Jump to content



Εχμ ναι.... conroe new WR... 5+GHz


panoc

Recommended Posts

Ο Core 2 Duo (Conroe) ειναι τοσο 64μπιτος οσο και ο D9ΧΧ (Presler). Το θεμα με τα 64μπιτα ειναι οτι ακομα δεν υποστηριζονται καλα παρα μονο σε linux και ετσι το 90% των A64 απο την στιγμη που αγοραστηκαν δουλευουν μονο τους 32μπιτους καταχωρητες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Μα δεν ειναι πιο γρηγοροι μονο στο pi, στα games ας πουμε ειναι αρκετα μπροστα clock to clock (σε σχεση με Χ2), και αν βαλεις και την μεγαλυτερη συχνοτητα που φτανουν τοτε....

64 bit ειναι και αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 12:35]

Γεια σου βρε Μαριε...που εχεις χαθει τοσο καιρο??:D

Αυτα που εχεις δωσει παραπανω δεν ειναι οι Conroe αλλα οι Yonah που ειναι Laptop cpus...

Oι conroe ειναι αυτοι...

(Παραθετω μαζι και την ατακα ενςο τυπου απο το λινκ πουεδωσες..:p)

Στην επίσημη σελίδα της Intel μπόρεσα να βρω μόνο αυτά που έδωσα.

Οι τιμές που γράφεις ισχύουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε?

Δηλαδή μπορεί να αγοράσει κανείς τους επεξεργαστές που λες στις τιμές αυτές?

Η επίσημη ονομασία που έχει δώσει η Intel για τους Conroe ποια είναι?

Intel

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και διαφορετικές αρχιτεκτονικές θα έχουν διαφορές και στις μετρήσεις, τελικά αυτό που μετράει είναι τι κάνει ο καθένας. Πολύ με ενδιαφέρει τι κάνει ο conroe στα x64 Vista αλλά 99.9% του χρόνου στο pc μου τρέχουν 2003 x32 και αυτό δε πρόκειται να αλλάξει σύντομα.

Περί cache και imc, νομίζω όλοι έχουμε δει τα πλεονεκτήματα του imc, πόσο εύκολα σάρωσε ο 754 Α64 τους τότε pentium. Αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία να αρνούμαι τη πραγματικότητα, πως η intel έφτιαξε κάτι νεο και ξεκόλλησε από το netburst.

The reason why Conroe did so well in the MolDyn test is simple: Conroe has a huge 4MB of unified cache, for such single threaded tests that can fit in 4MB*, Conroe can just run off the cache with very high speed. Since cache misses drastically reduce peformance, applications run off cache exhibit unrealistic performance numbers.

However, once you go over the 4MB limit, Conroe is slower than Athlon 64 at the same clock. Both the Cryptography and STREM tests use a lot more than 4MB, larger than Conroe's 4MB cache, and Conroe immediately falls below Athlon 64 on the performance curve.

Όπως ανέφερα και στην αρχή, καλό το STREAM και το Cryptography αλλά εγώ παιχνίδια παίζω..

Ε6300@3160 benchmarks

Για τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν δηλαδή, ακόμα και ο μικρός Ε6300 με τα 2ΜΒ cache ξεπερνά ευκολα τον Α64.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Σήμερα, στις 10:39]

Ο Core 2 Duo (Conroe) ειναι τοσο 64μπιτος οσο και ο D9ΧΧ (Presler). Το θεμα με τα 64μπιτα ειναι οτι ακομα δεν υποστηριζονται καλα παρα μονο σε linux και ετσι το 90% των A64 απο την στιγμη που αγοραστηκαν δουλευουν μονο τους 32μπιτους καταχωρητες.

ΤΙ συμαινει D9XX(pesler)?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γραφτεί διάφορα άρθρα που συγκρίνουν τις αρχιτεκτονικές του Core 2 και του Κ8. Τελευταίο από το xbit labs αν και ένα πολύ καλό είχε γραφτεί παλιότερα στο Anandtech.

Εκεί μπορείτε να βρείτε μια ερμηνεία του γιατί ο Conroe είναι ποιο γρήγορος.

Το Super Pi πάντως δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα σε καμιά περίπτωση.

’λλα benchmarks δίνουν ποιο φυσιολογικές διαφορές που ανταποκρίνονται και στην πραγματικότητα.

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/print/core2duo-preview.html

In this case the overall commands execution will go 33% faster than by K8 AMD processors.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Στην επίσημη σελίδα της Intel μπόρεσα να βρω μόνο αυτά που έδωσα.

Οι τιμές που γράφεις ισχύουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε?

Δηλαδή μπορεί να αγοράσει κανείς τους επεξεργαστές που λες στις τιμές αυτές?

Η επίσημη ονομασία που έχει δώσει η Intel για τους Conroe ποια είναι?

Intel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 11:12]

Σαν μικρό παιδί κάνεις. Τι να πω. Οι απαντήσεις σου με κάνουν να θέλω να πάω στην γωνίτσα μου και να κλάψω... κλαψ....κλουψ.....μπουχουχουχου.....

Έχεις χάσει την μπάλλα εντελώς.

Conroe. Το μυστικό της επιτυχίας. Το κλειδί του παραδείσου. Η καλύτερη ελπίδα της ανθρωπότητας. Επανάσταση. Η μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά από αυτή του τροχού.....

Ετσι ακριβώς οπως τα λές . Παρε το 939 σου [εχω και εγω ενα εδω να στο δωσω και αυτο] και πανε παραπερα στην γωνιστα σου και μην μας ζαλιζεις τα @@ . Ο κοσμος εχει κρίση και βλέπει αν ο Conroe ειναι Το μυστικό της επιτυχίας. Το κλειδί του παραδείσου. Η καλύτερη ελπίδα της ανθρωπότητας. Επανάσταση. Η μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά από αυτή του τροχού

Και πουσε , οπως ειχα ξαναπει , μεσα απο ενα keyboard ολοι μαγκες ειμαστε πρόσεξε γιατι η ζωη δεν ειναι ενα keyboard μονο .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 10:56]

D = Dual Core

9 = οπως λεμε 930 , 940 =τα μοντελα των dual core της intel

Presler = Ονομασια πυρηνα των δυπηρινων της Ιντελ της σειρας 9

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λάθος :) απλα τονιζω πως μέσω τυφλου συστήματος φρασουλες τύπου '' [Β]Έχεις χάσει την μπάλλα εντελώς.[/Β] δωστε του αυτο δωστε του το άλλο φευγουν πολύ ευκολά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 12:56]

...........

’λλα benchmarks δίνουν ποιο φυσιολογικές διαφορές που ανταποκρίνονται και στην πραγματικότητα.

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/print/core2duo-preview.html

In this case the overall commands execution will go 33% faster than by K8 AMD processors.

+20% καλυτερο overclocκability->οποτε ποσο γινετε η διαφορα? Αρκετη πιστευω:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable+20% καλυτερο overclocκability->οποτε ποσο γινετε η διαφορα? Αρκετη πιστευω:D

Δεν θυμάμαι να έχω διαφωνήσει σε αυτό. Αλλά φοβάμαι να γράψω κάτι που να μην είναι απλά υπερβολικά όμορφο για τον Conroe.

Σε κάποιο άρθρο διάβαζα ότι η ATI πανηγύριζε διότι το νέο chipset της, ανεβαίνει στα 1500MHz ( 375x4 ). Αλλού ότι το NVidia 590 είναι υπερβολικά ζεστό και μάλλον δεν θα οβερκλοκάρει πολύ. Τα intel δεν ξέρω τι παίζουν ειλικρινά και μένει να δούμε αν μητρικές με κόστος κάτω από 200€ θα χτυπάνε 400MHz fsb.

Ε λοιπόν και μόνο που το γράφω αυτό το πράγμα είμαι εχθρός του Conroe και κολλημένος AMDάς? Προσπαθώ να αμαυρώσω την εικόνα της cpu? Α! τώρα βρήκες κόλλημα στο FSB!

Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι να υπαρχει αυτη η κοντρα,μπορουμε καλιστα με επειχηρηματα να λεμε την γνωμη μας,και στο κατο-κατο παιδια ουτε η INTEL ουτε η AMD,θα μας δωσει να φαμε οι θα μας πληρωσει τους λογαριασμους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Σήμερα, στις 12:39]

Ο Core 2 Duo (Conroe) ειναι τοσο 64μπιτος οσο και ο D9ΧΧ (Presler). Το θεμα με τα 64μπιτα ειναι οτι ακομα δεν υποστηριζονται καλα παρα μονο σε linux και ετσι το 90% των A64 απο την στιγμη που αγοραστηκαν δουλευουν μονο τους 32μπιτους καταχωρητες.

Από τα λίγα στοιχεία που μπόρεσα να βρω φαίνεται οτι οι Core Duo επεξεργαστές ΔΕΝ υποστηρίζουν 64 bit λειτουργικά.

Αν έχεις κάτι διαφορετικό δώσε μας κάποιο link.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, Core Duo σαν ονομασία αναφέρεται στους Yonah (32bit όπως είδες κι εσύ). Η νέα γενιά Core 2 Duo αναφέρεται σε Conroe, Merom, Woodrest (32-64bit) ;)

Δες και εδώ όμως, που υποψιάζονται μικρά οφέλη από τα 64bit λογισμικά για τους core 2 duo

http://world.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=zt_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.hkepc.com%2fbbs%2fitnews.php%3ftid%3d621654

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.