Jump to content



Η υδρόψυξη είναι ένας ακριβός μύθος .-


Mainframe

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tristeno

Το ίδιο και η Apple πριν κανα-δυο χρόνια όταν αρχισαν να ζεσταίνονται. Μάλλον όμως δεν θα χρειαστεί να ξαναγυρίσουμε πίσω

άνοιξα έναν mac 10ετίας και η cpu ψυχόταν από μικρό πελτιέρ + hsf !!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Παιδια εγω που εβαλα νερακι ξοδεψα 150 ευρω και οντως δεν ειδα και τοσο μεγαλη διαφορα αλλα νομιζω οτι πρεπει να δοκιμαζουμε καινουργια πραγματα για να μαθουμε (γιατι απο τα λαθη του μαθενει ο ανθροπος) οποιος δεν θελει να βαλει νερο ας μην το κανει ειναι πολυ απλο Φιλικα παντα..:D Και θα ηθελα να πω στον eleven μην κανει καμια τρελα γιατι θελω και αλλο ενα μπλοκ:flower: :flower: με το crousader που πηρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Εντάξει δεν είναι έτσι.

Το 2002-2003 περίπου, είχα στήσει το pc μου πολύ αθόρυβο, είχα εγχειρήσει το τροφοδοτικό να βάλω ποτενσιόμετρο στον ανεμιστήρα του, είχα βάλει αθόρυβο ανεμιστήρα στον palomino (8άρι titan ~2200 rpm) και είχα βάλει την εργοστασιακή ψύκτρα στην ti4200. Κάπου εκεί είχα δει και τη θερμοκρασία ρεκόρ (υπόψιν ο palomino downclock από 1667 -> 1250) 72-75 βαθμούς στο cpu.

Τότε έψαξα για πρώτη φορά τις εναλλακτικές.

Το νερό, σαν φιλοσοφία, είναι πολύ έξυπνο. Είναι έξυπνο γιατί μπορείς να μεταφέρεις την απαγωγή θερμότητας σε άλλο σημείο, εισάγοντας ταυτόχρονα μεγάλο "νεκρό χρόνο" (οπότε μπορεί να δουλέψει αξιόπιστα και παθητικά).

Τώρα (εδώ και 6-9 μήνες) έχω αερόψυξη στο pc, διότι μου λείπουν κάτι βίδες για το gpu block, και είπα να κάνω συντήρηση στο wc (προφανώς δεν μου πήρε 9 μήνες, απλά δεν έχω χρόνο και τώρα που είναι καλοκαίρι είπα να ασχοληθώ).

Ναι, η υδρόψυξη ΔΕΝ είναι plug n play. Τον αέρα τον βάζω με κλειστά μάτια, και παίζει σίγουρα και καλά.

Το νερό θέλει προσοχή κλπ κλπ.

Όταν είμαστε idle είναι όλα καλά κι ωραία και με τον αέρα. Δηλαδή όταν το χω για κατεβαστήρι όλα ωραία και καλά. Όταν όμως το ζορίσω (games etc.), το fan της 6800ultra αρχίζει και απογειώνεται, το cool n quiet την κάνει και μένεις με τον αέρα στο χέρι (ή μάλλον στα αφτιά).

Αυτός είναι και ο λόγος που θα κάτσω να την ξαναστήσω, ησυχία σε full load. Αυτό ο αέρας δεν στο δίνει, δεν μπορεί τεχνικά να στο δώσει.

Και κανείς δεν στήνει υδρόψυξη μόνο για cpu, όλοι βάζουν και gpu, η συνθήκη "μόνο για cpu" είναι άκυρη, το κόστος που έχει για να επεκτείνεις τα υποσυστήματα που τη χρησιμοποιείς είναι μικρότερο από το κόστος μιας καλής αερόψυξης (1 μέτρο σωλήνας και 1 -φτηνό- block θα σου βγει φτηνότερα από το silencer).

’λλωστε στο σημερινό pc, η κυριότερη πηγή θερμότητας είναι η gpu, οι επεξεργαστές έχουν βελτιωθεί κατά πολύ στον τομέα.

Αν θες ησυχια μονο κανει και η αεροψυξη...Εγω επαιζα με στοκ Χ2 ψυχτρα στα 1400rpm. 2.4g..δεν ηταν ενοχλητικη προς θεου.Τωρα οταν κατεβαζε που ηταν idle ποτε δουλευε στις 500 ποτε οχι.Η vga δυστυχως ειναι μανικι.Θες μια aftermarket.Αλλα με 30 ευρω παιρνεις μια zalman και ησυχασες και απο αυτην.Γενικα με 60 ευρω μπορεις να εισαι ησυχος με αερα αλλα δεν θα εχεις και τις καλυτερες θερμοκρασιες το οποιο πρακτικα σημαινει λιγοτερο o/c.

To νερο ειναι μια σχετικα απλη λυση για καποιον που θελει να συνδιασει ησυχια-o/c.Δεν εχει τα κακα του phase αλλα ειναι χειροτερη.Δεν εχει τα καλα του αερα αλλα δεν εχει και τα κακα του.

Αυτο που λετε ολοι για το vga block εγω δεν μπορω να το καταλαβω...Προσωπικα το εχω στο σακουλακι.Δεν ειναι καθολου ευχρηστο...Για να το βαλω θελω 1-2 γωνιες, ωστε να ειναι τακτοποιημενα μεσα στο κουτι και αφου το βαλω ειναι πολυ δυχρηστη η υδροψυξη μετα.Θες να βγαλεις το μπλοκ του cpu και στα σπαει..Επειτα παροτι υπαρχει διαφορα στην vga(o/c) δεν νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικη ωστε στα παιχνιδια που δεν αντεχε πριν να τα αντεχει μετα.Με λιγα λογια αν εχεις 7900gt οπως εγω και δεν σου τρεχει smooth ενα παιχνιδι και 600 core να την πας παλι δεν θα στο τρεχει καλα...εκει απλα θες 1900ΧΤΧ...Η δε τελευαταια δεν νομιζω οτι χρειαζεται o/c.Στον cpu εν αντιθεση κερδισα ησυχια και 1500mhz,τα οποια τα χρησιμοποιω παντου.Απο τα 1500 τα 1120 τα ειχα και με την στοκ.Τα 380 ειναι καθαρα της υδροψυξης.Με αερα στο ιδιο επιπεδο θορυβου δεν τα ειχα.

Link to comment
Share on other sites

το κάθε ένα έχει την χάρη του αλλα όντως το συμβατικό νεράκι είναι πολύ κοντά πλέον στην καλή αερόψυξη. Παλιότερα το νεράκι ήταν πολύ καλύτερο απο την αερόψυξη τώρα ο chiller πήρε αυτόν τον ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Τristeno εισαι θεος!

To νερο στους επεξεργαστες δεν προσφερει χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε σχεση με τις νεες αεροψυκτρες. Το ολο θεμα ομως ειναι τα ποσα watt μπορει να κρατησει η ψυκτρα και ποσα το νερο. Και αυτο συνεπαγετε μεγαλυτερο oc. Tην αισθητη μειωση θορυβου την αφηνουμε εξω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσεις 1.5volt και 1giga overclock ολα delonghi <-- [Του 7άμησα? Chosen@tm ] γίνοντε . Ακα και A64 μονοπυρηνο να έχεις με κανα 1.5-1.6-1.7V@3.0g και μια 7800gtx στα όρια μέσα στο κουτί ειδικά το καλοκαίρι γίνεται ΠΟΛΕΜΟΣ . Αυτό λένε οι υπόλοιποι τόσα πόστ. Οτι με το νέρο βάζεις στο loop cpu & vga [και οταν λέμε νερό ενοούμε 2πλό ψυγείο + αντλία της προκοπής] που ειναι καθοριστικοί παράγοντες θερμότητας και ''πετάς την ζέστη έξω απο το κουτί όμορφα και ωραία'' .

@Χρήστο Χρόνια πολλά αν και καθυστερημένα.

Link to comment
Share on other sites

Mε νερο της πλακας τρεχω τον 4400+ στα 2900 24/7 σε full load τρεχοντας rosetta@home.

picture068ar3.th.jpg

picture069ma1.th.jpg

L30 μισο-χαλασμενη,ψυγειο οτι ποιο φτηνο υπαρχει και δοχειο νερου αστα να πανε ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ....

Το average μιας βδομαδας 100% load στην εικονα,με αερα επιανα 2780-2800 τωρα 2900 με 2950 και απολυτο ησυχο......LOL

post-805-1416072712,8632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 02:15]

Υπολόγισε κανείς πόσο % είναι από 2800 στα 2900? :D για να έχεις όλο αυτό το μπάχαλο εκτός κουτιού?

Καλύτερο παράδειγμα δύσκολα θα μπορούσα να βρω.

Σου λεει οτι 2,9ghz ειναι 24/7 και οτι με αερα επιανε εος 2,8ghz!δεν λεει οτι με αερα ηταν 24/7 2,8ghz οποτε δεν υπαρχει λογος να γινει ο υπολογισμος που λες!

Link to comment
Share on other sites

Mπαχαλο RULEZ δες στο sig μου τα υπολοιπα PC που εχω ετσι ειναι το design που τους κανω.Αυτο το % μαζι με το μεγαλο πλεονεκτημα οτι ειναι αθορυβο ενω πριν ηθελε το delta να ειναι στο τερμα ειναι σημαντικο για μενα.Σοβαρη ψυξη ειναι τα 2 phase που εχω αλλα αν το παμε στο ποσο % κερδιζουμε ολοι αερα θα ειχαμε.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dom [Σήμερα, στις 02:25]

Σου λεει οτι 2,9ghz ειναι 24/7 και οτι με αερα επιανε εος 2,8ghz!δεν λεει οτι με αερα ηταν 24/7 2,8ghz οποτε δεν υπαρχει λογος να γινει ο υπολογισμος που λες!

Λέει average οπότε έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 09:32]

Λέει average οπότε έχει νόημα.

Αρχική απάντηση από ThorLite

Αυτο το % μαζι με το μεγαλο πλεονεκτημα οτι ειναι αθορυβο ενω πριν ηθελε το delta να ειναι στο τερμα ειναι σημαντικο για μενα

το average αν δεν κανω λαθος παει στην θερμοκρασια.

και εσυ tristeno ενω ο ανθρωπος σου λεει οτι βρηκε την ησυχια του ενω εχει ταυτοχρονα και μια μικρη αυξηση στις επιδοσεις προσπαθεις να γυρισεις την απαντηση του οπως σε βολευει εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μετά λέει καθαρά 2800 με αέρα και 2950 με νερό. ΠΟυθενά δεν λέει ότι μιλάει για διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας (max post το ένα και καθημερινό το άλλο).

Η διαφορά είναι 3-5%.

Όσο για την ησυχία δεν νομίζω να αναφέρεται στον θόρυβο γιατί

1) ανοιχτό κουτί (τι ησυχία να έχεις αν έχεις όλους τους δίσκους και τα cd να βροντάνε)

2) αν έχεις delta φυσικά θα έχεις και θόρυβο, αλλά με ανοιχτό κουτί και τον 12άρι που έχει ΗΔΗ δεν χρειάζεσαι τον delta ακόμα και με την χειρότερη αερόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.