Jump to content



DFI & AMD@Patras


gaig

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gaig

Το έκανα αυτό και κάνει συνέχεια μπιπ και τώρα είναι αναμμένα τα 3 κόκκινα leds. Λοιπόν...???

Αυτό είναι ή μνήμες...ή controler=>CPU

Δοκίμασε να κάνεις τράμπα τις μνήμες(να ανταλάξεις θέσεις)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daywalker [Σήμερα, στις 00:03]

Απο περιεργεια ο επεξεργαστης τι ειναι???

3500+

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 00:19]

Αυτό είναι ή μνήμες...ή controler=>CPU

Δοκίμασε να κάνεις τράμπα τις μνήμες(να ανταλάξεις θέσεις)

Ντεν έκω μνήμες απάνω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gaig

Το έκανα αυτό και κάνει συνέχεια μπιπ και τώρα είναι αναμμένα τα 3 κόκκινα leds. Λοιπόν...???

Αυτό σημαίνει ότι επεξεργαστής και μητρική είναι 99% οκ. Tο πιθανό είναι να σαλτάρανε οι μνήμες, αλλά παίζει και να είναι μια χαρά όλα εκτός της κάρτας γραφικών, όπου αυτό που σου φαίνεται ως "no POST" είναι ουσιαστικά "no video" ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Αυτό σημαίνει ότι επεξεργαστής και μητρική είναι 99% οκ. Tο πιθανό είναι να σαλτάρανε οι μνήμες, αλλά παίζει και να είναι μια χαρά όλα εκτός της κάρτας γραφικών, όπου αυτό που σου φαίνεται ως "no POST" είναι ουσιαστικά "no video" ;)

Χμμ.. μέχρι πριν από μία ημέρα επεξεργαστής,μνήμες και οθόνη έπαιζαν μια χαρά πάνω σε άλλο σύστημα. Δε νομίζω να έχουν πάθει κάτι τα ντιμάκια.

Επειδή δεν άκουσα κανέναν πλην του unstoppable,υπάρχει κανείς από Πάτρα που να μπορεί να βοηθήσει..?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει διαφορά αν είναι στην Πάτρα και τον δείς face2face?:p Τα παιδιά σου πρότειναν 2-3 πράγματα να δοκιμάσεις που όπως είπες μπορείς να τα κάνεις αυτές τις μέρες. Ε κάντα..

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις και 8α τα δοκιμάσω.. Απλά επειδή πρόκειται για χιλιοδοκιμασμένη μητρική(για τους άλλους) πάνω σε ένα σωρό configurations ίσως κάποιος δει με την πρώτη αυτό που φταίει και δε γίνεται να εξαχθεί από τις πλημμελείς παρατηρήσεις μου..

Να δοκιμάσω την κάρτα για 2 λεπτά σε μία άλλη μητρική είναι μία μεγάλη βοήθεια μιας και δεν ξέρω και πολλούς με pciexpress..:...:

Link to comment
Share on other sites

Mεγαλε κι εγω Πατρα ειμαι, αλλα τιποτα διαφορετικο απο αυτα που λες οτι εχεις κανει στο πρωτο ποστ και τα εξτρα που σου προτειναν παραπανω δεν ξερω να σου πω. Οταν ειχα προβληματα με 3led (μετα απο πολλα memtest και δοκιμες) εφτιαχνε με clearcmos ή απλα με ενα κλεισιμο-ανοιγμα ρευματος. Για καρτα γραφικων μου φαινεται κι εμενα. Αμα δεν ποσταρει το μηχανακι δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο ledaki αριστερα..

ειναι καρτα...

Το ειδα προσφατα οταν ψοφησε η δικια μου...

βρες μια καρτα αλλη να δεις οτι ειναι αυτο και οχι καποιο τρελλο της dfi!

H παρε την καρτα σου και πηγαινε σε καποιον πατρινο labiti..(αν θελει βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα τις προαλλες ενα PC του ξαδερφου μου με μια DFI και καθως την εβλεπα για πρωτη φορα αντιμετωπισω ακριβως το ιδιο προβλημα.Στο ρευμα που δινεις στη μητρικη νομιζω οτι διπλα εχει αλλα τεσσερα pin ελευθερα.Συνδεσα τα και αυτα στο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 08:47]

lol...

’ρα ότι είπε ο Chroma

Έχει ποστάρει κανένας chroma...?

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 09:30]

για το πρωτο ledaki αριστερα..

ειναι καρτα...

Το ειδα προσφατα οταν ψοφησε η δικια μου...

βρες μια καρτα αλλη να δεις οτι ειναι αυτο και οχι καποιο τρελλο της dfi!

H παρε την καρτα σου και πηγαινε σε καποιον πατρινο labiti..(αν θελει βεβαια)

Εμ...να αγιάσει το στόμα σου!

Αρχική απάντηση από Daywalker [Σήμερα, στις 11:13]

Εφτιαξα τις προαλλες ενα PC του ξαδερφου μου με μια DFI και καθως την εβλεπα για πρωτη φορα αντιμετωπισω ακριβως το ιδιο προβλημα.Στο ρευμα που δινεις στη μητρικη νομιζω οτι διπλα εχει αλλα τεσσερα pin ελευθερα.Συνδεσα τα και αυτα στο τροφοδοτικο.

Δίπλα στην τροφοδοσία δεν έχει τίποτα. Αρκετά πιο κάτω,ομως,και ακριβώς πάνω από το chipset έχει ένα molex τετράπινο το οποίο,ναι,το δοκίμασα και συνδεδεμένο και αποσυνδεδεμένο. Όπως το ίδιο έκανα και για ένα αρσενικό τροφοδοσίας σαν αυτό του floppy.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pieros

Εγω πιστεύω πως είναι καθαρά θεμα ασυμβατότητας memory controller (cpu) με τις μνήμες.

Πιστεύω πως αν βάλεις άλλο cpu θα δουλέψει

Υπάρχει πουθένα κανένα database με πίνακες συμβατότητας?

Σκέψου να αλλάξει κανείς cpu και να πάρει πάλι μία ασύμβατη! :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Μία πρώτη άκρη βρέθηκε...

Δοκίμασα την κάρτα @#$κών σε 3 pc(thanx SLN) και δεν άνοιξε σε κανένα η οθόνη,δεν ποσταρε καν,ούτε καν το 'μπιμ"! :)

Θα σταλεί για RMA και ελπίζω να μην έχει πρόβλημα και η DFI μετά.. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.