Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Αν και δεν παιζω παιχνιδια... σημερα δοκιμασα το battlefield 2.

Με τους 10.7 official το παιχνιδι ετρεχε παρα πολυ καλα σε 1280χ720 σε medium details. Με τους νεους beta οδηγους τρεχει με φανετα λιγοτερα frames.

Μπορει να εχει κανει με την καρτα γραφικων που ειναι η hd 4760 mobile ?

............................................

ΑΚΥΡΟ το παραπανω

επαιζε το powerplay σε λειτουργια: βελτιστοποιημένη μπαταρια.

Συγνωμη Atiman

Έγινε επεξεργασία από cxmgp
Link to comment
Share on other sites

Νεος στο crossfire (2 4890 σε Rampage Formula), περασα χτες βραδυ σε fresh install των win7 64bit τον 10.7 απο το site, ολα καλα,αλλα σημερα η δευτερη gpu ηταν αφαντη. Εβγαλα την οθονη απο την πρωτη, την εβαλα στην αλλη και δουλεψε και η αλλη καρτα κανονικα. Αλλαξα την γεφυρα των καρτων και ξαναβλεπει κ τις 2 τωρα αλλα δν μου ανοιγει το CCC!!

Τι να περασω ρε παιδια να ερθει στα ισια του??

edit: με ενα cold reboot και με τις 2 γεγυρες πανω, τις βλεπει κανονικα και τις εβαλα και crossfired.Ας ελπισουμε να μεινει ετσι!

Έγινε επεξεργασία από fantomas
Link to comment
Share on other sites

Τα ρολογια της 5870 σε ποιες περιπτωσεις ανεβαινουν 400 900?γιατι τυχαια σημερα παρατηρησα οτι ειταν τοσο σε desktop με καποια παραθυρα ανοιχτα, απο drivers αν δεν κανω λαθος εχω αφισει τους 10.6 official . και το ποιο περιεργο ειναι οτι δοκιμασα OC απο το catalyst για να πατησω default και με οc σε 900 1300 τα ρολογια παρεμηναν κολημενα στο 400 900 καμια ιδεα?

Τα ρολογια της 5870 σε ποιες περιπτωσεις ανεβαινουν 400 900?γιατι τυχαια σημερα παρατηρησα οτι ειταν τοσο σε desktop με καποια παραθυρα ανοιχτα, απο drivers αν δεν κανω λαθος εχω αφισει τους 10.6 official . και το ποιο περιεργο ειναι οτι δοκιμασα OC απο το catalyst για να πατησω default και με οc σε 900 1300 τα ρολογια παρεμηναν κολημενα στο 400 900 καμια ιδεα?

ok sry το ελυσα μονος μου. σε μια καρτελα του firefox υπηρχε ανοιχτο το youtube με ενα paused video.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

ATIMAN, το περασα και στο τελος μου εβγαλε σφαλμα....στην διαδικασια που περνουσε (καπιο 1.6 ..............δεν θυμαμαι ακριβως)!!!!!!!

Η ολη διαδικασια παντως τελειωσε κανονικα........και αυτο ειναι εξαιτιας του driver? ασε που μου εδειξε οτι υπηρχε ηδη καποια αλλη version.... και με ρωτησε αν ηθελα να συνεχισω η οχι....

Να το ξαναπερασω?

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΙΜΑΝ, αυτο εκανα........δεν εκανα κατι αλλο........

Αφαιρεσα τους driver οπως εχουμε πει απο τον πινακα ελεγχου......εκανα επανεκκινηση.......ετρεξα τον uninstaller σε full administrator ξανα επανεκκινηση, περασα τους 10.8 βετα 3, επανεκκινηση και μετα το ATI STREAM.......

edit

Ασε που ετρεξα το Heaven Benchmark v2.1 και εβγαλε μικροτερο αποτελεσμα.......

edit

Το μνμ που εμφανιζει ειναι αυτο: streankerneranalyzer 1.6 is intended to replace previous versions that are currently installed on your machine.

would you like to continue and remove the previous versions? παταω ναι και πεταει αυτο το σφαλμα.....

error 1721. There is a problem with this windows installer package.A program required for this install to complete.......κτλπ......

Τι γινετε παλι?......Την δευτερη φορα δοκιμασα με περασμενους τους 10.7b......

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι installers της ATI κατα την εγκατασταση εχουν ενα tab που λεει custom...

O kernel 1.6 δεν απεγκαθισταται, οποτε το ξεκλικαρουμε καθως και τον profiler και τα samples.

Μονο το developer θελουμε.

να υποθεσω λοιπον οτι ειναι ενα bug των driver? Γιατι οπως σου ειπα και πριν στο τελος της εγκαταστασησης δεν μου πεταει καποιο λαθος δλδ εκεινο το θαυμαστικο που σου λεει οτι κατι δεν πηγε καλα.....αλλα ειναι κανανονικα τικαρισμενο στο πρασινο πλαισιο και αν το ανοιξεις βλεπεις οτι ολα εχουν περασει σωστα......

Παντως λιγο που το εψαξα το error 1721 πρεπει να εχει να κανει με το java (μαλλον).......

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση δεν εχει ο driver με την εγκατασταση του stream. O driver η υποστηριζει τις δυνατοτητες του προγραμματος η οχι.

Το error προερχεται απο διενεξεις του kernel analyzer. Ξετικαρισε το.

..λαθος υποθετεις.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση δεν εχει ο driver με την εγκατασταση του stream. O driver η υποστηριζει τις δυνατοτητες του προγραμματος η οχι.

Το error προερχεται απο διενεξεις του kernel analyzer. Ξετικαρισε το.

..λαθος υποθετεις.

Ναι ηθελα να πω για το STREAM(driver)...........

Τεσπα ολα καλα πλεον.........:hehe:

Ναι αλλα τι ακριβως ειναι το kernel analyzer(να υποθεσω οτι ειχε περασει με την εγκατασταση του SDK 2.1) ? και γιατι ενω εχω καθαρισει το pc μου με τον uninstaller εξακολουθει να υπαρχει το kernel analyzer 1.5 το οποιο ενω μου βγαζει τις επιλογες modify-repair-uninstall δεν μ αφηνει να το σβησω???????και τελος πιος ο λογος υπαρξεις του kernel analyzer 1.6 αν δεν μπορω να το περασω......:hm:

edit

Αν δεν περασω το kernel analyzer 1.6 που εξακολουθει να πεταει το σφαλμα........τοτε στο Heaven Benchmark v2.1 εχει μειωση σε fps.

Αν τωρα το περασω ενω μου πεταει το σφαλμα, στο τελος της διαδικασιας εγκαταστασης μου λεει οτι περασε κανονικα.........Τι ειναι τουτο παλι.........

(ενω φυσικα δεν εχει περασει) και το Heaven Benchmark v2.1 τρεχει κανονικα.......Τωρα φταει το μηχανημα μου η τελικα ειναι

bug του ATISTREAM!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι καταλαβα πληρως το ερωτημα..

Εγραψα πιο πριν οτι ο kernel analyzer δεν γινεται uninstall και δεν χρειαζεται κιολας.

Μεσω του uninstaller μπορεις ομως να αφαιρεσεις πληρως το προηγουμενο OpenCL 1.0.

Το ATI stream ειναι μια αναπτυξιακη πλατφορμα που επιτρεπει την καλυτερη διαχειριση του OpenCL απο τους developers.

Δεν σημαινει οτι η νεα εκδοση της πλατφορμας θα πρεπει να δωσει καλυτερα σκορ σε καποιες εφαρμογες απ οτι η προηγουμενη.

Οσο για το μηχανημα σου, αν θυμαμαι καλα το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζες με μια εφαρμογη μου σε .msi που ειχα ανεβασει, με το ιδιο μυνημα, κι ετσι αναγκαστηκα να την αλλαξω σε .exe. Πιθανον να πρεπει λιγο να δεις την εκδοση του Microsoft Installer σου και την σωστη του λειτουργια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι καταλαβα πληρως το ερωτημα..

Εγραψα πιο πριν οτι ο kernel analyzer δεν γινεται uninstall και δεν χρειαζεται κιολας.

Μεσω του uninstaller μπορεις ομως να αφαιρεσεις πληρως το προηγουμενο OpenCL 1.0.

Το ATI stream ειναι μια αναπτυξιακη πλατφορμα που επιτρεπει την καλυτερη διαχειριση του OpenCL απο τους developers.

Δεν σημαινει οτι η νεα εκδοση της πλατφορμας θα πρεπει να δωσει καλυτερα σκορ σε καποιες εφαρμογες απ οτι η προηγουμενη.

Οσο για το μηχανημα σου, αν θυμαμαι καλα το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζες με μια εφαρμογη μου σε .msi που ειχα ανεβασει, με το ιδιο μυνημα, κι ετσι αναγκαστηκα να την αλλαξω σε .exe. Πιθανον να πρεπει λιγο να δεις την εκδοση του Microsoft Installer σου και την σωστη του λειτουργια..

To opencl 1.1 εχει εγκατασταθει σωστα.....αυτο φενεται και απ το everest.......

Ωραια, αν εχω προβλημα με το Microsoft Installer..... μπορω να κατεβασω μια αλλη εκδοση και να την εγκαταστησω τοσο απλα η ειναι περιπλοκη διδικασια?

Και το πιο σημαντικο πως θα δω πια εκδοση εχω?

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.