Jump to content



Η υδρόψυξη είναι ένας ακριβός μύθος .-


Mainframe

Recommended Posts

oι περισσότεροι μπλέκετε λύσεις που είναι για λίγο παραπάνω ξεζούμισμα της cpu με παράγοντες που αφορούν μέση χρήση, θόρυβο, κόστος κλπ...

αυτός που θέλει κ το τελευταίο mhz απλά για χόμπυ θα το κάνει χωρίς να σκεφτεί τόσο την σχέση με το κόστος... και πόσα db θα γλιτώσει...

εγώ πχ όταν είχα υδρόψυξη πάλι στο τέρμα είχα τα φανς για καλύτερη απόδοση και είχα θόρυβο. το ίδιο και με το πρόμι... και περισσότερο ασχολήθηκα για την κ@υλα και το ψάξιμο με κάτι πέρα από το συνηθισμένο... τώρα που έγινε κάτι σχεδόν mainstream το περνάτε όλοι από οικονομικοτεχνικές μελέτες κλπ και ο καθένας ανάλογα με τις προτεραιότητές του υποστηρίζει την κάθε θέση

δείτε το λοιπόν συνολικά. τώρα να μαλώνουμε μόνο για το πόσο αθόρυβο είναι το νερό είναι ΛΑΘΟΣ. αν κάποιος το κάνει για να μειώσει το θόρυβο ας βάλει μια 2κιλη passive ψύχτρα... αλλά να ξέρει ότι θυσιάζει oc... ή να λέμε μόνο για το αν δίνει 5% ή 5,657% oc δεν είναι κανόνας. ΑΝ η cpu γουστάρει ρεύμα θα δώσει κ πολύ παραπάνω. αν δε γουστάρει μπορεί να μη δώσει και καθόλου σχεδόν...

δόξα το thelab υπάρχουν άπειρα θρεντς με αποτελέσματα σε κάθε λογής cpu και ο καθένας μπορεί να δει τί να περιμένει... μην πάτε να το "συσκευάσετε" και να βγάλετε κανόνα...

σίγουρα θέλει συντήρηση, θέλει αλλαγές νερού, θέλει μεράκι, θέλει προσοχή αλλά ρε γμτ ΓΟΥΣΤΑΡΩ. ακόμα και με το πρόμι στη cpu έβαλα νερό (modded exos) στην 7800gt και ας την έχω σε mhz που έπιανε έτσι κι αλλιώς, μόνο και μόνο για να βέπω τους σωλήνες... γιατρέ είμαι καλά? έχω βίτσια??? (ναι)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Τυφλώθηκα. Λίγη προσοχή στην ορθογραφία βρε παιδιά. Μην ξεχάσουμε και αυτά που μάθαμε.

Και αφού τα δοκιμάσαμε αποφασίσαμε να μην τα χρησιμοποιούμε. Αν μερικοί νομίζουν ότι είμαστε ακόμα στην εποχή των Prescott τι να κάνουμε. Κάποτε ίσως να δούνε και με άλλο μάτι τα υπέρ και τα κατά.

Στο προηγούμενο post αυτά. Με πρόλαβες Vouda.

Link to comment
Share on other sites

@tristeno Δεν είπα σε κανέναν τι πρέπει να κάνει

Εν ολίγης είπα ότι αν για κάποιο οπιοδήποτε λόγο, θέλεις κάτι περισσότερο θα πρέπει να πας σε κάτι ανάλογο σε wc

Όσο για τα ορθογραφικά λάθη επειδή κάνω, προσέχω πολύ ότι γραφώ εκτός από μια λέξη προς το τέλος δεν βρήκα άλλα μου κάνει εντύπωση αυτή η επισήμανση τη στιγμή που έχω δει σημεία και τέρατα από άποψη ορθογραφίας σε παρά πολλά αλλά θέματα

Και φυσικά συμφωνώ με πολλά άλλα ποστ σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ (??) ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ!

Έχουμε πήξει με πυθικια (??) (μιμητές) που βλέπουν τι κάνουν οι (μεγαλοι) και θέλουν να το κάνουν και αυτοί

Εν ολίγης (??)

Νομίζω ότι γνωρίζεις την σωστή ορθογραφία στα παραπάνω.

Στο θέμα μας τώρα. Πιστεύω ότι στον επόμενο μήνα θα δούμε περισσότερα αποτελέσματα με τους νέους επεξεργαστές και την συμπεριφορά τους κάτω από διαφορετικές συνθήκες ψύξης. Προσωπικά προβλέπω ότι επειδή η κατανάλωσή τους είναι ακόμα μικρότερη και με βάση την εμπειρία μου με τους Pentium M τα περιθώρια βελτίωσης με νερό θα είναι ακόμα μικρότερα σε σχέση με τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Mainframe εγώ δε κατάλαβα κάτι άλλο. Γιατί άνοιξες ένα θέμα προς συζήτηση, από το οποίο δεν έχεις προσωπική εμπειρία (το οποίο δεν είναι καθόλου κακό αν σταματάγε η πρόταση εδώ - γιατί γιαυτό το λόγο υπάρχουν τα φόρα) έχοντας όμως βγάλει συμπέρασμα πριν πατήσεις το κουμπάκι νέο θέμα;

Ξύπνησες μια ωραία πρωία, είπες η υδρόψυξη είναι ένα κόλπο του μάρκετινγκ χωρίς να έχεις όρεξη να ακούσεις την άλλη άποψη, με την οποία (εδώ η έκπληξη μου) διαφωνείς σε πρακτικό κομμάτι χωρίς να έχεις δοκιμάσει κάτι ανάλογο.

Αυτό που θέλω εν ολίγοις να πω, αν φτιάχνεις ένα θέμα το οποίο δεν γνωρίζες καλά (ακόμα και τέλεια να το ήξερες πάντα να αφήνεις "παράθυρα" ανοιχτά) να είσαι ανοιχτός σε αυτά που θα ακούσεις και να μην έχεις προκαθορισμένα συμπεράσματα. Αν απλά ήθελες να μας πεις ότι το νερό είναι μόνο χρήσιμο για να βράζουμε μακαρόνια το κατάφερες μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 23:29]

.....

Στο θέμα μας τώρα. Πιστεύω ότι στον επόμενο μήνα θα δούμε περισσότερα αποτελέσματα με τους νέους επεξεργαστές και την συμπεριφορά τους κάτω από διαφορετικές συνθήκες ψύξης. Προσωπικά προβλέπω ότι επειδή η κατανάλωσή τους είναι ακόμα μικρότερη και με βάση την εμπειρία μου με τους Pentium M τα περιθώρια βελτίωσης με νερό θα είναι ακόμα μικρότερα σε σχέση με τον αέρα.

Ισως και οχι

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1611167&postcount=12

Link to comment
Share on other sites

Ναι δάσκαλε Τριστενο είναι εσείς που δε τα χρειάζεστε

Για το Ολίγης που τώρα που το είδα από τον djd το θυμήθηκα (ολίγοις) δυσκολεύομαι να θυμηθώ κάτι από δοτική μου κάνει αυτό το (οι) είναι και καθαρεύουσα οπότε δε τα πηγαίνω καθόλου καλά

Όσο για τα πυθικια που γράφονται πιθηκια είναι απλό

Δηλαδή θες να μου πεις ότι στραβώθηκες από τρία λάθη που ειδές σε δυο ποστ?

Σε προκαλώ να με εξευτελίσεις βρίσκοντας και άλλα λάθη μου σε αυτό και σε άλλα θέματα γιατι από ότι φαίνεται κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Οι περισσότεροι έχουμε δοκιμάσει αρκετά συστήματα ψύξης. Αυτοί που δεν το έχουν κάνει είναι ειλικρινείς τουλάχιστον και το γράφουν αν και αυτό δεν πιστεύω να αποτελεί λόγο για να μην εκφέρουν την γνώμη τους με βάση στοιχεία που δίνουν άλλοι.

Σαν να λες δηλ οτι μπορει καποιος να εκφερει γνωμη για το πως ειναι οταν κανεις

ερωτα βασισμενος στην εμπερια που αποκομισε κοιταζωντας............ τσοντες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Αν απλά ήθελες να μας πεις ότι το νερό είναι μόνο χρήσιμο για να βράζουμε μακαρόνια το κατάφερες μια χαρά.

Λολ....:D....στο σημειο αυτο να πω οτι το νερο εχει βρασει....να τα ριξω μεσα?(θελει και αλατι?)

[Σ.Βακαρος]Μαμα ερχομαι ....ετοιμασε το μακαρονια....[/Σ.Βακαρος]

Αν ψαχνεις λογο για να βαλεις νερο.....αδικα το τυραννας...!Δεν προκειτε να βρεις!Οταν ειναι να βαλεις νερο θα το ξερεις...

(γενικα μιλαω οχι σε καποιον συγκεκριμενα)!

Εχω υπαρξει και απο τις δυο μεριες!Καποτε επελεξα κορυφαια αεροψυξη για βαρτον που μου στοιχησε (τοτε 80λιγα €..-slk947u ,9arh enermax,12αρη titan στο κουτι να βαζει αερα)..Ημανε τοτες...(καλο εε) στα 2500 για καθε μερα την στιγμη που ενας κακομουτσουνος -μαλλον- barton ηταν στα 2600λιγο με νερο!Πλεον ειμαι με νερο και δεν προκειτε να αλλαξω!Για λιγο καιρο ημουν παλι με αερα και τρομαξα να συνελθω απο τις θερμοκρασιες που ειδα!....

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα επιπλέον (αυτό πάντα το έκανα λάθος μου έχει μείνει κόλλημα από παλιά)

(για συνέχισε)

Αφού το προτιμάς εσύ μείνε με την παλάμη δε βρήκε κανείς να σου πει ότι κανείς μλκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Χθες, στις 23:54]

Ισως και οχι

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1611167&postcount=12

Θέλεις να πεις ότι μπορείς να το ψύξεις με νερό όταν η CPU καταναλώνει 300+W?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven [Χθες, στις 23:57]

Σαν να λες δηλ οτι μπορει καποιος να εκφερει γνωμη για το πως ειναι οταν κανεις

ερωτα βασισμενος στην εμπερια που αποκομισε κοιταζωντας............ τσοντες :cry:

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

:T:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. το «γύρω» εκεί που το χρησιμοποίησα ως επίρρημα γράφεται με Ω

Για συνέχισε μέχρι τώρα έχω 4 λέξεις λάθος δε θα κάνω edit το κείμενο μέχρι να βγει το score

Γιατί ποιο είναι το πρόβλημα στο να ψύξεις με νερο μια cpu που καταναλώνει 300+W?

@SLN:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.