Jump to content



torrent


Vagelis2000

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 17:58]

Και για πειτε ρε παιδια ελληνικα τραγουδακια απο που θα κατεβαζουμε??

Οχι απο Torrent.

eMule και Limewire για μικρα αρχεια και ελληνικα τραγουδια.;)

Link to comment
Share on other sites

utorrent με διαφορά....!

Δεν χρειάζεται και την java που κάνει το Azureus τόσο βαρύ....!!

Βέβαια τα plug in του Azureus είναι απίστευτα....Εμένα με είχε βολέψει το web interface....όπου μπορείς να μπεις μέσο browser λες και έχεις μπροστά σου το Azureus...!

Αλλά το utorrent ούτε εγκατάσταση χρειάζεται και είναι πολύ πιο ελαφρύ...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ikaros19

utorrent με διαφορά....!

Δεν χρειάζεται και την java που κάνει το Azureus τόσο βαρύ....!!

+1

Όσο για τα plugins....δεν τα χώνεψα ποτέ..όταν αφήνεις το μηχάνημα 24/7 να κατεβάζει δεν σε νοιάζει τι θα δείχνει η οθόνη κτλ....να κατεβάινει θες το "τιμημένο" χωρίς προβλήματα.

REPEAT

UTORRENT ftw

Link to comment
Share on other sites

uTorrent, πανάλαφρο και πολύ εύχρηστο. Καλά τα Plugins του Azureus, αλλά βάζεις RemoteDesktop ή RAdmin και έχεις έλεγχο σε όλο το pc :p

Ελληνικά τραγούδια, ταινίες, κλπ, κατεβάζεις από το www.blue-whitegt.com αλλά αυτή την εποχή αλλάζει servers και δεν ξέρω αν δέχονται εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ radmin έχω μέσα....

Απλά για κάποιον που δεν θέλει να μπλέκει με ports και τέτοια το plug in του Azureus είναι η εύκολη λύση....!

Το Azureus με 10 torrent φορτωμένα.....έπιανε αν θυμάμαι καλά γύρω στα 80-100 mb στη μνήμη....ενώ το utorrent κάπου στα 5 mb....!

Η διαφορά είναι τεράστια.....!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Παίδες το μτορεντ έχεις αυτήν την κωδικοποίηση που ακούγεται για να ξεπερνιέται το εμπόδιο του traffic shaping?

Αν εννοείς encryption ναι έχει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανα 2 μερες τωρα το μtorrent μου εχει το σημαδακι

διπλα εκει που λεει με τι ταχυτητα κατεβαζεις και λεει :

Not connectable

A firewall/router is limiting your network traffic

You need to open up a port so others can connect to you.

Το μονο firewall που εχω ενεργοποιημενο ειναι αυτο του speedtouch 536

και ειναι στο standart.

Αυτο που παρατηρω εγω ειναι οτι κατεβαζω κανονικα!

Να λαβω υποψη μου αυτη την ειδοποιηση ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπεις στην σελίδα του router σου (γράφεις 192.168.1.1 στον firefox) και να κοιτάξεις κάπου για ρυθμίσεις port forwarding. Κάπου θα σου λέει για custom rules ή κάτι σχετικό ωστε να ανοίξεις μόνο σου μια θύρα.

Εκεί θα βάλεις

Source IP Address: 192.168.1.1

Destination IP Address: 192.168.1.2

Source Netmask: 0.0.0.0

Destination Netmask: 255.255.255.255

Protocol: TCP and UDP

και Destination Port Start/End/Map: το νούμερο του port που θες να ανοίξεις.

edit: και στις ρυθμίσεις του utorrent εννοείται οτι θα βάλεις το νούμερο του port που άνοιξες.

Αν κάπου έχω κάνει λάθος ας με διορθώσει κάποιος, κι εγώ n00b είμαι σε αυτά... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Μηπως μπορεις να γινεις πιο σαφης γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα!!

Καταρχάς για να μπεις στο μενού του SpeedTouch θα γράψεις στον browser που χρησιμοποιείς (Firefox ή Internet Explorer) 10.0.0.138.

Θα σου ζητήσει username και password, είναι ίδια με αυτά τα της σύνδεσής σου...που σου έδωσε ο provider!

Μετά θα πας νομίζω advanced και κάπου που λεει napt.

Εκεί θα πατήσεις new.

Αυτό θα πρέπει να το κάνεις δυο φορές...Μια για utp και μια για tcp.

Δεν έχει επιλογή και για τα δύο.

Στην inside ip θα βάλεις την ip που έχεις στο τοπικό δίκτυο.

Αν πας start -> run -> cmd -> ipconfig

Θα την βρεις.

Outside ip την αφήνεις όπως είναι... inside,outside port βάζεις την port που έχεις βάλεις στο utorrent.

Πατάς apply... και save all

Πρέπει να το διορθώσεις αυτό το error... γιατί κάποια torrent λογικά ή δεν θα κατεβαίνουν ή το πιο συνηθισμένο να κατεβαίνουν με άθλιες ταχύτητες...

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις για το 530 που σου είπα...για το 536 δεν ξέρω ακριβώς πως είναι!

Κάπως παρόμοιες ελπίζω...!

Αν συναντήσεις κάποια δυσκολία πάρε τηλέφωνο το support του provider και ρώτα ή ψάξε στο google για περισσότερες λεπτομέρειες όσον αφορά το modem σου και φυσικά το Manual! :)

Αρχική απάντηση από EraserheadX

Αν κάπου έχω κάνει λάθος ας με διορθώσει κάποιος, κι εγώ n00b είμαι σε αυτά... :hehe:

Και αυτά που έγραψες σωστά είναι....

Απλά μερικά router έχουν σαν ip 10.0.0.138 και δίνουν στο δίκτυο 10.0.0.1 κτλ. ip από default.

Ενώ άλλα έχουν σαν ip 192.168.0.1 και δίνουν ip στο δίκτυο 192.168.0.2 κτλ.

To speedtouch ανήκει στην πρώτη κατηγορία! :)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα και απο το link που μου εδωσε ο tasosmos πρεπει να παω στο μενου του ρουτερ μου και να βρω την επιλογη που λεει napt!

Το θεμα ειναι οτι εμενα δεν εχει πουθενα napt ή τελοσπαντων δεν ξερω που να το βρω!

Παντως δε βρισκω πουθενα μεσα στο μενου τιποτα για port forwarding!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια και εμένα ένας φίλος μου είχε το 536 και ψάχναμε με τις ώρες να το βρούμε....και δεν το βρίσκαμε!

Και από ότι είδα στο link...οι οδηγίες που σου δίνει είναι μάλλον βασισμένες στο 530...!

Νομίζω ότι τα πρέπεις να πάρεις τηλέφωνο το support του Provider σου...

Αυτοί θα ξέρουν να σου πουν τι θα κάνεις.....!

Ελπίζω κάποιος στο forum να έχει το 536 και να μπορεί να σε βοηθήσει...!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις διαφορετικο firmware απο αυτο που χρησιμοποιουν εκεινοι απλα υπαρχουν καποιες διαφορες στις ονομασιες των μενου, δεν αλλαζει τιποτα αλλο. Προσπαθησε να βρεις την αντιστοιχια με τη βοηθεια του manual και της λογικης...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.