Jump to content



Πλαίσιο και ASUS μητρικές


Dr.Paneas

Recommended Posts

Καλά το νέο mobo που πήρα τα σπάει:nare

Αρχικά είχε κολλημένο σιλοτέιπ πάνω στην Mobo. Το οποίο και ξεκόλλησα.

[ATTACH]7170[/ATTACH]

Έπειτα το μάτι μου έπεσε στο στραβό τετράγωνο πηνίο.

[ATTACH]7168[/ATTACH]

Πιο κάτω οι πυκνωτές ήταν κολλητά.

[ATTACH]7172[/ATTACH]

Αλλού πάλι το άκρως αντίθετο.

[ATTACH]7173[/ATTACH]

Βέβαια όλη η μητρική έχει απίστευτες κολλήσεις, όπως αυτές εδώ οι smd ανιστάσεις.

[ATTACH]7169[/ATTACH]

και μία λεπτομέρια στις βίδες

[ATTACH]7166[/ATTACH]

πιο κάτω βλέπουμε ωραιότατα στραβομένα pins

[ATTACH]7167[/ATTACH]

Αλλά το καλύτερο είναι αυτό:

[ATTACH]7171[/ATTACH]

post-928-1414343381,6823_thumb.jpg

post-928-1414343381,7177_thumb.jpg

post-928-1414343381,752_thumb.jpg

post-928-1414343381,7836_thumb.jpg

post-928-1414343381,8189_thumb.jpg

post-928-1414343381,8508_thumb.jpg

post-928-1414343381,8852_thumb.jpg

post-928-1414343381,9195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στειλ την πισω οπως ειναι...

edit: βασικα ειδες αν ηταν σφραγισμενη?

Λοιπόν το κουτί δεν ήταν σφραγισμενο, δηλαδή είχε ταινία κολλητική.

Η μητρική ήταν μέσα στην ζελατίνα ASUS, αλλά ούτε αυτή ήταν σφραγισμένη, δηλαδή ούτε αυτή είχε κολλητική ταινία.

Επίσης δεν είχε και το αφρολέξ που συνήθως έχουν οι μητρικές από κάτω.

Όλα αυτά με παραξένεψαν... θα την πάω πίσω, ελπίζω να μου την αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

πυκνωτες,πηνιο και οι κολλησεις των smd που δειχνεις ειναι οκ. Σε πολλες μητρικες ειναι ετσι. Επισης το nikos χρησιμοποιειται απο παλια σε πολλες μητρικες.

Τα αλλα σημαδια απλα δειχνουν οτι η μητρικη ειναι χρησιμοποιημενη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε το ξέρω για τα πηνια και τα smd το ίδιο και για το τσιπάκι το nikos, το έψαξα στο Internet και τα χω βρει. Απλά το σιλοτέιπ και το γεγονός ότι ήταν ασφράγιστη, καθώς καιτα στραβά pins με προβλημάτισαν....

Link to comment
Share on other sites

Plaisio my friend... ολοκαίνουρια στο κουτί της.

Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο ολοκαίνουρια....

Απο τότε που πείρα μία απο Multirama στο φοίνικα, με "περίεργο" κουτί, και είχε στραβομένα πιν στο σοκετ δεν φεύγω απο το μαγαζί αν δεν ανοίξω τη συσκευασία να τσεκάρω το σοκετ.

Αυτή απο το multirama την τσεκάρισα στο αυτοκίνητο γιατί κάτι μου βρομούσε.....

Την πήγα με τη μία πίσω μου δώσαν τα λεφτά μου και δεν ξαναπήγα ποτέ εκεί....

Όταν αγοράζουμε ΜΒ την ανοίγουμε πάντα...

Σιγά μην αγοράσω αυτό που πήρε κάποιος για δοκιμές και το πήγε μετά πίσω....

Που ξέρω πόσα "μπάνια" μπορεί να έχει κάνει...

Δυστηχώς μας έχουν όλοι για χαϊβάνια...

Link to comment
Share on other sites

+1 στον ιγνατιο.αυτο που παραδεχομαι το e-shop ειναι οτι τα ανοιγει ολα εκει επι τοπου.τουλαχιστον οσες φορες παω το βγαζουνε απο το κουτι και αν θελω μου το ανοιγουν να το δουμε.το μονο καλο αυτου του καταστηματος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και η 2η μητρικη μεταχειρισμενη . . . ειναι απίστευτο . . . ξεφτίλα και ντροπη. Τιποτα αλλο δεν εχω να πω.

Πάω αυριο ξανα για RMA.

Αυτη την φορά η το προστευτικο του socket είναι ΠΕΤΑΜΕΝΟ πάνω στην μητρικη, εξω απο το socket. Επίσης το αυτοκλητο πανω απο τις DDR ήταν κολλημενο στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έδωσα 150 € για καινούρια μητρική. Δεν την αγόρασα από την αγγελίες του forum ή από το stock house του Πλαισίου. Πλήρωσα τιμή καινούριας, όχι μεταχειρισμένης. Ε, απαιτώ λοιπόν τα αυτονόητα από το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

οκ.. νομίζω αν την πας θα στην αλλάξουν..

Αν δεν την αλλάξουν τότε μπορείς να φωνάζεις.

Αλλα αφού την πάτησες μια φορά, την δεύτερη φορά γιατί δεν την έλεγξες επί τόπου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειμαι βλάκας. Την έπαθα μια φορά και δεν έβαλα μυαλό, από κει και πέρα κάθε φορά θα την ανοίγω να την κοιτάζω την μητρική. Έχετε δίκαιο.

Chris όχι δεν ήταν σφραγισμένη ούτε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Αντώνης ;)

I will αύριο με τα αποτελέσματα. . . .

εν το μεταξύ έχω καταλήξει να ρωτάω τον Chris αν όντως η ASUS σφραγίζει τις μητρικές της πλέον.. . . το χουμε χάσει εντελώς!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οι μητρικες δεν ερχονται σφραγισμενες...

Δεν ειναι επεξεργαστης.

Το χαρτοκουτι δεν εχει αυτοκολητη ταινια για να την σφραγιζει.Τουλαχιστον στις Asus δεν εχει.

Αυτο που λεει ο Πανος ειναι το αυτονοητο βασικα.Οτι απο τη στιγμη που αγοραζεις κατι για καινουριο,το θελεις να ειναι και καινουριο.Αλλος μπορει να πει δε βαριεσαι,αφου παιζει κανενα προβλημα.Δεν λεει κατι παραλογο ομως.

Αυτη η κατασταση ειναι τραγικη απο πλαευρας Πλαισιου συγκεκριμενα,αλλα και για οποιοδηποτε αλλο καταστημα κανει κατι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε Panea......Επειδη μολος ειδα το post σου ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.......Με εκανες και ανοικσα ολο το pc , το ελυσα για να δω τι παιζει και αν στην τελικη ειναι @@@@κια απο plaisio.Εγω βεβαια εχω το P7P55D EVO. Ολα ηταν στη θεση τουσ και κολλημενα οπως ακριβως πρεπει χωρις να είναι τιποτα στραβο ή με μουφα κολλησεις.Επησης (και το θυμαμαι πολυ καλα αυτο ) Τα παντα στην συσκευασια ηταν απολυτως σφραγισμενα με ταινία της ASUS.Τα παντα....απο σακουλακι μητρικης μεχρι κουτι μεχρι παρελκομενα.ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ (ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΟΝΙΣΩ ΑΥΤΟ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ E-SHOP. Αρα μαλλον είναι @@@κια του Plaisio.Παιζει να σου δωσανε Μ/Β απο RMA.....Τινα πω....Εχω χασει την μπαλα με αυτο που βλεπω.Ειλικρινα....Βλακεια μου που εδεσα παλι το PC αλλιως θα εβγαζα φωτογραφιες να σου στειλω για να δεις και μονο σου τις διαφορες....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.