Jump to content



Enermax Galaxy 1000 Watt


papakos

Recommended Posts

Αυτο που πραγματικα με εκπλησει ειναι το οτι ο φιλος μας NTG εικαζει πολλα περισσοτερα απο οσα γραφονται.

Το σιγουρο ομως ειναι οτι δεν ξερει να ερμηνευσει αυτα που διαβαζει, ο Papatsonis το καταλαβε ευκολα και το απεδειξε στο post του.

Δεν μπορει να τον κατηγορησει κανεις γι αυτο, απεναντιας τον ευχαριστουμε για την αρνητικη του σταση η οποια εγινε αφορμη να βαθυνει λιγο η κουβεντα προς οφελος αυτων που ενδιαφερονταν για πληροφορηση.

Διοτι ετσι ειναι, πληροφορηση , πουθενα δεν εβαλα διαφημιση τρεχατε να προλαβετε GALAXY , κλπ... να μην γινομαι κουραστικοτερος, ουτε οτι μονο αυτο ειναι τροφοδοτικο. Βεβαιως μπορεις να κανεις την δουλεια σου με οποιοδηποτε αλλο, πλην ομως....

Μια απλη σκεψη ενος ανθρωπου που γνωριζει θα ηταν οτι το οποιο τροφοδοτικο θα πρεπει να εχει αυτες τις ιδιοτητες που θα το καθιστουν ασφαλες, ισχυρο , επαρκες, ανθεκτικο στην πορεια του χρονου και τελος παντων μια συσκευη η οποια δεν θα μας βαλει ποτε σ ερωτηματικα πιθανων προβληματων του συστηματος μας.

Γνωριζουμε ολοι οτι σημερα λογω ραγδαιας εξαπλωσης των υπολογιστων και των αυξημενων απαιτησεων τους πολλες εταιρειες κατασκευαζουν τροφοδοτικα , που στην ουσια ειναι φασον, προσφεροντας WATT απλοχερα.

Μα για να βγαλεις WATT απο ενα τροφοδοτικο δεν ειναι καθολου απλη υποθεση, πιστεψτε με , χρειαζεται προπαντων υλικα αξιοπιστα που και μονον αυτα θα καθιστουσαν το κοστος μεγαλο, κατι που δεν συνβαινει οταν αγοραζουμε σαν τελικοι καταναλωτες ενα προιον 580W στα 100 ευρω.

Αυτο απο το εργοστασιο βγηκε στο 1/5 της τιμης του, αρα κοστος υλικων αμφιβολο.

Το ιδιο βεβαια συνβαινει σε καθε συσκευη αλλα δεν εξεταζουμε αυτες τωρα.

Πως λοιπον ενας λογικος και οχι απαραιτητα ειδικος η ηλεκτρονικος εχοντας αυτο στο μυαλο του θα δεχτει την ερωτηματικη ισχυ που ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ σ αυτα τα χαμηλοτατου κοστους σκεαυσματα ?

Στο εν λογω πχ δεν ειναι καθολου τυχαιο το αυξημενο του μεγεθος , το οποιο βεβαιως συνεπαγεται καποια πραγματα.

Ναι, μιλω ακραια διοτι πρακτικως ΟΛΑ λειτουργουν αξιοπρεπως, αλλα οχι ιδανικως. Η μεχρι τωρα πορεια του GALAXY (μετα απο απιστευτα σκληρες δοκιμες που του εκανα, σημειωτεον οτι το TAGAN εφυγε σε δυο μερες για rma μετα απο τις ιδιες ) δειχνει οτι ανηκει σε μια αλλη κατασκευαστικη φιλοσοφια που τεινει να φτασει προς το ιδανικο.

Σκοπος της παρουσιασης μου και της παραθεσης ορισμενων πληροφοριων δεν ηταν σε καμια περιπτωση κανενος ειδους προτροπη προς αγορα και η δηθεν υποχρεωτικοτητα του συγκεκριμενου και μονον αυτου οπως πολακις γραφτηκε απο τον φιλος μας NTG, ουτε ο ενθουσιασμος μου απο την αγορα του οπως επισης επισημανθηκε.

Σας βεβαιωνω οτι εχω δει, σχεδιασει και κατασκευασει πολλα περισσοτερα απο οσα ισως φανταζεστε και εχω διδαξει σε παμπολους μαθητες μου για την χρηση και λειτουργια τους.

Σκοπος μου λοιπον ηταν απλα μια διαφορετικη πληροφορηση για οποιους την χρειαζονταν και ταυτοχρονα να καταδειξω οτι ΙΣΩΣ μεχρι σημερα αναγκαζομαστε να συμβιβαστουμε μ αυτα που γνωριζαμε διαθεσιμα στην αγορα.

Κλεινω αυτην την μεγαλη , κουραστικη αλλα πιστευω αναγκαια παρενθεση και προσπαθω ν απαντησω σ οσα ερωτηματα σας γνωριζω.

Λοιπον,

GoriLLakos εχω ανοιξει zippy τα οποια δουλεουμε σε servers και οντως ειναι αξιολογα. Το καλο ονομα τους βγηκε απο αυτην τους την χρηση οταν αρχισε να τα τοποθετει η IBM στους servers της.

Τωρα εχει αλλαξει λιγο το κλιμα κατα τους αλλα ειναι ισως το μοναδικο απο τα φτηνα αξιοπιστο προιον.

InFeRnO Ολα, αυτης της εισαγωγης του πλαισιου, ειναι revision 2 η οποια ξεχωριζει μονο απο δυο σημεια. Πρωτα, οι δυο μεγαλοι μαυροι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες της ανωρθοσης του δικτυου ειναι πλεον της Rubycon σε μεγαλυτερη ονομαστικη ταση και οχι της Siemens που ηταν παλαιοτερα , δευτερον το φιλτρο εισοδου του ρευματοληπτη ειναι 15Ampere απο 6Α παλαιοτερα.

Οσο για το σφυριγμα που ακους αυτο μπορει να οφειλεται σε διαφορους λογους, οι δυο ομως κυριοτεροι που πρεπει να ψαξεις ειναι, πρωτον τη λεγομενη ΦΑΣΗ του δικτυου την οποια μπορεις να ελεξεις μ ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι.

Πως ? Ξεκουμπωνοντας το καλωδιο του ρευματος απο το τροφοδοτικο και κοιταζοντας το απο εκει που ειναι οι υποδοχες του βλεπεις 3 οι οποιες σχηματιζουν ενα μικρο ισοσκελες τριγωνο. Κοιταζοντας το ετσι που το μεσαιο να κοιταζει προς τα πανω ονομαζεις το μεσαιο ακροδεκτη Α του τριγωνου , το αριστερο σου Β και το δεξι Γ. Με το δοκιμαστικο σου πρεπει να βρεις την φαση στο σημειο Γ.

Αν οχι , γυριζεις το σουκο βυσμα αναποδα.

Δευτερον, η παροχη που το τροφοδοτεις πρεπει να ειναι ισχυρη, ( οχι δηλαδη μετρια πολυμπιζα , λεπτα καλωδια και τετοια πραγματα.) Δεν ειναι σφαλμα του τροφοτικου παντως.

SPC πουθενα δεν υπαρχει καταχωρηση για ανακληση.

Σε post μου λεω πως το εμαθα και απο ποιον.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

o φιλος NTG ειχε αποριες απο τα γραφομενα που μονο με "εικασιες" καλυπτοντουσαν μεχρι να ξεκαθαριστουν στο επομενο ποστ...

Τελικα μερικα παλαμακια ειναι πολυ πιο χρησιμα απο οτιδηποτε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

SPC πουθενα δεν υπαρχει καταχωρηση για ανακληση.

Σε post μου λεω πως το εμαθα και απο ποιον.

Δεν βλέπω να λες τίποτα στο post σου.

Εκτός αν εννοείς το Πλαίσιο οπότε θα σου πω τα εξής:

Α. Λάθος διατύπωση (δεν προκύπτει αυτό νόημα από αυτά που γράφεις)

Β. @''Πηγή'': Ζήσε Μάη μου....

:)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχω την νεα εκδοση η οποια μαλιστα ειναι τεσταρισμενη απο οσο γνωριζω μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με τον produckt manager του καταστηματος που το διαθετει κατι που επιβεβαιωσε και ο ιταλος αντιπροσωπος της Enermax για την Ευρωπη με απαντηση του σε mail μου.

Κι ομως ειναι σαφες.

 Ολα, αυτης της εισαγωγης του πλαισιου, ειναι revision 2 η οποια ξεχωριζει μονο απο δυο σημεια. Πρωτα, οι δυο μεγαλοι μαυροι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες της ανωρθοσης του δικτυου ειναι πλεον της Rubycon σε μεγαλυτερη ονομαστικη ταση και οχι της Siemens που ηταν παλαιοτερα , δευτερον το φιλτρο εισοδου του ρευματοληπτη ειναι 15Ampere απο 6Α παλαιοτερα.

Ομοιως κι εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Σήμερα, στις 00:06]

Πρεπει να εχω την νεα εκδοση η οποια μαλιστα ειναι τεσταρισμενη απο οσο γνωριζω μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με τον produckt manager του καταστηματος που το διαθετει κατι που επιβεβαιωσε και ο ιταλος αντιπροσωπος της Enermax για την Ευρωπη με απαντηση του σε mail μου.

Κι ομως ειναι σαφες.

 Ολα, αυτης της εισαγωγης του πλαισιου, ειναι revision 2 η οποια ξεχωριζει μονο απο δυο σημεια. Πρωτα, οι δυο μεγαλοι μαυροι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες της ανωρθοσης του δικτυου ειναι πλεον της Rubycon σε μεγαλυτερη ονομαστικη ταση και οχι της Siemens που ηταν παλαιοτερα , δευτερον το φιλτρο εισοδου του ρευματοληπτη ειναι 15Ampere απο 6Α παλαιοτερα.

Ομοιως κι εδω.

ok (αν και δεν φταίω αν κάθε ποστ σου είναι μια σελίδα :p)

άρα το rev φαίνεται μονό μετά το ξεκοίλιασμα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε papako επειδή έχω πάρει ένα πολύ καλό σύστημα αλλά το budget ήταν ως εκεί μπορείς να μου πεις αν θα έχω φόβο να μου καεί τίποτα με καμμιά μπρίζα ασφαλείας γιατί για UPS δεν έχω άλλα πουλα.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπριζες ασφαλειας σ εξασφαλιζουν απο υπερτασεις και μονον.

Τα UPS κανουν και καποια σταθεροποιηση ( οχι ολα ) αλλα το σημαντικο ειναι οτι προστατευουν απο τις αιχμες του δικτυου που ειναι περισσοτερο υπευθυνα για τα καψιματα των συσκευων.

Περισσοτερο εξαρταται απο την ποιοτητα και την "ανοχη" του τροφοδοτικου σου.

Θεωρητικα δεν καις κατι , εκτος αν μενεις σε περιοχη με τρελλες αυξομειωσεις και σοβαρο βιομηχανικο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό στην καλύτερη.

Πολλά απλώς δεν κάνουν τίποτα (μου έχει τύχει προσωπικά να καεί πανάκριβος εξοπλισμός όταν από λάθος του εγκατάσταση πήγαν >>>220 V στην πρίζα και απλώς το π@π@ράκι (πρίζα ασφάλειας) ήταν σαν να μην υπήρχε (δεν ήταν βέβαια APC ή MGE αλλά όσο να ναι θα έπρεπε να κόψει).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.