Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

σε vista 64 που έβαλα τους 8,4 δεν μπορώ να δω πάνω από 75 fps σε CSS & DOD...

και το άλλο μανίκι είναι ότι δεν μπορώ να κάνω install τα Ati tray tools...

Στα vista δε μπορείς να κάνεις Turn off το vsync από official driver, γιατί δεν επιτρέπεται από κάποιο sdk...whql..something. More vista goodness...:fist:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να το κάνεις μέσα από ati tray tools, μέσα από τα advanced tweak στα auto profiles. Δε γνωρίζω γιατί μπορεί να μη σου κάνει setup στα vista...Δοκίμασε να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και τους χdreem 8.3 και τους ατι 8.4 οι χdreem είναι κατά πολύ καλύτεροι,δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατον η τελευτέα version της ατι να είναι υποδιέστερη απο την προηγούμενη αλλά πειραγμενη version xdreem8.3. φανταστείτε να βγάλει και τους χdreem8.4

Απλά οι ανθρωποι της ατι είναι για πολλά γέλια.Ξέρεις τη είναι οι κάρτες τις ατι να ρίχνουν στα ρολογια κατά πολύ της nvidia αλλά στα παιχνίδια να μην υπάρχουν πούθενα στον χάρτη.Και μετά λεμε ναι αλλά σε σχεση τιμης αποδοσης κτλ κτλ κτλ.

Εγω ξέρω οτι πληρώσεις παίρνεις και δυστηχως για μένα και μερικούς απο εσας η nvidia είναι πολυ μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν γίνετε σου λέω, δεν αφήνει να το κάνω install...

μετά το SP1 τέλος όλα...

και μετά κλαίνε στην ms ότι τα vista δεν πάνε καλά... πως να πάνε...

όσον αφορά την σύγκριση ATi Vs Nvidia, για εμένα 3870 Vs 8800Gt

η Ati είναι κλάσεις ανώτερη και το λέω επειδή έχω δοκιμάσει και τις δύο...

Link to comment
Share on other sites

setup δεν γίνετε και ούτε πρόκειται να γίνει λόγω unsigned drivers...

οπότε άλλη λύση δεν υπάρχει?

Γιατί δε βάζεις rivatuner 2.08? Το καλύτερο πρόγραμμα μακράν, και έχει και signed drivers για χ64. Οδηγίες και signed drivers εδώ...http://www.techpowerup.com/downloads/724/RivaTuner_x64_signed_Drivers.html

Link to comment
Share on other sites

τελικά αφού τα είπαμε όλα, η λύση υπάρχει στα settings του κάθε παιχνιδιού...

disable το vsync και ξανά 130-140 fps...

οπότε όλα καλά ;)

Μόνο που δεν έχουν όλα τα παιχνίδια αυτήν την επιλογή;) Και στα vista, δε μπορείς να ελέγξεις το vsync από τον driver, όπως γίνεται στα xp...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν έχουν όλα τα παιχνίδια αυτήν την επιλογή;) Και στα vista, δε μπορείς να ελέγξεις το vsync από τον driver, όπως γίνεται στα xp...

Όταν λες δεν μπορείς να ελέγξεις το vsync από driver εννοείς ότι δεν υπάρχει επιλογή ή υπάρχει, απλά και να το κάνεις force off δεν απενεργοποιείται στην πραγματικότητα? Στα vista64 που έχω εγκατεστημένα και στους 8.4 υπάρχει η επιλογή για force off αλλά δεν έχω τσεκάρει αν λειτουργεί μην έχοντας κανένα παιχνίδι με τέτοιο πρόβλημα όπως του dark22.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιος δοκιμασμενος Vista_8.5_32bit ES ( non beta ).http://www.sendspace.com/file/d9aeob

7-12 fps στο Crysis, 100 μοναδες περιπου στο mark, 1-2 βαθμους χαμηλοτερη θερμοκρασια.

Μονο Driver χωρις Control Center.

στα vista32βιτ δεν κανει εγκατασταση τους Driver , αναγκαστικα να τους κανω χειροκινιτα εγκατασταση, επισης οι Driver δεν εχουν ψηφιακή υπογραφή . Μετα από την επανακινηση εμφανίζεται μόνο ένας επεξεργαστής 3870x2.

Τι να κανω ???

Link to comment
Share on other sites

atiman απορω που βλέπεις τον τελευταίο δοκιμασμενο Vista_8.5_32bit ES ( non beta ) σε αυτην την ιστοσελίδα http://www.sendspace.com/file/d9aeob που ανέβασες

Η Πραγματάκια ονομασία του αρχείου ειναι "ATI_VISTA_8.480_ES" στο αρχειο "CL_65734" πλρηριοφοριες εγκατάστασης λεει στην αρχη:

0803281017-8.480-080458b-061734E-ATI.3

;-----------------------------------------------

; ATI Display Information file : atiilhag.inf

;

; Installation INF for the ATI display driver.

; Copyright© 1998-2006 ATI Technologies Inc.

;

; Windows Vista (Beta2 RI14)

;

; Base INF Last Updated Mar 7, 2006

;-----------------------------------------------

[Version]

Signature="$Windows NT$"

Provider=%ATI%

ClassGUID={4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Class=Display

DriverVer=04/16/2008, 8.480.0.0000

;;LayoutFile=layout.inf

CatalogFile=CL_65734.CAT

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν μπορείς να ελέγξεις το vsync από driver εννοείς ότι δεν υπάρχει επιλογή ή υπάρχει, απλά και να το κάνεις force off δεν απενεργοποιείται στην πραγματικότητα? Στα vista64 που έχω εγκατεστημένα και στους 8.4 υπάρχει η επιλογή για force off αλλά δεν έχω τσεκάρει αν λειτουργεί μην έχοντας κανένα παιχνίδι με τέτοιο πρόβλημα όπως του dark22.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα για το τι εννοώ, με σχετική ανακοίνωση από nvidia :

"Due to architectural changes in the new Windows Vista Window Display Driver Model (WDDM), the graphics driver can no longer disable vsync from its own driver or Control Panel. Selecting this option from the NVIDIA Control Panel will have no affect on DirectX applications. For applications that use Direct3D on Vista, use the vertical sync setting within the application. We are adjusting the help text in the NVIDIA Control Panel to make this clearer to our customers."
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι εγινε με τους οδηγους που εβαλα, αλλα παω για format, η οθονη μαζεψε , απο 24 εγινε μαλον 22 ιτσες!!!

Γιατί δε δοκιμάζεις να απεγκαταστήσεις τους οδηγούς που πέρασες;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.