Jump to content



Aναβάθμιση από 3800Χ2 σε ΟPTERON 165 = 3400MHZ


Dagalidis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Snips

o 165 γενικά είναι ΚΟΜΜΑΤΙ.....Δεν είναι του DAG κάτι το ιδιαίτερο....όλοι εκέι παίζουν.

ψεμααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :cry: :cry:

Εμένα με το ζόρι φτάνει τα 2700 και αυτά μόνο για ενα bench....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από deninho

ψεμααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :cry: :cry:

Εμένα με το ζόρι φτάνει τα 2700 και αυτά μόνο για ενα bench....

καλά όχι ότι ειναι άσχημα τα 2700(με πόσο voltage?), αλλά πως είσαι τόσο σίγουρος ότι φταίει ο επεξεργαστής?? μπορεί να είναι η μητρική σου που σκαλώνει σε τόσο μεγάλο fsb(τι μητρική έχεις??), μπορεί να μη ξέρεις και τόσο καλά τη μητρική σου ώστε να χαλαρώσεις κάποια settings κατάλληλα και να σταθεροποιηθείς.

Link to comment
Share on other sites

DFI LP nf4 ultra έχω, και στα 2700 πάει με 1,55V (δεν του έχω δώσει πιο πολύ γτ με μονό ψυγείο δεν ξέρω αν θα αντέξει)

@Snips: να πω τον πόνο μου ήθελα να πω μόνο... Δεν πήγαινε σε εσένα αυτό πυο είπα :-P

Link to comment
Share on other sites

και μενα χλωμο μου κανει να σταματαει εκει!

Στην αρχη σκεφτηκα οτι θα εφταιγε μητρικη μιας και μπαινεις στην επικινδυνη περιοχη των 300Mhz αλλα με την δφι αυτο αποκλειεται!

Δοκιμασε να χαλαρωσεις max async και read preamble...

Eπισης δοκιμασε να χαμηλωασεις ρευμα (για τα 2700).Πολυ μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τόσο ρεύμα θέλει, και σύμφωνα με ένα thread στο xtremesystems (εδώ) είμαι τυχερός που μπαίνω και με 2700. Το stepping είναι CCBWE 0607... Θα δοκιμάσω πάντως, αργότερα, και αυτό που μου είπες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το 0551 και από ότι βλέπω ψιλοδίκιο είχε το XS, μέχρι τα 2.850 είχα κάνει boot και πάλι με ζόρια...Ατυχία βρε deninho, πάντως και πάλι, αν είσαι 24/7 με 2600 έχεις έναν FX-60, be happy ;)

Και με τη σειρά μου να ευχηθώ κι εγώ στον Dagalidi τα καλύτερα, το κομμάτι φαίνεται να φυσάει. Καλή τύχη με τις μνήμες man, είναι κρίμα να σου κόβουν ένα τόσο καλό CPU

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Exoυνε γίνει τα νεύρα μου τσατάλια με τις κωλομνήμες μου....

Ανάθεμά στην Gskil για τις παπαριές που έβγαλε με την κωδική ονομασία DDR500 HZ.

Oτι και να κάνω δεν μπορώ να πάρω καλύτερο από αυτό που βλέπετε παρακάτω.... :(

Ενα κλίκ προς τα επάνω και το απόλυτο ΧΑΟΣ....

Λάθη στο ΜΕΜΤΕΣΤ σχεδόν άπειρα...

Είναι κρίμα βρε παιδί μου πάντοτε να βρίσκω ένα εμπόδιο για να πάρω τα μέγιστα από την CPU....

EΔΩ παρκάρω για 24/7 έχω σχεδόν 2940 ΜΗΖ καθώς και παραπάνω MHZ να δώσω την CPU πρέπει αναγκαστικά να σκοτώσω τις μνήμες με διαιρέτη και έτσι έχω τζούφια MHZ....

Περιμένω βέβαια να έρθει το BLOCK by 11 γιατί το Coretemp σε FULL LOAD οταν αρχίζω να προσθέτω τάση βαράει κάτι 60C ανα CPU που με τρομοκρατούν...

Το παράδοξο είναι πως το Utility της DFI (SmartGuardian) έχει μεγάλη απόκλινση από το CoreTemp....

Oταν διαβάζω 61C στο coretemp το smartguardian λέει 47C... :eek: TETOIA ΔΙΑΦΟΡΑ είναι φυσιολογική ?

Να πιστέψω το coretemp ή το smartguardian ?

Πάντως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έβαλα από το BIOS 60C Shutdown... :D

Με το S&M σε FPU Test χτυπάω με το καλημέρα 60C (coretemp) και σε δύο λεπτά μάλλον μπαίνει μπροστά σε λειτουργεία το Shutdown από το ΒΙΟS ......

Aυτά τα ολίγα για τώρα ....

Καιρός για COD2 για να ξελαμπικάρουμε λιγάκι....

clip16yf2.th.jpg

Κατσε ρε Dag... 2.7 ρευμα στις μνημες? εχεις κανα φανακι να τις φυσαει? εμενα πανε μεχρι 273 αλλα οσο περισσοτερο ρευμα ριχνω τοσο περισσοτερα λαθη βγαζουν..

Παντος με 2.55 που τρωνε στα 263 που τις τρεχω τωρα μεμτεστ χωρις φανακι δε βγαζουν, ζεστενονται οι ατιμες..

Παιξε λιγο με τα Drive Strength , χαλαρωσε τελειος τις μνημες, αυτο το 3-4-3-8 τις πνιγει, ξεκινα παλι απο gay καταστασεις και δες που θα καταλαληξεις στο σφυξιμο μετα.

Επισης παιξε με 9 μουλτι και οχι 8. Ξεκηνα παλι απο το 9.

Link to comment
Share on other sites

Bρε τα δοκίμασα σχεδόν όλα...

Και GAY και ULTRA GAY ακόμη και PURE GIRL timmings δοκίμασα αλλά δεν κερδίζω τίποτα... :(

Αντίθετα με αυτά τα timmings έχω καλύτερο bandwidth οπότε προς το παρόν εδώ παρκάρουμε μέχρι νωτέρας....:(

Θα δοκιμάσω να χαλαρώσω το ρεύμα στις μνήμες που δε νομίζω να αλλάξει τπτ....

Ο επεξεργαστής μπουτάρει μέχρι τα 3280 στα windows αλλά κρεμμάει στο nvidia driver και θέλει πάνω από 1.4 vcore να στρώσει αλλά πρέπει πρώτα να φτιάξουμε λιγάκι την ψύξη γιατί ανεβαίνουν τα temps στα κόκκινα με 0.1 vcore παραπάνω και δεν έχω εμπιστοσύνη στην ψύξη μου τώρα για παραπάνω MHZ... :(

Οπως ξαναείπα.... 2 Πράγματα θα γίνουν....

1) Block by 11... (Coming soon)

2) Ξεβράκωμα την CPU

Ετσι θα δώσω full τα γκάζια και όπου φτάσουμε... :D:T:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις πορβλημα στο να μπουταρεις σε τοσα πολλα ..δοκιμασε να πας στα 3100 με διαιρετη 140..(νομιζω οι μνημες θα ειναι κοντα στα 260).Μια χαρα θα εισαι (εκει για μονιμα!)

Οταν θα θες να benchαρεις απλα θα ανεβαζεις το φσβ...

Αυτα για 3100

Για 3200 αν βασταει η καρδουλα σου λεει και το

8,5Χ377=3205 με διαιρετη 140 (=267).

Link to comment
Share on other sites

Aμα χαλαρώνω τις μνήμες πέρνω την ανηφόρα... :D

Βέβαια ακόμη είμαι πολύ προσεκτικός με τις τάσεις και δεν έχω βρεί την κορυφή...:worship:

Αυτός ο opteron δεν είναι διαμάντι ....είναι ζαφίρι :T: :clap:

Ενα screen of DEATH με 3300ΜΗΖ... OMG 3300 - 1800 = 1500 MHZ overclock με 1.425 vcore :woot:

Kαι ένα validation στα 3280 ΜΗΖ.... :T:

Σκεφτείτε με βελτιωμένη ψύξη και ξεβράκωμα τι θα κάνει ετούτος... :clap:

Δώρο από την AMD που τις έμεινα πιστός.... :jump::tomato:

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=115478

post-153-1416072746,7224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε μπας και διάβασε τα πόστς σου στο φόρουμ η AMD Και σου πεψε το καλύτερό της κομμάτι για να έχεις να λες στους Ιντελάδες? :p Δεν είναι δυνατό αυτά τα πράγματα, ειλικρινά ζορίζομαι να πιστέψω ότι αυτά είναι αλήθεια!

Πες στους άλλους να σε βάλουνε στο hellas oc team,πόσταρες στο xtremesystems να καραφλιάσουνε οι ξένοι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.