Jump to content



Βοήθεια για BOOT - ΕΠΕΙΓΟΝ


Vagelis2000

Recommended Posts

Πήγα να ανοίξω τον υπολογιστή και δεν μπαίνει στα windows βγάζοντας ένα μύνημa:

΄΄Λείπει ή είναι κατεστραμένο το \WINDOWS\system32\config\SYSTEM

μπορείτε να επιδιορθώσετε το αρχείο ξεκινώντας με το αρχικό CD-ROM εγκατάστασης΄΄

Επιλέξτε ''r'' για να ξεκινήσει η επιδιόρθωση.''

Το έκανα αυτό άλλά δεν βρίσκω με πια εντολή θα εγκαταστήσει το SYSTEM.

Μετά έκανα κάτι άλλο.

Εγκατέστησα ξανά τα windows στο ίδιο partision με τα παλιά σε άλλο φάκελο του C χωρίς όμως να τα σβήσω.

Τώρα έχω δύο Win να bootaρω.

Με τα παλιά μου βγάζει το ΄διο μύνημα και δεν ανοίγεουν.

Με τα νέα ανοίγει και σας γράφω τώρα.

Προσπάθησα να αντιγράψω το SYSTEM απο τα νέα στα παλιά win αλλά δεν μπορεί λέει να μετακινηθεί γιατί χρησιμοποιείται.

Επειδή δεν θέλω με τίποτα να κάνω FORMAT παρακαλώ τι μπορώ να κάνω ?

Η΄ τώρα τα έκανα μ..νί ??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανει recover απο το cd μαλλον δεν το γλυτωνεις το format τουλαχιστον σωσε τα δεδομενα σου καπου αλλου αφου καταφερες να το ανοιξεις το μηχανημα και κανε μετα format

ου μπλεξεις με recover Microsoft

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το cd των wndows, αλλά μην επιλέξεις r εκεί που επέλεξες την 1η φορά. Συνέχισε κι επέλεξε το στη 2η οθόνη, αφού βρει τα ήδη εγκατεστημένα λειτουργικά. Μετά θα τα κάνει όλα σχεδόν μόνο του, χωρίς εντολές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από downfoot [Σήμερα, στις 11:00]

Βάλε το cd των wndows, αλλά μην επιλέξεις r εκεί που επέλεξες την 1η φορά. Συνέχισε κι επέλεξε το στη 2η οθόνη, αφού βρει τα ήδη εγκατεστημένα λειτουργικά. Μετά θα τα κάνει όλα σχεδόν μόνο του, χωρίς εντολές κλπ

Θεώρησε ότι είμαι λίγο άσχετος και πες λίγο πιο απλά τι να κάνω.

Αφού βγάζει την μαύρη οθόνη που γράφει πιο απο τα δύο Win να ανοίξει, πως θα κάνω επιδιόρθωση ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από downfoot [Σήμερα, στις 13:00]

Βάλε το cd των wndows, αλλά μην επιλέξεις r εκεί που επέλεξες την 1η φορά. Συνέχισε κι επέλεξε το στη 2η οθόνη, αφού βρει τα ήδη εγκατεστημένα λειτουργικά. Μετά θα τα κάνει όλα σχεδόν μόνο του, χωρίς εντολές κλπ

Αυτό που λέει ο downfoot είναι να βάλεις το cd των Windows στο drive και να μπουτάρεις από αυτό (πριν βγάλει τη μαύρη οθόνη με τις επιλογές). Αυτό που περιγράφεις στις 4 πρώτες γραμμές του 1ου σου Post σε αυτρό το νήμα δηλαδή, αλλά αντί να πατήσεις "R" εκεί που πάτησες την πρώτη φορά συνεχίζεις (πατάς "Enter" νομίζω) και στη συνέχεια σου δίνει επιλογή για Automated Recovery πατάς τότε "R". Αφού ψάξει θα σου βρει τα δυο boot sectors και θα σε ρωτήσει σε ποιο θες να κάνει recovery. Διάλεξε αυτό με το πρόβλημα και προσευχήσου....

Χωρίς να θέλω να σε αποκαρδιώσω εμένα δεν μου έχει δουλέψει ο συγκεκριμένος τρόπος. Μια ζωή το format με έσωζε... Αφού μπορείς να σώσεις και τα αρχεία σου θα είσαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

ή δεν τα παίρνω τα γράμματα ή κάτι δεν είναι σωστό απο αυτά που μου λέτε.

Που την είδατε την επιλογή ΄΄αυτόματη επιδιόρθωση'' ?

Μετά την εγκατάσταση αρχείων απο το CD των WIN βγάζει 3 επιλογές

1. για εγκατάσταση των WIN πατήστε ENTER.

2. για επιδιόρθωση πατήστε ΄΄r''

3. για έξοδο πατήστε esc

Που να πάω παρακάτω? αρα μόνο ΄΄r' μπορώ να πατήσω το οποίο με βγάζει στο

1. C:\WINDOWS κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagelis2000

Πήγα να ανοίξω τον υπολογιστή και δεν μπαίνει στα windows βγάζοντας ένα μύνημa:

΄΄Λείπει ή είναι κατεστραμένο το \WINDOWS\system32\config\SYSTEM

μπορείτε να επιδιορθώσετε το αρχείο ξεκινώντας με το αρχικό CD-ROM εγκατάστασης΄΄

Επιλέξτε ''r'' για να ξεκινήσει η επιδιόρθωση.''

Το έκανα αυτό άλλά δεν βρίσκω με πια εντολή θα εγκαταστήσει το SYSTEM.

Μετά έκανα κάτι άλλο.

Εγκατέστησα ξανά τα windows στο ίδιο partision με τα παλιά σε άλλο φάκελο του C χωρίς όμως να τα σβήσω.

Τώρα έχω δύο Win να bootaρω.

Με τα παλιά μου βγάζει το ΄διο μύνημα και δεν ανοίγεουν.

Με τα νέα ανοίγει και σας γράφω τώρα.

Προσπάθησα να αντιγράψω το SYSTEM απο τα νέα στα παλιά win αλλά δεν μπορεί λέει να μετακινηθεί γιατί χρησιμοποιείται.

Επειδή δεν θέλω με τίποτα να κάνω FORMAT παρακαλώ τι μπορώ να κάνω ?

Η΄ τώρα τα έκανα μ..νί ??

http://support.microsoft.com/?kbid=307545

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣ ο moderator.

Τώρα υπάρχει τρόπος να σβήσω τα δεύτερα windows που έβαλα και αυτά στο C ? η θα μείνουν για πάντα εκεί και κάθε φορά θα διαλέγω απο πια να κάνω boot?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν τα έβαλες στο C θα είναι σε ένα φάκελο της μορφής C:\Windows.mplampla

Ε, αυτόν τον φάκελο μπορείς να τον σβύσεις αφου σιγούρευτείς ότι όντως είναι της δεύτερης εγκατάστασης που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

ωραία.πάει κι αυτό.

επειδή όμως είναι λίγο διαφορετικά τώρα μετα την επιδιόρθωση

πχ δεν υπάρχει ο λογαριασμός μου (μπαίνει σαν admin)

δεν έχει την σύνδεση στο internet

κλπ

Αν κάνω restore σε μια πρότερη ημέρα θα επανέλθουν ή θα τα κάνω αχταρμά?

Link to comment
Share on other sites

To Restore σε βοηθάει μόνο όσον αφορά τις ρυθμίσεις του συστήματος όχι την ανάκτηση διαγραφέντων αρχείων. Καλύτερα να το ξαναστήσεις από την αρχή. Να φτιάξεις νέο χρήστη, να πάς στο Documents and Settings να βρείς τα αρχεία του χρήστη που δε φαίνεται τώρα και να κοιτάξεις στη διαχείρηση συσκευών αν έχουν αναγνωριστεί όλες οι συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.