Jump to content



Aναβάθμιση από 3800Χ2 σε ΟPTERON 165 = 3400MHZ


Dagalidis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Δεν τον δεχόταν πίσω το μαγαζί που τον πήρε γιατί έχασε την απόδειξη αγοράς και έκαναν πως δεν τον ξέρανε.

Πειραζει που δεν σε πιστευω???Ενα ονομα αμα ελεγε ο ανθρωπος και ημερομηνια αγορας θα του επανεκτυπωνανε την αποδειξη....

Απο μπακαλικο τον πηρε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Πειραζει που δεν σε πιστευω???Ενα ονομα αμα ελεγε ο ανθρωπος και ημερομηνια αγορας θα του επανεκτυπωνανε την αποδειξη....

Απο μπακαλικο τον πηρε?

Aν κόπηκε ανόνυμη απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 01:06]

Πειραζει που δεν σε πιστευω???Απο μπακαλικο τον πηρε?

Καθόλου δε με πειράζει...

Εγώ τι να κάνω τώρα, να τον δώσω πίσω λόγο ηθικής υποχρέωσης για να μη με φάνε οι τύψεις ????? :D

Και εγώ τώρα είμαι ξεκρέμαστος από RMA σε περίπτωση που μου πάθει κάτι....

Τέσπα, στο θέμα μας τώρα...

Η CPU είναι αστεράκι αλλά 3200 σταθερά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω με 33C temp δωματίου και δυστυχώς ενώ ακούει ομαλά σε τάσεις ανεβάζει και εύκολα θερμοκρασίες σε FULL Load...

Πχ εαν δώσω πάνω από 1.425 vcore πετάει BSOD λίγα sec μετά την εκκίνηση των windows στα 3200 και γενικά σε μεγάλα Vcore γίνεται ποιό ασταθής σε μεγάλα load...

Κάτι δε πάει καλά με το κωλοBLOCK του EXOS..:(

To πολύ πολύ αργότερα να φάει και ένα ξεβράκωμα για να στρώσουν όλα...:D

Link to comment
Share on other sites

Dag εχουμε "παρομιο" κομματι. Ειμαι με νερακι του Eleven στα 2900 με λιγοτερο ρευμα 1.31 λεει το cpu-z. Κανε μου μια χαρη και τρεξε ενα S&M στα 2900 με 1.31 και δες ποσο διαφορα στη θερμοκρασια λεει το coretemp. Παντος ειναι πολυ καλο κομματι, ισος και το καλυτερο που εχω δει γενικα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sisman [Σήμερα, στις 07:36]

Dag εχουμε "παρομιο" κομματι. Ειμαι με νερακι του Eleven στα 2900 με λιγοτερο ρευμα 1.31 λεει το cpu-z. Κανε μου μια χαρη και τρεξε ενα S&M στα 2900 με 1.31 και δες ποσο διαφορα στη θερμοκρασια λεει το coretemp. Παντος ειναι πολυ καλο κομματι, ισος και το καλυτερο που εχω δει γενικα ;-)

Μπράβο βρε Sisman..

Mάλλον έχουμε πέσει σε κοινή παρτίδα και πάνε στο Θεό τους.

Και εμένα 1.31 δείχνει το tool της DFI και το CPU-z αν αφήσω στο AUTO το Vcore από το BIOS.

Exθές το βράδυ το ξέσκισα σε 2ωρο CALL OF DUTY 2 με 3050 MHz περίπου και 1.375 από το BIOS και δεν έβγαλε ΚΙΧ. :D

Σε 30λεπτο S&M FPU test 100% load με το ίδιο vcore έφτασε η θερμοκρασία στα 49C και η διαφορά ανάμεσα στους 2 core δεν ξεπέρασε τα 2-3 C, αλλά θα ξανατρέξω σήμερα στα 2900@1.31 για να έχουμε ακριβώς τα ίδια ως μέτρο σύγκρισης και θα ανεβάσω το screen.:T:

Link to comment
Share on other sites

Dagalidis ποιο bios δουλεύεις στην dfi??

Εγώ που έχω ολόιδιο cpu με το δικό σου(CCBBE 0617FPMW) το πρόβλημα με τις θερμοκρασίες λύθηκε με ξεκαπάκωμα. Εκεί που είχα 60άρες στο s&m(με περίσια ζέστη στο δωμάτιο και στο κουτί βέβαια) τώρα δεν ξεπερνάει τους 45.

Link to comment
Share on other sites

704-beta2 αν δε κάνω λάθος.

Οσο για το ξεβράκωμα είναι ένα ενδεχόμενο που παίζει αλλά είναι μακρινό ακόμη.

Φοβάμαι πάλι την διαδικασία με το ξυράφι μη μου κάτσει καμμιά στραβή και χάσω την CPU. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

704-beta2 αν δε κάνω λάθος.

Οσο για το ξεβράκωμα είναι ένα ενδεχόμενο που παίζει αλλά είναι μακρινό ακόμη.

Φοβάμαι πάλι την διαδικασία με το ξυράφι μη μου κάτσει καμμιά στραβή και χάσω την CPU. :(

Είμαι από τους ανθρώπους που θεωρούν ότι το ρίσκο του ξεβρακώματος δεν αξίζει για τους ~5C ή τα 100MHz που θα κερδίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 10:53]

Είμαι από τους ανθρώπους που θεωρούν ότι το ρίσκο του ξεβρακώματος δεν αξίζει για τους ~5C ή τα 100MHz που θα κερδίσεις :)

Με βρίσκεις εν μέρη σύμφωνο αλλά μην ξεχνάς ότι το overclocking από μόνο του είναι ένα ρίσκο.

Αλλωστε εαν δε ρισκάρεις δεν έχει αξία το άθλημα.

Στον 3800Χ2 πάντως κέρδισα 10C κάτω και περίπου 150ΜΗΖ επάνω.

Αρα κατά την γνώμη μου ΑΞΙΖΕ το ρίσκο. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

1/4 της ίντσας.

Για λέγε τι σκέφτηκες ? ;)

Eχω απο λαθος ενα ετοιμο καινουργιο(αυτο με το πλεξυ απο πανω) μπλοκ του 11 για 1/4 ιντσας σωληνα. Αν το θες πες. Αλλιως του αλλαζω ρακορ και γινετε για 1/2 και το κραταω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 10:53]

Οσο για το ξεβράκωμα είναι ένα ενδεχόμενο που παίζει αλλά είναι μακρινό ακόμη.

Φοβάμαι πάλι την διαδικασία με το ξυράφι μη μου κάτσει καμμιά στραβή και χάσω την CPU. :(

διαλυτικο νιτρου.

βαζεις σε ενα καπακι απο βαζο. πετας τον οπτερον μεσα αναποδα (το καπακι κατω τα Pinανακια πανω) και παρακολουθεις τη σιλικονη (ή οτι αλλο ειναι αυτο) να διαλυεται.

καποια στιγμη (θα καταλαβεις) το καπακι βγαινει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.