Jump to content



e-banking, εμπειρίες - γνώμες


sakis_the_fraud

Recommended Posts

Γεια χαρα και χρονια σας πολλα! :D

επειδη βαρεθηκα να πρηζω γνωστους για παραγγελιες απο το εξωτερικο (φανταζομαι βαρεθηκαν και αυτοι :p) αποφασισα να κανω το μεγαλο βημα προς το e-banking. Ψαχνω λοιπον για την τραπεζα με το πιο σοβαρο συστημα, με τα λιγοτερα "εξοδα", να συνεργαζεται με το paypal και να με ενημερωσετε γενικα για ολο το νταβαντουρι. Α! Θα ηθελα να εχει και ενημερωση για τις κινησεις του λογαριασμου.

Πιστωτικες, prepaid και τετοιες λοιπες αηδιες δεν με ενδιαφερουν.

Αν καποιος εχει χρησιμοποιησει τις υπηρεσιες καποιας ή καποιων τραπεζων παρακαλειται να μοιραστει τις εμπειριες του :)

Οι γνωστοι-αγνωστοι "exw_shkwsei_to_miso_ebay" να δωσουν τα φωτα τους!!!

Ευχαριστω πολυ!

Edit: Η Εθνικη απορριπτεται για προσωπικους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Μία σοβαρή τράπεζα που συνεργάζεται άψογα με το e-bay και έχει τα πιο λίγα χρήματα στην φόρτωση της κάρτας είναι η Τράπεζα Κύπρου.

Άλλη μία τράπεζα που σου βγάζει PrePaid κάρτα είναι η Attica Bank.

Εγώ είμαι στην Eurobank επειδή είναι δίπλα από το σπίτι μου. Δεν έχω κανενα πρόβλημα ούτε στο Paypal ούτε πουθένα. Εχω κάνει παραγγελίες καμιά 10άρια από το E-bay . Κανα 2 από το Amazon και μπόλικες από το Play.com . To E-Banking της Eurobank ανανεώνεται κάθε 2 μέρες περίπου. Οπότε αν κάνεις τώρα μια αγορά, μετά από 2 ημέρα θα το δεις στο E-Banking account σου. Επίσης ώρες ώρες που το κάνουν συντήρηση είναι σχεδόν μη προσβάσιμο. Γενικά αρκετά βαρύ σαν website, αλλά αρκετά ασφαλές. Δεν θα χρειαστείς το E-Banking γιατί θα δουλεύεις με το Paypal μέσω μιας PrePaid κάρτας. Παρόλα αυτά όμως, εμένα στην Eurobank μου τα έβγαλαν όλα και τα σύνδεσαν όλα.

Link to comment
Share on other sites

To E-Banking της Eurobank ανανεώνεται κάθε 2 μέρες περίπου.

Αυτο γινεται μονο στην Eurobank ή σε ολες;

Δεν θα χρειαστείς το E-Banking γιατί θα δουλεύεις με το Paypal μέσω μιας PrePaid κάρτας.

Δεν θελω να μπλεξω με prepaid...

παρτα απο τον λογαριασμο, βαλτα στην prepaid, μετα στο paypal και μετα πληρωσε... ολοκληρο σήριαλ γινεται μετα...

Link to comment
Share on other sites

Και γω στην Eurobank, prepaid. Τα πιο πολλά στα ανέφερε ο Πανέας. Μπορείς να μεταφέρεις από τον λογαριασμό σου στην prepaid και αντίστροφα μέσω E-Banking. Στο paypal δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απλά δηλώνεις την κάρτα σου και μετά ρουφάει απ' αυτή αβέρτα :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω Κυπρου εδω και 5 χρονια περιπου. Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.

Αυτο που χρειαζεται να κανεις ειναι πας ανοιγεις εναν απλο λογαριασμο. Σου στελνουν

την καρτα Visa Electron που ειναι για αναληψη χρηματων η οποια ειναι χρεωστικη(εγω με αυτη κανω αγορες απο eshop, ακομα και αυτοκινητο εχω νοικιασει).

Χωρις προβλημα επισης την συνδεσα στο paypal.

Για το ebanking θα πας με την καρτα σε ενα υποκαταστημα και θα στο ανοιξουν εκει

επιτοπου. Ειναι πολυ απλοικο το interface και σου δινουν και ενα stickακι γεννητρια αριθμων.

Link to comment
Share on other sites

Κυπρου Prepayed εδώ.

Cash τα χώνεις σε Atm πάνε στην κάρτα πληρώνεις μέσω paypal τέλος

1€ έξοδα φόρτισης 1 εργάσιμη μέρα για να έχεις τα λεφτά διαθέσιμα

σε θέματα ασφάλειας δεν σε ενδιαφέρει γιατί τις βάζεις όσα χρειάζεσαι δεν έχει υπερ-ανάληψη μιας και δεν συνδέετε με κάποιο λογαριασμό

αν την χάσεις σου κλέψουν κωδικούς κλπ με 5€ βγάζεις καινούρια

αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

Alpha Bank + Χρεωστικη (απο αυτη που τραβας απο ΑΤΜ)..εχω Paypal..και εχω αγορασει καμια 10 φορες απο εξω χωρις προβλημα.

Εχει και e-banking μια χαρα.

To θεμα ειναι οτι πχ στο amazon.co.uk δεν δεχονται Paypal.

Οποτε το Paypal δεν ειναι κατι που το κανεις και ξενιαζεις.

Aνοιξε εκει μια Prepaid να παιζει και σαν πιστωτικη,να παιζει και με το Paypal.:D

Επισης η μλκια με την Alpha ειναι οτι θελει χρηματα για να ανοιξεις λογαριασμο (δεν ειμαι και σιγουρος,αλλα ειχα βαλλει καμποσα στην αρχη).

Στην εμπορικη που ανοιξα δεν ηθελε παντως.Εχουν και αυτοι e-banking.

Paypal μπορεις να κανεις με οποιαδηποτε χρεωστικη που γραφει VISA απανω.Μολις κανεις Paypal θα σου χρεωσει 1,5€ για να γινεις Verified,θα ερθει λογαριασμος σπιτι,οπου στην χρεωση θα γραφει εναν 4ψηφιο,οπου τον ξαναδηλωνεις στο Paypal,γινεσαι Verified και σου επιστρεφουν το 1,5€,

Link to comment
Share on other sites

Σάκη ασε τις βλακείες σου, θα πάρεις και prepaid. Τελείας και παύλα. e-μίλησα :p

Θα έχεις τα χρήματα στην κανονική κάρτα ανάληψης στο ATM. Όταν θα θέλεις να κάνεις μια αγορά, μεταφέρεις μέσω E-banking τα χρηματα απο την κάρτα σου, στην prepaid (την οποία την έχεις συνδέσει με το Paypal) και τελειώνει η ιστορία.

Επίσης στην Eurobank το λιγοτερο που πρεπει να εχει μεσα ηκαρτα ειναι 30 Ευρω. Κατι που δεν ισχυει στην Κυπρου νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Σάκη ασε τις βλακείες σου, θα πάρεις και prepaid. Τελείας και παύλα. e-μίλησα :p

Θα έχεις τα χρήματα στην κανονική κάρτα ανάληψης στο ATM. Όταν θα θέλεις να κάνεις μια αγορά, μεταφέρεις μέσω E-banking τα χρηματα απο την κάρτα σου, στην prepaid (την οποία την έχεις συνδέσει με το Paypal) και τελειώνει η ιστορία.

Δεν ειναι δωρεαν η μεταφορα μεσο e-banking νομιζω..και δεν μπαινουν και αμεσως.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις τα χρήματα στην κανονική κάρτα ανάληψης στο ATM. Όταν θα θέλεις να κάνεις μια αγορά, μεταφέρεις μέσω E-banking τα χρηματα απο την κάρτα σου, στην prepaid (την οποία την έχεις συνδέσει με το Paypal) και τελειώνει η ιστορία.

λοιποοοοοον, εχω την εντυπωση πως σε καθε συναλλαγη πληρωνεις και καποιο αντιτιμο. τι εννοω;

πχ, θες να παρεις κατι που κανει 15 ευρω, απο τον λογαριασμο στην prepaid +1€ (για την τραπεζα) και απο την prepaid στο paypal αλλο +1(για το paypal). Αρα πληρωνεις "νταβατζιλικι" +2 γιουρα.

ισχυει κατι τετοιο;

Α, με ενδιαφερει η αμεσοτητα, σε στυλ τωρα το αποφασισα τωρα θα το παρω! γιατι εχω ακουσει οτι για τις prepaid πρεπει να περασει μια μερα... (μπορει να μην ισχυει κι ολας...)

Link to comment
Share on other sites

Alpha bank ... web banking το εχω απο το 1997 μια χαρα..οχι το ποιο διαφιμισμενο αλλα το ποιο stable χωρις πολλα φρουφρου και αρωματα (βλεπε eurobank/κυπρου)

Εχω συνδεσει την electon visa και τον λογαριασμο με το paypal...

Μια φορα που εγινε στραβη εκανα dispute στο paypal και εληξε γυρισαν τα λεφτα πισω...

αυτο με το prepaid ακουγετε ποιο secure αλλα κοστιζει....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάω στην τραπεζα, βαζω τα χρηματα την prepaid . 1 Ευρω με χρεωνει για την φορτησει της prepaid.

σιγα μην παμε και μεχρι την τραπεζα :p

Μια φορα που εγινε στραβη εκανα dispute στο paypal και εληξε γυρισαν τα λεφτα πισω...

τι ειναι το dispute;; Ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα :)

η prepaid φαινεται να παρεχει μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα ειναι ολιγον τι μπελας, συν οτι πληρωνεις και για αυτην...

Link to comment
Share on other sites

Ρε βγάλε μια πιστωτική (σιγά μη σου βγάλουν) ή μια χρεωστική και άσε τις prepaid.

Σκέτος μπελάς είναι.

Άμα δουλεύεις μόνο paypal τι φοβάσαι; Βάλε και ένα όριο 1000-1500€ το μήνα στη πιστωτική και είσαι αρχηγός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω μια Visa Electron της Πειραιως για ολες τις online αγορες και χρησεις.

Οτι λεφτα εχει μεσα ο λογαριασμος,τραβαει.

Το web banking τους εχω καιρο να το χρησημοποιησω γιατι οσο ημοπυν φανταρος ξεχασα τους κωδικους και ακομα δεν πηγα να βγαλω αλλους :D

Link to comment
Share on other sites

Ριχνουμε ενα Χ στην λυση της πιστωτικης και προχωράμε.

καποιος γνωστης ας επισημανει τις διαφορες μεταξυ prepaid, χρεωστικης, visa και visa electron.

ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα site δέχονται εκτός από πιστωτικές, paypal και visa electron.

Στην Alpha έβγαζες visa electron και maestro. Τώρα έχει γίνει ένα.

Εγώ προτείνω χρεωστική. Δηλαδή έχεις έναν λογαριασμό στην τράπεζα και δουλεύσεις με την κάρτα ATM που σου βγάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο ασφαλες ειναι πιστωτικη συνδεδεμενη με το paypal. Διπλη προστασια...

Αν σου παρουν τον αριθμο δεν εχουν αμεση προσβαση στον λογαριασμο σου.

Πληρωνε οτι μπορεις μεσω paypal γιατι αν κατι παει στραβα μπορεις ευκολα να "πρσβαλεις" dispute την συναλλαγη. Και επισης λογω πιστωτικης εχεις καιρο να δεις αν κατι δε πηγε καλα...Επισης την πιστωτικη με χαμηλο οριο 1000 euro κλπ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.