Jump to content



Aναβάθμιση από 3800Χ2 σε ΟPTERON 165 = 3400MHZ


Dagalidis

Recommended Posts

Σε πείσμα των καιρών όπου όλοι προσπαθούν να βρούν τρόπο και χρήμα να αναβαθμίσουν το σύστημά τους σε Conroe, εγώ θα δοκιμάσω την τύχη μου με έναν OPTERON 165... :D

Θα τον έχω στα χέρια μου σε 2 μέρες με την ελπίδα να φτάσω - ξεπεράσω τα 3GHZ με νεράκι.;)

Φυσικά θα πουληθεί ο παλιός 3800Χ2 που έχω παρέα με ένα DFI ULTRA NF3 939 ή με την ASROCK DUAL SATA II σε χαμηλή τιμή....

Wish me luck και θα σας πληροφορίσω βέβαια για όλο το PROJECT της αναβάθμισης όταν με το καλό παραλάβω - εγκαταστήσω την CPU....

ΟPTERON RULES.... :D :worship:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από def

ρε DAG μπας και ετοιμαζεσαι για κανενα 4χ4:hehe:

παντος και γω μεχρι χθες το βραδυ ημουν σε μεγαλο διλλημα ομως............;)φημες ακουγονται

Al grano, el socket AM2 tiene todo lo necesario para alojar un procesador de 65nm sin cambios de chipset, y a contar de un hipotético lanzamiento del FX-64 por los alrededores de Septiembre tendríamos un modelito con las siguientes características:

AM2 SOI

Strained Silicon

Cache L3 (2-4mb)

QuadChannel (256Bits)

Aprovechamiento de los 4 bits que ofrecen las memorias DDR2

Fabricacion en 65nm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 14:40]

Τι να πω τώρα βρε Dag. Μεγάλωσες και μυαλό δεν έβαλες ;-)

Θα δεις καμμιά διαφορά πιστεύεις από τα 2800 στα 3000;

Δεν ποντάρω ΜΟΝΟ στην ταχύτητα αλλά και σε άλλα δύο πράγματα....

1) 1ΜΒ cache αντί 512Κb

2) E6 Stepping με καλύτερο IMC που θα με βοηθήσει να ξεκολλήσω τις GSKILL από τα 250 3-4-4-8

Και ένα 3ο ότι τον βρήκα του κουτιού απείραχτο - σφραγισμένο με καλό Part NR (Wafer) με τιμή ΟΣΟ ΕΝΑΣ 4200Χ2....:T::eek::woot::jump: :worship:

Λες να είμαι χαζός να χάσω την ευκαιρία ?

Για να δούμε όμως τι θα κάνει πάνω σε νερό... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jumex

sad but true.. :innocent:

Για sad βρε αδερφέ;

Πριν 6 μήνες έδωσα 360 στη μαμά AMD και πήρα τον 165 που τερμάτησε στα 3 γίγα με νερό.

Πριν μια βδομάδα έδωσα 325 στη θεία Intel και πήρα έναν Ε6600 που με την απαίσια, ελεεινή και τρισάθλια μανίσια ψύκτρα του και τις κουτσές μνήμες που σταματάνε στα 300, μου δίνει τις ίδιες επιδόσεις με τον 165 (κι ακόμα δεν έχω βάλει τα νερά πάνω...)

Sad είναι εν προκειμένω η AMD που μετά από 3 χρόνια Α64, μας πούλησε καινούριο Socket με "αρνητική αύξηση" στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι φταίει η AMD που επί 3 χρόνια η ΙΝΤΕL πουλούσε ζεστές μπουρούχες ?

Η AMD ήταν επί 3 χρόνια απλά ασυναγώνιστη διότι δεν είχε αντίπαλο, ο συναγωνισμός επιταχύνει τις εξελίξεις.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

ο συναγωνισμός επιταχύνει τις εξελίξεις.... ;)

Βρε το ξέρω αυτό, αλλά η επιτάχυνση της AMD που είναι; Στα 3500 μπεντσάριζε ο zyx πριν από 3 χρόνια με S754, 130nm επεξεργαστή, στα 3500 μπεντσάρει κι ο hadji σήμερα.

Ποια η εξέλιξη της AMD δηλαδή; Αγοράσαμε τους επεξεργαστές της για να κάτσει στ'αυγά της καμιά πενταετία σαν την Intel;

Μας άρμεξε καλά με τους coldbugιασμένους 350ευρους επεξεργαστές, τώρα μας πετάει και 2Χ 256Kb cache... Είδανε και πάθανε να βγάλουνε τη ρετσινιά του φτηνού ξαδερφάκου των Pentium, ξαναγύρισαν στο "0" τώρα. Ρε ουρτ λέμε!

[/παράπονο]

Link to comment
Share on other sites

Dagalidi, αν το κάνεις για το χαβαλέ σου, πάρτον. Αλλιώς μην περιμένεις να δεις τίποτα χειροπιαστές διαφορές. Ούτε καν με τη 2πλάσια cache. Καλώς η κακός, ο core 2 duo έφερε μια μικρή επανάσταση στις επιδόσεις. Η AMD τόσα χρόνια μας δίνει επιδόσεις με το σταγονόμετρο. Είχα έναν Α64 754 3000+ επί 2 χρόνια στα 2.6, και προσφάτως πήρα έναν 3700 san diego. Λέω δεν μπορεί, dual channel, 2πλή cache, θα δουλεύει και στα 3 γίγα.... Ε λοιπόν κολοκύθια τούμπανα. Ένα 20-25% πήρα, και αν, και αυτό σε ορισμένα μετροπρογράμματα. Έπειτα από 2 χρόνια.... Πιο πολύ φχαριστήθηκα την καινούρια μητρική και τον εξοπλισμό της (Asus A8R32). Ασχέτως αν η αναβάθμιση μου στοίχισε μόνο 115 ευρώ, μαζί με μητρική.

Εγώ όποτε νιώθω την "ψυχολογική" ανάγκη αναβάθμισης, αλλάζω μόνο μητρική, σαν να τα αλλάζεις όλα είναι η διαδικασία:-)

Πάντως με τους Α64 και τα τερτίπια τους, η όλη διαδικασία του overclock, μπορεί να κρατήσει μέρες, ακόμα και εβδομάδες. Αυτή είναι και η γλύκα τους. Διότι σχεδόν ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι σε "έκοψε". Η μητρική; ο ιmc, που δεν συμπαθεί τον τάδε διαιρέτη; Μα στον τάδε γιατί πήγαν παραπάνω; Κάποιο από τα 100 timmings στις μνήμες; Μήπως λίγη ακόμα τάση εκεί; Μήπως να βάλω ένα cooler στο nforce; Και δώστου τα blend prime, φτου κόλησε στα 20 λεπτά, μα γιατί, χτες δεν κόλησε, και πάλι απο την αρχή.....

@chosen: το ότι ο 6600 σου έδωσε ίδιες επιδόσεις με τον 165, προφανώς οφείλεται στο ότι τον 1ο τον "πέταξες" πάνω με απλές μνήμες και καμιά asrock μητρική, ενώ τον 2ο τον έχεις εξοπλίσει σαν αστακό... Μάλλον υποσυνείδητα, το έστησες το ματς υπέρ του 165 χεχε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 22:41]

Βρε το ξέρω αυτό, αλλά η επιτάχυνση της AMD που είναι; Στα 3500 μπεντσάριζε ο zyx πριν από 3 χρόνια με S754, 130nm επεξεργαστή, στα 3500 μπεντσάρει κι ο hadji σήμερα.

Ποια η εξέλιξη της AMD δηλαδή; Αγοράσαμε τους επεξεργαστές της για να κάτσει στ'αυγά της καμιά πενταετία σαν την Intel;

Μας άρμεξε καλά με τους coldbugιασμένους 350ευρους επεξεργαστές, τώρα μας πετάει και 2Χ 256Kb cache... Είδανε και πάθανε να βγάλουνε τη ρετσινιά του φτηνού ξαδερφάκου των Pentium, ξαναγύρισαν στο "0" τώρα. Ρε ουρτ λέμε!

[/παράπονο]

τωρα κολλαει το "sad but true" αδερφε....

@Dag

κανε το βημα

leap ahead που λενε...

η ξαναμασημενη τροφη ειναι γι'αυτους που δεν εχουν δοντια...

θα δεις,

ολα θα ειναι καλυτερα μετα...

"Νεα βελτιωμενη φορμουλα conroe τωρα και για την οσφυοκαμψια"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 22:41]

Βρε το ξέρω αυτό, αλλά η επιτάχυνση της AMD που είναι; Στα 3500 μπεντσάριζε ο zyx πριν από 3 χρόνια με S754, 130nm επεξεργαστή, στα 3500 μπεντσάρει κι ο hadji σήμερα.

Ποια η εξέλιξη της AMD δηλαδή; Αγοράσαμε τους επεξεργαστές της για να κάτσει στ'αυγά της καμιά πενταετία σαν την Intel;

Μας άρμεξε καλά με τους coldbugιασμένους 350ευρους επεξεργαστές, τώρα μας πετάει και 2Χ 256Kb cache... Είδανε και πάθανε να βγάλουνε τη ρετσινιά του φτηνού ξαδερφάκου των Pentium, ξαναγύρισαν στο "0" τώρα. Ρε ουρτ λέμε!

[/παράπονο]

Αμάν αδερφέ τα ίδια λέω 3-4 μήνες τώρα , :D

7 στους 10 με asus p5b dlx & Ε6300 περνάνε windows στα 450-500Χ7 <----[μην κανετε την πράξη ειναι πολλά :hehe:] , με νερό με setup που μαζι με τις μνημες [cpu - mobo - rams] οριακα αγγιζει τα 450e .

Aλλά ξέχασα η ευτυχία ερχεται απο τα 2800mhz στα 3000mhz και απο το 1mb l2 .

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nicksoti

@chosen: το ότι ο 6600 σου έδωσε ίδιες επιδόσεις με τον 165, προφανώς οφείλεται στο ότι τον 1ο τον "πέταξες" πάνω με απλές μνήμες και καμιά asrock μητρική, ενώ τον 2ο τον έχεις εξοπλίσει σαν αστακό... Μάλλον υποσυνείδητα, το έστησες το ματς υπέρ του 165 χεχε.

Μπα, τον Ε6600 τον έχω πάνω σε μία DS3, απλά οι Gskill που πήρα ήταν DOA και τις περιμένω να έρθουν ανανεωμένες. Και που βρήκα 2Gb 400άρες μνήμες να τις δουλεύω προσωρινά στα 600, χαρούμενος είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

απλά οι Gskill που πήρα ήταν DOA και τις περιμένω να έρθουν ανανεωμένες.

στις γλωσσόφαγα? :p

Dag, με το καλό το (small?) cpu boost.

σου βρήκα θεματάκι πράσσινο πράσσινο πάντως, θα το βάλω πιο μετά

Link to comment
Share on other sites

Bρε κάνετε ότι θέλετε με τους Conroe σας και να τους χαίρεστε.

Εγώ έχω μία CPU από τότε που βγήκαν οι πρώτοι X2 και δε πήρα τίποτε άλλο από τότε εαν εξερέσει κανείς τις 2 μητρικές (ASROCK - DFI Nforce3 939 - DFI Nforce4 SLI DR).

H SLI-DR αγορασμένη από τον SLN μαμεί και δέρνει αφού σχεδόν ανεβάζει 450 FSB.

Oι μνήμες G-SKILL DDR500 HZ είναι και αυτές έτοιμες με νέο IMC να πάνε σε 290FSB 3-4-3-3.

Exω λοιπόν υλικό που ακόμη και τώρα είναι ΤΟΠ και δεν υπάρχει ανάγκη να σπαταλήσω χρήματα για νέα μητρική - μνήμες.

Εαν υπολογίσει κανείς ότι για τον ΟPTERON Δίνω ΜΟΝΟ 150 Εuro με δεδομένη την Πώληση του 3800Χ2 τότε θα δείτε ότι ουσιαστικά είναι σαν να έχω κάνει τράμπα την CPU χωρίς κανένα κόστος... :D

Από την άλλη μη μου λέτε τώρα για Conroe και μαμακίες γιατί θα θεωρήσω ότι πλέον κυκλοφόρησε στην αγορά, Οταν δώ στο ΠΛΑΙΣΙΟ να πουλιέται ετοιμοπαράδοτος.

Ουρτ ρε με τον Conroe σας.....

Να δώ πόσες μητρικές θα χρειαστεί να αλλάξουν όλοι αυτοί που πήραν Conroe μέχρι να βρούν μία που να δουλεύει απροβλημάτιστα τα 500+ FSB..:D

Kάνετε εσείς τις δοκιμές σας - χαλάστε φαιά ουσία και χρήμα σε νηπιακής ηληκίας ΜΟΒΟ, και όταν μετά από 1 χρόνο βγεί και το νέο Chipset της INTEL και καταλήξετε σε ένα συνδιασμό Hardware που να μαμάει τότε θα εκμεταλευτώ την εμπειρία σας για να περάσω στο Dark Side ή στην K8L - K9 & Socket F λύση της AMD... :D

Aκόμη δεν έχω παραλάβει για να δούμε εαν τελικά θα μπορέσω να έχω 3GHz +, οπότε περιμένετε λιγάκι και βγάζετε την χολή σας αργότερα....;):p

Link to comment
Share on other sites

Σαν ομοιοπαθής AMDάς, σου εύχομαι καλή τύχη με το νέο σου σύστημα....

Μόνο βρε αδελφέ, σε λίγο καιρό θα είμαστε σαν τους ινδιάνους με τα βέλη, να "πολεμάμε" καουμπόηδες με πιστόλια. Πιστοί στην παράδοση, "μουράτοι", με κουλτούρα, με καλοζυγισμένα και καλογυαλισμένα βέλη, αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

ΚΑι οι G.Skill δεν εχουν καθολου καλο rma...:hehe:

Διαφωνώ, έχει ένα ελληνόπουλο στη Gskill Γερμανίας, εξυπηρετικότατο. Μου βρήκε άκρη στο Δουβλίνο και άλλαξα τις μνήμες σε δυο μέρες (Παρασκευή έστειλα το πακέτο, σήμερα ήρθαν οι καινούριες :) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 11:45]

Προσεχε η SLI DR μην σου καψει καμια μνημη ή κανενα cpu Δαγαλιδι...

ΚΑι οι G.Skill δεν εχουν καθολου καλο rma...:hehe:

με το καλο λογο στο στομα! :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.