Jump to content



OCZ XTC Memory Cooler


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 13:04]

Φίλε δεν σε υποχρέωσε κανένας να το πάρεις...

Εμένα μου άρεσε , είχα τα φράγκα και το αγόρασα , πού είναι το πρόβλημα;

Γιατι αρπαζεσαι; Δεν σε εθιξα που το πηρες.απλως λεω...ΠΕΣ οτι το πηραμε...Κανει δουλεια;Η θα δωσουμε λεφτα για την αισθητικη του υπολογιστη;Γιατι να μην κρινουμε λιγο την αξια του προιοντος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρπάζομαι...Η δουλειά του είναι να κρυώνει τις μνήμες.Τώρα εμένα μου άρεσε και αισθητικά...Απλά δεν περιμένω θαύματα,το μόνο που θέλω είναι να μην ζεματάνε τα Heatspreader των μνημών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 15:44]

Για 1000 με τι timing θες?

Αυτή τη στιγμή έκανα restart και τρέχω στα 3400 με μνήμες στα 975 με 5άρια όμως (πριν 945 με 4αρια) πάνω σε Vista...

Με 5αρια. Δεν νομίζω με 4αρια να πάνε εκεί ούτε για πλάκα. Το καλώδιο τροφοδοσίας του cooler είναι to κλασικό τριπινο που έχουν τα ανεμηστιράκια σωστά? Μπήκε εύκολα πάνω ή σου έβγαλε το λάδι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αδερφε...Κρυωνει τις μνημες..και το watercooling κρυωνει τον επεξεργαστη και το παιρνει καποιος για να τον ανεβασει κιαλλο...Αυτο το cooleraki παρολο που κρυωνει τις μνημες,ανεβαινει; αυτο ρωταω..Αν οντως κανει δουλεια και εχει αποτελεσμα,ναι τοτε αξιζει...Το οτι τις κρυωνει μονο δεν μου λεει κατι...Δεν νομιζω πως λεω κατι παραλογο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Ναι βρε αδερφε...Κρυωνει τις μνημες..και το watercooling κρυωνει τον επεξεργαστη και το παιρνει καποιος για να τον ανεβασει κιαλλο...Αυτο το cooleraki παρολο που κρυωνει τις μνημες,ανεβαινει; αυτο ρωταω..Αν οντως κανει δουλεια και εχει αποτελεσμα,ναι τοτε αξιζει...Το οτι τις κρυωνει μονο δεν μου λεει κατι...Δεν νομιζω πως λεω κατι παραλογο

Ο ρόλος και η σημασία της χαμηλής θερμοκρασίας στην λειτουργία των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων είναι δεδομένο.

Το αν θα ανέβουν οι δικές σου(και του καθενός) οι μνήμες εξαρτάται πρώτα απο όλα απο το κομμάτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με κάνατε να τις ψάξω λιγάκι...και να που είμαστε τώρα

@Mainframe η εγκατάσταση είναι γελοία, και έχει τρίπινο βύσμα.

Καλά είναι εδω;;;1000αρίσανε!

3400 MHz με 1,3625volt

1008 MHz με 2,175νolt

Γμτ στα Vista δεν μου τρέχει το Pi για να δω αν έχει διαφορές με τα 1000...λέει δεν ανταποκρίνεται...καμιά ιδέα;

post-3721-1416072973,4777_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 16:03]

Βρείτε τις διαφορές:

dscf0010oi5.jpg

180px-Cheese_Grater.JPG

Παιδία όλοι έχουμε κάποια μούρλα - χόμπι....και φυσικά όπως κάθε σωστό χόμπι πρέπει να αξιολογήτε με αριθμούς....πως να το κάνουμε?! Γουστάρουμε να έχουμε πολλά άλλογα, να πίανουμε μεγάλες ταχύτητες, πολλά GHz, πολλές ίντσες και άλλα πολλά. Δηλαδή με λίγα λόγια έίμαστε ΑΡΙΘΜΟΛΑΓΝΟΙ. Οπότε η διαφορά που βλέπω εγώ μεταξύ των δύο εικόνων είναι ο αριθμός των τρυπών? Εσείς? :upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 16:18]

Λοιπον με κάνατε να τις ψάξω λιγάκι...και να που είμαστε τώρα

@Mainframe η εγκατάσταση είναι γελοία, και έχει τρίπινο βύσμα.

Καλά είναι εδω;;;1000αρίσανε!

3400 MHz με 1,3625volt

1008 MHz με 2,175νolt

;

Που είναι η μπάλα? Οεο που ειναι η μπάλα? :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe -> Οπότε η διαφορά που βλέπω εγώ μεταξύ των δύο εικόνων είναι ο αριθμός των τρυπών? Εσείς? :upside:
Ο τρίφτης έχει μεγαλύτερες τρύπες. :p :P :p
Αρχική απάντηση από obijuan1983 -> Είναι καλά λες;ακόμα και με 5άρια;δεν μπορώ να μετρήσω γαμώτο... 945 με 4αρια ή 1008 με 5αρια...
Για δοκίμασε με EVEREST ή SiSoft Sandra
Link to comment
Share on other sites

Σε safe mode Vista τρεχει κανονικά το Pi στα 1035 ΜΗz και μου δίνει 0,2sec πιο γρήγορο στο 1Μ απο οτι στα 945 με 4αρια...

Τώρα τρεχω Orthos στα 1035!

ΕDIT κάπου εδώ νομίζω σταματάω...Στα 1035 μου εκανε restart μετά απο 10 λεπτά Orthos.

Nομίζω στα 1010 με 5/5/5/15 και 2,175ν είναι καλά.

Προς το παρόν δεν θα δοκιμάσω με παραπάνω ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Μην δώσεις αλλη τάση ! απεναντίας μείωσε το στα 2,1 v, κατέβα στα 1000 ΜΗz και αφου δουλευεις με 5αρια πήγαινε το TRAS από 15 σε 12 cycles. Νομίζω πως εκεί είναι το optimum.

edit

Έίδα στο site της OCZ πως μπορείς να πάς 2,1 +/- 5% χωρίς να σπάσεις την εγγύηση. Αυτο συμαίνει 2,1 * 1,05 = 2,205.

http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr2_pc2_6400_gold_gx_xtc_dual_channel

.........**OCZ EVP (Extended Voltage Protection) is a feature that allows performance enthusiasts to use a VDIMM of 2.1V ± 5% without invalidating their OCZ Lifetime Warranty.

...........

Oποτε και στην τάση που είσαι να μήνεις είσαι ΟΚ.

Well done!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα αντί για το τρυπητήρι να είχε ένα απλό πλαίσιο που να στηρίζει τους δύο ανεμιστήρες.

Τι προσφέρει η αλουμινένια ψύκτρα αφού δεν έρχεται σε σε επαφή με τις ψύκτρες των μνημών, ώστε να απάγει τη θερμοκρασία τους?

Νομίζω ότι κόβει τη ροή του αέρα στους ανεμιστήρες και αυξάνει το θόρυβο.

Θα το πάρω όμως γιατί σε γενικές γραμμές μου άρεσε η ιδέα στήριξης των ανεμιστήρων και γιατί δίνω μεγάλη σημασία στην τοπική ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.