκα)

σε 24 ώρες θα γράψω τη μάρκα εδώ που δεν θυμάμαι τώρα

υπόψιν πως βγαίνουν πολύ άνετα χωρίς ζόρι και πίεση καθόλου. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.