Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

...

3) Σε άλλα η ισχύς των καρτών είναι τέτοια που τερματίζει το cpu και δεν μπορείς να ανεβάσεις το usage.

...

Πρέπει να προσέξεις το σημείο 3! Έχεις πάρει φερράρει και την βάζεις να τρέξει με καμμένα λάστιχα... βλέπε 960.

Πολλά από τα προβλήματα που έχεις οφείλονται σε αυτόν. Μην κοιτάς τα benches αυτά ΔΕΝ χρειάζονται τόσο cpu... κοίτα τα games.

Πούλα την μία ή άλλαξε cpu

Εδώ στοκ 3770 μπουκώνει 2 7970...

Μα δεν εχω προβλημα πουθενα κ sorry αν εχω αφησει να νοηθει το αντιθετο... με max ccc limits σε stock voltage εχω 99fps στο unigine ενω το BF3 δεν μασαει μια!

Το θεμα ειναι καθαρα ηθικο,... χαλιεμαι να βλεπω τις καρτες να υπολειτουργουν λογω οδηγων κ ας εχω εξαιρετικα fps (κ με την 6990 ειχα). Απλα επιθυμω να απολαμβανω αυτο που πληρωσα κ οχι κατι λιγοτερο.

Κ παρολο που αποφευγω τα conspiracy theories, ανεκαθεν πιστευα (ισως κ λαθεμενα) οτι οι εταιρειες για λογους marketing, επιτρεπουν ελεγχομενες (εντος συγκεκριμενων πλαισιων) επιδοσεις... (μια παραλαγη αυτου που λεει ο [MENTION=9809]juno12[/MENTION])

Γκρινια: OFF

Παω να δω πως παει το 2ο σε 24 ωρες patch του BF3 :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω προβλημα πουθενα κ sorry αν εχω αφησει να νοηθει το αντιθετο... με max ccc limits σε stock voltage εχω 99fps στο unigine ενω το BF3 δεν μασαει μια!

Το θεμα ειναι καθαρα ηθικο,... χαλιεμαι να βλεπω τις καρτες να υπολειτουργουν λογω οδηγων κ ας εχω εξαιρετικα fps (κ με την 6990 ειχα). Απλα επιθυμω να απολαμβανω αυτο που πληρωσα κ οχι κατι λιγοτερο.

Κ παρολο που αποφευγω τα conspiracy theories, ανεκαθεν πιστευα (ισως κ λαθεμενα) οτι οι εταιρειες για λογους marketing, επιτρεπουν ελεγχομενες (εντος συγκεκριμενων πλαισιων) επιδοσεις... (μια παραλαγη αυτου που λεει ο [MENTION=9809]juno12[/MENTION])

Γκρινια: OFF

Παω να δω πως παει το 2ο σε 24 ωρες patch του BF3 :happy2:

και εγώ τα patch περιμένω. :banging:

πάντως κάποια στιγμή απενεργοποίησε το cf, βάλε την κάρτα στα 1125/1575 και δες αν έχεις ουσιαστικές διαφορές στο gameplay.

Εγώ από τα review που έκανα καταλήγω στο ότι το CF σε κάρτες 79** είναι overkill, αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τα patch περιμένω. :banging:

πάντως κάποια στιγμή απενεργοποίησε το cf, βάλε την κάρτα στα 1125/1575 και δες αν έχεις ουσιαστικές διαφορές στο gameplay.

Εγώ από τα review που έκανα καταλήγω στο ότι το CF σε κάρτες 79** είναι overkill, αυτή τη στιγμή.

2 mins to go and the patch will finish :)

Υπαρχουν παιχνιδια πως το μετρο που το cf δεν ειναι overkill. Σε γενικες γραμμες ομως, σε 1080p εχεις δικιο... μια 7970 στα 1125/1575 is more than enough... :T:

Link to comment
Share on other sites

Trust me, δεν πηζω για 'πλακα'.

Μα δε τιθεται θεμα επ αυτου...

Απλα τα τελευταια 3 χρονια, μονιμως μας υπερκαλυπτεις σε ο,τι προβλημα εχουμε κ τωρα που χρειαστηκε να απομακρυνθεις λιγο, απλα ενιωσα οπως νιωθει καθε κοινος amd user...

not good...

η nvidia μπορει να ειναι χιλιες φορες χειροτερη, αλλα εμενα με νοιαζει η εταιρεια που πληρωσα κ οχι η αλλη...

τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

... απλα ενιωσα οπως νιωθει καθε κοινος amd user...

not good...

Αυτο σημαινει οτι ενας κοινος AMD user νοιωθει ασχημα?

Δεν συμφωνω μ αυτην την τοποθετηση, οπως επισης δεν συμφωνω και για την τοποθετηση περι ανεπαρκειας του drivers team.

Εγινε μια καταπληκτικη προσπαθεια με τους 12.11 και ακομα οι drivers ειναι σε μορφη beta.

Δεν ειναι της παρουσης να αναλωσουμε τον χρονο μας στην κουβεντα αν αργησε η οχι, της παρουσης ειναι αυτη η προσπαθεια να ικανοποιησει τους χρηστες στον μεγαλυτερο δυνατο βαθμο. Πιστευω οτι εγινε.

Οσο για το crossfire, πιστευω γνωριζεις οτι για την αποδοση του δεν εξαρτωνται ολα απο τους drivers. Υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες που οριζουν την αποδοση των καρτων στο CFX. Ο μεγαλυτερος και ο πιο ασταθμητος ειναι η ιδια η εφαρμογη. Εκτος αν ενα οποιοδηποτε 'παραπονεμενο' μυαλο μπορει να (μου) εξηγησει γιατι οι drivers συμπεριφερονται διαφορετικα σε normal και σε cfx περιβαλλον.

Σου λεω λοιπον οτι το μεγιστο ασφαλες - σταθερο και επιτρεπτο ποσοστο χρησης του cfx ειναι 80% και αυτο παλι παιζει αναλογα το ποσο η εφαρμογη επιτρεπει την σταθεροτητα του σ αυτο το ποσοστο.

Ενα παιγνιδι ειναι μια τελειως διαφορετικη εφαρμογη απο ενα μετροπρογραμμα. Το μετροπρογραμμα ειναι προβλεψιμο, γνωστο, μπορεις να το μελετησεις και να βρεις τι χρειαζεται για να σε αφησει να εισαι σταθερος. Το παιγνιδι δεν ειναι ετσι. Αν ανεβει η χρηση στο 95% τοτε ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει κατ' αρχην μια ευφορια, (θελεις ενα τετοιο οδηγο, τωρα?) αλλα δεν θα 'δεχτω' κανενα 'παραπονο' οτι κατι δεν παει καλα καπου αλλου, η οτι παρουσιαζει προβληματα ασταθειας.

Γινονται προσπαθειες για ολα, η βελτιωση των 12.11 δεν ηταν τυχαια, αλλα ειναι σαν την ενεργεια, ποτε δεν σου δινει χωρις να σου παρει κατι ισοδυναμο. Θελουμε το 100%, οκ, κι εγω το θελω, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που χρειαζομαι αυτην την στιγμη. Ηδη ως amd user αισθανομαι οτι και σε cfx με τους 12.11 ειμαι πολυ ψηλοτερα απο τον ανταγωνισμο. Πορευομαι με βηματα σταθερα για να μπορεσω να φτασω με ασφαλεια στον προορισμο μου.

Καταννοω τα παραπονα σε εναν μεγαλο βαθμο μπορω να πω, αλλα τα περι ανεπαρκειας κ.λ.π (και δεν το λεω για σενα φιλε μου - το λενε παρα πολλοι - εσυ απλα μου εδωσες την αφορμη), δεν το δεχομαι.

Συνιστω να χαρητε τις καρτες σας και να ξερετε οτι το support της amd δεν αφησε ποτε κατι στην τυχη και κανεναν χωρις να τον ακουσει. Χρειαζεται λιγη υπομονη, οχι για να μαθει την δουλεια του, αλλα για να αποδειξει οτι την ξερει πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Οπως ειπα κ στο juno12, σαφως κ δεν ειναι ολα μαυρα (ισα-ισα ταρακουνηθηκαν ακομα κ οι απεναντι :p ), σαφως κ δεν πρεπει να γκρινιαζουμε αν εχουμε αυτο που πληρωσαμε.

Απλα, στη δικη μου περιπτωση με crossfire setup (το οποιο παει μια χαρα... ενω θα επρεπε να πηγαινει 1,80 χαρες (180%)) νιωθω οτι δεν επωφεληθηκα των νεων οδηγων επαρκως, παρα μονο στη διορθωση των idle clocks κ αυτο μετα απο τοσους μηνες! Ειτε αρεσει λοιπον, ειτε οχι, εγω δεν νιωθω ικανοποιημενος με αυτο.

Απο εκει κ περα, το "κοινος amd user" δεν το χρησιμοποιησα για να υπονοησω μια γενικευμενη απογοητευση. Αντιθετα, απ οτι φαινεται, οι περισσοτεροι amd users με single card setups, εχουν happy faces με τους 12.11 κ αυτο αποτελει επιτυχια της amd! Απλα, καθως αυτη την εποχη δεν εχω την πολυτελεια του support ενος atiman (με απειρους οδηγους κ οχι μονο), καλουμε να αξιοποιησω τις καρτες μου ως απλος (κοινος) πελατης της amd με crossfire setup κ δε βλεπω το "φως" που ειδαν οι single card users.

Anyway, νιωθω οτι εχω καταχραστει την ανοχη του thread -off topic- οποτε δεν θεωρω σωστο να το συνεχισω (δεν εχω αλλωστε κ κατι αλλο να πω) :)

Link to comment
Share on other sites

Το support απο εμενα θα επιστρεψει κατα πολυ καλυτερο, μολις μπει στο δρομο του αυτο για το οποιο εργαζομαι.

Πιστεψε με αυτο που ασχολουμαι εχει να κανει με σας και οχι με εμενα.

(Περιεργεια..) και γι'αυτο το project, δεν μπορουμε να εχουμε μια ιδεα?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με 12.4 το Far Cry 3 μια χαρά μου παίζει!! Α ρε ΑΤΙ, το έκανες πάλι το θαύμα σου με τους 12.10:rant:

Ελπίζω οι 12.11 να είναι μην είναι μαύρο χάλι, σαν τους 12.10

Εισαι λιγο πισω... δοκιμασε τους νεους beta 12.11 μαζι με τα 12.11 cap2 ειδικο για FarCry3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση. Και με τους τελευταίους 12.11 beta 11 αλλά και με τους προηγούμενους 12.11 beta και με τη κάρτα της υπογραφής, παρατηρώ το εξής θεματάκι. Έχει συμβεί τρεις φορές μετά από turn off της οθόνης για power saving, να μην επανέρχεται το σήμα ό,τι και να πατήσω mouse/keyboard ενώ παράλληλα από πίσω παίζει μουσική κανονικά. Μόνο με reset στρώνει. Το θέμα είναι ότι δε συμβαίνει πάντα, από control panel έχω βάλει στα Power Settings profile performance και γενικά να μη κλείνει τπτ πέρα από την οθόνη. Κατα τα άλλα όλα τέλεια με τη καρτούλα. Και χθες έμαθα ότι συμβαίνει και στον [MENTION=11666]wolves[/MENTION] που έχει 7950 GB Windforce επίσης. Απλά εγώ σε Win 8 64bit και ο λύκος σε Win 7 ?bit. Επειδή είναι καινούργια η καρτα δεν έχω δοκιμάσει καθόλου επίσημους drivers. Καμιά ιδέα;

edit: Α με DVI συνδέεται η οθόνη.

Έγινε επεξεργασία από Grisos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση. Και με τους τελευταίους 12.11 beta 11 αλλά και με τους προηγούμενους 12.11 beta και με τη κάρτα της υπογραφής, παρατηρώ το εξής θεματάκι. Έχει συμβεί τρεις φορές μετά από turn off της οθόνης για power saving, να μην επανέρχεται το σήμα ό,τι και να πατήσω mouse/keyboard ενώ παράλληλα από πίσω παίζει μουσική κανονικά. Μόνο με reset στρώνει. Το θέμα είναι ότι δε συμβαίνει πάντα, από control panel έχω βάλει στα Power Settings profile performance και γενικά να μη κλείνει τπτ πέρα από την οθόνη. Κατα τα άλλα όλα τέλεια με τη καρτούλα. Και χθες έμαθα ότι συμβαίνει και στον @wolves που έχει 7950 GB Windforce επίσης. Απλά εγώ σε Win 8 64bit και ο λύκος σε Win 7 ?bit. Επειδή είναι καινούργια η καρτα δεν έχω δοκιμάσει καθόλου επίσημους drivers. Καμιά ιδέα;

edit: Α με DVI συνδέεται η οθόνη.

Εμενα ειναι με hdmi η συνδεση...

Δεν χρειαζεται να κανεις reset. Aμα βγαλεις και ξαναβαλεις το καλωδιο που συνδεεται απο πισω επανερχεται...

Αυτο συμβαινει με dvi και hdmi συνδεση. Αν συνδεθει με analog μεσω ανταπτορα δεν παρουσιαζει το παραπανω προβλημα...

Εγω εχω και ενα αλλο θεματακι. Αργει να δωσει σημα οταν μπαινει στα windows. Οταν φορτωνουν τα windows, μετα το logo των windows, ενω εχουν φορτωσει κανονικα εγω εχω μαυρη οθονη. Για 15-20 δευτερολεπτα περιπου. Εχω τα win με pass και πληκτρολογω το pass χωρις να βλεπω. Μολις μπει μεσα ερχεται και το σημα...

Ολα αυτα οπως ειπα και πριν με dvi και hdmi. Σε vga συνδεση ολα παιζουν κανονικα.

12.11 beta και εγω. Δεν εχω δοκιμασει αλλους αλλα λιγο που διαβασα στο net παιζει αυτο το θεματακι και με παλιοτερους drivers.

Υποθετω οτι ειναι θεμα drivers γιατι ολα αυτα ξεκινουν μολις περαστουν οι drivers...

Παντως πλεον συνηθισα να ζω με το γεγονος, αλλα αν εφτιαχνε καποια στιγμη δεν θα με χαλαγε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια ίσως να είναι θέμα με την συγκεκριμένη υλοποίηση της giga, γιατί ουτε πριν με τη sapphire ουτε τώρα με την MSI έχω τέτοια προβλήματα. Αναφερομαι και στους δυο σας....

[MENTION=3942]Grisos[/MENTION] στο κάτω κατω κλεινε την οθόνη με το χερακι σου ρε παιδι μου :hehe:

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια ίσως να είναι θέμα με την συγκεκριμένη υλοποίηση της giga, γιατί ουτε πριν με τη sapphire ουτε τώρα με την MSI έχω τέτοια προβλήματα. Αναφερομαι και στους δυο σας....

@Grisos στο κάτω κατω κλεινε την οθόνη με το χερακι σου ρε παιδι μου :hehe:

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Ρε παλουκαρι ακομα και σε αυτο το νημα αμα ψαξεις αρκετα πιο πισω θα δεις οτι εχει αναφερθει αυτο το προβλημα...(σαν να θυμαμαι οτι και στον [MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION] παιζει το θεμα της επαναφορας απο σβηστη οθονη ας το επιβεβαιωσει αν οντως ειναι ετσι - οποτε αν ισχυει, σε μια παρεα που μιλαμε καθε βραδυ στα πεδια των μαχων του bf3, συμβαινει στους μισους)

Δεν εχει να κανει με την συγκεκριμενη υλοποιηση και δεν ειναι και κατι που παρουσιαζεται σε ενα συγκεκριμενο setup...

Eπαναλαμβανω οτι, μικρο το κακο, αλλα δεν παυει να ειναι κακο...

Έγινε επεξεργασία από wolves
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.