Jump to content



Οι πρωτοι επεξεργαστες της AMD των 65nm μεσα στο Δεκέμβρη


ngt

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ αλλά απο συζήτηση και θεωρία χορτάσαμε οπως προείπα.

Μιλάμε [με τον DarkCount] για benchs ''πεπλα'' μυστηρίου και οχι για το τί θα γίνει σε τάδε μήνες και αν η τάδε ενσωματωμένη τεχνολογία 7αμήσει η οχι . Οπως ητανε τα spi κλπ στην αρχή με τον conroe , Aν έχεις κάποιο άλλο λινκ να δίνει κάποιες μετρήσεις θα ήθελα να το δώ .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 09:51]

Αυτή τη στιγμή η INTEL κρατάει το στόμα της ερμητικά κλειστό για την απερχόμενη CPU.......Όταν θα "σκάσει μύτη" πάλι η AMD (του Αγίου) , ΤΟΤΕ η INTEL θα δείξει αυτό που ΗΔΗ κατασκευάζει τώρα....και ΔΥΣΤΥΧΩΣ τότε τα πράγματα δε θα είναι και τόσο ρόδινα για την AMD.....Πολύ φοβάμαι ότι θα πάμε σε "μονωπώλιο" και αυτό πραγματικά ΕΙΝΑΙ άσχημο.... :(:)

Σα τον dag ακουγεσαι. αν οπου Intel εγραφε amd, και οπου amd εγραφε intel, δε θα υπηρχε καμια διαφορα στο λογο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 12:15]

Ευχαριστώ πολύ αλλά απο συζήτηση και θεωρία χορτάσαμε οπως προείπα.

Μιλάμε [με τον DarkCount] για benchs ''πεπλα'' μυστηρίου και οχι για το τί θα γίνει σε τάδε μήνες και αν η τάδε ενσωματωμένη τεχνολογία 7αμήσει η οχι . Οπως ητανε τα spi κλπ στην αρχή με τον conroe , Aν έχεις κάποιο άλλο λινκ να δίνει κάποιες μετρήσεις θα ήθελα να το δώ .

OΚ, επειδη ανεφερες για σχεδιαγραμματα δεν καταλαβα οτι μιλουσες μονο για bench αλλα γενικα αν υπαρχει η οχι... Για bench προφανως αναμενουμε στα ακουστικα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χονδρικά και απλουστευμένα μπορούμε να πούμε ότι η AMD υπολογίζει το max heat dissipation ενώ η Intel δίνει heat dissipation υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

Όπως και να 'χει το πράγμα, οι μετρήσεις αυτές δεν χρησιμεύουν σε κάτι αφού στους Intel πρέπει να συνυπολογιστεί και το dissipation του northbridge που οι AMD έχουν ενσωματωμένο.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες. Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε και ένα thread για να το συζητήσουμε. Εν συντομία θα μπορούσα να πω ότι τα νέα είναι απογοητευτικά από την IDF.... Αντί να ακούσουμε για το CSI (το αντίστοιχο hypertransport της Intel) ακούσαμε για κάτι άσχετα 80 cores (που πας ρε Καραμήτρο...εδώ δεν μπορείς να έχεις αξιοπρεπές 4-way server και μου θες και 80 cores), για κατι photonic cores (απλά δε θα γίνει ποτέ) κτλ. Συμπέρασμα; Οι καλύτερες εκτιμήσεις μιλούν για FSB μέχρι (τουλάχιστον) το 2008 και... έχει ο Θεός.
Αυτή τη στιγμή η INTEL κρατάει το στόμα της ερμητικά κλειστό για την απερχόμενη CPU.......Όταν θα "σκάσει μύτη" πάλι η AMD (του Αγίου) , ΤΟΤΕ η INTEL θα δείξει αυτό που ΗΔΗ κατασκευάζει τώρα....και ΔΥΣΤΥΧΩΣ τότε τα πράγματα δε θα είναι και τόσο ρόδινα για την AMD.....Πολύ φοβάμαι ότι θα πάμε σε "μονωπώλιο" και αυτό πραγματικά ΕΙΝΑΙ άσχημο....

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Οι αρχιτεκτονικές των chip δεν είναι μερικά πρόχειρα τσαλακωμένα χαρτια που μπορείς από την μία μέρα στην άλλη να τα πετάξεις και να φτιάξεις κάτι καινούριο. Υπάρχει μια συνέχεια και εξέλιξη. Η αρχιτεκτονική C2D είναι ό,τι έχει να επιδείξει η Intel μέχρι το 2008. Δεν το λέω υποτιμητικά. Το αναφέρω ως δεδομένο.

Εγώ, αντίθετα με σένα είμαι εξαιρερικά αισιόδοξος (πεπεισμένος θα έλεγα) για την ευοίωνη πορεία της AMD και άρα την βελτίωση του ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 07:51]

Αυτή τη στιγμή η INTEL κρατάει το στόμα της ερμητικά κλειστό για την απερχόμενη CPU.......Όταν θα "σκάσει μύτη" πάλι η AMD (του Αγίου) , ΤΟΤΕ η INTEL θα δείξει αυτό που ΗΔΗ κατασκευάζει τώρα....και ΔΥΣΤΥΧΩΣ τότε τα πράγματα δε θα είναι και τόσο ρόδινα για την AMD.....Πολύ φοβάμαι ότι θα πάμε σε "μονωπώλιο" και αυτό πραγματικά ΕΙΝΑΙ άσχημο.... :(:)

Bρε δεν περίμενα κάτι διαφορετικό σαν απάντηση από εσένα ρε Γιώργο.....

Πραγματικά με έχεις καταπλήξει με τον τρόπο που υπερασπίζεσαι την ΙΝTEL....:D

Aκόμη και εγώ δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω.... :tomato: ΠΟΙΟ BLACK POST δύσκολα θα βρεί κανείς μέσα στο forum....

MΠΡΑΒΟ σου απονέμω τον τίτλο του TEACHER και ήθε κάποια στιγμή να σε μοιάσω βρε φίλε.... :D

Nα σου πώ βρε Γιώργο ..... Μήπως γνωρίζεις τι γεννητούρια θα μας φέρει ο "ΓΑΜΟΣ" ΑΤΙ - ΑΜD ?????

Mη προσπαθήσεις να μαντέψεις γιατί δε θα μπορέσεις ...... Κάνε λιγουλάκι υπομονή και να είσαι σύγουρος ότι το επόμενο CHIP - CPU που θα φτιάξει η ΙΝΤΕL μετά από μερικά χρόνια θα είναι για τα πλυντήρισ ΑRISTON.....:confused:

Eίδες πόσος υπερβολικός δείχνω όταν σε αντιγράφω στο ύφος σου ?????

PS.... Think about it :TD:

Link to comment
Share on other sites

Υλικα για 4 ατομα

2 κιλα περιπου κρεας,η προβατινα παιδακι μαζη με το χερακι, η χοιρινο κατα προτιμιση λαιμο

λεμε του χασαπη να μας τα κωψει σε τετραγονα κοματια μιση παλαμη του χεριου μας!!!!

1 κιλο κρεμιδια

1 σκορδο

αλατι

πιπερι

ριγανη

μπολια αρνιου 500 γρ

Εκτελεση

πέρνουμε 3 ημέρες πριν το κρέας και το βάζουμε σε μια λεκάνη,αφου το πλήνουμε.

βαζουμε τα κρεμιδια στο μπλεντερ και το σκορδο και τα κανουμε σχεδον πολτο αφου βεβαια τα καθαρισουμε.

ανακατέβουμε το κρέας με τον πολτο μεσα στην λεκανη και προσθέτουμε αλατι,και πιπερι,και το βαζουμε στην καταψυξη.

μετα της 3 ημερες αφου το εχουμε βγάλει για να ξεπαγωσει ,βαζουμε ενα,ενα τα κοματια στην σουβλα.

στο τελος βαζουμε την μπολια απο αρνι σε ζεστο νερο να ανοιξει και την βαζουμε ετση οστε να καληψουμε το κρεας που ειναι επανο στην σουβλα.

δενουμε καλα με ενα σπαγκο να μην μας πεσει και την βαζουμε στο μπαρμπεκιου(καλο ειναι να εχουμε μοτερ για την σουβλα γιατι θελει κανα δυωρο γυριζμα)

η ωρα που θα ειναι οκ το κρεας ,ειναι αναλογα απο το ποση φωτια εχουμε και αν ειναι σε μερος που δεν βαράει ο αερας,για να το τσεκαρουμε σταματαμε την σουβλα να δουμε αν σταζει ζουμια,αν σταζει που και που καμια σταγονα τοτε ειναι οκ

παντος θελει περιπου 2 με 2,30 ωρες!!

ειναι λιγο μανουρα αλλα στο τελος πληρωνεσε με την τέλεια γευση του

βασικο ......το τελαρο με της μπυρες παγομενο

Link to comment
Share on other sites

Καλό το offtopic.

Λίγο ήθελε να τσιμπήσω.

Πάντως η είδηση είναι φωτιά.

Ας έφτιαχνε νέο ποστ. ;)

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 15:36]

Το παρον και το αμεσο μελλον ειναι core 2 duo, σε 6 μηνες αν καποιος εχει καλυτερο προιον θα παμε σε αυτον, simple.

Lol vdeseris, αν γινει και αυτο.....

Να γράψω κι εγώ μια συνταγή που ξέρω για παστίτσιο?

Το thread αυτό δεν είναι για το ποιός επεξεργαστής είναι καλύτερος.

Αν θέλετε φτιάξτε ένα τέτοιο thread, όπου να γράφουμε τη γνώμη μας, ποιά πλατφόρμα δίνει καλύτερες επιδόσεις, σε τι σύνθεση με ποιά προβλήματα και αδυναμίες και με ποιό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να θεωρηθώ γραφικός, εγώ εχω ένα 3800 χ2 υπερχρονισμένο 20% για βίντεο επεξεργασία και βλέπω στα benchmarks ότι είναι περίπου ίδιο με έναν φθήνο core 2 duo, όμως το multitasking με καλύπτει απόλυτα (ρεντάρω κάτ με τον ένα πυρήνα 100%, και με τον άλλο έχω ένα πολύ γρήγορο μηχάνημα). Καλές θερμοκρασίες, καθόλου θόρυβος με καλή ροή αέρα και μια 6800 απλή υπερχρονισμένη με τον ανεμιστήρα στα 60% -- ποτέ δεν κολλάει. Αυτο που θάθελα να ξέρω όσοι έχετε conroe, είναι το ίδιο σταθεροί, ήσυχοι και αξιόπιστοι στο multitasking.

P.S. Προσπαθώ να κάνω 150 καταχωρήσεις, γρήγορα, να πουλήσω amd να πάρω core 2 duo.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Απο τα 2 πρώτα χρόνια πείρε μερίδιο που ανυσησυχούσε την intel απλα στα 5 χρόνια την ξεπέρασε

Ώπα εεε, χαλαρώστε λίγο, 75+% έχει η Intel στην παγκόσμια αγορά, πριν τους Athlon είχαν 90+% και σιγά σιγά έπεσε.

[edit: τώρα είδα τις απαντήσεις :D]

Και για μένα οι Athlon δεν ήταν ΠΑΝΤΑ καλύτεροι. Δε συζητάω για Palomino και τα λοιπά, ότι λέγανε οι ΑΜDάδες για θερμάστρες στους Prescott χειρότερα τα έλεγαν οι Intelάδες για τους Palomino. Και κυρίως, οι Athlon δε θυμάμαι να έφτασαν ποτέ σε επίπεδα ο επεξεργαστής των 300 ευρώ να ξεπερνάει αυτόν των 1000.

Ναι η Intel έκανε πολύ καιρό να φτάσει την AMD, ναι είναι ντροπή η πολιτική της αλλά τώρα είναι καλύτερη. Υπάρχουν πολλοί μα ΠΟΛΛΟΙ λόγοι για να είμαι κατά της Intel αλλά ΠΟΤΕ δε θα πήγαινα υπέρ μιας εταιρείας που ενώ ήταν υπέρ του λαού και οι τιμές της ήταν απόλυτα λογικές, ξαφνικά μου το γύρισε χειρότερα από την Intel.

[edit2: 2 ακόμα πράγματα να πω:

1) Το Intel - Nvidia μου φαίνεται αρκετά πιθανό μετά τον γάμο AMD-ATI, το είχα συζητήσει και με γνωστούς παλιότερα και είχαμε συμφωνήσει.

2) Για το σχόλιο του Hipro5 λίγο να πω 5 πράγματα. Όλοι μας πάνω κάτω τα έχουμε σκεφτεί και κάποιοι τα έχουν δεχτεί, κάποιοι όχι. Όταν η AMD μπορούσε κανονικά να εκθρονίσει την Intel, δεν το έκανε. Όταν αντίστοιχα η ATI ή η Nvidia μπορούσε να φάει η μία την άλλη, δεν το έκαναν. Πολλά πρέπει να παίζονται κάτω από τα τραπέζια, εις βάρος μας ΠΑΝΤΑ. Μεταξύ τους αυτοί μπορεί να παίζουν golf και εμείς να τσακωνόμαστε. Δείτε λίγο την ιστορία: Για ποιον ακριβώς λόγο η ΑΤΙ δεν έβγαζε αντίστοιχη κάρτα της 6600GT, από την οποία έχασε ΠΟΛΛΑ λεφτά? ΈΛΕΟΣ, είχαν κάρτα καλύτερη από την 6800Ultra στα ίδια λεφτά και δεν μπορούσαν να βγάλουν ισάξια με την 6600GT στα ίδια λεφτά? Ή μήπως η ήττα που έφαγε η Nvidia από τη σειρά 9xxx έπρεπε να αντισταθμιστεί? Θεωρίες συνωμοσίας, ναι, αλλά ΚΑΝΕΙΣ σήμερα δε θέλει μονοπώλιο, ούτε καν οι δύο κύριοι ανταγωνιστές...Η Intel και να μπορεί, δε νομίζω να "διαλύσει" την AMD.]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από videodv

Με κίνδυνο να θεωρηθώ γραφικός, εγώ εχω ένα 3800 χ2 υπερχρονισμένο 20% για βίντεο επεξεργασία και βλέπω στα benchmarks ότι είναι περίπου ίδιο με έναν φθήνο core 2 duo, όμως το multitasking με καλύπτει απόλυτα (ρεντάρω κάτ με τον ένα πυρήνα 100%, και με τον άλλο έχω ένα πολύ γρήγορο μηχάνημα). Καλές θερμοκρασίες, καθόλου θόρυβος με καλή ροή αέρα και μια 6800 απλή υπερχρονισμένη με τον ανεμιστήρα στα 60% -- ποτέ δεν κολλάει. Αυτο που θάθελα να ξέρω όσοι έχετε conroe, είναι το ίδιο σταθεροί, ήσυχοι και αξιόπιστοι στο multitasking.

P.S. Προσπαθώ να κάνω 150 καταχωρήσεις, γρήγορα, να πουλήσω amd να πάρω core 2 duo.

Οι διαφορές να σου πω ποιες είναι?

1) Ο δικός σου, και το καλύτερο κομμάτι να είναι, θα ανέβει με αέρα ΒΙΑ τα 2800 για 24/7. Ο 6300 θα πάει 3000-3200.

2) Οι Conroe είναι διπύρηνοι, άρα δεν έχουν και πολύ πρόβλημα στο multitasking (είχα Opteron στα 2600 24/7 και δεν είδα αρνητικές διαφορές με τον 6600 στα 2.4)

3) Θερμοκρασίες σηκώνουν πολύ φυσιολογικές, είναι πολύ αθόρυβοι, άρα στα ίδια επίπεδα.

4) Το ποτέ δεν κολλάει με την κάρτα σου το αφήνω ασχολίαστο, βάλε το F.E.A.R. 1280 με όλα τα φίλτρα και μετά πες μου. Όχι ότι ο 6300 δε θα κολλούσε.

5) Που ακριβώς είδες παρόμοια σκορ με τον 6300? Σε ρωτάω γιατί εγώ με τον 6600 είμαι στα σκορ καλύτερος από τον FX-62 (έστω και λίγο), νομίζω ότι ένας 6300 20% πάνω (2.2-2.4?) θα ήταν μπροστά από τον 3800Χ2 στα 2.4.

6) Για μένα αυτή τη στιγμή ένας καλός 165 με μια μητρική που 300++ίζει και 2x1GB Ram είναι πολύ δυνατός και αρκετός. Κλασικό παράδειγμα το PC του Dagalidis. Θα χαιρόμουν να είχα τέτοιο μηχάνημα. Απλά ο 6600, αν κάποιος τον πάει στα 3600, είναι αισθητά πλέον, ανώτερος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Όντως. Το αστείο της υπόθεσης όμως είναι ότι για να μπορέσει να ανταγωνιστεί τους Opteron στην αγορά των μεγάλων server, θα εγκαταλείψει τα FBDIMM και θα το "γυρίσει" σε registered DDR2

Ενδιαφέρον! Καμιά άλλη είδηση "από μέσα", έχεις; Γιατί το αφεντικό μου εδώ, τον ενδιαφέρουν αυτά, αλλά δυστυχώς δε μας ενημερώνει κανείς για τις εξελίξεις και τα μελλοντικά σχέδια... :(

(edit: lmfao unseen! :rofl: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 17:57]

Ενδιαφέρον! Καμιά άλλη είδηση "από μέσα", έχεις; Γιατί το αφεντικό μου εδώ, τον ενδιαφέρουν αυτά, αλλά δυστυχώς δε μας ενημερώνει κανείς για τις εξελίξεις και τα μελλοντικά σχέδια... :(

(edit: lmfao unseen! :rofl: )

Φαίνεται οτι το αφεντικό σου δεν ενημερώνεται γενικά.

Γιατί αν είναι στέλεχος της Intel, όπως άφησες να εννοηθεί, θα είχε τουλάχιστον ενημέρωση από το Inquirer. Εκτός και αν την Intel δεν την ενδιαφέρει τι γράφουν έγκριτες ιστοσελίδες.

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34220

Link to comment
Share on other sites

Στέλεχος της Intel δεν είναι, ένας απλός μεταπωλητής είναι.

Και οι πληροφορίες που έχω, είναι ότι τα FBDIMM θα τα βλέπουμε κανονικά και σε servers και σε workstations και σε high-end συστήματα της Apple, τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 18:11]

Φαίνεται οτι το αφεντικό σου δεν ενημερώνεται γενικά.

Γιατί αν είναι στέλεχος της Intel, όπως άφησες να εννοηθεί, θα είχε τουλάχιστον ενημέρωση από το Inquirer. Εκτός και αν την Intel δεν την ενδιαφέρει τι γράφουν έγκριτες ιστοσελίδες.

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34220

ο ανθρωπος δουλευει στην DELL που σημαινει INTEL και εσυ του λες για τον inquirer? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 18:19]

Στέλεχος της Intel δεν είναι, ένας απλός μεταπωλητής είναι.

Και οι πληροφορίες που έχω, είναι ότι τα FBDIMM θα τα βλέπουμε κανονικά και σε servers και σε workstations και σε high-end συστήματα της Apple, τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια.

Τώρα να πιστέψω τον μεταπωλητή της Dell που σου μετέφερε τις εκ των έσω "πληροφορίες" ή το Inquirer? :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 20:15]

Τώρα να πιστέψω τον μεταπωλητή της Dell που σου μετέφερε τις εκ των έσω "πληροφορίες" ή το Inquirer? :p

To Inquirer σαφώς! Δίκιο έχεις αδερφέ, τι σχέση έχει η Dell με την πραγματικότητα και τους νόμους της αγοράς και της ζήτησης;

Σε λίγο θα βγει κανείς και θα μας πει ότι η Dell επηρρεάζει και την παγκόσμια αγορά, και άλλα σενάρια επιστημονικής φαντασίας...

Link to comment
Share on other sites

To οτι η ΑΜD πέρασε σε πωλήσεις την intel το είδα σε ενα περιοδικό και το εξακρίβωσα στο Net. Η διαφορά απλα είναι οτι στις μετρήσεις δεν συμπεριλαμβάνονται οι πωλήσεις σε μεταπωλητές συστημάτων Η/Υ για το πρώτο εξάμηνο του 2006. Αν σας καίει τόσο πολυ να το ψάξω και να σας το δείξω κιόλας. Το intel - nvidia πως σου φαίνεται πιθανό? Φυσικά αφου το συζήτησες με φίλους είναι σίγουρο απλά ρωτάω. Ποια θα αγοράσει πια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.