Jump to content



Προβλημα WD2000JS ?


2Fast4U

Recommended Posts

Εβαλα τον Western Digital WD2000JS serial ATA 200GB και μαζι τον αισθητηρα θερμοκρασιας του Cooler Master AerogateII στην επανω επιφανεια του δισκου και εδειχνε πολυ σωστα 40-42c. Eβαλα και το προγραμμα Active Smart 2.42 αλλα με προειδοποιει συνεχεια οτι εχει θερμοκρασια 66c (!) και οτι:

ALERT WARNING! The drive WDC WD2000JS-00MHB0, 200.0 GB [s/N:WD-WCANL1258828] indicated a S.M.A.R.T. error condition. Immediately back-up your data and replace this hard disk drive! A failure may be imminent!

Αντε τωρα βγαλε ακρη....Eπειδη εμπιστευομαι τον αισθητηρα περισσοτερα απο το software, τι μπορει να συμβαινει ???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνυμα το έχω δεί στο ποστάρισμα, λογικά απο τους ελέγχους που κάνει το smart, και πράγματι ο δίσκος μετά άρχισε να κάνει τρελά, πράγματα δεν έχασα, δοκίμασε το διαγνωστικό της wd κατάβασέ το απο το internet και κάνε quick kai advanced scan αν σου βγάλει πρόβλημα, άδειασε τον δίσκο σε έναν άλλον και στείλε αυτόν για αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χωρις να υπαρχει βλαβη γινεται ??? Και αν παρω επιστροφη RMA χειροτερη τοτε θα γινει επιστροφη ξανα ? Το ερωτημα ηταν αν μπορει καποιος να το εξηγησει τεκμηριωμενα δηλ. αν εχει το συγκεκριμενο μοντελο -η- χαλασμενο σενσορα -η- ασυμβατοτητα με το software.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο μοντέλο με σένα φίλε μου , και από θερμοκρασίες είμαι κοντά στους 33 ~40 C max

Και με σένσορα , και με software έχω πάνω κάτω την ίδια μέτρηση , χρησιμοποιώ το SpeedFan για την θερμοκρασία [μπορείς να το βρεις στα Tools του Lab] . Τους σκληρούς τους έχω μπροστά από 2 8άρηδες 2100 ανεμιστήρες , οπότε ψύχονται καλά

Οι σκληροί σου δίσκοι ψύχονται καλά?

Ο μόνος δίσκος που δείχνει να είναι ιδιαίτερα ζεστός στο σύστημά μου , είναι ο 2500JS , με θερμοκρασία κοντά στους 58 C , άγνωστο όμως γιατί . Και σε φίλο στην ίδια θερμοκρασία λειτουργεί , οπότε η δικιά σου περίπτωση μπορεί να εμπύπτει σε αυτή την κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.