Jump to content



Απoδοση χρωματων....ATI η NVIDIA ?


papakos

Recommended Posts

Καλη χρονια σε ολους.

Ποιος απο μας εχει δοκιμασει στο ιδιο συστημα μια ATI κοντρα σε μια NVIDIA η το αναποδο μονο οσον αφορα την σωστη αποδοση χρωματων και καθαρων γραμματων στο κειμενο?

Μιλω για χρωμα σε φωτογραφειες και κειμενο οσον αφορα τον καθαρο και ζωηρο χαρακτηρα του.

Οι απαντησεις θα βοηθησουν πολυ για την χρηση των καρτων και σε αλλες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα έχω μια ATi 9600XT και πριν είχα μια nVidia GeForce 4 MX440. Στο NFS:Underground που είχα δοκιμάσει τότε, είχα δει τεράστια διαφορά στα χρώματα. Προσωπικά πιο ζωντανά μου φάνηκαν της ATi. Το ποιάς όμως ήταν πιο σωστά δεν το ξέρω.

Για τα χρώματά τους ακούγονται πάντως και οι Matrox.

Link to comment
Share on other sites

Δέν μπορούμε να συγκρίνουμε μια 9600ΧΤ με την MX440 και ειδικά σε παιχνίδι. Εκει πλέον μιλάμε για μηχανή επεξεργασίας εικόνας και χρωμάτων και οι δύο κάρτες απέχουν έναν αιώνα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Πιο ζωντανα και ταυτοχρονα πιο ζεστα τα χρωματα της ATI για μενα.

Ταυτοχρονα διαπιστωσα πιο εντονο μαυρο και μεγαλυτερη ζωντανια στο κειμενο.

Το τρελο ειναι οτι σε εκδοσεις της ιδιας καρτας ΧΤ κοντρα σε ΧΤΧ υπαρχουν σαφεστατες διαφορες με νικητη στην διαυγεια την ΧΤ.

Οι οδηγοι παιζουν ρολο αλλα κυριως κανεις το test σε περιβαλον dos η σε περιβαλλον πριν τους φορτωσεις.

Τωρα πια πιστευω οτι ολοι η τουλαχιστον οι περισοτεροι θα εχουν μια εμπειρια απο 1900.... σε σχεση με μια 7800 - 7900 η 8800.

Εκει λοιπον παιζονται περισοτερο οι απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να χρησιμοποίησω ATi από την 9700pro. Τότε την είχα αλλάξει με μία nvidia 5950.. ΣΑΦΩΣ ανώτερη ποιοτικά η χρωματική παλέτα της ATi. Πολύ καθαρότερα και εντονότερα τα χρώματα της. Βέβαια.. περί ορέξεως...

Το χρώμα είναι εντελώς υποκειμενικό.. οπότε... ότι σε βολεύει εσένα στο μάτι αυτό είναι και καλύτερο. Προσωπικά ψηφίζω υπέρ της παλέτας της ATi, μόνο ΑΝ η σύγκριση των τότε καρτών παραμένει ίδια και στις σημερινές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Αυτή την στιγμή έχω ati x1950pro 512mb agp η προηγούμενη μου κάρτα ήταν nvidia 6800 256 mb agp και εκτός της διαφορά στις επιδόσεις των παιχνιδιών αυτό που με άρεσε πάρα πολύ ήταν η ευκρίνεια και τα ποιο ζωντανά χρώματα υπέρ της ati.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με X1600XT και μετά με 7600GT μπορώ να πω ότι η ΑΤΙ είχε καλύτερη ποιότητα στην εικόνα. Στο FEAR το παρατήρησα - ειδικά σε κάποια εφέ με το νερό ήταν εμφανείς οι διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

1. imageview.php?image=8793

2. imageview.php?image=8792

3. imageview.php?image=8794

1=ΑΤΙ Χ1ΧΧΧ

2=NV 7XXX

3=NV 8800

Now have a look at the images above and let it sink in. It goes too far to explain what you are looking at; but the more perfect a round colored circle in the middle is the better image quality will be. A perfect round circle is perfect IQ.

http://www.guru3d.com/article/Videocards/401/5/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

το ζωντανοτερο /πιο εντονο χρωμα δεν ειναι απαραιτητα και το πιο "σωστο".

και σαφως μη κρινετε βασει 3d εφαρμογων.....................

Το πιο σωστό μπορείς μόνο να το βγάλεις από μετρήσεις με βεντούζες και διάφορα εργαλεία που μετράνε χρώμα.

Για την κατηγορία των χρηστών που μιλάμε, εμάς δηλαδή που είμαστε λίγο από όλα, το πιο σωστό είναι αυτό που εσένα σου κάθεται στο μάτι, γιαυτό προείπα ότι είναι καθαρά υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Μιλω για χρωμα σε φωτογραφειες και κειμενο οσον αφορα τον καθαρο και ζωηρο χαρακτηρα του.

Σωστα τα οσα λετε αλλα επαναφερω το θεμα στην σωστη του βαση.

Μιλαμε για συγκριση σε ιδια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είδα καλύτερα χρώματα με την ίδια οθόνη όταν άλλαξα από 6600GT σε X800XL.

Απο 'κει και πέρα, για ποια χρώματα μιλάς? Αν μιλάμε για 2D, φωτογραφία κλπ, μεγάλο ρόλο θα παίξει και η οθόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τον μεγαλύτερο ρόλο θα τον παίξει να εχεις το σωστό icc προφίλ και καλό calibration στα μηχανήματα σου. Επιπλέον αν θές την καλύτερη πιστότητα χρώματος πάρε Μαc, κάτι ξέρουν οι γραφίστες. Παρεπιπτόντως στα επαγγελματικά Μac μοντέλα παίζουν και ο 2 εταιρίες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.