Jump to content



Κολαζ Φωτογραφιών


Vagelis2000

Recommended Posts

Αν αυτό που θες να τυπώσεις είναι Α4 με κολλάζ από διάφορες φωτογραφίες μέσα τότε με πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας (gimp, photoshop) ανοίγεις ένα νέο Α4 μεγέθους αρχείο και με αντιγραφή επικόλληση βάζεις τις φωτογραφίες σου ως layer τα οποία κάνει scale όσο χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 09:33]

Βασικα σε κανενα προγραμμα δε θα βρεις τετοια επιλογη!

Θα ανοιξεις ενα καινοριο αρχειο και μετα θα κανεις drag & drop τις φωτογραφιες!

.....και ανοίγει ή η μια ή η άλλη, δεν πάνε δίπλα δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος να το κάνεις είναι να δημιουργήσεις μια καινούρια κενή εικόνα με μεγαλες διαστάσεις (τέτοιες ώστε να χωρέσει τις φωτογραφίες που θέλεις). Μετά ανοίγεις μία μία τις φωτογραφίες που θέλεις και τις κάνεις ολόκληρες copy-paste σαν καινούρια layer στην κενή εικόνα. Τις φτιάχνεις όπως θέλεις και στο τέλος μπορείς αν θέλεις να κάνεις και ένα merge όλα τα layers.

Σίγουρα δεν είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να το κάνεις αλλα οι γνώσεις μου σε επεξεργασία εικόνας φτάνουν μέχρι εκεί :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

κάνω scale layer

Το ίδιο πράγμα κανείς απλά το κάνει το πρόγραμμα για εσένα

Εγώ ανάφερα τον μπακαλίστικο τρόπο για να γίνω κατανοητός επίσης με αυτόν τον τρόπο μπορείς να κανείς κολαζ και στο paint

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Βασικα αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις και δε θελεις να μπλέξεις με το photoshop κανε το στο word!

Πώς γίνεται στο Word, γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.