Jump to content



administrator


Vagelis2000

Recommended Posts

Μετά απο φορματ που έκανα τα windows ανοίγουν με λογαριασμό administrator.

Επίσης βλέπω ότι οι λογαριασμοί είναι τρείς

Administrator

ASP.NET Machine

GUEST (απανεργοποιημένο)

ποιος είναι ο δικός μου?

ποια να σβήσω?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός σε θέματα windows θα σου έλεγα να φτιάξεις έναν άλλο λογαριασμό με administartive privileges και να χρησιμοποιείς αυτόν. Τους υπόλοιπους που αναφέρεις ασ'τους στην ησυχία τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 10:58]

Μάλλον δεν έφτιαξες χρήστη κατά το format οπότε σου έχει τους default.

Φτιάξε έναν νέο με administrative privileges, όπως είπε και ο alex.

Πως γίνεται αυτό?

Θέλω να ανοίγoyn κατευθείαν σε αυτόν τα win

Nα μη σβήσω τους άλλους?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τον guest αν θέλεις μπορείς να απενεργοποιήσεις. Οι άλλοι είναι συστήματος και οι δύο (Απλά φρόντισε ο administrator να έχει strοng password). Με το TweakUI από τα Powertoys μπορείς να ορίσεις να μπαίνει κατευθείαν με όποιον λογαριασμό θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ChrisXP [Σήμερα, στις 14:50]

γράψε στην εκτέλεση "control userpasswords2" και τα υπόλοιπα θα τα βρεις μόνος σου

έκανα λογαριασμό αλλά πάλι με τον administrator ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagelis2000

έκανα λογαριασμό αλλά πάλι με τον administrator ανοίγει.

Αυτό που σου είπε ο ChrisXP, το έκανες; Όλα μασημένη τροφή τα θέλει η νεολαία σήμερα...

Start (Έναρξη)

Run (Εκτέλεση)

Γράψε:

control userpasswords2

και πάτα ΟΚ

Στο παράθυρο που άνοιξε, επέλεξε τον χρήστη που μόλις δημιούργησες

Μετά ξε-τσεκάρησε το πρώτο κουτάκι πάνω-πάνω

Πάτα ΟΚ και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 19:11]

Αυτό που σου είπε ο ChrisXP, το έκανες; Όλα μασημένη τροφή τα θέλει η νεολαία σήμερα...

Start (Έναρξη)

Run (Εκτέλεση)

Γράψε:

control userpasswords2

και πάτα ΟΚ

Στο παράθυρο που άνοιξε, επέλεξε τον χρήστη που μόλις δημιούργησες

Μετά ξε-τσεκάρησε το πρώτο κουτάκι πάνω-πάνω

Πάτα ΟΚ και είσαι έτοιμος.

Ξεχνάτε κάτι

οι ρυθμίσεις μου και τα προγράμματά μου είναι στο admin

Βάζοντας τώρα νέο χρήστη, ανοίγει μεν, ..... αλλά βλέπω τα μισά προγράμματα,

άλλες ρυθμίσεις κλπ κουλουβάχατα

Link to comment
Share on other sites

και ποιο ειναι το προβλημα σου αμα μπαινεις σαν αδμιν? εγς τοσα χρονια στα χπ σαν αδμιν μπαινω και ο αδερφοςσ μου και ολοι οσοι ξερω... αμα δε σκαλιζεις τους φακελους δε θα εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάρτα γραφικών ΑΤΙ; Πάει και σου δημιουργεί μετά την εγκατάσταση των drivers ένα χρήστη, (οταν ξεκινούν τα Windows σου προτείνει να συνδεθείς με το όνομα χρήστη που έβαλες στην εγκατάσταση του λειτουργικού), οπότε πας στη διαχείριση χρηστών και διαγράφεις το χρήστη ASP.NET.MACHINE και ξεμπερδεύεις. Κάνε το και γράψε μας αν λύθηκε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anubis

Μήπως έχεις κάρτα γραφικών ΑΤΙ; Πάει και σου δημιουργεί μετά την εγκατάσταση των drivers ένα χρήστη, (οταν ξεκινούν τα Windows σου προτείνει να συνδεθείς με το όνομα χρήστη που έβαλες στην εγκατάσταση του λειτουργικού), οπότε πας στη διαχείριση χρηστών και διαγράφεις το χρήστη ASP.NET.MACHINE και ξεμπερδεύεις. Κάνε το και γράψε μας αν λύθηκε

Αυτό τον χρήστη δεν τον δημιουργεί η ΑΤΙ, αλλά το .ΝΕΤ Framework (το χρειάζεται το Catalyst control center).

Mε τον τρόπο που περιέργαψαν αναλυτικά τα παιδία πιο πάνω θα κάνεις τη δουλειά σου :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε rename τον admin. Έτσι κι αλλιώς αν ο άλλος που θα φτιάξεις είναι admin, δεν υπάρχει ουσιώδης διαφορά. Έτσι δε θα έχει ένα όνομα που θα το ξέρουν όλοι για να προσπαθήσουν να στο πειράξουν, και θα έχεις κι όλες τις ρυθμίσεις από τα προγράμματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.