Jump to content



Μάλλον έγινε αναβάθμιση.......


f117

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Γιατι νομιζω οτι τα τεστερ αυτα ειναι πολυ αναξιοπιστα?:confused:

testyl7.jpg

lol...κι εμενα με την 2μβιτ μου βγαζει 197kbps και ανοιγω τορρεντ και κατεβαζει με 160...

το συγκεκριμενο τεστ εμενα δεν δουλευει σωστα...ενω την ιδια ωρα της φορθνετ το τεστακι μου εβγαζε καπου στα 1.5mbps

btw...σχετικα καλα παει σημερα...σε μια φαση επαιζε 190 σταθερα και χτυπησε ενα μαξ στα 217...για να δουμε για ποσο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 23:03]

εδώ πεταμε ταπες και περιμενουμε το ουισκι να ωριμασει..

:hehe: Δώσε και το λινκ , γιατι το πιο κάτω τέστ με απογοήτευσε , μπας και στο ''δικο'' σου δούμε ''αποτέλεσμα''

ps 384 εχεις ? Kαλά πάει :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας θυμίσω κάτι που νομίζω το ξεχνάμε όλοι που και που.

Η γραμμή του καθενός από εμάς δεν είναι αποκλειστικά δικιά μας.Δηλαδή θέλω να πω, ότι όταν είμαστε συνδεδεμένοι πχ σε μια γραμή πχ 512 το πιο πιθανό είναι εκείνη την ώρα να είναι στην ίδια γραμμή και άλλα 100 μπορει και 150 άτομα χωρίς υπερβολές, ειδικά τις ώρες αιχμής(20:00-24:00).Και αυτό που λέω είναι απόλυτα τσεκαρισμένο από φίλο τεχνικό του ΟΤΕ.

Βέβαια αναλόγως τη ζήτηση που υπάρχει σε συνδέσεις ο ΟΤΕ καθορίζει και το όριο χρηστών σε καθε γραμμή. Δηλαδή μια γραμμή μπορεί να να έχει 150 άτομα max και το όριο στη συγκεκριμένη γραμμή να είναι 180 χρήστες.Εφόσον ισχύει αυτό, στην περίπτωση που και οι 150 θα είναι συνδεδεμένοι θα υπαρχει πρόβλημα ταχύτητας οπότε και ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να αυξήσει το όριο των χρηστών στη συγκεκριμένη γραμμή και να το πάει για παράδειγμα στου 250 χρήστες ώστε ν αποσυμφορηθεί η γραμμή.

Το σίγουρο είναι πως ο ΟΤΕ αυτό δεν πρόκειται να το κάνει από μόνος του.Πρέπει να πέσουν πρώτα τα τήλέφωνα παραπόνων στον πάροχο και μετά ο πάροχος να δηλώσει το πρόβλημα ταχύτητας στον ΟΤΕ ώστε να εξεταστεί αν πρέπει ν α αυξηθεί το όριο χρηστών της εκάστοτε γραμμής.

Γι αυτό το πρωι που οι περισσότεροι δουλεύουν οι γραμμές φυσάνε και το βράδυ που όλοι είναι μέσα σερνόμαστε όλοι.Η ακόμα και το καλοκαίρι αν παρατηρήσατε, Σαββατοκύριακα που ο Μάκης,ο Τάκης, η Μαρία και άλλοι 100 που χρησιμοποιούν την ίδια γραμμή με μένα πηγαίναν να δείξουν τα κάλη τους στην παραλία,εγώ προσωπικά που καθόμουν Αθήνα, όχι απλά η γραμμή μου "φύσαγε" αλλά είχε βγει και έκτακτο δελτίου για τυφώνα.

Οπότε όσοι νομίζουν ότι η ταχύτητά τους έχει όλη τη μέρα πρόβλημα και όχι μόνο τις ώρες αιχμής, ένα τηλέφωνάκι για παράπονο στους παρόχους μας μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση.Από μόνο του το συγκεκριμένο πρόβλημα δε διορθώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δοκιμάστε και αυτό το test εδώ http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp

Είναι πολύ πιο αξιόπιστο απλά για να σου δώσει τα αποτελέσματα πρέπει ν απαντήσεις σε τρεις ερωτησούλες,δεν είναι τίποτα!

post-4831-1416072788,9421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jasim

Πάντως δοκιμάστε και αυτό το test εδώ http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp

Είναι πολύ πιο αξιόπιστο απλά για να σου δώσει τα αποτελέσματα πρέπει ν απαντήσεις σε τρεις ερωτησούλες,δεν είναι τίποτα!

Συγνώμη που θα το θέσω έτσι, αλλά η αξιοπιστία του συγκεκριμένου τεστ (και των περισσότερων δηλαδή...) είναι υπό το 0...

Ενώ από FTP της Μ$ κατεβάζω με 1600kb/sec, το τεστ μου λέει ότι έχω:

Downstream 1,376.6 Kbps ( = 1.3 Mbps )

Upstream 1,576.8 Kbps ( = 1.5 Mbps )

:hehe:

Για να κάνεις τέτοιο τέστ, θα πρέπει να έχεις το πολύ 2-3 hops μέχρι το server τους. Διαφορετικά δε μετράει τη γραμμή σου, αλλά το πως επικοινωνείς μαζί τους. Εγώ από εδώ είμαι στα 11 hops και με το που φτάνει London παίζει +70ms... Tι να μετρήσει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 09:56]

Συγνώμη που θα το θέσω έτσι, αλλά η αξιοπιστία του συγκεκριμένου τεστ (και των περισσότερων δηλαδή...) είναι υπό το 0...

Δεν διαφωνώ μαζί σου και καλά το θέτεις.

Απλά όταν λέω αξιόπιστο εννοώ ότι(για μένα) πλησιάζει περισσότερο στην αλήθεια σε σχέση με άλλα.

Και γω δεν τα πολυπιστεύω,ίσως να εμπιστεύομαι λίγο παραπάνω της forthnet και αυτό λόγω ότι είναι ελληνικό και ίσως να είναι περισσότερο εξοικιωμένο με τα των ελληνικών συνδέσεων,αν υπάρχει εξοικίωση στην τελική μ αυτό το μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω τωρα??να παρω κ να αρχισω τα καντηλια γαμω *(^)($@()*$ ε??

τα χω παρει.

γυρναω σπιτι μου λενε εγινε αναβαθμιση.

κοιταω λεω ωραια....

παω να δω τεστ βλεπω 324!!!ελεος ρε γαμωτο πριν με 512 χτυπαγα 517 ταχυτητα και τωρα 324 με 1024 κ καλα....

πωπω!!!θα τους παρει ο διαολος και θα τους γα***** ολους αν παραμεινει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα που έγινε αναβάθμιση 1η Σεπτέμβρη από 1 σε 2 Mbit κατεβάζω από RS ή FTP συνήθως(σχεδόν σταθερά θα έλεγα) πάνω από 200 Kbyte/sec. Τις περισσότερες φορές σταθεροποιείται κάπου στα 210 με 215.

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με αρκετούς ειμαι πολύ ευχαριστημένος

ονομάστική ταχύτητα 1024/256

adsltest by forthnet

δοκίμάστε να βάλετε proxy και θα δείτε μεγάλη διαφορά

Forthnet: proxy.forthnet.gr στη θύρα 8080

Otenet: proxy.otenet.gr στη θύρα 8080

Tellas:Δεν έχει

HOL: proxy.hol.gr στη θύρα 8080

Vivodi: proxy.vivodi.gr στη θύρα 8080

αν όχι βγάλτε τον και βάλτε αυτόματες ρυθμίσεις

post-2935-1416072795,1823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.