Jump to content



Θα αγοράζατε pre-tested CPU?


GoriLLakoS

Θα αγοράζατε pre-tested CPU?  

145 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θα αγοραζα μονο εαν η επιβαρυνση ειναι σε λογικα ορια. Επισης συμφωνω στο οι pre-tested μπανανες να εχουν μια, παντα σε λογικα ορια, εκπτωση. Παντως, προσωπικα αυτο το "μου εκατσε μπανανα, αλλα δεν τρεχει τιποτα, τον πουλαω στην ιδια τιμη με το σφραγισμενο", ειδικα οταν εινια εις βαρος του καταναλωτη, ακομα και του κυρ-Μητσου, με βρισκει αντιθετο σαν καταναλωτη.

Και πιο σημαντικο απ'ολα οι επεξεργαστες που θα τεσταρονται ΔΕΝ θα επιλεγονται απο τον γοριλα που ξερει ολα τα καλα stepping απ εξω και ανακατωτα, αλλα απο την ξανθια ταμια :p. Αν διαλεγετε τα καλα κομματια για pre-test ειναι σαν να εξαναγκαζετε τον overclocker να παρει τα pre-tested, γιατι ξερει οτι ο,τι εχει μεινει στο ραφι ειναι μπανανα/τρελη μπανανα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Blinky θα σου απαντησω οτι δεν θα εμπαινα καν στη διαδικασια να του εξηγησω περι pre-tested γιατι μονο συγχηση θα του προκαλουσα και μαλλον δεν θα καταλαβαινε και πολλα πραγματα, θα του εδινα εναν σφραγισμενο απο το ραφι και τελος.

Τωρα αν τυχον παρεγγελνε το PC και δεν υπηρχε κομματι σφραγισμενο και θα επρεπε να περιμενω νεα παραλαβη κλπ κλπ τοτε θα του εβαζα εναν pre-tested μπανανα για δικη του περισσοτερο διευκολυνση να μην περιμενει 10 μερες να παρει το PC αφου διαφορα 99% δεν θα καταλαβαινε ετσι και αλλιως (το 1% αφορα στην περιπτωση να χαριζε σε 5 μηνες το PC αυτο σε καποιον τριτο που να ασχολειται με OC) και θα του εκανα και μια μικρη εκπτωση. Και αν δεν υπηρχε pre-tested μπανανα θα του εβαζα pre-tested διαμαντι χωρις παραπανω χρεωση και ας πηγαινε χαμενο....

Τωρα αν καποιος θελει να πατησει πανω σε αυτα που λεω και να πει οτι θα εξαπατουσα εναν πελατη, του εχω δωσει την αφορμη οταν λεω οτι θα εβαζα στο BTO του κυρ Μητσου pre-tested μπανανα αν δεν υπηρχε σφραγισμενος, χωρις να του το πω. Θα το εκανα επειδη και να εξηγουσα στον κυρ Μητσο οτι ο επεξεργαστης αυτος εχει δεχτει ενα προχειρο τεσταρισμα 2 ωρων σε υπερχρονισμο δε θα μπορουσε να καταλαβει οτι αυτο δεν επεφερε ΚΑΜΙΑ φθορα στον επεξεργαστη (αφου μιλαμε και για stock ταση μονο!) , με το που θα ακουγε υπερχρονισμο και αλλα τετοια περιεργα θα νομιζε οτι του δινουμε ελλατωματικο κομματι...

Εχει δικαιωμα ο κυρ-Μητσος να γνωριζει οτι του βαζω pre-tested μπανανα αντι να περιμενω 10 μερες να ερθει σφραγισμενο κομματι και να διαλεξει αυτος τι προτιμαει?

Τυπικα εχει! , αλλα προτιμω να τον αφησω στην αγνοια του και για δικο του καλο (αφου θα γλιτωσει μερικα ευρω απο την εκπτωση και δε θα περιμενει και 10 μερες...)

Ναι εγώ το ξέρω ότι δεν επιφέρει καμία αλλαγή,αν δεν είσαι όμως ειλικρινής με τους πελάτες στο κάθετι, έστω ότι το μάθω εγώ αργότερα ότι δεν ήσουνα σε κάποια φάση,και εγώ δεν έχω ιδέα από υπολογιστές, θα σε εμπιστευτώ για να αγοράσω 100 υπολογιστές για την επιχείρησή μου?

Επίσης λες ότι θα του κάνεις έκπτωση!Αν έχει μείνει όμως μόνο καλά κομμάτια στο στοκ θα τα δώσεις στην ίδια τιμή???Έκτωση θα πρέπει τότε να κάνεις και στον φοβερό επεξεργαστή γιατί είναι και αυτός used!Ακριβώς επειδή δε του λες αν είναι φοβερός στο oc ή μπανάνα,και θα του λές ότι χρησιμοποιήθηκε για λίγες ώρες,δεν δικαιούσαι να του δώσεις τον φοβερό στο oc στην ίδια τιμή!Πάλι απατεώνα θα σε βγάλει!Και αυτό επειδή δε του λες όλη την αλήθεια!Για αυτόν είτε μπανάνα είτε ocer φοβερός είναι το ίδιος!Εφόσον είναι χρησιμοποιημένος πρέπει να του τον αφήσεις και στις 2 περιπτώσεις φθηνότερα!Εκτός και αν του λες ότι οι μπανάνες είναι χρησιμοποιημένες, και οι τρομεροί Oced καινούργιοι!Δηλαδή πάλι ψέματα!

Η εκτός και αν του πεις πάλι ψέματα ότι δεν έχεις στοκ σε αυτούς τους επεξεργαστές που θέλει!

Αρχική απάντηση από Blinky

Στα παραπανω λαβετε υποψη σας κιολας οτι ο καθε κυρ-Μητσος συνηθως θα παρει ετοιμη συνθεση (οποτε δεν παιζει θεμα pre-tested αφου ερχονται συναρμολογημενα απο τα κεντρικα) και σπανιοτερα οταν θα παρει BTO ειναι σχεδον απιθανο να βαλει Χ2 3800+/4400+ , Conroe E6600 που μπορει να ειναι pre-tested. Δηλαδη μιλαμε τοση ωρα για τον 1 στους 50 πελατες που να τηρει ολες αυτες τις προδιαγραφες, δηλαδη να μην ξερει απο PC σχεδον τιποτα, αυτοι ειναι το 50% χοντρικα, μετα να μην παρει ετοιμη συνθεση, αυτοματα πεφτουμε στο 10%, και μετα στη συνθεση του να επιλεξει ενα απο τα 3 μοντελα που γινονται pre-tested και ειναι σε τιμες ανω των 300 ευρω εκει πεφτουμε τελικα στο 2%... για αυτο το 2% απο τους οποιους το 1% (δηλαδη τελικα το 0.02% των συνολικων πελατων) θα δωσει το PC του σε καποιο γνωστη ο οποιος θα απογοητευτει που δνε κανει πολυ OC και τελικα μπορουμε να πουμε οτι ζημιωθηκε απο το καταστημα, για αυτο το πενιχρο ποσοστο διυλιζουμε τον κονωπα?

Θα ήθελες όμως αυτός ο 1 στους 1000 να το μάθει αργότερα και να γεμίσει πόστ το Internet ότι μου είπε ψέματα το συγκεκριμένο κατάστημα?Ένας ήτανε αλλά θα το μάθουνε χιλιάδες...Και άδικο να έχει δημιουργεί εντυπώσεις και ξέρεις ότι επηρρεάζουνε!

Link to comment
Share on other sites

Στη μπανανα θα του εκανα εκπτωση επειδη και αν τον πουλαγα σκετο τον επεξεργαστη θα τον πουλαγα φτηνοτερα επειδη ειναι pre-tested μπανανα. Δεν θα του εκανα εκπτωση επειδη ειναι used, γιατι στην ουσια δεν ειναι.....γιατι αμα θες να το παμε εντελως τυπικα, ο κυρ-μητσος και σφραγισμενο να του δωσω οι τεχνικοι θα τον ανοιξουν για να τον εγκαταστησουν και θα χρησιμοποιησουν το μηχανημα για λιγες ωρες για να το τεσταρουν και πιθανον να βαλουν windows.....αρα με τη λογικη σου παλι used δεν παιρνει?

Unseen οντως στο Multi ειμαι αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι δινοντας μια καλα δομημενη απαντηση σημαινει πως εχω αλλα κινητρα... Απλα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δημιουργουνται εντυπωσεις λες και ο κυρΜητσος που θα του τυχει να παρει μπανανα θα ειναι ο ενας στους 2 πελατες....γι'αυτο εβαλα τα νουμερα...

Παω να βρω τη μυγα μου τωρα :woot:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blinky

Στη μπανανα θα του εκανα εκπτωση επειδη και αν τον πουλαγα σκετο τον επεξεργαστη θα τον πουλαγα φτηνοτερα επειδη ειναι pre-tested μπανανα. Δεν θα του εκανα εκπτωση επειδη ειναι used, γιατι στην ουσια δεν ειναι.....γιατι αμα θες να το παμε εντελως τυπικα, ο κυρ-μητσος και σφραγισμενο να του δωσω οι τεχνικοι θα τον ανοιξουν για να τον εγκαταστησουν και θα χρησιμοποιησουν το μηχανημα για λιγες ωρες για να το τεσταρουν και πιθανον να βαλουν windows.....αρα με τη λογικη σου παλι used δεν παιρνει?

Περίμενε,έχει διαφορά. Ο κύρ Μήτσος θα ξέρει όμως ότι αυτό που πήρε και χρησιμοποιήθηκε θα έτρεχε Windows όχι προγράμματα υπερχρονισμού και διαδικασίες πέραν από τις προδιαγραφές του.Για αυτόν το πρώτο είναι αθώο ενώ το δεύτερο ένοχο.’ρα πάλι ψέματα του είπατε. Και ακόμη, θες να πεις ότι ο καταναλωτής θα σε πιστέψει εύκολα αν του πεις ότι τον χρησιμοποίησες άντε μια ωρίτσα?’λλο να το δει ότι τον ανοίγουνε μπροστά του και να πει ωραία μου βάλανε καινούργιο και μου βάζουνε και τα Windows,και άλλο να του πεις να του βάλεις αυτόν που έπαιξε μια ωρίτσα.Δε πρόκειται να σε πιστέψει ότι τον δούλεψες μια ωρίτσα όσο ειλικρινής και να είσαι.

Το θέμα είναι όμως, ότι αν πάει να πάρει έτοιμη σύνθεση, αμφιβάλω κατά πολύ αν θα του το πείτε και να του κάνετε έκπτωση.Γιατί θα του το κρύβετε και δε θα το μάθει.Δε θα είναι λογικα μπροστά όταν του φτιάχνετε τον υπολογιστή,κανείς δεν έχει το χρόνο να ζητήσει κάτι τέτοιο. Γιατί αν του το πείτε και πρόβλημα θα δημιουργήσετε και αυτός ίσως να μην αγοράσει και επομένως θα χάσετε πελάτη.

Να με συγχωρέσεις αλλά αμφιβάλλω κατά πολύ(αν και δε σας έχω γνωρίσει) ότι μεθαύριο

θα πουλάτε στους πελάτες σας επεξεργαστές που είναι χρησιμοποιημένοι με κάποια έκπτωση.Αμφιβάλλω αν έστω και ένας φύγει με αυτή την έκπτωση.Γιατί αυτός δε ξέρει, εσείς δε θα του το πείτε.Εφόσον τους ανοίξατε και τους βρίκατε μπανανέ. γιατί να μην τον βάλετε σε ένα μηχάνημα βιτρίνας να παίζει για κανά εξάμηνο και μετά να τον πουλήσετε?Και θα λέτε ότι είναι σχεδόν καινούργιος κιόλας,2 ωρών εγκαταστήσαμε windows.Δηλαδή δεν πιστεύω ότι θα δω κάποιον να επωφεληθεί και να πάρει επεξεργαστή με χαμηλότερη τιμή, γιατί όσοι δε ξέρουνε από υπολογιστές δε παίρνουνε τον επεξεργαστή στο κουτί, ή παίρνουνε έτοιμη σύνθεση ή πάνε εκεί το κουτί τους και κάνουνε αναβάθμιση.Ούτε ξέρουνε να διαβάσουνε το stepping να δούνε πόσο παλιός είναι.

Ότι και να κάνετε,εφόσον ανοίγετε και πουλάτε pretested επεξεργαστές, ok οι ocers θα πάρουνε κάποιους.Οι όλοι άλλοι άπαξ και το μάθουνε δε θα πάνε στο μαγαζί να αγοράσουνε επεξεργαστή.Βγαίνει κακή φήμη και ας μην τους έχετε κάνει τίποτα.Και ότι δεν τους έχετε κάνει τίποτα σπουδαίο το καταλαβαίνουν οι ocers, όχι το 95% του αγοραστικού κοινού που από αυτούς ζείτε, όχι από εμάς.Αν βγει όμως η φήμη, τότε και να το σταματήσετε, πάλι θα είναι προκατειλλημένος ο κόσμος.Η κακή φήμη βγαίνει εύκολα(βλέπετε rma eshop) και δύσκολα σβήνει.Μετά ποιος θα σας πιστέψει ότι του βάλατε καινούργιο επεξεργαστή και δε του βάλατε χρησιμοποιημένο από τους ανοιγμένους?Απλά δε θα ξαναπατήσει στο κατάστημα.Εμείς θα ξανάρθουμε,αλλά δε ζείτε από εμάς!

btw αφού το είπε ο Panoc δε θα απαντήσω και εγώ για 2 μέρες θα λείπω! :bye:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του οτι το βραδυ φευγω για Κερκυρα για 7 μερες και δε θα εχω τη δυαντότητα να παρακλολουθησω έλεγα να μην απαντήσω.

Όμως μετα το 2ο σου ποστ φίλε Blinky δε το θεωρησα πρέπον να σωπάσω.

Αρχική απάντηση από Blinky [Σήμερα, στις 16:09]

Επειδη υποθετω οτι σαν πελατη σε αυτην την περιπτωση εννοεις τον Κυρ Μητσο που αγοραζει PC για την κορη του που μπηκε σε σχολη και θελει να κανει εργασιες (ή γενικοτερα καποιον που δεν εχει ιδεα καν πως ειναι οπτικα ο επεξεργαστης, ποσο μαλλον να τον υπερχρονισει), θα σου απαντησω οτι δεν θα εμπαινα καν στη διαδικασια να του εξηγησω περι pre-tested γιατι μονο συγχηση θα του προκαλουσα και μαλλον δεν θα καταλαβαινε και πολλα πραγματα, θα του εδινα εναν σφραγισμενο απο το ραφι και τελος.

Τωρα αν τυχον παρεγγελνε το PC και δεν υπηρχε κομματι σφραγισμενο και θα επρεπε να περιμενω νεα παραλαβη κλπ κλπ τοτε θα του εβαζα εναν pre-tested μπανανα για δικη του περισσοτερο διευκολυνση να μην περιμενει 10 μερες να παρει το PC αφου διαφορα 99% δεν θα καταλαβαινε ετσι και αλλιως (το 1% αφορα στην περιπτωση να χαριζε σε 5 μηνες το PC αυτο σε καποιον τριτο που να ασχολειται με OC) και θα του εκανα και μια μικρη εκπτωση. Και αν δεν υπηρχε pre-tested μπανανα θα του εβαζα pre-tested διαμαντι χωρις παραπανω χρεωση και ας πηγαινε χαμενο....

Θα επαναλαβω το παραδειγμα του αυτοκινητου, εχεις διπλα διπλα 2, πιο θα διαλεγες?

Δυσκολο το να εβαζες διαμαντι, δε χανεις ετσι το κερδος, η εμπειριία μου λεει οτι πολύ πιο ευκολα θα εβαζες πιο ακριβο κοματι σφραγησμένο. (Αυτό αλλωστε ειναι και η λογική του καλού πωλήτη (για την εταιρια))

Συμπερασμα : η κόρη του κυρ Μητσου, εχει λιγότερα δικαιώματα από τον panoc SuperWolrdChampionOverclocker (βεβαια εχει και λίγοτερα χρηματα να διαθέσει...)

Αποκει και περα το θεμα το εχετε δει πολυ γενικα....ακομα και να γινει καποια φαση με pre-tested κομματια, δεν προκειται ολοι οι επεξεργαστες που ερχονται να τεσταρονται, προς θεου, ουτε ο χρονος υπαρχει ουτε και το κερδος για ενα καταστημα. Καποια συγκεκριμενα μοντελα που ενδιαφερουν περισσοτερο τους overclockers θα γινονταν pre-tested. Για παραδειγμα μονο Χ2 3800+ και 4400+ , και απο τους conroe μονο ο Ε6600. Δηλαδη μοντελα που θα ενδιεφεραν κυριως τον overclocker και σπανιοτερα καποιος "κυρ Μητσος" θα αγοραζε.

Κερδος υπάρχει : διαφημιση, και όταν υπάρχει κέρδος θα βρεθεί και χρόνος.

Τωρα αν καποιος θελει να πατησει πανω σε αυτα που λεω και να πει οτι θα εξαπατουσα εναν πελατη, του εχω δωσει την αφορμη οταν λεω οτι θα εβαζα στο BTO του κυρ Μητσου pre-tested μπανανα αν δεν υπηρχε σφραγισμενος, χωρις να του το πω. Θα το εκανα επειδη και να εξηγουσα στον κυρ Μητσο οτι ο επεξεργαστης αυτος εχει δεχτει ενα προχειρο τεσταρισμα 2 ωρων σε υπερχρονισμο δε θα μπορουσε να καταλαβει οτι αυτο δεν επεφερε ΚΑΜΙΑ φθορα στον επεξεργαστη (αφου μιλαμε και για stock ταση μονο!) , με το που θα ακουγε υπερχρονισμο και αλλα τετοια περιεργα θα νομιζε οτι του δινουμε ελλατωματικο κομματι...

Εχει δικαιωμα ο κυρ-Μητσος να γνωριζει οτι του βαζω pre-tested μπανανα αντι να περιμενω 10 μερες να ερθει σφραγισμενο κομματι και να διαλεξει αυτος τι προτιμαει?

Τυπικα εχει! , αλλα προτιμω να τον αφησω στην αγνοια του και για δικο του καλο (αφου θα γλιτωσει μερικα ευρω απο την εκπτωση και δε θα περιμενει και 10 μερες...)

οπως ειπα και πριν, δε θα το έλεγε κανεις διότι στην ίδια τιμή θα προτιμούσε το σφραγησμένο. (παραδειγμα αυτοκινητου)

Στα παραπανω λαβετε υποψη σας κιολας οτι ο καθε κυρ-Μητσος συνηθως θα παρει ετοιμη συνθεση (οποτε δεν παιζει θεμα pre-tested αφου ερχονται συναρμολογημενα απο τα κεντρικα) και σπανιοτερα οταν θα παρει BTO ειναι σχεδον απιθανο να βαλει Χ2 3800+/4400+ , Conroe E6600 που μπορει να ειναι pre-tested. Δηλαδη μιλαμε τοση ωρα για τον 1 στους 50 πελατες που να τηρει ολες αυτες τις προδιαγραφες, δηλαδη να μην ξερει απο PC σχεδον τιποτα, αυτοι ειναι το 50% χοντρικα, μετα να μην παρει ετοιμη συνθεση, αυτοματα πεφτουμε στο 10%, και μετα στη συνθεση του να επιλεξει ενα απο τα 3 μοντελα που γινονται pre-tested και ειναι σε τιμες ανω των 300 ευρω εκει πεφτουμε τελικα στο 2%... για αυτο το 2% απο τους οποιους το 1% (δηλαδη τελικα το 0.02% των συνολικων πελατων) θα δωσει το PC του σε καποιο γνωστη ο οποιος θα απογοητευτει που δνε κανει πολυ OC και τελικα μπορουμε να πουμε οτι ζημιωθηκε απο το καταστημα, για αυτο το πενιχρο ποσοστο διυλιζουμε τον κονωπα?

λες και ο κυρΜητσος που θα του τυχει να παρει μπανανα θα ειναι ο ενας στους 2 πελατες....γι'αυτο εβαλα τα νουμερα...

Δε ξερω γιατί αλλά η τελευταια παραγραφος μου φαινεται αντιθετη των προηγουμένων.

Βλέπω οτι θυσιαζεις ανετα το πενιχρό ποσοστό για περισσότερα κέρδη και μαλλιστα το λες και δημόσια.

Το θέμα ειναι καθαρά ηθηκό και όχι αν το κυρ Μητσος θα κλοκάρει.

Βασίζεσαι στην ανικανότητα / αμαθεια του κυρ Μήτσου για να βγαλεις παραπανω χρήματα.

Ο σεβασμός στο καταναλωτή και πελατη ειναι φανταζομαι το βασικό χαρακτηριστικό της εργασίας / εταιρίας / καταστηματός σου. Συγχαρητηρια.

Το αποτελεσμα του banana pretested μου αρεσει, δικαιο να ειναι φθηνότερο.

Η λογική στα ενδιαμεσα σταδια με βρίσκει αντίθετο.

γιατι αμα θες να το παμε εντελως τυπικα, ο κυρ-μητσος και σφραγισμενο να του δωσω οι τεχνικοι θα τον ανοιξουν για να τον εγκαταστησουν και θα χρησιμοποιησουν το μηχανημα για λιγες ωρες για να το τεσταρουν και πιθανον να βαλουν windows.....αρα με τη λογικη σου παλι used δεν παιρνει?

μα ναι! η λογικη ίδια ειναι παλι used ειναι, αλλα αυτη τη φορα γιατι ετσι πρεπει να ειναι, γιατι δουλευθεις ακτόπιν "εντολής" του πελατη, οχι για να ωφεληθεί το καταστημα / εταρια/ μαγαζι.

οπότε η συγκριση ειναι ανούσια.

Όλη αυτη η συζητηση ειναι ανούσια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panoc

Λόγω του οτι το βραδυ φευγω για Κερκυρα για 7 μερες και δε θα εχω τη δυαντότητα να παρακλολουθησω έλεγα να μην απαντήσω.

Όμως μετα το 2ο σου ποστ φίλε Blinky δε το θεωρησα πρέπον να σωπάσω.

Θα επαναλαβω το παραδειγμα του αυτοκινητου, εχεις διπλα διπλα 2, πιο θα διαλεγες?

Δυσκολο το να εβαζες διαμαντι, δε χανεις ετσι το κερδος, η εμπειριία μου λεει οτι πολύ πιο ευκολα θα εβαζες πιο ακριβο κοματι σφραγησμένο. (Αυτό αλλωστε ειναι και η λογική του καλού πωλήτη (για την εταιρια))

Συμπερασμα : η κόρη του κυρ Μητσου, εχει λιγότερα δικαιώματα από τον panoc SuperWolrdChampionOverclocker (βεβαια εχει και λίγοτερα χρηματα να διαθέσει...)

Κερδος υπάρχει : διαφημιση, και όταν υπάρχει κέρδος θα βρεθεί και χρόνος.

οπως ειπα και πριν, δε θα το έλεγε κανεις διότι στην ίδια τιμή θα προτιμούσε το σφραγησμένο. (παραδειγμα αυτοκινητου)

Δε ξερω γιατί αλλά η τελευταια παραγραφος μου φαινεται αντιθετη των προηγουμένων.

Βλέπω οτι θυσιαζεις ανετα το πενιχρό ποσοστό για περισσότερα κέρδη και μαλλιστα το λες και δημόσια.

Το θέμα ειναι καθαρά ηθηκό και όχι αν το κυρ Μητσος θα κλοκάρει.

Βασίζεσαι στην ανικανότητα / αμαθεια του κυρ Μήτσου για να βγαλεις παραπανω χρήματα.

Ο σεβασμός στο καταναλωτή και πελατη ειναι φανταζομαι το βασικό χαρακτηριστικό της εργασίας / εταιρίας / καταστηματός σου. Συγχαρητηρια.

Το αποτελεσμα του banana pretested μου αρεσει, δικαιο να ειναι φθηνότερο.

Η λογική στα ενδιαμεσα σταδια με βρίσκει αντίθετο.

μα ναι! η λογικη ίδια ειναι παλι used ειναι, αλλα αυτη τη φορα γιατι ετσι πρεπει να ειναι, γιατι δουλευθεις ακτόπιν "εντολής" του πελατη, οχι για να ωφεληθεί το καταστημα / εταρια/ μαγαζι.

οπότε η συγκριση ειναι ανούσια.

Όλη αυτη η συζητηση ειναι ανούσια

Εγώ ένα συμπέρασμα έβγαλα...να περάσεις καλά στην κέρκυρα...και αμα σου αρέσει μείνε εκεί...

Γιατι το παλικάρει λέει συνέχεια ότι ο pretested μπανάνας θα είναι φθινότερος

"Τυπικα εχει! , αλλα προτιμω να τον αφησω στην αγνοια του και για δικο του καλο (αφου θα γλιτωσει μερικα ευρω απο την εκπτωση και δε θα περιμενει και 10 μερες...)

"

ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ QUOTΕΑΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ

Και φίλε....άμα το βρίσκεις ανούσιο...μην το κοιτας το thread...

Όμως μετα το 2ο σου ποστ φίλε Blinky δε το θεωρησα πρέπον να σωπάσω.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχΧΑΧΑΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧαχαχα

Το χρέος σου στην κοινωνία είναι μεγάλο......χααχαχαχαχαχαχαχαχ

Μην πάς κέρκυρα....

Κάτσε εδώ να συνετήσεις τους καταναλωτές...ΜΠΟΪΚΟΤΑΖ ΤΩΡΑ....

ΣΩΤΗΡΑ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Γιατι το παλικάρει λέει συνέχεια ότι ο pretested μπανάνας θα είναι φθινότερος

"Τυπικα εχει! , αλλα προτιμω να τον αφησω στην αγνοια του και για δικο του καλο (αφου θα γλιτωσει μερικα ευρω απο την εκπτωση και δε θα περιμενει και 10 μερες...)

"

Αμφιβάλλω ότι θα γίνει έτσι όμως. Γιατί ούτε ο πελάτης θα μάθει ούτε θα του πούνε. ’ρα καμία έκπτωση.Θα του βάλουνε εκεί ένα χρησιμοποιημένο και καμία έκπτωση σα να μην τρέχει τίποτα.Μακάρι να βγω κακός προφήτης αλλά νομίζω λέγεται πιο πολύ για να μην υπάρχουν γκρίνιες, όμως αμφιβάλλω ότι θα γίνει έτσι και μακάρι να διαψευστώ!

Και πάλι,έστω ότι κάνει έκπτωση.Θα πρέπει να κάνει και στον φοβερό που έχει μείνει στο ράφι γιατί και αυτός είναι used.Αλλά δε θα το κάνει,γιατί ελπίζει σε αυτούς να βγάλει κέρδος,θα πει ότι δεν υπάρχει και να πουλήσει άλλο μοντέλο . Γιατί εφόσον λες εξαρχής ψέματα στο πελάτη, για αυτόν είναι χρησιμοποιημένος και ο φοβερός και πρέπει να του τον δώσεις φθηνότερα.Αλλά πάλι δε θα γίνει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Εγώ ένα συμπέρασμα έβγαλα...να περάσεις καλά στην κέρκυρα...και αμα σου αρέσει μείνε εκεί...

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχΧΑΧΑΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧαχαχα

Το χρέος σου στην κοινωνία είναι μεγάλο......χααχαχαχαχαχαχαχαχ

Μην πάς κέρκυρα....

Κάτσε εδώ να συνετήσεις τους καταναλωτές...ΜΠΟΪΚΟΤΑΖ ΤΩΡΑ....

ΣΩΤΗΡΑ ΜΑΣ

Προς τι τέτοια ειρωνία προς το παιδί?Μπορείς να εξηγήσεις ήρεμα και απλά αν έχει άδικο και θα το κρίνει ο κόσμος που το διαβάζει.Για μένα αυτό είναι απαράδεκτο που κάνεις,ακόμα και αν έχει άδικο ο άλλος!:TD: :OT:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα λόγια, θα περάσω καλα :)

Το ξέρω οτι αυτό λεει δε πιαστηκα εκει όμως, πιαστηκα στο πόσο αξιοπιστία μπορεί να εχει το ότι θα το πουλαει σαν Presteted banana και όχι σαν καινουργιο σε BTO.

Δεν αντιλαμβανομαι το flame σου ούτε και την ειρωνία σου.

Μαλλον δεν εχεις αλλα επιχειρήματα ε? Δε πειραζει :) αλλωστε δε θα διαφωνίσουμε εδω για τα λεφτα του κυρ panoc. :)

αλλωστε ουδείς μου απαντησε στα αυτοκινητα... 2 διπλα δίπλα, ενα με σκισμενο εγκεφαλο και ενα του κουτιού...

αλλα τώρα ειναι αργά ο εγωισμός ειναι πολύ πιθανό να μη σας αφήσει να κρίνεται σωστα.

Α! εγω θα αγορασω pretested.

θελω όμως διασφαλιση οτι οταν θα παρω BTO δε θα εχει εχει μεσα Banana. Αυτο το αντιλαμβανεται κανεις?

---

α και αν το διαβασεςς όλο ειπα : "Το αποτελεσμα του banana pretested μου αρεσει, δικαιο να ειναι φθηνότερο.

Η λογική στα ενδιαμεσα σταδια με βρίσκει αντίθετο."

Link to comment
Share on other sites

οκ ................

Απλα δεν καταλαβαινω την σταση σου . Ετσι οπως την βλεπω εναρμονιζεται απολυτα με αυτη των αλλων εργαζομενων εκει

Ειναι ωρα παντως να ποσταρει και η ταμιας εκτος αν εχει μεινει κανεις αλλος

Και για να ειμαι στο θεμα

Ναι θα αγοραζα pre- tested γιατι την ταλαιπωρια που ειχα περασει πριν 2 χρονια να δοκιμασω 7-8 cpu μεχρι να κατσει καλο κομματι απλα δεν............

Αν και θα προτιμουσα αν το παρω απο εξω αν υπηρχαν οι απαραιτητες προυποθεσεις θα τον αγοραζα απο εδω

Link to comment
Share on other sites

"Τυπικα εχει! , αλλα προτιμω να τον αφησω στην αγνοια του και για δικο του καλο (αφου θα γλιτωσει μερικα ευρω απο την εκπτωση και δε θα περιμενει και 10 μερες...)"

ΟΚ, σωστό το να είναι φτηνότερες οι μπανάνες, αυτό λέμε άλλωστε.

Αλλά δεν νομίζεις ότι πρέπει να είναι σε θέση να διαλέξει αυτός το "καλό του" από το να μείνει στην άγνοια? Δεν πρέπει να του δόσεις περιθώριο επιλογής?

Πιστεύω ότι εφόσον πάρει τις διαβεβαιώσεις για την εγγύηση και την καλή λειτουργία του cpu + την χαμηλότερη τιμή δεν θα φέρει αντίρρηση στην μπανάνα...

Παρακαλώ μείνετε στο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

οκ ................

Απλα δεν καταλαβαινω την σταση σου . Ετσι οπως την βλεπω εναρμονιζεται απολυτα με αυτη των αλλων εργαζομενων εκει

Ειναι ωρα παντως να ποσταρει και η ταμιας εκτος αν εχει μεινει κανεις αλλος

Και για να ειμαι στο θεμα

Ναι θα αγοραζα pre- tested γιατι την ταλαιπωρια που ειχα περασει πριν 2 χρονια να δοκιμασω 7-8 cpu μεχρι να κατσει καλο κομματι απλα δεν............

Αν και θα προτιμουσα αν το παρω απο εξω αν υπηρχαν οι απαραιτητες προυποθεσεις θα τον αγοραζα απο εδω

Το ότι στμφωνώ..δεν σημαίνει τιποτα παραπάνω

Να σου πώ Μιχάλη...δεν θα με χάλαγε καθόλου να δούλευα εκεί...ισα ισα..θα το γούσταρα τρελα..

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιδράτε έτσι σε μια τέτοια κίνηση...

Ξαφνικά σας έπιασε ο πόνος για τους καταναλωτές?

Αφήστε το INKA για αυτά

Εσείς έχετε σκεφτεί την στάση μας απέναντη στα καταστήματα?

Ας πούμε περικοί...οπως και εγώ...καίμε το hardware επίτηδες και πάμε για RMA..για να πάρουμε κάτι άλλο....

Εμείς είμαστε ΟΚ?

άμα δεν είμαστε εμείς τότε γιατί να μιλάμε?

Ξέρεις τι γίνεται...απλά επειδή ξέρουμε κάποια πράγματα παραπάνω..αμέσως πάει το μυαλό μας στο πονηρό..χωρίς αυτό να είναι σωστό

Δεν νομίζω το μαγαζί να κάτσει να ρισκάρει κάποια πράγματα για 10 ψορο ευτώ παραπάνω...και σιγά...πόσοι πέρνουν σκέτο επεξεργαστή και πόσοι BTO?

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλαμβανομαι και παλι τι λογική.

επειδη η δική σου σταση (εφόσον το παραδεχτηκες δημόσια) ειναι απρεπη, πρεπει τη "νυφη" να τη πληρώσω εγω που θελώ να στησω 10 μηχανακια για ενα netcafe με σχετικα χαμηλού κόσους επεξεργαστες, και να τα κλοικαρω λιγακι για να κερδίσει κατι ο πελατης μου? (και κανενας δε μου λεει οτι ΔΕ θα εχουν Babana μεσα αρα δε θα κλοκαρονται). (<-παραδειγμα).

Με λιγα λόγια προτεινεις οτι για τις ατασταλειες καποιων πρεπει να τη πληρωσουν καποιοι άλλοι.

δε με επιασε κατι με αυτη τη κινηση, την επικροτω, θελω όμως διαβεβαιωση ότι στα BTO ΔΕ θα μπαινουν οι μπανανες, μπορείς να το εγγυηθείς εσυ αυτό?

Αλλωστε τουλαχιστον εγω, δεν αγοραζω μόνοι ψαγμενα κοματια, αγοραζω και μη χαγμενα και τα παω όσο πανε, γιοα το φίλο μου, για την αδελφη μου, για το 8o μου pc...

Δεν αντιδραμε, ζηταμε διαβεβαιωσεις οτι η αγνοια της αδελφης μου δε θα γινει λόγος εκμεταλευσης απο τον καθε καταστηματαρχη / μαγαζι / εταιρια / πωλητη.

Αυτο λεμε.

Κατα τα αλλα συμφωνούμε.

μπανανες πιο φθηνα

σφραγισμενα κανονικη τιμη

καλα κοματια ακριβα αναλογα το ποσο καλα ειναι.

---

edit

και εμενα θα μου αρεσε να δουλευα εκει, όπως φανταζομαι και αρκετων αλλων.

αλλά όπως ειπες και εσυ πανω-κατω, αυτο δε θα πρεπει να μας επηρεαζει στις σκεψεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και στο αρχικο μου post το ξερω φυσικα οτι ειναι λαθος να μπει μπανανα στον κυρΜητσο χωρις να ερωτηθει και συμφωνησει αυτος πρωτα ασχετα αν θα του ερχοταν φτηνοτερα και γρηγοροτερα. Και οπως ειπα και τοτε ημουν σχεδον σιγουρος οτι καποιοι θα πιαστουν απο αυτο για να υποστηριξουν τη θεση τους. Παρολαυτα το ειπα, αφου προσπαθησα βεβαια να δειξω οτι θα γινοταν σε σπανιες περιπτωσεις. Εκ των υστερων βλεπω πως εκανα λαθος που ημουνα ειλικρινης αφου επικεντρωνεστε σε αυτο το σημειο και αγνοειτε τα υπολοιπα....αλλες φορες δε παραφραζετε και οσα εχουν ειπωθει (ειπα αραγε για pre-tested μπανανα στην τιμη του καινουριου? ειπα αραγε οτι οι pre-tested μπανανες θα ειναι στο ραφι σα σφραγισμενοι?).

Τη στιγμη λοιπον που μιλαμε για ενα εντελως υποθετικο σεναριο και οχι για κατι που συμβαινει στην πραγματικοτητα, και αφου βλεπω πως δεν βγαζει καπου η συζητηση, προτιμω να μη συνεχισω αλλο, για την ακριβεια το μετανιωσα που εγραψα τη γνωμη μου εξαρχης.

Καλες διακοπες στην Κερκυρα.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος κρινεις φίλε Blinky, θα πρεπει να δεχεσαι τις επικρισεις στην αποψη σου, οπως εγω δεχομαι των άλλων. δεν εχει σημασια αν το σεναριο ειναι υποθετικο, αν το ειπες για παραδειγμα ή οτι αλλο.

αλλες φορες δε παραφραζετε και οσα εχουν ειπωθει (ειπα αραγε για pre-tested μπανανα στην τιμη του καινουριου? ειπα αραγε οτι οι pre-tested μπανανες θα ειναι στο ραφι σα σφραγισμενοι?).

οχι δεν ειπες κατι τετοιο.

ίσα ίσα που δε σταθηκα εκει, το ειπα πολλες φορες αλλα κανεις σε σταθηκε σε αυτο και θα το ξαναπω.

στο υποθετικο σεναριο του pretested ->

"θελω όμως διαβεβαιωση ότι στα BTO ΔΕ θα μπαινουν οι μπανανες, μπορείς να το εγγυηθείς εσυ αυτό?"

αν σε αυτο υπαρχει εγγυηση τοτε δεν θα εχει κανενας πρόβλημα πιστευω.

Μη ξεχνας οτι οι το 0,02% ποσοστο που ειπες οταν ενα καταστημα φτιαχνει χιλιαδες BTO ειναι ενα σεβαστό νουμερο πελατών.

Και εφόσον αναφερεσαι σε εμενα, δειξε μου σε παρακαλω τι παρεφρασα?

αν εκανα κατι τετοιο ευχαριστως να ανακαλεσω.

Ευχαστιστω για τις ευχες.

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου εγγυηθω κατι για μια ιδεα που ειναι απλα υπο συζητηση?

Και αν εγω σου πω τωρα ενα "ναι στο εγγυωμαι" σημαινει τιποτα?

Και αν εγω σου πω οτι δε θα μπαινουν στα BTO αλλα παω και τους βαζω πισω απο την πλατη σου που το ξερεις? Και μηπως πολλα καταστηματα αυτο το κανουν ηδη? που το ξερουμε?

Η αποψη μου για τα pre-tested μπορει να φανει ξεκαθαρα στο πρωτο μου post σε αυτο το thread που το νο 142 ή καπου εκει, +-2 ποστς, δε θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου, εσυ δε μπορείς να το κανεις, ουτε το απαιτώ, αλίμονο.

Στο υπο συζητηση ομως δε θα πρεπει να τεθει και αυτο?

Θα πρεπει με καποιο τρόπο να το κανει το καταστημα /εταρια / μαγαζι εαν θελει να ειnαι ενταξει.

Οτι "απαιτουμε" ειναι "απαιτήσεις" από τους ιδιοκτητες του καταστηματος /εταιριας/μαγαζι, όχι απο τους υπαλλήλους.

Τώρα επειδη μπορείς καλλίστα να κανες αυτο που ειπες (να με εξαπατησεις δηλαδη) εκει παταμε και λεμε κατι δε μας αρεσει.

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Εγώ είπα μια πρόταση σε προηγούμενο μου ποστ.

Αν και όχι πρακτικη ειναι ουσιαστική.

παραθετω απο το ποστ μου #161

εαν μαλιστα η εγκαταστηση του επεξεργαστη στα νεα συστηματα γινει ενωπιον του πελατη απο σραγισμενο κουτί τότε θα φύγουν και οι τελευταίες αμφιβολίες.

Το στησιμο του μηχανήματος μπορεί να γίνει με εναν αλλο επεξεργαστη και να αφαιρειται αφου ειναι ετοιμο το μηχανημα.

Εφόσον συζηταμε το θέμα φανταζομαι οι αποψεις μας μεταφερονται στους ενδιαφερόμενους, εαν δε γινεται αυτο τότε κακως το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.