Jump to content



PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA error


HuskerDu

Recommended Posts

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA' αυτό το μήνυμα μου εμφανίζει με μπλέ οθόνη κάθε φορά που κάνω shutdown, έχει γίνει εκνευριστικό . Οταν κάνω restart όλα δουλευουν κανονικά μέχρι να κάνω shutdown και μου πετάει μλπέ οθόνη με το παραπανω μήνυμα.

Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

Το eventlog είναι καθαρό, το memtest το έχω τρέξει 3 φορές και είναι pass. Εχω WinXP pro με SP2.

UPDATE:

Οταν μπαίνω σε safe-mode και κάνω shutdown τότε κλείνει κανονικά ?!...Τι παίζεται, driver?

Link to comment
Share on other sites

τωρα δεν ξερω αν οι geil ειναι συμβατες με το mobo σου για κοιτα στο site της asus,ειχα βαλει και εγω ενα ζευγαρι geil dual channel στα cl 2,2-2-2-5 οι οποιες ηταν ασυμβατες με το mobo.Τις αλλαξα με τις crucial ballistix με τσιπακια micron και ολα καλα!Συνηθως αυτα προερχονται απο τις μνημες,για βαλε το Vdimm οσο λενε οι οδηγιες και τα timmings το ιδιο να δεις αποτελεσματα αλλιως RΜΑ:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από athlon=greek [Σήμερα, στις 23:10]

τωρα δεν ξερω αν οι geil ειναι συμβατες με το mobo σου για κοιτα στο site της asus,ειχα βαλει και εγω ενα ζευγαρι geil dual channel στα cl 2,2-2-2-5 οι οποιες ηταν ασυμβατες με το mobo.Τις αλλαξα με τις crucial ballistix με τσιπακια micron και ολα καλα!Συνηθως αυτα προερχονται απο τις μνημες,για βαλε το Vdimm οσο λενε οι οδηγιες και τα timmings το ιδιο να δεις αποτελεσματα αλλιως RΜΑ:whistling

Μα αφου το έστησα τον Μάρτιο και δούλευε μια χαρά ως τώρα...δεν έχω πειράξει τα timings στις μνήμες ουτε ο/c

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HuskerDu

ναι, μια asus 6600LE, γιατί?

Οι drivers της nVidia είναι υπεύθυνοι για διάφορες καθυστερήσεις, κρεμάσματα και μπλε οθόνες κατά το shutdown. Σφάξτα όλα με το Drivercleaner, κατόπιν ξαναπέρασε τους τελευταίους και πες άμα είδες αλλαγή.

Μνήμες δεν είναι: οι μνήμες βαράνε όταν ζορίζεται το εργαλείο (παιχνίδια κλπ) και όχι μόνο όταν πάει να κάνει shutdown...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.