Jump to content



Η υδρόψυξη είναι ένας ακριβός μύθος .-


Mainframe

Recommended Posts

Καλά όλα αυτά, αλλά να παραθέσω κι εγώ τις προσωπικές μου μετρήσεις...

Με αέρα, ThermalTake Silent Tower και η vga με τη stock, ήμουν

CPU: 37C - 46C

VGA: 59C - 85C

NB: 39C - 39C

Aux: 44C - 47C

Με την υδρόψυξη τα αποτελέσματα είναι αυτά:

CPU: 34C - 42C

VGA: 42C - 66C

NB: 39C - 39C

Aux: 30C - 44C

Στο ΝΒ δεν έχω w/c αλλά παθητική ψύκτρα

Η σημαντική διαφορά είναι ότι με 150, ΗΣΥΧΑΣΑ από το θόρυβο... Ειδικά της VGA

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Προσωπικά έχω περάσει και από αέρα και από νερό. Και προτίμησα το νερό λόγω καλύτερης απόδοσης μεγαλύτερο O/C και λιγότερο θόρυβο..

Όταν η8ελα να κλοκαρο τον Prescott 3.4 με αέρα είχα βάλει πάνω μια XP-120 + Delta από απόδοση δεν λέω καλά 6-8 βαθμούς πιο πάνω από νερό αλλά από θόρυβο αστά να πάνε.. η ηλεκτρική σκούπα έκανε λιγότερο και για ένα μηχάνημα 24-7 δεν είναι και λίγο να το έχεις μέσα στα αυτιά σου κα8ε λεπτό.

Έτσι πήγα στο νεράκι δεν ακούγεται καθόλου έχω καλύτερες θερμοκρασίες και έχω υσηχαση μια για πάντα

Κόστος τοπ αεροψυξης 50+30=80 και πολύ θόρυβος

Κόστος τοπ υδροψυξης 200 και απόδοση και ησυχία

Αποφασίζεις και παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

’σε την VGA εκτός...μην πάμε εκεί τώρα γιατί θα χαθούμε...μιλάμε για την υδρόψυξη στο CPU που είναι και η αρχή. Δεν ξέρω κανέναν που να έβαλε υδρόψυξη στην VGA και να έχει το CPU με αέρα! Και πάλι εύγε στον tristeno....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το θέμα θορύβου της vga και θεωρώ ότι είναι το πλέον απαραίτητο για ένα ήσυχο pc. Ευτυχώς υπάρχουν καλές λύσεις για αέρα (αθόρυβες αλλά και άλλες εντελώς παθητικές) που μπορούν να βοηθήσουν την κατάσταση. Έτσι και αλλιώς οι VGA έχουν ακόμα μικρότερα περιθώρια υπερχρονισμού οπότε ακόμα και η παθητική αερόψυξη μπορεί να ανταγωνιστεί οποιαδήποτε άλλη μέθοδο.

Νερό μόνο στην CPU είναι απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 15:37]

Προσωπικά έχω περάσει και από αέρα και από νερό. Και προτίμησα το νερό λόγω καλύτερης απόδοσης μεγαλύτερο O/C και λιγότερο θόρυβο..

Όταν η8ελα να κλοκαρο τον Prescott 3.4 με αέρα είχα βάλει πάνω μια XP-120 + Delta από απόδοση δεν λέω καλά 6-8 βαθμούς πιο πάνω από νερό αλλά από θόρυβο αστά να πάνε.. η ηλεκτρική σκούπα έκανε λιγότερο και για ένα μηχάνημα 24-7 δεν είναι και λίγο να το έχεις μέσα στα αυτιά σου κα8ε λεπτό.

Έτσι πήγα στο νεράκι δεν ακούγεται καθόλου έχω καλύτερες θερμοκρασίες και έχω υσηχαση μια για πάντα

Κόστος τοπ αεροψυξης 50+30=80 και πολύ θόρυβος

Κόστος τοπ υδροψυξης 200 και απόδοση και ησυχία

Αποφασίζεις και παίρνεις

Τι τον ήθελες και εσύ τον Delta? Εκανα τα ίδια με έναν Tornado και η διαφορά από έναν απλό ήταν μόλις 1 βαθμός!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

’σε την VGA εκτός...μην πάμε εκεί τώρα γιατί θα χαθούμε...μιλάμε για την υδρόψυξη στο CPU που είναι και η αρχή. Δεν ξέρω κανέναν που να έβαλε υδρόψυξη στην VGA και να έχει το CPU με αέρα! Και πάλι εύγε στον tristeno....

Τώρα βρήκες το ταίρι σου.

Αποκτήσαμε και δεύτερο με αντίθετες γνώμες από εμάς που τα έχουμε δοκιμάσει και ξέρουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 15:44]

Τώρα βρήκες το ταίρι σου.

Αποκτήσαμε και δεύτερο με αντίθετες γνώμες από εμάς που τα έχουμε δοκιμάσει και ξέρουμε

Αν πάντα θα πρέπει πρώτα να δοκιμάζουμε και μετά να σχηματίζουμε γνώμη....................άστα....πάμε για μπύρες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 15:30]

2) Διαφορές απόδοσης μηδαμινές (οι επιδόσεις έρχονται με subzero και όχι με θερμοκρασίες κοντά σε αυτήν του περιβάλλοντος)

Εδώ είσαι πολύ λάθος. Δες για παράδειγμα την 6600gt που με αέρα χτύπαγε 94+

idle

46ba3.jpg

και full load μετά από κανα μισάωρο. Πρόσεξε και τα ρολόγια στον πυρήνα που έχω για 24/7 και που πριν ούτε για αστείο. Σε δωμάτιο χωρίς ac με πολύ ζέστη.

45th5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 15:43]

Τι τον ήθελες και εσύ τον Delta? Εκανα τα ίδια με έναν Tornado και η διαφορά από έναν απλό ήταν μόλις 1 βαθμός!

Δηλαδή μας λές πώς ενα φαν 40cfm εχει 1C διαφορά μονο απο εναν vantec tornado με 100+? Sorry mate δεν σε πιστεύω. [Και πρόσεχε τι θα συνεχίσεις να λές , θα εκτεθείς.]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 15:30]

1) Κόστος νερού τουλάχιστον το διπλάσιο σε σχέση με καλή αερόψυξη (ακόμα και με χρήση παθητικής ψύξης σε vga κτλ)

2) Διαφορές απόδοσης μηδαμινές (οι επιδόσεις έρχονται με subzero και όχι με θερμοκρασίες κοντά σε αυτήν του περιβάλλοντος)

3) Μικρότερη αξιοπιστία (αντλίες κτλ) και μεγαλύτεροι κίνδυνοι (όσο και να προσέξεις ατυχήματα συμβαίνουν)

4) Ανάγκη συντήρησης και δυσκολίες μετακίνησης

1. το κοστος ειναι συναρτηση της αποδοσης , μια φτωχη λυση στα 80 ευρω για αερα που πιθανον να μην αποδοση οσο μια λυση στα 150 με νερο ειναι σαφως μια κακη επενδυση

2. εδω γελαμε , δλδ με αερα καλο θα μπεντσαρα στα 4.6 γιγα καλοκαιριατικα ή μηπως θα ειχα 44 βαθμους μαξιμουμ στην καρτα γραφικων?

3.ατυχηματα συμβαινουν αλλα στα πιο πολλα ευθυνεται ο χρηστης οπως παντα δλδ. Αν τηρηθουν ολες οι οδηγιες τοτε δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

4.αναγκη συντηρησης καθε ποτε ομως , μια φορα το χρονο? συντηρηση δε θελει η αεροψυκτρα που μπουκωνει απο τη σκονη? δυσκολιες μετακινησης , μα για αυτο υπαρχουν τα λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod [Σήμερα, στις 15:52]

Εδώ είσαι πολύ λάθος. Δες για παράδειγμα την 6600gt που με αέρα χτύπαγε 94+

idle

46ba3.jpg

και full load μετά από κανα μισάωρο. Πρόσεξε και τα ρολόγια στον πυρήνα που έχω για 24/7 και που πριν ούτε για αστείο. Σε δωμάτιο χωρίς ac με πολύ ζέστη.

45th5.jpg

Συγκρίνεις την μαμίσια αερόψυξη (ελεϊνή) ή κάνω λάθος?

Και επιπλέον αν δεν ανεβάσεις τις μνήμες τι να το κάνεις το oc στην VPU (ιδιαίτερα σε μια 6600GT με ήδη πετσοκομμένο bw). Με το block δυστυχώς δεν κάνεις πολλά πράγματα και επιπλέον αφαιρείς τον λιγοστό αέρα που παίρνανε από την ψύκτρα. Αν δοκίμαζες και κάποια καλή αερόψυξη για την vga σου θα μπορούσες να βγάλεις άλλα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Αν πάντα θα πρέπει πρώτα να δοκιμάζουμε και μετά να σχηματίζουμε γνώμη....................άστα....πάμε για μπύρες!

Τότε το μονό που έχεις να κανείς είναι να διαβάσεις στο forum τι λένε τα παιδεία και το 99% που είχανε και νερό και αέρα συμφωνούνε μαζί μου

Αν εξαιρέσεις τον tristeno Που το νερό που είχε είναι χειρότερο και από παθητική αεροψυξη ακα tt big water

Αρχική απάντηση από Mainframe

Τι τον ήθελες και εσύ τον Delta? Εκανα τα ίδια με έναν Tornado και η διαφορά από έναν απλό ήταν μόλις 1 βαθμός!

Δεν το νομίζω η διαφορά από έναν silent στα 21db είχα 6 βαθμούς

Αλλά και πάλι είναι όλα σχετικά τι cpu έχεις εσύ γιατί αν μιλάμε για Κανά amd με κατανάλωση 70 watts αστό. Βαλέ πάνω ένα Prescott στα 4ghz να καταλάβεις διαφορές

Link to comment
Share on other sites

george ομως εχεις κανει σιγουρα vGPU mods...οι περισσοτεροι που κλοκαρουν τις καρτες γραφικων τις αφηνουν με stock ταση και εκει η διαφορα της υδροψυξης απο ενα silencer , σε θορυβο και σε OC ειναι μηδαμηνη....σε θερμοκρασιες ειναι αρκετη αλλα μονο ψυχολογικα σε βοηθαει αυτο.

Στον CPU ομως που ευκολα δινεις παραπανω volt απο τη μητρικη, η υδροψυξη μπορει να προσφερει παραπανω...

Και παλι ειμαι αντιθετος στην υδροψυξη βεβαια, αλλα ορισμενα posts του mainframe τα βρισκω τουλαχιστον υπερβολικα και αυτο με ενοχλει. Αν ειναι να γινεται κουβεντα, να γινεται για να βγει ενα αντικειμενικο συμπερασμα, οχι για να υποστηριζει απλα ο καθενας τη θεση του...

Παραδειγμα , ειπωθηκε οτι σε θορυβο ειναι τα ιδια αφου εχεις ανεμιστηρες και στις 2 περιπτωσεις.....

Οπα ρε φιλε, στην XP120 θελεις Delta για να μπορεσεις να ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ, οχι να φτασεις, τις θερμοκρασιες μιας υδροψυξης με 12αρη ανεμιστηρα στις 1000 στροφες....

Συγκρινεται ο θορυβος?

Η το αλλο που ακουσα, οτι απο τον Tornado σε αθορυβο ανεμιστηρα ειδες 1 βαθμο διαφορα.....ΑΠΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ, εκτος αν επικρατουσαν πολυ ειδικες συνθηκες, γιατι απο προσωπικη πειρα, σε σοβαρη ψυκτρα (οπως η XP120 που λες) απο ανεμιστηρα σε 1500 στροφες, σε ανεμιστηρα στις 4.000+ , θα δεις τουλαχιστον 5-7 βαθμους διαφορα...

Λοιπον λιγη αντικειμενικοτητα δε βλαπτει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Γιατι δεν κανετε μια δημοσκοπηση να δειτε ποσο μονοι ειστε:D

Οχι τι ψυξη εχετε...αλλα... τι ψυξη θελετε.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=29389

Η ευχή σου πραγματοποιήθηκε

για να δουμε τι θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 15:57]

Δηλαδή μας λές πώς ενα φαν 40cfm εχει 1C διαφορά μονο απο εναν vantec tornado με 100+? Sorry mate δεν σε πιστεύω. [Και πρόσεχε τι θα συνεχίσεις να λές , θα εκτεθείς.]

Καλά θα κάνεις να με πιστέψεις εκτός και αν στη φυσική στο σχολείο δεν πάταγες καθόλου. Από ένα σημείο και μετά ο αέρας έιτε έχει 40 cfm είτε 100 cfm δεν ρίχνει την θερμοκρασία γιατί απλά ο άερας που πέφτει πάνω στο CPU ανεξάρτητα της ταχύτητας του, έχει σταθερή θερμοκρασία. Τους Delta και τους Tornado τους βγάλαν για να υποστηρίζουν όσο το δυνατό καλύτερα την λύση της αερόψυξης μα και εκεί όπως μπορείς να καταλάβεις υπάρχει όριο. Και για να στο κάνω πιο απλό, αν τα πράγματα ήταν ανάλογα του cfm, στα κλιματιστικά στην εξωτερική μονάδα δεν θα χρειάζονταν φρεον αλλά μεγαλύτερο και δυνατότερο ανεμιστήρα......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blinky [Σήμερα, στις 16:05]

george ομως εχεις κανει σιγουρα vGPU mods...οι περισσοτεροι που κλοκαρουν τις καρτες γραφικων τις αφηνουν με stock ταση και εκει η διαφορα της υδροψυξης απο ενα silencer , σε θορυβο και σε OC ειναι μηδαμηνη....σε θερμοκρασιες ειναι αρκετη αλλα μονο ψυχολογικα σε βοηθαει αυτο.

Aν αναφέρεσαι σε μένα δεν υπάρχει vgpu mod, stock είναι 1.4v.

Συγκρίνεις την μαμίσια αερόψυξη (ελεϊνή) ή κάνω λάθος?Και επιπλέον αν δεν ανεβάσεις τις μνήμες τι να το κάνεις το oc στην VPU (ιδιαίτερα σε μια 6600GT με ήδη πετσοκομμένο bw). Με το block δυστυχώς δεν κάνεις πολλά πράγματα και επιπλέον αφαιρείς τον λιγοστό αέρα που παίρνανε από την ψύκτρα. Αν δοκίμαζες και κάποια καλή αερόψυξη για την vga σου θα μπορούσες να βγάλεις άλλα συμπεράσματα.

H κάρτα είναι η leadtek agp και από κάτι συγκριτικά που είχα δει είχε την καλύτερη ψύκτρα από όλες τις άλλες. Ψυκτράκια στις μνήμες δεν έχω αλλά νομίζω ότι 1150mhz πάνω από το default καλά είναι. Και μην ξεχνάς και αυτό όταν "κρυώνει" καλύτερα ο πυρήνας "κρυώνει" καλύτερα και το pcb και έτσι οι μνήμες ανεβαίνουν και καλύτερα

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει αυτό το Θρεντ --- επίσης θέλω να πω ότι πραγματικά εκτιμώ τις γνώσεις σας αλλά να γίνεται και λύγο πανηγύρι δεν κάνει κακό..Θα βάλω και λίγο iron maiden τώρα και θα πιω και μια κρύα μπιρίτσα.Στην υγειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 14:51]

Εφόσον αναφερθήκατε σε θερμοκρασίες, δοκιμάστε το coretemp beta που δίνει σαφώς πιο ακριβή ένδειξη και δεν παίζει ρόλο η μητρική, διότι διαβάζει απευθείας από τον επεξεργαστή.

Μόνο με core due δουλεύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.