Jump to content



Εχμ ναι.... conroe new WR... 5+GHz


panoc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice

Από τα λίγα στοιχεία που μπόρεσα να βρω φαίνεται οτι οι Core Duo επεξεργαστές ΔΕΝ υποστηρίζουν 64 bit λειτουργικά.

Αν έχεις κάτι διαφορετικό δώσε μας κάποιο link.

Αν και με καλυψε ο SOL να πω επισης οτι καπου ειχα διαβασει ενα συγκριτικο μεταξυ Core2 duo και Athlon64 με 64μπιτο λειτουρικο και το συμπερασμα ηταν οτι στα 64μπιτα λειτουργικα η κατασταση ειναι μοιρασμενη αλλα το καλυτερο overclocking potential του Core 2 Duo τον καθιστα καλυτερη overall επιλογη για εμενα προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Sol

....

Δες και εδώ όμως, που υποψιάζονται μικρά οφέλη από τα 64bit λογισμικά για τους core 2 duo

http://world.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=zt_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.hkepc.com%2fbbs%2fitnews.php%3ftid%3d621654

3 μετρησεις ολες κι ολες ομως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Σήμερα, στις 20:03]

Αν και με καλυψε ο SOL να πω επισης οτι καπου ειχα διαβασει ενα συγκριτικο μεταξυ Core2 duo και Athlon64 με 64μπιτο λειτουρικο και το συμπερασμα ηταν οτι στα 64μπιτα λειτουργικα η κατασταση ειναι μοιρασμενη αλλα το καλυτερο overclocking potential του Core 2 Duo τον καθιστα καλυτερη overall επιλογη για εμενα προσωπικα.

Οι επεξεργαστές Core 2 Duo για desktop είναι νεότεροι, έχουν το όνομα της Intel και έρχονται σε πολύ καλή τιμή.

Είναι φυσικό να αποτελούν πολύ δελεαστική πρόταση που θα φέρει σε απίστευτα δύσκολη θέση την AMD.

Νομίζω οτι η AMD θα αναγκαστεί να κατεβάσει τις τιμές για να μπορέσει να σταθεί.

Δεν με χαλάει καθόλου ο ανταγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο ειναι που λεμε οι περισσοτεροι αυτον τον καιρο. Τωρα που υπαρχει απο την Intel ενας πιο δυνατος επεξεργαστης και μαλιστα για πρωτη φορα στην ιστορια της intel σε πολυ καλες τιμες για νεας τεχνολογιας επεξεργαστη (θυμαστε ποσο εκαναν οι Pentium I,II,III,IV οταν πρωτοβγηκαν σε σχεση με τους παλαιοτερους), ο ανταγωνισμος θα ριξει τις τιμες και ο καθενας απο εκει και περα αναλογα τις αναγκες του και την αποδοση που θελει για την εφαρμογη που τον ενδιαφερει αγοραζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [02-07-2006 12:35]

Γεια σου βρε Μαριε...που εχεις χαθει τοσο καιρο??:D

Αυτα που εχεις δωσει παραπανω δεν ειναι οι Conroe αλλα οι Yonah που ειναι Laptop cpus...

Oι conroe ειναι αυτοι...

(Παραθετω μαζι και την ατακα ενςο τυπου απο το λινκ πουεδωσες..:p)

Η ατάκα (το ερώτημα του φίλου μας) που έβαλες παραμένει και ας φαίνεται αφελής.

Τι θα συγκρίνουμε?

Τιμές ή τεχνολογία?

Αν είναι να συγκρίνουμε τεχνολογία θα πρέπει νομίζω να βάλουμε δίπλα δίπλα τον 4400+ με τον Ε6500 που έχουν ίδια συχνότητα και ίδια cash.

Τιμές όμως γιατί να συγκρίνουμε αυτή τη στιγμή?

Ας κυκλοφορήσουν στο εμπόριο επίσημα οι Conroe, ας δούμε που θα πέσουν οι τιμές και μετά βλέπουμε.

Είναι άδικο να συγκρίνουμε ένα προιόν που ήδη κυκλοφορεί εδώ και πολύ καιρό και είχε έναν άλφα ανταγωνισμό που διαμόρφωσε καλώς ή κακώς τις τιμές ανάλογα, με ένα προιόν που θα κυκλοφορήσει στο εγγύς μέλλον.

Υπομονή και θα δούμε αντικειμενικές συγκρίσεις πιστεύω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal

Ακριβως αυτο ειναι που λεμε οι περισσοτεροι αυτον τον καιρο. Τωρα που υπαρχει απο την Intel ενας πιο δυνατος επεξεργαστης και μαλιστα για πρωτη φορα στην ιστορια της intel σε πολυ καλες τιμες για νεας τεχνολογιας επεξεργαστη (θυμαστε ποσο εκαναν οι Pentium I,II,III,IV οταν πρωτοβγηκαν σε σχεση με τους παλαιοτερους), ο ανταγωνισμος θα ριξει τις τιμες και ο καθενας απο εκει και περα αναλογα τις αναγκες του και την αποδοση που θελει για την εφαρμογη που τον ενδιαφερει αγοραζει.

σωστοτατος!και αν και δεν ηταν αναμενωμενο ταιριαζε στην αιτερια που πρωτολανσαρισε τα καλυτερα cpu πριν 30 χρονια ΄;P

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όλα καλά και ωραία με τους conroe και βγαίνουν τώρα που πάω για αναβάθμιση:) Δε κρίβω πως είμαι ΑΜD fan και αυτό γιατί υπήρχαν περιπτώσεις που σε bench έστελνα αδιάβαστο το αδερφάκι μου (intel 2.8ο/c) με το ταπεινό μου (athlon xp 2000+o/c).:D .Δε κρίβω ακόμα πως εντυπωσιάστηκα με τα υπερβολικά καλά νούμερα των conroe,που θέλω να πιστευώ πως θα δικαιολογούν τόσο τα φράγκα μου πρώτα σαν καταναλωτής όσο και τα ίδια τα post,σε ingame καταστάσεις τουτουνου του αιώνα και μετρήσεις στα πλέον απαιτητικά ΣΥΓΧΡΟΝΑ παιχνίδια.(αρε crysis λιγο ποιο νωρις να εβγαινες....).Δεν έχω να μοιράσω τιποτα με καμοιά intel ούτε amd, θα τις αφήσω να τα μοιράσουν μονοι τους.Το καινούριο cpu μάλλον ο 6300 conroe θα είναι (180 δεν κάνει; ) .Δεν αναρωτηθήκατε όμως εσείς πόσο θα κάνουν οι μητρικές για τους conroe;Και αναφέρομαι σε μητρικές που είναι γνωστες για την ποιότητα τους ταχύτητες σταθερότητα κτλ....Τέλος ας μη τρογώμαστε μεταξύ μας και ας μη προσπαθούμε με οποιοδήποτε τρόπο να κάνουμε τις εν λόγω εταιρίες πλουσιότερες περαν βέβαια της αγοράς επεξεργαστή ούτε σε κεφάλαιο ούτε σε κύρος,πιστεύω πως αν ενας 18χρονος σαν εμένα έχει αντικειμενική κρίση δε βλέπω το λόγο να λείπει απο εσας.Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο μήπως σε μεγαλύτερες αναλύσεις 1024x768 και 1280x1024 που συνήθως παίζω εγώ παιχνίδια ........... πατάτες οι conroe;Γιατί μόνο 640x480 βλέπω εγώ σε κάτι λιγμένα.Τώρα θα μου πείτε οτι οι επεξεργαστές δεν είναι κάρτες γραφικών για να συγκρίνονται(όταν επεξεργάζονται γραφικά τουλάχιστον) σε μεγαλύτερες αναλύσεις.Τουλάχιστον ένα νεότερο benchmark με έπειθε λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

είμαι AMD user αν και δεν κρύβω τον ενθουσιασμό μου για τους νέους ιντελ , δεν καταλαβαίνω γιατί τους συγκρίνετε με 2 χρόνων αρχιτεκτονική... Ισως επειδή είναι η τελευταία και εδώ και 2 χρόνια σκότωνε , χωρίς overclock στα ίδια ρολόγια ότι έγραφε ιντελ επάνω; Επιτέλους ο ανταγωνισμός λειτούργησε ( ένα μπράβο στην AMD ) και η Ιντελ έβγαλε τα τέρατα ... Γιατί μέχρι τώρα πουλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλες , εαν δεν υπήρχε η AMD τώρα θα είχατε περάσει στην νέα γενιά καυστήρων άκα Prescot 2 ( μετά την σόμπα τί; ) ...

Link to comment
Share on other sites

είμαι AMD user αν και δεν κρύβω τον ενθουσιασμό μου για τους νέους ιντελ , δεν καταλαβαίνω γιατί τους συγκρίνετε με 2 χρόνων αρχιτεκτονική... Ισως επειδή είναι η τελευταία και εδώ και 2 χρόνια σκότωνε , χωρίς overclock στα ίδια ρολόγια ότι έγραφε ιντελ επάνω; Επιτέλους ο ανταγωνισμός λειτούργησε ( ένα μπράβο στην AMD ) και η Ιντελ έβγαλε τα τέρατα ... Γιατί μέχρι τώρα πουλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλες , εαν δεν υπήρχε η AMD τώρα θα είχατε περάσει στην νέα γενιά καυστήρων άκα Prescot 2 ( μετά την σόμπα τί; ) ...

Link to comment
Share on other sites

Θα βγουν καλυτερα μοντελα σε μερικους μηνες και καλυτερα chipset

οπως γινεται παντα

Πως κανετε ετσι μερικοι...

MAMAMMAMMAMMAMMAMAMMA MOYOΙΝΤELCORE2OΘΕΟΣΚΑΙΟΤΡΑΝΟΣΚΑΙΟΣΠΟΥΔΑΙΟΣΚΑΙ ΟΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣΚΑΙΟΕΤΣΙΚΑΙΟΑΛΛΙΩΣΠΟΥΣΚΙΖΕΙΤΑΠΑΝΤΑ

ΟΘΕΟΣΟΙΔΙΟΣΘΑΠΑΩΝΑΤΟΑΓΟΡΑΣΩΑΜΕΣΩΣ

Ελεος μολις βγαινει κατι καινουργιο μερικοι συμπεριφερεστε σαν το οχταχρονο ανηψι μου που μολις βγηκε ενα παιχνιδι θελει να το αγορασει εδω και τωρα

Βγηκε ο CORE 2 και ολοι ξαφνικα χρειαζονται αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Θα βγουν καλυτερα μοντελα σε μερικους μηνες και καλυτερα chipset

οπως γινεται παντα

Πως κανετε ετσι μερικοι...

MAMAMMAMMAMMAMMAMAMMA MOYOΙΝΤELCORE2OΘΕΟΣΚΑΙΟΤΡΑΝΟΣΚΑΙΟΣΠΟΥΔΑΙΟΣΚΑΙ ΟΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣΚΑΙΟΕΤΣΙΚΑΙΟΑΛΛΙΩΣΠΟΥΣΚΙΖΕΙΤΑΠΑΝΤΑ

ΟΘΕΟΣΟΙΔΙΟΣΘΑΠΑΩΝΑΤΟΑΓΟΡΑΣΩΑΜΕΣΩΣ

Ελεος μολις βγαινει κατι καινουργιο μερικοι συμπεριφερεστε σαν το οχταχρονο ανηψι μου που μολις βγηκε ενα παιχνιδι θελει να το αγορασει εδω και τωρα

Βγηκε ο CORE 2 και ολοι ξαφνικα χρειαζονται αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.