Jump to content



επιδιόρθωση καμμένης μνήμης???


Recommended Posts

Μια φορά και έναν καιρό ήταν μια μητρική...

την ελέγανε MSI PT8 Neo-V, και εκεί που πήγε να της μπει :devil: (όχι για πρώτη φορά) η σχετικά καλή Kingston Hyper-X cl2 512mb...

έτσι της ήρθε και της έριξε ένα κάψιμο :bye: στο τρίτο δοντάκι από την κάτω δεξιά πλευρά όπως ήταν installed...

και ερωτώ λοιπόν και εγώ... :help:

υπάρχει περίπτωση η ατυχή τύπισα να ξαναδουλέψει?

ή μήπως μπορεί να αλλαχτεί στην εγγυήση?

γνώμη μου:

ίσως το 1ο, αλλα που θα βρω δοντάκι τέτοιο και αν, και και και...

και το 2ο μάλλον για ανέκδοτο μου φένεται... :clap: ειδικά με το που τον δουν... ε?

Link to comment
Share on other sites

..ναι δυστυχώς δεν παίζει να στην αλλάξουν.

...αλλά παίζει όμως με λίγο κουράγιο και ενα κολλητήρι/καλάι να την επισκευάσεις...αν βεβαία δεν έχει καεί ολοκληρωτικά!!!!!

Πάντως τέτοια πειράματα δεν τα κανείς στο μηχάνημα σου ..αλλά κάπου αλλου ώστε και την μητρική να πάρει μαζί του δεν σε πολυκαίει ;)

Link to comment
Share on other sites

..μαστα...εε παίζει να έχουν χαλάσει και τα traces από κάτω αλλά μπορείς να δοκιμάσεις.

..βασικά δεν θα βάλεις άλλο δοντάκι ...δεν είναι ανταλλακτικό για να το αγοράσεις ..απλά θα προσπαθήσεις με το καλάι να κανείς ένα

στρώμα κόλλησης ώστε να δημιουργεί ένα νέο "δοντάκι" και εννοείται ότι θα πρέπει να το ενώσεις με το trace που έχει κοπεί αλλιώς δεν υπάρχει νόημα.

..καμια φωτο δεν παιζει??

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι μπορεί να έφτεξε...

την μνήμη αυτή την είχα στο δικό μου σύστημα και για λίγο την είχα ξαναβάλει στο σύστημα της κοπελιάς μου, χωρίς πρόβλημα.

τώρα δεν είδα καμιά αυξομείωση τάσης εκείνη την ώρα...

την έβαλα, άνοιξα το pc, στα 10 secs δεν άκουσα beep, και όπως ήμουν κοντά στο pc, έφερα το πρόσωπο μου πιο κοντά όπου διαπίστωσα την μυρωδιά...

τι να πώ...

10 χρόνια με pc ασχολούμαι....

την μνήμη την βάζει και η γιαγιά μου....

δεν γίνεται λάθος....

έκλεισαν και τα κλιψάκια....

τι να πώ....

ήθελε η #$%^$@# η μητρική να την κάψει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 14:06]

Εγώ σε kingston του κιλου 1*256μβ εχω καμένο δοντι και παιζει μια χαρα.

Αν αντέχεις δοκίμασέ την.

Και εγώ ακριβώς το ίδιο σε μια Samsung 256 pc3200

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα, αλλά ακόμα no reply.

πάντως απόσο ρώτησα ή δεν θα παίζει πλέον καθόλου ή θα παίξει, αλλά άγνωστο επί πόσο απόδοση να το πω...?

εσείς παιδίά που ξαναβάλατε τις καμμένες μνήμες, είδατε διαφορα σε απόδοση? κρεμάσματα? κάτι?

πάντως απότι μου είπανε...

δε παίζει να κάψει το slot από την μήτρική που θα δοκιμαστεί...

.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FoXfOxFoX

Έστειλα, αλλά ακόμα no reply.

πάντως απόσο ρώτησα ή δεν θα παίζει πλέον καθόλου ή θα παίξει, αλλά άγνωστο επί πόσο απόδοση να το πω...?

εσείς παιδίά που ξαναβάλατε τις καμμένες μνήμες, είδατε διαφορα σε απόδοση? κρεμάσματα? κάτι?

πάντως απότι μου είπανε...

δε παίζει να κάψει το slot από την μήτρική που θα δοκιμαστεί...

.......

Είναι πολύ ασχολος. Περίμενε να ρίξει μια ματιά και ο master και μετά δοκίμασε rma

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FoXfOxFoX [Σήμερα, στις 00:36]

εσείς παιδίά που ξαναβάλατε τις καμμένες μνήμες, είδατε διαφορα σε απόδοση? κρεμάσματα? κάτι?

.......

Όχι, η μνήμη δουλεύει ακριβώς όπως πριν και συνεχίζει να δουλεύει το ίδιο καλά έχοντας κλείσει 1 χρόνο σε αυτή τη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Ένας φίλος μου είχε κάψει μια μνήμη ή/και το slot της μητρικής παλιότερα. Πώς λέτε;;;

Έβαλε άλλο ένα dimm την ώρα που το PC έτρεχε.... :tomato: :tomato: :tomato:

Έψαχνα κι εγώ γιατί θα μπορούσε να είχε καεί και σε μια φάση μου λέει "ξέρεις, την έβαλα ενώ ήταν ανοιχτό το PC.... :tomato:

:OT:

Link to comment
Share on other sites

:OT:

ξέρεις, την έβαλα ενώ ήταν ανοιχτό το PC

Μαλλον ο φιλος τα ηθελε και τα επαθε... Ειναι λιγο τρελλο να το κανεις αυτο εστω και αν δεν ξερεις τιποτα για "κομπιουτερ"

:OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.