Jump to content



Aναβάθμιση από 3800Χ2 σε ΟPTERON 165 = 3400MHZ


Dagalidis

Recommended Posts

Περιμένοντας το Block by Eleven (Crusader Universal) είπα να δοκιμάσω να τοποθετήσω κάπως καλύτερα το Block του EXOS μήπως και καταφέρω κάτι καλύτερο....

Λοιπόν βελτίωσα λίγο τις θερμοκρασίες και έτσι διώχνοντας τον φόβο των θερμοκρασιών έβαλα το Vcore στα 1.475 και αφού έκανα τον σταυρό μου άρχισα τα Bench στα 3150 ΜΗΖ....

Ολα πήγαν καλά και κερδίσαμε κάτι παραπάνω στα 3DMark01 & Αquamark....:D

http://service.futuremark.com/compare?2k1=9036260

post-153-1416072751,2621_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply

Oι μνήμες όμως είναι Γαϊδούρες και δε με αφήνουν να δώσω παραπάνω από 350 FSB και με το διαιρέτη να τις έχω στα 267ΜΗΖ ώστε να σταθεροποιήσω στα 3200 ΜΗΖ.... :(

Στα 3200 Μηζ μπαίνω κανονικότατα στα Windows αλλά δεν έχω μνήμες για να έχω καλύτερα Bench και έτσι θα σας δώσω αργότερα Bench στα 3200ΜΗΖ ώστε να δείτε πόσο χρειάζομαι κάτι BH5 για να σπάσω τα scores σε AMD βασισμένα σε νερό ως ψύξη... :D

Να και ένα AQUAMARK.... :T: στα 3150ΜΗΖ

post-153-1416072751,3866_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα φίλε μου στα 260 βγάζουν 6300 :( Βέβαια δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με timings και πολυ οπότε, δεν ρίχνεις ένα Α64 tweaker για να πειραματιστώ.... Εχω τις κλασσικές Trancend με τα UCCC. Για τα λεφτά τους μια χαρούλα είναι φυσικά, αλλα απο timings...πασχουν (self comment: ε αν θες να εχεις 2-2-2-6 παρε ΒΗ :p)

thanks!

Link to comment
Share on other sites

μπα μπα...!!!!!

βαλαμε trc kai trfc 7 και 12???

Το trrd τσαμπα το εχεις 0 ...ψυχολογικα περισσοτερο...!

Μax async kai read preamble δεν κατεβαινουν απο εκει περα?

drive strength δοκιμασε με 7-2 και 8-1...

και κανε μια βολτα απο 3δ2001 σε λιγο......και μετα αλλη μια βολτα στο pc σου...

(καλο θα ηταν να κανεις πανω απο 40):p.......

Ασχετο .....υπερβολικα παρα πολυ καλο το 534,5 στο car chase low :T

Link to comment
Share on other sites

Noμίζεις ότι αυτά είναι τα καλύτερα που έχω ? :D :D ;)

Απλά δοκιμάζω CPU & DDR να βρώ μέγιστο - καλύτερο συνδιασμό ώστε να έχω καλύτερα Scores....;)

Bρε τα Bench στα 3200ΜΗΖ την CPU δεν τα είδες ακόμη.

Περίμενε ... Μην βιάζεσαι - έχουμε ψωμί ακόμη και πολλά περιθώρια αφού την VGA δεν την έχω ζορίσει ακόμη....

Πάρε και μιά δοκιμή σε 3DMARK06 στα 3100+ΜΗΖ... :p

http://service.futuremark.com/compare?2k1=9036260

post-153-1416072751,4982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dag, δεν ακους βρε τρελιάρη.. Τα timings που εχεις ειναι παααρα πολυ σφιχτα, ειναι για μνημες που παιζουν πολυ ψηλαοτερα απο τις δικες σου. Ο NTG εχει δικιο, δωκημασε Drive Strength 7-1 και 3-1 (σε μενα αυτα παντα παιζουν καλυτερα) TRC και TRFC 8 και 15, TWTR 2 και οπως δηποτε idle cycle limit 256. αυτα προτηνουν και στο xtreme στο θρεντακι με τις HZ. Το 3-4-4-8 θα σου δωσει πολυ παραπανω απο τα σφιχτα timings που εχεις.

Οχι τιποτα αλλο αλλα παιζουν καλυτερα οταν δεν ειναι σφιχτες...

Link to comment
Share on other sites

Mόλις παρέλαβα το Block και τα παρελκόμενά του....

Θα το βάλω όποτε έχω αρκετό χρόνο για να τα ξηλώσω όλα .... :D:T:

Ε ρε γλέντια που θα γίνουν εάν πάρω σταθερά τα 3200+ και όχι μόνο για Bench... :T: :clap:

picture001oe9.jpg

post-153-1416072754,5254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Mόλις παρέλαβα το Block και τα παρελκόμενά του....

Θα το βάλω όποτε έχω αρκετό χρόνο για να τα ξηλώσω όλα .... :D:T:

Ε ρε γλέντια που θα γίνουν εάν πάρω σταθερά τα 3200+ και όχι μόνο για Bench... :T: :clap:

Χωρίς Ξεβράκωμα δε θα γίνει δουλειά φοβάμαι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 12:23]

Χωρίς Ξεβράκωμα δε θα γίνει δουλειά φοβάμαι....

Kαι εγώ το φοβάμαι, αλλά όπως και να έχει και ΕΔΩ να μείνω, καλά είμαστε... :D

Αλλά όπως συμβαίνει ΠΑΝΤΑ με εμένα, δεν μου αρκεί ΠΟΤΕ αυτό που έχω..... Θέλω και το κάτι παραπάνω ....(Εκτός από ΙΝTEL βέβαια)... :D

Βέβαια παίζει και το ενδεχόμενο να μην κερδίσω τίποτα παραπάνω σε ΜΗΖ με το ξεβράκωμα αλλά ΜΟΝΟ σε θερμοκρασίες...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Βέβαια παίζει και το ενδεχόμενο να μην κερδίσω τίποτα παραπάνω σε ΜΗΖ με το ξεβράκωμα αλλά ΜΟΝΟ σε θερμοκρασίες...;)

Μπα μη το λες, ο δικός μου όπτερον dual που είχα εξαρτιότανε από τις θερμοκρασίες, να φανταστείς στα 2,9ghz με στοκ ψύκτρα έβγαζε πιο πολύ ώρα sp2004 με τάση 1,35 παρά 1,375!Γενικά όσο αυξάνεις τα Mhz θέλουνε λιγότερη θερμοκρασία, και είναι προφανές αυτό!

Να τον δοκιμάσεις με Phase αν βρεις/έχεις, αν και φοβάμαι ότι θα έχει κρυοπαγήματα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.