Jump to content



IRQ Sharing Πρόβλημα με την 7900GTX


Dagalidis

Recommended Posts

Εχω ένα πρόβλημα που χρειάζεται ΑΜΜΕΣΗ λύση...

Η κάρτα γραφικών μοιράζεται την ίδια IRQ με την Wi-Fi κάρτα δυκτίου που έχω με αποτέλεσμα όταν έχω και την παραμικρή δραστηριότητα στην Wi-Fi να πέφτουν κατακόρυφα τα Frames στην κάρτα γραφικών......

Ξέρω την κανονική λύση του προβλήματος , αλλά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην εφραμογή τις μεθόδου. :(

1) Δεν υπάρχει ούτε για αστείο δυνατότητα να βάλω την wi-fi σε άλλο PCI SLOT - ούτε να κάνω τράμπα με την κάρτα ήχου..

2) Δεν θέλω να καταργήσω ACPI - ASPI αφού πρέπει να περάσω από την αρχή τα Windows, και κάτι τέτοιο μοιάζει εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες...

Ξέρετε κανέναν άλλο τρόπο να επιλέξω εγώ (Μanual) τα IRQ ?????

Δοκίμασα από το BIOS να κάνω revesrved τα IRQ που χρησιμοποιεί η κάρτα wi-fi και VGA κατά την διάρκεια του BOOT αλλά και πάλι στα Windows το ίδιο σκηνικό.... :(

Κατά την διάρκεια του BOOT από το BIOS η VGA έχει IRQ 10 και η wi-fi ΙRQ 8...

Please ρίχτε ιδέες μπάς και σώσουμε την κατάσταση....:giveup: :T:

Δείτε τι έχω στο Control Panel....

post-153-1416072630,1451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Δοκίμασα από το BIOS να κάνω revesrved τα IRQ που χρησιμοποιεί η κάρτα wi-fi και VGA κατά την διάρκεια του BOOT αλλά και πάλι στα Windows το ίδιο σκηνικό.... :(

Την επιλογή ''PLUG N PLAY OS'' την έκανες DISABLE / NO;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Στο device manager δεν μου βγαζει εμενα τα irq.Πως γινεται αυτο?

Επιλέγεις Προβολή - Πόροι Ανα Τύπο (Resources By Type)...

Dag στο IRQ Resources δε μπορεις να δώσεις πχ IRQ 17 sth WiFi?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα δεν έκατσε. :(

Ισως βοηθάει κανένα BIOS αλλά το κακό είναι ότι με το BIOS που έχω τώρα τρέχουν καλά οι μνήμες μου και δε θέλω να το αλλάξω...

Μία λύση φαίνεται να υπάρχει..... Να ξηλώσω την SB Audigy και να μείνω με την κάρτα ήχου της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.