Jump to content



Οι πρωτοι επεξεργαστες της AMD των 65nm μεσα στο Δεκέμβρη


ngt

Recommended Posts

Eίπαμε... Παμ παρακάτ....

ΒTW ... ξέρετε πόσο άσχημο είναι μερικοί - μερικοί να προσπαθούν να πείσουν ότι ΔΕΝ είναι με παρωπίδες αλλά τα λεγόμενά τους να μας δείχνουν ακριβώς το αντίθετο ?????

Τουλάχιστον εγώ έχω το θάρρος να το παραδέχομαι δημοσίως.....

Ολοι κάτι αγαπάμε περισσότερο από κάτι άλλο και το υπερασπιζόμαστε.

Αυτό δεν είναι κακό .....

Ασχημο όμως είναι να κατηγορούμε κακόβουλα άλλους όταν κάνουν τα ίδια με εμάς.....

No offence - No Personal attack .... :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Σε περίπτωση που αναφέρεσαι σε μένα ποτέ δεν είχα παρωπίδες και ποτέ δεν προσπάθησα να πείσω κανένα για το αντίθετο. Και amd είχα πάντα και τώρα intel και nvidia και ati και gigabyte πήρα που έλεγα ότι δεν θα πάρω ποτέ. Δεν έχω κόλλημα με τίποτα. Αν έρθει ο K8L και αν είναι τόσο καλός δεν έχω κανένα κόλλημα να αλλάξω πλατφόρμα. Έτσι και αλλιώς από χόμπι όπως όλοι κάνω αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

@ Frost & Athens2004

Δεν θα απαντήσω σε όσα λέτε. Δεν το θεωρώ σκόπιμο, εφόσον πιστεύω ότι κάθε φορά που γυρνάω την κουβέντα σε τεχνικά θέματα το επιχειρημά σας είναι : "ο conroe μαμει" κτλ.

Υπενθυμίζω για λόγους τάξης :

Το thread από τον τίτλο που αφορά μελλοντική τεχνολογία της AMD, εστίασε στη χρήση της L3 και στην αντίστοιχη χρήση της shared L2 από την Intel. Κάπου εκεί έγιναν αναφορές σε τεχνικά θέματα που αφορούσαν αρχιτεκτονικές. Όταν λοιπόν επιχειρηματολόγησα υπέρ της αρχιτεκτονικής AMD64 και απαξίωσα την αρχιτεκτονική C2D, έρχονται οι Intel-άδες και μαμάνε το thread με επιχειρήματα τύπου "κλοκάρουν, είναι πιο γρήγοροι κτλ".

Αφήνω τους αναγνώστες να κρίνουν ποιος υποβαθμίζει το thread και ποιος "fanbo-ίζει".... Εδώ συζητάμε για τεχνολογίες. Αν θέλετε να χαρείτε για το πόσο γρήγορος είναι ο C2D (μισό να πάρω κάμψεις πάλι...) πηγαίνετε στο Intel Forum και κάντε το.

Διαφωνώ με το λεξιλόγιο του Dagalidi, αλλά συμφωνώ 100% με την ουσία των λεγομένων του.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού μιλάμε για νέες τεχνολογίες μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορετικό θα έχουν οι νέοι επεξεργαστές εκτός από κατασκευή στα 65nm?? Αν παίζει και κάποιο link ακόμα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

To άρθρο μιλάει για την μετάβαση στα 65nm πουθενά δεν αναφέρει K8L + L3.

Η όλη φασαρία έγινε ακριβός γιατί απαξίωσες την σημερινή τεχνολογία των C2D που προσφέρει της μεγαλύτερες επιδόσεις αυτή τη στιγμή για να υποστηρίξεις την τεχνολογία της AMD που θα δούμε σε ~1χρόνο και μάλιστα κάνοντας δηλώσεις περί φούσκων. Αυτό δεν σου κάνει κάπως?

Όσο για το ότι είμαι fanboy με καλύπτει η απάντηση του vdeseris.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού μιλάμε για νέες τεχνολογίες μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορετικό θα έχουν οι νέοι επεξεργαστές εκτός από κατασκευή στα 65nm?? Αν παίζει και κάποιο link ακόμα καλύτερα...

Αν αναφέρεσαι στους άμεσα επερχόμενους AMD @ 65nm , θα είναι ακριβώς ίδιοι με τους τωρινούς όσον αφορά την αρχιτεκτονική. θεωρητικά, λόγω των 65nm θα είναι ψυχρότεροι και λογικά θα κλοκάρουν περισσότερο.

Αν αναφέρεσαι στους K8L @ 65nm , this is another ball game. Κάποια πράγματα έχουμε πει και εδώ, και ακόμα περισσότερα θα βρεις και σε άλλα thread.

To άρθρο μιλάει για την μετάβαση στα 65nm πουθενά δεν αναφέρει K8L + L3.

Η όλη φασαρία έγινε ακριβός γιατί απαξίωσες την σημερινή τεχνολογία των C2D που προσφέρει της μεγαλύτερες επιδόσεις αυτή τη στιγμή για να υποστηρίξεις την τεχνολογία της AMD που θα δούμε σε ~1χρόνο και μάλιστα κάνοντας δηλώσεις περί φούσκων. Αυτό δεν σου κάνει κάπως?

1) Οι Κ8L θα είναι 65nm

2) Απαξίωσα την ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ. Όχι τις επιδόσεις τους ή τα κλόκια τους, στα οποία εστιάζεις εσύ.

3) Δεν υποστήριξα την τεχνολογία που θα δούμε σε ένα χρονο. ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ την αρχιτεκτονική που ΈΧΟΥΝ ΤΩΡΑ οι AMD64 και που είναι ΑΝΩΤΕΡΗ (και το απέδειξα) από την αρχιτεκτονική C2D. Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις την επιχειρηματολογία μου θα το απλουστέυσω (ελπίζω να μην πέσει το ταβάνι να με πλακώσει) :

Σχεδιάζω στα χαρτιά έναν κινητήρα. Τον κατασκευάζω και μαμει. Εϊναι ροπάτος, εύστροφος, οικονομικός. Λέω λοιπόν, ότι αυτός ο κινητήρα είναι ανώτερος από τον ανταγωνισμο. Και όντως είναι. Αν όμως τον πάρω και τον βάλω σε ένα βαρύ, μη αεροδυναμικό κτλ αμάξωμα, τον χαντάκωσε. ΤΡΙΤΟΙ παράγοντες κάνουν δηλαδή τον κινητήρα να μην αποδίδει τα αναμενόμενα. Αν εξετάσεις όμως ΜΟΝΟ την τεχνολογία του κινητήρα μπορείς να δεις ότι είναι όντως εκπληκτικός.

Οι τρίτοι λοιπόν παράγοντες που βοηθούν τους C2D να υπερτερούν είναι τα 65nm --> ψυχρότεροι, περισσότερα τρανζίστορ (πιο πολλά registers κτλ) , τεράστια cache κτλ. Και η γ@μημένη αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ καινοτομούν πουθενά. Λυπάμαι αν καταστρέφω τον κόσμο σου, αλλά έτσι είναι. Απαρχαιωμένη αρχιτεκτονική, απαρχαιωμένος δίαυλος, cores που επικοινωνούν μέσω... Τριπόλεως κτλ.

4) Είναι φούσκα η αρχιτεκτονική C2D.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως εδω είναι ένα φόρουμ που μπορεί ο καθένας να λέει τις απόψεις του και να θέτει κάποιους προβληματισμούς που έχει και γενικά να γίνετε κουβέντα. Τώρα αν εγω έχω intel και μονο και μονο γιαυτό είναι καλύτεροι από τους amd και το αντίστροφο τότε αυτό δεν είναι μια σοβαρή συζήτηση. Είδα πιο πάνω σε ένα ποστ τον χρήστη gdp77 να λέει οτι η intel δεν έφερε κάτι νέο και ότι αν βγάλουμε την cache από έναν Conroe και έναν amd τότε θα δούμε πια είναι και η διαφορά τους όπως επίσης και για τα 0,65. Ένα σύνολο από χρήστες στη συνέχεια είπαν εμάς δε μας νοιάζουν όλα αυτά εμείς θέλουμε επιδώσεις όπως και να χει.

Ο άνθρωπος πιο πάνω προσπαθεί να θίξει ένα τεχνολογικό θέμα και εσείς το καταστρέψατε. Γράψατε καμιά δεκαριά ποστ με ανούσια πράματα χωρίς κανένας να δώσει μια έστω σχετική απάντηση. Δε λέει πιο είναι το καλύτερο υποθέσεις κάνει.. και ξεκολλάτε επιδί έχετε ιntel ή amd δε σημαίνει ότι το δικό μας είναι το καλύτερο ή ότι αυτό που λέτε είναι και σωστο.

Η amd είναι πίσω πλέον με ή χωρίς cache και αυτό γιατί η αρχιτεκτονική των athlon δεν επιτρέπει σημαντική αύξηση των επιδόσεων με χρήση μεγαλύτερης cache σε αντίθεση με τους Conroe. Παρολαυτα ενας 4400+ στα 2,2 είναι στα ίδια επίπεδα με τον 6300 στα 1,8 με την ίδια cache. Αν όμως λάβουμε υπόψη την ηλικία της πλατφόρμας Athlon σε συνδυασμό μετα 0,90 μικρα που κατασκευάζονται την υπεροχή της amd στις 64bit εντολές και το γεγονός πως οι Conroe χρησιμοποιούν διπλάσια έως και τετραπλάσια cache (το κόστος της οποίας είναι πολύ υψηλό με ότι συνεπάγετε αυτό - ) για να νικήσουν τους athlon ε τότε μάλλον ο conroe είναι πολύ μα πολύ πίσω τεχνολογικά. Από την άλλη αν η AMD δεν απαντήσει με ένα νέο cpu τότε μάλλον έκατσε στο θρόνο των επιδόσεων αλλα την πείρε ο ύπνος. Αυτή τη στιγμή ότι και να πάρεις είναι καλό και σίγουρα για τους περισσότερους χρήστες υπέρ αρκετό με την intel να έχει ένα σοβαρό προβάδισμα στη μεσαία και μεγάλη αγορά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 20:40]

To άρθρο μιλάει για την μετάβαση στα 65nm πουθενά δεν αναφέρει K8L + L3.

Η όλη φασαρία έγινε ακριβός γιατί απαξίωσες την σημερινή τεχνολογία των C2D που προσφέρει της μεγαλύτερες επιδόσεις αυτή τη στιγμή για να υποστηρίξεις την τεχνολογία της AMD που θα δούμε σε ~1χρόνο και μάλιστα κάνοντας δηλώσεις περί φούσκων. Αυτό δεν σου κάνει κάπως?

Όσο για το ότι είμαι fanboy με καλύπτει η απάντηση του vdeseris.

Λες οτι πουθενά δεν αναφέρει K8L + L3 αυτό το άρθρο.

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου οι K8L + L3 δεν θα είναι στα 65 και είναι εκτός θέματος αυτή η αναφορά.

Αυτό όμως, δεν είναι φανμποισμός φίλε μου, ούτε και η αναφορά σε ροζ τρούπες, που θα ανοίξετε οι μοντερέιτορς σε θέμα που βρίσκεται στη "Γενική συζήτηση AMD πλατφόρμας".

Αν θέλετε μπορείτε να σβύσετε αυτή την ενότητα στο σύνολο της και ότι έχει σχέση με AMD, οπώς και να αλλάξτε και το TheLab σε IntelLab.

Είναι δικαίωμα σας.

Γιατί όμως απαντούν μόνο μοντερέιτορς σε όσους πιστεύουν οτι η AMD πλατφόρμα είναι καλύτερη και δεν παίρνουν Conroe (με τα σημερινά δεδομένα βάλε με κι εμένα μέσα)?

Δεν είναι άνισο με τη δύναμη που έχουν να χώνουν σε μαύρες και ροζ τρυπούλες ότι δεν γουστάρουν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να απορώ πως εμφανίζεστε σαν υποστηρικτές της μιας και της άλλης εταιρίας....ακόμα. Δλδ σώνει και καλά να υποστηρίζουμε κάποιον; Ε βρε πια...νυσάφι...

Και μην μου πει κανείς..."έλα μωρέ κουβέντα κάνουμε" διότι "αυτή" η κουβέντα (πράσινο ή μπλέ, πράσινο ή κοκκινο, έχει καταντήσει αηδία στα φορουμς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 19:26]

Εγώ εξακολουθώ να απορώ πως εμφανίζεστε σαν υποστηρικτές της μιας και της άλλης εταιρίας....ακόμα. Δλδ σώνει και καλά να υποστηρίζουμε κάποιον; Ε βρε πια...νυσάφι...

Και μην μου πει κανείς..."έλα μωρέ κουβέντα κάνουμε" διότι "αυτή" η κουβέντα (πράσινο ή μπλέ, πράσινο ή κοκκινο, έχει καταντήσει αηδία στα φορουμς.

Bρε ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ η επιχειρηματολογία ακόμη και εαν έχει κάποια απόχρωση...

Η ισοπέδωση όμως όπως και να το κάνουμε είναι ΑΣΧΗΜΗ ακόμη και εαν είναι "ΑΧΡΩΜΗ"

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα 3οι παράγοντες για την απόδοση ενός cpu δεν είναι ούτε η τεχνολογία κατασκευής ούτε η cash του με αυτή την λογική και οι K8L και L3 θα έχουν και 65nm θα είναι.

Αν αφαιρέσεις αυτά τα 2 απλά δεν είναι το cpu για το οποίο γίνετε λόγος.

Τα πλεονεκτήματα της αρχιτεκτονικής της AMD τα ξέρουμε αλλά παρόλα αυτά δεν... αυτή τη στιγμή, ούτε με τα 65nm θα της δώσουν αυτό που χρειάζεται ούτε η αύξηση στην L2 τους και θα παραμείνει πίσω από μία απαρχαιωμένη αρχιτεκτονική που κυριαρχεί με ενέσεις (shared L2).

Ναι η αρχιτεκτονική της AMD είναι καλύτερη αλλά δεν είναι αρκετή.

Μιλούσες για K8L (L3 κλπ) αυτό είναι ~1χρόνο μετά όπου "οι C2D θα ξεφουσκώσουν", τότε δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει έτοιμο η Intel και σίγουρα θα έχει κάτι άλλο για να τον αντιμετωπίσει

@ mariosalice δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επίθεση, οι mod δεν είναι χρήστες να πουν την γνώμη τους? Με είδες να απειλώ κανέναν κάνοντας κατάχρηση του mod?

Το άρθρο μιλάει για τα πρώτα cpu στα 65nm

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αρχιτεκτονική της AMD είναι καλύτερη αλλά δεν είναι αρκετή.

Συμφωνώ. Πιστεύω όμως ότι αυτή η αρχιτεκτονική θα κάνει τη διαφορά όταν συνδυαστεί με κάποια πραγματάκια που έχουν στο μυαλό τους οι ιθύνοντες στα σχεδιαστήρια της AMD.

τότε δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει έτοιμο η Intel και σίγουρα θα έχει κάτι άλλο για να τον αντιμετωπίσει

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες. Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε και ένα thread για να το συζητήσουμε. Εν συντομία θα μπορούσα να πω ότι τα νέα είναι απογοητευτικά από την IDF.... Αντί να ακούσουμε για το CSI (το αντίστοιχο hypertransport της Intel) ακούσαμε για κάτι άσχετα 80 cores (που πας ρε Καραμήτρο...εδώ δεν μπορείς να έχεις αξιοπρεπές 4-way server και μου θες και 80 cores), για κατι photonic cores (απλά δε θα γίνει ποτέ) κτλ. Συμπέρασμα; Οι καλύτερες εκτιμήσεις μιλούν για FSB μέχρι (τουλάχιστον) το 2008 και... έχει ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP [Σήμερα, στις 20:01]

πως θα έχει κάτι άλλο η intel? εδω έκανε 5 χρόνια να απαντήσει στους athlon

LOL..... :D

Bρε μες στην σκέψη μου είσαι.... αυτό ήθελα να πώ.... :T:

ΒΤW .... με τους νέους Κ8@65nm η ΑΜD θα προσπαθήσει να μειώσει λιγάκι το GAP με τους Conroe χωρίς να φέρνει ΤΙΠΟΤΑ νέο από πλευράς αρχιτεκτονικής.....;)

Το μέλλον της AMD θα έλεγα ότι είναι ΑΜΜΕΣΑ εξαρτώμενο από την σωστή υλοποίηση του K8L που απότι φαίνεται τουλάχιστον στα χαρτιά θα αποτελέσει επανάσταση στον χώρο των NATIVE QUAD CORES.... :T:

Aλλωστε μην ξεχνάτε ότι η AMD + ATI ετοιμάζουν αρκετές εκπλήξεις για το μέλλον.....:worship:

Ετσι λοιπόν χαρακτηρίζω την ΑΜD ως τεχνολογικό καινοτόμο και πρωτοπόρο και την INTEL ως στιγνό ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ (βλέπε παράνομες δεσμεύσεις των Partners να μην πουλάνε AMD) που έχει Βλέψεις μόνο σε ΦασιστοΜΑRKETING κινήσεις.... :TD:

Στην Πυρά ρε..... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που αμέλησα να αναφέρω σε όσους πιστεύουν ότι ο K8L θα είναι Conroe killer. AN o Κ8L βγει το 2007, ΔΕΝ θα είναι. Απλά θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα και από κει και πέρα οι δύο εταιρείες θα βασιστούν στις αντίστοιχες πλατφόρμες για να κερδίσουν τη μάχη του desktop (και εδώ έρχεται να παίξει το παιχνίδι της η ATI). Όσον αφορά το server segment, η Ιντελ έχει χάσει το παιχνίδι τουλάχιστον μέχρι το 2008. Στα laptop η μάχη θα είναι πολύ μεγάλη και απρόβλεπτη προς το παρον.

Υ.Γ. Ρε σεις λέτε με τους K8L να δούμε καμιά τρελή υλοποίηση Torrenza platform και να μας στείλουν όλους αδιάβαστους? Ε ρε γλέντια...

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Ακόμα και να μην αλλάξει ριζικά αρχιτεκτονική έχει αποδείξει ότι μπορεί να ανεβάσει τον πήχη απλά με ενέσεις όπως έκανε με τον C2D, στο χέρι της AMD είναι να φτιάξει κάτι αρκετά καλό και να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα που έχει, για το τι θα γίνει δεν μπορούμε, πιστεύω, να κάνουμε προβλέψεις μιας και οι 2 έχουν το τρόπο τους να ανεβάζουν τον πήχη τόσο σε desktop όσο και σε laptop (server εντάξει παίζει πιστεύω με πολύ μεγαλύτερο πλεονέκτημα η AMD).

υ.γ. Χαίρομε που επιτέλους καταλήγουμε κάπου. Δεν ήθελα να πω τίποτε άλλο παρά το ότι η αρχιτεκτονική πρέπει αν συνοδεύετε και από επιδόσεις.

Αρχική απάντηση από GdamprXP

πως θα έχει κάτι άλλο η intel? εδώ έκανε 5 χρόνια να απαντήσει στους athlon

5χρόνια έκανε η AMD να πάρει μερίδιο αγοράς που θα ανησυχούσε την Intel. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο κάτω εικόνα δείχνει τους επεξεργαστές που θα κυκλοφορούσαν για τα επόμενα 3 χρόνια. Η εικόνα είναι από ένα ποστ του καλοκαιριού του 2005. η όλη πρόβλεψη ήταν ανεπίσημη καθώς και οι ονομασίες των επεξεργαστών. Δέστε λίγο τα ονόματα των επεξεργαστών. Πόσο πολύ πλησίασε αυτή η πρόβλεψη όπως βλέπουμε ένα χρόνο αργότερα με την πραγματικότητα καθώς και η χρονική τους κυκλοφορία ??

post-3848-1416072811,4585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ξανάπαμε βρε παιδιά. Το AM2 δεν ήταν για επιδόσεις, ούτε και αρπαχτή ήταν. Όσοι πίστεψαν έτσι ίσως δεν ήταν στα πράγματα όσο νόμιζαν. Η μεγάλη αμφισβήτηση/FUD της Intel πλευράς (και των δημοσιογραφικών της επιτελείων) ήταν κατά πόσο η αρχιτεκτονική της AMD, με τον ενσωματομένο memory controller, θα μπορέσει να επιζήσει αλλαγή από DDR1 σε κάτι άλλο. Για αυτό και η Ιντελ παράτησε (προσωρινά) τις π@π@ριές proprietory μνήμες για να επισπεύσει το αναγκαστικό πέρασμα από DDR1 σε DDR2 (βασισμένη στο μεγάλο της market share ειδικά στα laptops). Και εκεί που το DDR2 ήταν μ@λ@κία και όλοι το θεωρούσαν σύντομο μεταβατικό στάδιο μέχρι τις DDR3, τσουπ να σου που οι DDR2 έγιναν πρώτη μούρη. Η Intel πέταξε το μπαλάκι στην AMD και μπράβο της. Δυστυχώς για την Intel, η AMD κατόρθωσε να υλοποιήσει την DDR2 υποστήριξη με λιγότερα προβλήματα από όσο θα ήθελε η Intel. Και παρόλα την απίστευτη προπαγάνδα επί μήνες για το Core, τα κέρδη της AMD έμειναν σε υψηλό επίπεδο.

Τέλος πάντων, το αν το Core2 τρέχει κάποια benchmarks πιο γρήγορα λίγο με ενδιαφέρει. Αν (πραγματικά) είναι πιο ψυχρός τότε μάλιστα. Όχι πως θα τρέξω να πάρω τον πρώτο x86 που θα μου πουν τα sites. Έχω αρκετά x86 μηχανήματα, αλλά δεν είναι η κυρίως πλατφόρμα με την οποία ασχολούμαι. Και, λόγω ιδεολογίας, προτιμώ να μην αγοράζω Intel. Γιατί έτσι μου αρέσει. Μου τη σπάει βρε αδερφέ, πως να το κάνουμε. Κάτι το μεγάλο μερίδιο αγοράς της (πάντα ήμουν με τη μειοψηφία), κάτι ο εκκεντρικός μου χαρακτήρας που με κάνει να θέλω να ξεχωρίζω από τον average Joe.

Έχω ένα moto πάντως όσον αφορά την Intel. "Everything sucks until it is implemented by Intel". Έτσι, το να πιστεύεις ότι έχωντας λιγότερα MHz δε σημαίνει ότι έχεις πιο αδύνατο σύστημα είναι χαζομάρα, τo 64bit είναι ακόμη ανώριμο και αχρείαστο για τους users, το L3 (που είχαν π.χ. οι G4) δεν προσφέρει καθόλου στις επιδόσεις, το multicore είναι υπερβολή και πολλά άλλα ... Κατά παράδοξο τρόπο όλες αυτές οι τεχνολογίες είναι μ@λ@κίες όσο δεν τις έχει η Intel. Μόλις τις ενστερνιστεί, όλα τα sitez γράφουν διθυράμβους ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.