Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Να χρησιμοποιείς τον Uninstaller του atiman!

Είναι εξαιρετικός! Απλά τον τρέχεις και δεν κάνεις κάτι άλλο, ούτε uninstall απο το Windows control panel ούτε τίποτα!

Αυτήν την στιγμή τεστάρω το πολύαγαπημένο μου Crysis 3 για το οποίο παλαιότερα είχα ανεβάσει βίντεο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=m4WxfaM-SFQ]Crysis 3 (Catalyst 14.1 Beta)[/ame]!

Σε λίγο θα ξέρω τι παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε λοιπόν ξανά με το Crysis 3! (Τι να κάνω του έχω αδυναμία:p)

Αυτήν την φορά ανέβασα μερικά screenshots με το fraps!

Και τώρα μερικά πρώτα σχόλια παίζοντας το συγκεκριμένο παιχνίδι:

Καταρχάς αγνοήστε τα fps στις 2 πρώτες εικόνες:p

Απο κεί και πέρα.. παρατήρησα πρωωώτα απο όλα οτι το παιχνίδι απο κεί που ήταν σε ροή απολύτως βούτυρο, πλέον έγινε αλοιφή για μωρά :haha: (Χωρίς καμία πλάκα, ποιό smooth πεθαίνεις!!!)

Δεύτερον είδα μία αύξηση στο δικό μου σύστημα της τάξεως των 4 fps και η κάρτα "κράταγε" περισσότερη ώρα τα υψηλά αυτά frames που βλέπετε στις εικόνες χώρις να πέφτει ιδιαίτερα! Σαν τελικό "προσωρινό" συμπέρασμα μου είναι οτι αυτοί οι οδηγοί είναι οτι καλύτερο έχω δεί μέχρι στιγμής σε αυτό το game τουλάχιστον! Θα συνεχίσω να δοκιμάζω και άλλα παιχνίδια και θα ανεβάσω μερικά νουμεράκια σύντομα!

Τέλος να αναφέρω οτι όλα αυτά τα μέτρησα με Very High settings. Όταν κατέβασα τα settings στο High το boost των επιδόσεων απο τους οδηγούς έκανε το παιχνίδι να τρέχει με minimum fps 60 και maximum 75!

Το testing συνεχίζεται αύριο με ποιό ξεκούραστο μυαλό! :)

Ααα μην ξεχάσω να πώ επίσης οτι η κάρτα είναι μαμά! Μόνον το cpu έχω στα 4GHz μαζί με τις μνήμες στα 2400MHz μαμά και αυτές.

23k6ewy.jpg

zsny8n.jpg

50jgv7.jpg

2zyefxy.jpg

2nhdaus.jpg

2939d1l.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

39fps + "αλοιφη για μωρα"

γελαει ο κοσμος τακη

FXAA κιολας :sick:

Μετά απο αυτά που είπες αμφιβάλω εάν είδες το βίντεο ή και αν ακόμα μπορείς να καταλάβεις το πολύ απλό που ανέφερε ο [MENTION=23]DJD[/MENTION]! Σε multi για να παίξω απολύτως σωστά ρίχνω τα γραφικά στα HIGH. Στο Single Player αφού μπορώ να το παίξω στο τέρμα το παίζω εκεί. Πιστεψέ με παίζει μια χαρά! Αν θέλω να παίξω με 60+ fps το ρίχνω στα high και τελειώνει η υπόθεση. Όσο για το FXΑΑ που είπες.. μην μου πείς οτι παίζεις το "CRYSIS 3" με MSAA... σκοτώνεις την όποια κάρτα έχεις χωρίς λόγο!

Link to comment
Share on other sites

παίζεις κανά game τώρα ή σε benchmark;

Είχανε κανα αιώνα να βγάλουν drivers,αλλα οι beta 14.7 πήγαιναν πολύ καλά..

χρησιμοποιώ το driver unistaller για να καθαρίσω το σύστημα απότι μείνει,και αρχικά κάνω unistall μέσα από τον catalyst...αυτό έκανα προχτες για να φτιάξω το mom.implementation,φοβούμεθα να μην κολλήσω πάλι.:boxed:

μαλον δεν εχεισ χρησιμοποιησει του ατιμαν unistaller..

κατεβασε την εκδοση 8.3.6. του ατιμαν.. ξεχνα οτι εκανεσ παλιοτερα..

τρεξε κατευθειαν το προγραμμα.. το σιγουρο ειναι οτι προβλημματα με παλιοτερουσ οδηγουσ δεν προκειτε να συναντησεισ,,

Link to comment
Share on other sites

έχεις θέμα με τους 14.9 και το bf?

δύο πράματα

a) μπορεί να είναι η ιδέα μου

β) μπορεί να έκανα μακ@κία

explain

α) ιδέα απλά :hehe:

β) πριν λίγο όταν έπαιζα bf4 conq large 64 στο map με τα χιόνια που περνάνε τρένα είχα κάτι χαζά frame drops όταν συνάνταγα αντίπαλο με αποτέλεσμα να χάνω το κλικ και να βρίσκομε μετά ξάπλα έχοντας ρίξει στου γάμου του καργκιόζι 3-4 σφαίρες ... παράλληλα είχα ανοιχτό και το msi afterburner είχε μείνει από όταν δοκίμαζα το mordor , ίσως να οφείλεται και αυτό , μετά το είναι το net μου κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

δύο πράματα

a) μπορεί να είναι η ιδέα μου

β) μπορεί να έκανα μακ@κία

explain

α) ιδέα απλά :hehe:

β) πριν λίγο όταν έπαιζα bf4 conq large 64 στο map με τα χιόνια που περνάνε τρένα είχα κάτι χαζά frame drops όταν συνάνταγα αντίπαλο με αποτέλεσμα να χάνω το κλικ και να βρίσκομε μετά ξάπλα έχοντας ρίξει στου γάμου του καργκιόζι 3-4 σφαίρες ... παράλληλα είχα ανοιχτό και το msi afterburner είχε μείνει από όταν δοκίμαζα το mordor , ίσως να οφείλεται και αυτό , μετά το είναι το net μου κλπ κλπ

mantle έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω οτι στο BF4 το mantle ακόμα δεν λειτουργεί σωστά με την 270Χ μου και τους 14.9. Έχω πολύ συχνά frame drops! Να δώ ΠΟΤΕ θα δουλέψει σωστά επιτέλους... Μιλάω πάντα για το Campaign του παιχνιδιού!

Σε DX11 παίζει μια χαρά στα High 1200p/4ΧΑΑ με HBAO κανονικότατα και fps 60-75 και μερικές φορές και 80!

Επίσης και BF3 που δοκίμασα λίγο παίζει τέλεια με 60+ fps όλα Ultra!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και με τους 14.9 πάλι τα ίδια στο Far Cry 3. Drop frames στα καλά του καθουμένου, ενώ περπαταω στην ζούγκλα π.χ.

Και έχω δοκιμάσει να επανεγκαταστήσω από Steam, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο Titanfall π.χ. κανένα πρόβλημα!!!

Τι παίζει γαμώτο?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μέσα σε λίγες μέρες από τους 13.12 στους 14.3 και στους 14.9. Δεν είχα πρόβλημα ποτέ και πάντα κάνω install πάνω από τους προηγούμενους.

Μάλιστα μου έκανε εντύπωση πως δεν χρειάστηκε restart. Έβαλα για πρώτη φορά και το Crysis 3 που δεν είχα παίξει ποτέ, με τις High ρυθμίσεις (προτεινόμενες από το AMD Gaming Evolved), πολύ ευχαριστημένος στο σύστημα της υπογραφής που δεν είναι και το πιο σύγχρονο.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω σήμερα και το Sniper Elite 3 σε DX11 πάντα με το σύστημα της υπογραφής και Catalyst 14.9!

Η έκδοση του παιχνιδιού είναι η V1.10.

Να μερικά screenshots την ώρα που παίζω survival:

2ltnar7.jpg

j8i6nq.jpg

1e1lbo.jpg

349cgif.jpg

2cf62bo.jpg

2vii6mb.jpg

2135emu.jpg

xptzqq.jpg

2eey7ub.jpg

4fu5pi.jpg

Το patch V1.11a δεν το έχω βάλει ακόμα για να δοκιμάσω και με mantle αλλά θα το βάλω όμως.

Απο κεί και πέρα το παιχνίδι όλα τέζα σε 1200p ΧΩΡΙΣ SuperSampling παίζει απλά ΑΡΙΣΤΑ!

Εάν βάλω SuperSampling 2.25X πέφτω αμέσως στα 45+ fps και με 4Χ στα 30 fps!

Η διαφορά στην ποιότητα απεικόνισης του παιχνιδιού με ή χωρίς SuperSampling για μένα ήταν λίγο αισθητή όντως αλλά οχι στον βαθμό που να με "ενοχλεί" που ΔΕΝ μπορώ να έχω on αυτό το feature σε αυτό το game! (Δεν ζηλεύω καθόλου) :p

Τώρα το παιχνίδι είναι πολύ ωραίο με καλό gameplay αλλά όντως έχει πρόβλημα με τον ήχο όπως έχει αναφέρει σε άλλο thread ο φίλος [MENTION=21984]fatalara[/MENTION]!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Η AMD ανέβασε όπως είχε υποσχεθεί ένα fix driver για κάποιους που είχαν κάποια θεματάκια με BSODs και τα σχετικά με τους 14.9 WHQL που έβγαλε πρίν λίγες μέρες! Ο νέος Catalyst 14.9.1 Beta είναι διαθέσιμος για download εδώ! (Για Win 7/8/8.1 X64)

Παρακάτω αναγράφω και τα release notes του νέου beta driver!

Highlights of AMD Catalyst™ 14.9.1 Windows Beta Driver

Resolved Issues

Driver installation randomly crashes or hangs

Intermittent black screen or BSOD on reboot after driver installation

[406933]: CCC intermittently crashes with error popup message

[406904]: Random hang or BSOD when launching Battlefield 4 in quad Crossfire™

[406906]: Random hang or BSOD when enabling or disabling quad Crossfire™

[406905]: Intermittent hang when launching Sniper Elite 3 with quad Crossfire™

Known Issues

[406977]: Dual AMD Radeon™ HD 7990 intermittent BSOD when upgrading from previous AMD Catalyst™ 14.4 driver – see "Important Notes" section below on how to resolve this issue

[406953]: Battlefield 4 intermittent crash or hang when changing game resolution in Mantle – If you experience this issue go to the games video options menu and select DirectX mode then change resolutions. Once that is done go back to Mantle mode to play the game at the new resolution you chose.

Important Notes

Users of dual AMD Radeon™ HD 7990 in AMD Crossfire™ mode should completely uninstall older versions of Catalyst™ drivers from "Add/Remove Programs" in Windows Control Panel before installing the AMD Catalyst™ 14.9.1 Beta. If users of this graphics configuration are still having issues after taking these steps when installing the AMD Catalyst™ 14.9.1 Beta please use the AMD Catalyst™ 14.7 drivers .

Some users may find that their graphics product is not currently being supported by the AMD Gaming Evolved Application. We encourage those users to visit Raptr to download the latest client or for information on when the application will be available to them.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.