Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Για τη σειρά HD4000 ο 12.6 ήταν ο τελευταίος και δεν θα ξαναβγεί καινούρια έκδοση;

Με έχει πεθάνει στα crash-αρισματα και στις μπλε οθόνες στο άσχετο. Αναγκαστικά πάω σε πιο παλιούς.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες θα μας τρελλάνουν... Εδώ και καιρό είχα 12.6 (είχα κάνει προσπάθεια για 12.8 αλλά στο skyrim μου έβγαζε artifacs σαν κουτάκια οπότε ξαναγύρισα σε 12.6) και είπα να περάσω 12.10 (και όχι 12.11 beta.) πάω να τους περάσω μου σκάει μπλε οθόνη... Τους απεγκαθιστώ μπας και έτρεξε τίποτα, τους ξαναπαιρνάω όλα περάσαν κανονικά μόνο που δεν περνούσε ο driver. Μου έλεγε failed... Κατεβάζω 12.11 beta8 και περάσανε μια χαρά.... Μου φαίνεται κ'άνουν πολλούς μπάφους εκεί στην AMD...

Link to comment
Share on other sites

Και πάμε πάλι σε 12.6... Artifacts στο Dishonored (με σκιές να εμφανίζονται κάτω από το πάτωμα...) και άλλα διάφορα... Δε νομίζω να ξαναβάλω κάτι άλλο πλέον... Καταντήσα να είμαι "αφού παίζει άστο"...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα χθες το Far Cry 3 και το παιχνίδι μου σέρνεται στα 6-7 frames (με FRAPS).

Έχω πάνω τους 12.10 με τον υπολογιστή της υπογραφής μου. Τι γίνεται εκεί στην ATI? Ποιο παλιά είχα τους 12.8 και μου κράσαρε συνέχεια ο Firefox και κολλούσε ο υπολογιστής. Τελικά μάλλον θα συμφωνήσω με τον φίλο mordred και προσωπικά θα ξαναβάλω τους 12.4 (αν δεν απατώμαι) που έπαιζαν μια χαρά και δεν θα ξαναπειράζω οδηγούς. Πάντως αν δεν κάνουν κάτι, με χάνουν σαν πελάτη. Κρίμα γιατί είχα σχεδόν όλες τις σειρές της ΑΤΙ και μάλιστα τις ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα χθες το Far Cry 3 και το παιχνίδι μου σέρνεται στα 6-7 frames (με FRAPS).

Έχω πάνω τους 12.10 με τον υπολογιστή της υπογραφής μου. Τι γίνεται εκεί στην ATI? Ποιο παλιά είχα τους 12.8 και μου κράσαρε συνέχεια ο Firefox και κολλούσε ο υπολογιστής. Τελικά μάλλον θα συμφωνήσω με τον φίλο mordred και προσωπικά θα ξαναβάλω τους 12.4 (αν δεν απατώμαι) που έπαιζαν μια χαρά και δεν θα ξαναπειράζω οδηγούς. Πάντως αν δεν κάνουν κάτι, με χάνουν σαν πελάτη. Κρίμα γιατί είχα σχεδόν όλες τις σειρές της ΑΤΙ και μάλιστα τις ακριβές.

το πιθανότερο είναι ότι κάτι γίνεται και δεν ξεκολάει από τα 2d ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Improves Far Cry 3 performance for single GPU configurations with AA enabled

Πού είναι το crossfire; Οεο; Μου φαίνεται μας έχουν ξεχάσει εμάς με το cf... Λέω να πάω προς Nvidia μεριά, όταν βγει η 780...

Ειναι απιστευτοι!

1100 ευρω σε καρτες κ αυτοι αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτοι!

1100 ευρω σε καρτες κ αυτοι αλλου!

ακόμα δεν βγήκε το παιχνίδι ρε παιδιά.

θυμάστε ποτέ να έχουν έτοιμους οδηγούς για όλα τα configs από την 1η μέρα;;;

χαλαρώστε ναουμ...

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν βγήκε το παιχνίδι ρε παιδιά.

θυμάστε ποτέ να έχουν έτοιμους οδηγούς για όλα τα configs από την 1η μέρα;;;

χαλαρώστε ναουμ...

Δε καταλαβες... οι 12.11 εδωσαν boost ΜΟΝΟ στις NON-crossfired cards! Σε crossfire setup τα figures ισως να ειναι κ λιγο χειροτερα...

Σε αυτο αναφερομουν...

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβες... οι 12.11 εδωσαν boost ΜΟΝΟ στις NON-crossfired cards! Σε crossfire setup τα figures ισως να ειναι κ λιγο χειροτερα...

Σε αυτο αναφερομουν...

Όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν με τόσα άλλα θέματα, θα έρθει η λύση και γι'αυτό αργά ή γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβες... οι 12.11 εδωσαν boost ΜΟΝΟ στις NON-crossfired cards! Σε crossfire setup τα figures ισως να ειναι κ λιγο χειροτερα...

Σε αυτο αναφερομουν...

από τις δοκιμές μου είναι στα ίδια επίπεδα με τον beta6 στα benches. που ήταν ο καλύτερος πριν από αυτόν.

Γενικά πάντως η χρήση του cf - sli πρέπει να έχει μειωθεί. Για αυτό ίσως δεν δίνουν τόση σημασία.

Να σου πω την αλήθεια το CF δεν έχει ιδιαίτερο νόημα με τα games που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν με τόσα άλλα θέματα, θα έρθει η λύση και γι'αυτό αργά ή γρήγορα.

Ενα χρονο μετα? Not good! Εγω τους πληρωσα cash κ οχι με ενα χρονο delay...κ αν.

Εχω παρασυρθει κ εχω αγορασει ολα τα τοπ μοντελα της amd τα τελευταια 3 χρονια... κυριως χαρις στο απιστευτο support του [MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Τωρα ομως που ο atiman πηζει, φαινεται ξεκαθαρα το inefficiency του amd drivers team!

...not good.-

Link to comment
Share on other sites

από τις δοκιμές μου είναι στα ίδια επίπεδα με τον beta6 στα benches. που ήταν ο καλύτερος πριν από αυτόν.

Γενικά πάντως η χρήση του cf - sli πρέπει να έχει μειωθεί. Για αυτό ίσως δεν δίνουν τόση σημασία.

Να σου πω την αλήθεια το CF δεν έχει ιδιαίτερο νόημα με τα games που κυκλοφορούν.

Αν αγορασω μια προβληματικη ferrari που απο λαθος εχει κοφτη στα 140, δεν σημαινει οτι θα ειμαι χαρουμενος μιας κ το οριο ταχυτητας στους δρομους ειναι 120...

:TD:

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε φίλος, 3 χρόνια έχεις προβλήματα με crossfire

και γενικά με ati κάρτες και 3 χρόνια παρασύρεσαι και ξαναγοράζεις ati;

εγώ στη θέση σου θα άλλαζα μεριά από τον 1ο το πολύ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε φίλος, 3 χρόνια έχεις προβλήματα με crossfire

και γενικά με ati κάρτες και 3 χρόνια παρασύρεσαι και ξαναγοράζεις ati;

εγώ στη θέση σου θα άλλαζα μεριά από τον 1ο το πολύ χρόνο.

Ουδεποτε ειχα προβληματα... ειδικα η 6990 ηταν ο,τι καλυτερο ειχα... φανταστικη καρτα, εξαιρετικη αποδοση κ ισορροπημενη λυση για το υπολοιπο setup μου.

Απλα, προσφατα το amd drivers team βρηκε ¨κατι" που απογειωσε τις επιδοσεις της σειρας 7. Αφενος με χαλαει λιγο που χρειαστηκαν 9-10 μηνες να ανακαλυψουν κατι που σαν επαγγελματιες επρεπε να εχουν βρει 1 max 2 μηνες μετα το release των καρτων, αφετερου δε μου αρεσει που εχουν γραμμενο το crossfire configuration.

Ενδεχομενως κ η nvidia να ειναι μια απο τα ιδια, αλλα δεν με αφορα, καθως τα χρηματα τα εδωσα στην amd...

Τεσπα... παλι μου ανεβηκε η πιεση :rant:

:D

Link to comment
Share on other sites

Αν αγορασω μια προβληματικη ferrari που απο λαθος εχει κοφτη στα 140, δεν σημαινει οτι θα ειμαι χαρουμενος μιας κ το οριο ταχυτητας στους δρομους ειναι 120...

:TD:

To CF πάντα είχε προβληματάκια:

1) κάποια παιχνίδια που το scalling δεν δουλεύει καλά με την μία. π.χ. το Far Cry 3

2) κάποια παλιά όπως το crysis 1.

3) Σε άλλα η ισχύς των καρτών είναι τέτοια που τερματίζει το cpu και δεν μπορείς να ανεβάσεις το usage.

Αυτό δεν συνέβαινε με τις σειρές 69** και 58**, γιατί απλά οι κάρτες μπουκωναν πρώτες.

Φυσικά σε άλλα παιχνίδια το cf πετάει, όπως το metro, το sleeping dogs, το sniper elite αλλά και το hitman που τα σπάει με την μία χωρίς driver update .

Απλά ενώ με την σειρά 6 και 5 πολύς κόσμοςαγόραζε CF λόγω κόστους και απόδοσης, οπότε και τα driver updates στόχευαν πιο πολύ εκεί από ότι τώρα που μία κάρτα καλύπτει το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών.

Πρέπει να προσέξεις το σημείο 3! Έχεις πάρει φερράρει και την βάζεις να τρέξει με καμμένα λάστιχα... βλέπε 960.

Πολλά από τα προβλήματα που έχεις οφείλονται σε αυτόν. Μην κοιτάς τα benches αυτά ΔΕΝ χρειάζονται τόσο cpu... κοίτα τα games.

Πούλα την μία ή άλλαξε cpu

Εδώ στοκ 3770 μπουκώνει 2 7970...

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να βρήκαν κάτι τυχαία. άποψή μου είναι ότι από την αρχή έβγαλαν την 7970

με χαμηλότερες επιδόσεις περιμένοντας να δούν τι θα βγάλει η αντίπαλος και μετά να το δώσουν.:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.